Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

(13)
PO zwycięsko przechodzi do następnej rundy politycznych rozgrywek, ale styl tej wygranej zapowiada raczej kolejną klęskę niż mistrzostwo. Tusk, jako selekcjoner, powinien teraz wymienić część ekipy, narzucić jakąś myśl taktyczną, organizację na boisku, a głównie pobudzić wolę walki.
 • 2010-07-07 00:54 | tkw

  moja ocena

  Cytat:
  „Wciąż nie rozumiem, dlaczego kilkanaście milionów Polaków dobrowolnie zrezygnowało z takich emocji, jakich dostarczyły zakończone wybory prezydenckie?”
  TKW: a to chyba nie jest takie trudne do zrozumienia. Powody były różne ale pewnie jednym z ważniejszych była odmowa wzięcia udziału w tym oszukańczym cyrku zwanym „wybory w demokracji”. Ciekawe, że teraz komentatorzy prześcigają się w doradzaniu, co teraz ma zrobić Komorowski. A to przecież takie proste: ma zrobić to co obiecywał. I tyle w tym temacie.

  Cytat:
  „Oczywiście, w tych wyborach niemal wszystkie okoliczności realne (wielkie powodzie, europejski kryzys finansowy), ale także emocjonalne i symboliczne, jakby sprzysięgły się przeciwko PO.”
  TKW: to ciekawa teza, tylko jakoś dowodów na to sprzysiężenie nie widzę w tym artykule.

  Cytat:
  „Wydaje się, że sprawa stosunków między państwem a Kościołem, niby już ułożona i przyklepana prawem, wymaga po tych wyborach ponownego namysłu – i to po obu stronach.”
  TKW: no to znaleziono winnego miałkości platformy. Ale intuicja coś mi mówi, że z tej walki Kościół raczej wyjdzie wzmocniony, w takich bojach jest zaprawiony od 2000 lat. Co ciekawe, gołym okiem widać, że im trudniej tym Kościół ma się lepiej (za komuny miał się świetnie), patrząc na zlaicyzowane kraje zachodnie widać, że chcąc ograniczyć rolę Kościoła najlepiej dać mu spokój. To działa ale tylko do pewnego stopnia, bo wtedy w puste miejsce nie wchodzi laicyzacja, tylko islam i o tym wszyscy tak nienawidzący Kościoła Katolickiego zapominają.

  Cytat:
  „nie było ... prezentacji, istniejącego przecież, planu modernizacji kraju.”
  TKW: poważnie ?! Istnieje w szufladzie Tuska taki plan ?!

  Cytat:
  „Kiedy w drugiej debacie prezydenckiej Jarosław Kaczyński rzucił oskarżycielsko na stolik Bronisława Komorowskiego tzw. plan Boniego, jedno z najważniejszych dokonań tej ekipy, wydawało się, że kandydat PO ze wstydu zapadnie się pod ziemię.”
  TKW: ten „plan Boniego” był zapowiadany jako tak ważne wydarzenie, że dyskusje fachowców powinny się wartko toczyć do dzisiaj. A o ile pamiętam bardzo szybko spuszczono na niego litościwą kurtynę milczenia, bo nie było o czym mówić.

  Cytat:
  „Komorowski był kandydatem wyraźnie do innych wyborów.”
  TKW: tu pełna zgoda. Np. na „prezesa koła łowieckiego Darzbór w Biłgoraju”. Ale nic wyżej.

  Cytat:
  „Pod koniec kampanii Komorowski radził sobie nieco lepiej, choć przykro było patrzeć, jak w drugiej debacie gubił się w zderzeniu z demagogiczną retoryką rywala.”
  TKW: uwielbiam u renomowanego dziennikarza takie oceny. Przykleił łatkę „demagogicznej retoryki rywala” i ani mu w głowie zamiar uzasadnienia takiej oceny.

  Cytat:
  „Zapewne Bronisław Komorowski będzie dobrym prezydentem, ale tej roli musi się dopiero nauczyć.”
  TKW: no to jest przepiękny „kwiatek” w tym artykule. Okazuje się, że wyborcy załatwili Komorowskiemu szkolenie ! Okazuje się, że wybrano człowieka który do sprawowania tej funkcji NIE MA KWALIFIKACJI, musi się dopiero nauczyć ! I akurat ja się z tym zgadzam, on nie ma kwalifikacji, a powiem więcej – według mnie nie nauczy się i przez 5 lat. Nie ta klasa.

  Cytat:
  „bo prezes PiS, choć wizerunkowo odmieniony i dotknięty osobistą traumą, pokazał znów imponujący polityczny cynizm, zwany przez zwolenników pragmatyzmem”
  TKW: patrz wyżej, kolejne uwielbienie z mojej strony. Prawda jak łatwo się rzuca takimi epitetami gdy nie ma się zamiaru ich uzasadnić ?

  Cytat:
  „Ale nie ulega wątpliwości, że znów stał się głównym reprezentantem i wyrazicielem Polski tradycyjnej, nieufnej, na ogół gorzej wykształconej, starszej wiekiem, wiejskiej i małomiasteczkowej.”
  TKW: to ciekawy sposób myślenia pana Baczyńskiego. Bo nazwijmy te opisy wyrażając je nieco jaśniej:
  - tradycyjnej, znaczy zacofanej
  - nieufnej, znaczy odpornej na piękne hasła PO
  - na ogół gorzej wykształconej, znaczy głupszej
  - starszej wiekiem, czyli skretyniałej ze starości
  - wiejskiej i małomiasteczkowej, znaczy gorszej niż warszawiak
  A dla mnie te określenia niosą inną treść:
  - tradycyjnej, znaczy z rozwagą a nie wedle mody akceptującej zmiany i tylko wtedy, jak widzi ich sens
  - nieufnej, znaczy odpornej na piękne acz puste hasła, nie kupującej „kota w worku”, tylko czekającej na konkrety
  - na ogół gorzej wykształconej - przyznam że w moim środowisku nie jest tak, ze wykształceni za PO, gorzej wykształceni za PIS. Chciałbym poznać rzetelne badania na ten temat.
  - starszej wiekiem, czyli mającej doświadczenie, umiejącej odróżnić pustosłowie od rzeczywistych wartości, nie dającej się porywać różnym cyrkom
  - wiejskiej i małomiasteczkowej, znaczy żyjącej w środowisku, gdzie jeszcze zachowało się dużo ze starych, dobrych obyczajów, gdzie jest się bardziej zdanym na siebie a więc też samodzielnym w myśleniu, gdzie więzi rodzinne i sąsiedzkie jeszcze coś znaczą. Więcej szacunku dla tych ludzi.

  podsumowanie: artykułu nie nazwałbym dobrym dziennikarstwem, gdzie komentarze i poglądy autora wyraźnie oddziela się od faktów, nie używa się przymiotników bez uzasadnienia, nie przemyca się ocen pod postacią nazw. Ot, powyborcza agitka ...

 • 2010-07-07 01:04 | PGR Jackowo

  zadania dla PO

  Te wybory wygrali ci, którzy głosowali na Komorowskiego, to oni zwyciężyli wobec słabiutkiej kampanii, potrafili się zmobilizowac mimo wakacji i ordynarnej agitacji Kościoła katolickiego. PO musi wyciągnąc wnioski i to szybko. Ułożyc na nowo relacje z Kościołem-(nie ma się co im podlizywac, bo i tak popieraja pis) i zaoferowac cos młodym, bo o nich trochę zapomniano w tej kampanii.
 • 2010-07-07 06:19 | Adalbert

  Re:Zadanie dla mediów popierających PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

  Kompromitująca jest okładka najnowszej Angory, przedstawiająca rozmowę kota z żoną prezydenta RP. Jeżeli ten tygodnik reprezentuje poziom etyczny wyborców Platformy, to "sukces" wyborczy nasz prezydent RP zawdzięcza zaprogramowanym czytelnikom przez tabloidy i maglarskie media. Największym przegranym obecnych wyborów są media komercyjne. Rozmowa pani Moniki Olejnik podjudzająca rozmówców i popis Niesiołowskiego jako polityka toczącego ślinę to obrazy żenujące i puste. To media powinny zadrżeć ze wstydu po tych wyborach . Jarosław Kaczyński okazał się politykiem dużego formatu na tle tej medialnej maglarni przyprawiającej mu gębę "dyktatora".
 • 2010-07-07 07:42 | lordjohn

  Re:Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

  No cóż, TKW zapewne skrytykowałby kazdy tekst pisany z innej pozycji niż na klęczkach przed JK. Wielu wyrażonych przez autora opinii nie trzeba uzasadniać, gdyż większość to widzi gołym okiem od szeregu lat. Wydaje mi się, że autor bardzo celnie i obiektywnie wypunktował słabe strony kampanii PO i jej prezydenckiego kandydata oraz jej znacznie groźniejsze słabości, które dopiero teraz się uwidocznią. W sumie ja to odbieram jako "Mane, Tekel, Fares" dla premiera. Obawiam się, że w momencie próby premier nie okaże się tak twardy i zdecydowany jak niektórzy o nim mówią.
 • 2010-07-07 09:16 | Therese Kosowski

  Re:Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

  A z wielką satysfakcją odnotowałam determinację wyborców, by oddać głos.

  Faktem znanym na świecie jest, że wszelkiej maści prawica jest bardzo zdyscyplinowana, kiedy chodzi o udział w wyborach. Tak jest na całym świecie. Więc udział zwolenników PiSu był jasny. Obawiałam się jednak obojętności czy lekce sobie ważenia wyborów przez elektorat liberalny. A jednak nie!

  Polska ma teraz wielką szansę na rozwój w dobrym kierunku. A w odbiorze Zachodu są te postawy Polaków dowodem na dojrzałość. Na dojrzałość, której ja sama jeszcze przed kilkoma dniami nie podejrzewałam. Jestem bardzo rada z tego nowego spostrzeżenia!
 • 2010-07-07 10:11 | olsen

  Re:Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

  A ja sobie nie wierze, ale musze zgodzic sie z TKW. Tekst jest slaby a jego autor jest chyba slabym dziennikarzem choc moze lepszym redaktorem. O ile zgadzam sie ze autor wskazal niektore slabe strony kampanii PO, to styl ma za bardzo zaanagazowany. Znowu u Kaczora jedynie demagogiczna krytyka i imponujacy cynizm - a z drugiej strony - zapewne skromnosc, szczerosc i uczciwosc :))) i plan Boniego :)) i plan modernizacji :)) A moze to zamierzona ironia redaktora? No ale porzucmy te jaselka. Dobrze ze wygral Komorowski, choc jako polityk jest duzo slabszy od Kaczynskiego, ale ten na prezydenta sie nie nadaje. A moze Komorowski udowodni ze prezydent w ogole jest zbedny? Ale teraz Tusk ma wolna reke i szanse na zmiany. A jak nic nie zrobi to zostanie szefem byc moze nawet nie najwiekszej partii opozycyjnej w 2011 r.
 • 2010-07-07 12:20 | Sławomir Osiński

  Re:Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

  "Prawda jak łatwo się rzuca takimi epitetami,gdy nie ma się zamiaru ich uzasadniać?"

  A Twoje uzasadnienia i opinie?
  Odnoszę wrażenie,że kandydujesz na stanowisko rzecznika PiS,po Mariuszu Błaszczaku.
  Ale po Twoim"bezpłciowy d..pek,nadający się na gajowego" niczego innego spodziewać się nie można.
  Twój subiektywizm,odbiera chęć do polemiki,opartej na zasadach,choćby minimalnego obiektywizmu,który w tekście poparty jest konkretnymi a nie naciąganymi przykładami.
 • 2010-07-07 12:25 | alicja

  Re:Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii„Wciąż nie rozumiem, dlaczego kilkanaście milionów Polaków dobrowolnie zrezygnowało z takich emocji, jakich dostarczyły zakończone wybory prezydenckie?”

  otoz odpowiadam dlaczego; ja, przecietna zjadaczka chleba jetsem juz znuzona i nieufna wobec kolejnych wyborow czy to prezydenckich czy sejmowych.... znmieniaja sie kandydaci, prezydenci, poslowie, partie rzadzace, a w kraju jak bylo tak jest.... czyli bieda, brak regulacji prawnych, brak drog, sluzba zdrowia pada jak padala, wszechobecny kler a panstwo goli obywatela az milo...Nic sie nie zmienia ktorakolwiek ekipa by nie byla u koryta. Dlatego zdegustowana tym nie biore juz udzialu w zadnych wyborach, malo tego - wyemigrowalam za granice i nie mam zamiaru powracac....
 • 2010-07-07 15:10 | jar-ry

  Re:Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

  Czyli wygrał ale przegrał.
  Może już by Komorowski abdykował.
  Panie naczelny: Polityka to nie mundial.
  Jest o co walczyć tylko przeciwnika "ni ma"
  Nie ma sie co łudzić że taraz to już dobrobyt "stoi u bram".
  Teraz to wylezą wszyscy "poszkodowani" po rewolucji.
  Pan Tusk jest młodym politykiem ale wyjątkowo mądrym.
  Tak jak olał "kandelabry" tak teraz przegra wybory do sejmu i poczeka aż Napieralski z Kaczyńskim zaczną rozdawać "kasę".
  Może zmądrzeją a przynajmniej SLD, a tych "rydzyków" ubędzie naturalną koleją życia.
  Swiatowa gospodarka trochę sie odbije od dna.
  I wtedy wszyscy zatęsknią za tym "Kaszubem" .
  Następne wybory wygra jak w "banku amerykańskim".
  Styl wygranej to może jest ważny na Mundialu a i tam przekretów mnóstwo.
  Ale przegranych i tak się nie pamieta chociaż przegrali w pięknym stylu.
 • 2010-07-07 19:02 | Adam 2222

  Prezydent, Senat, duży Sejm, Samorządy mamy od 21 lat i wszystko w kraju zrobione jest od tylu strony.


  Gadanie o tym jakie piękne dzieci ma hr. Komorowski czy jaki brzydki jest Kaczyński nie ma sensu.
  Problemem jest niewydolny system polityczny i pożal się Boże, elity Styropianowe.
  I jeżeli tych rzeczy nie zmienimy to utracimy swoje państwo. Historia ostatnich 21 lat pokazuje dlaczego to zdarzało się nam w przeszłości.

  W I turze na 53% glosujących prawie 20% glosowało przeciw Styropianowi.
  I stąd artykuł red. Baczyńskiego, Paradowskiej, jak i taka sama zmiana tonu w mediach.
  IV władza chce pokazać jaka ona jest niezależna.
  I to prawda, jest niezależna, od potrzeb i dążeń społeczeństwa.

  P.S.
  Redaktorzy jako osoby publiczne powinni podawać swoje dochody tak byśmy wiedzieli za ile nas oszukują.
 • 2010-07-07 22:30 | marcin

  Re:Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

  Z danych PKW wynika, że 197 396 osób oddało głosy nieważne + komisje wydały 4273 kart, które nie zostały oddane. W sumie 201 669 osób aktywnie uczestniczyło w wyborach pokazując, że nie było na kogo głosować!

  Szkoda, że zrezygnowała Pani z udziału w wyborach. Pokażmy, że więcej jest tych, którzy od dawna nie potrafią odnaleźć swoich kandydatów w coraz to nowych wyborach i oddawajmy głos nieważny. Jest nas coraz więcej!
 • 2010-07-08 20:15 | gogo

  Re:Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

  PO musi wyciągnąć wnioski i zabrać się do roboty...
  Już nie ma żadnego alibi, aby przeforsować reformy (o ile chcieli), naprawić finanse państwa (o ile chcieli), zamknąć sprawę mediów publicznych i zlikwidować abonament, który od 2005 roku stał się wymuszonym haraczem na rzecz finansowania polityków, którzy (o ile chcieli). I naprawić służbę zdrowia !!!
 • 2010-07-10 08:03 | karwoj8

  Re:Zadanie dla PO: wyciągnąć wnioski z kampanii

  A wystarczyło nie startować w wyborach, oddać część władzy i redaktor Baczyński byłby zwolniony z obowiązku "pochylania się z troską".
  Jakież to - po agitce wyborczej - falszywe.