Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozmowa z Anatolem Kaletskym, komentatorem ekonomicznym

(11)
Chiny nie są demokracją i nie mają takich aspiracji, klasa rządząca chce chronić kraj przed siłami prącymi ku demokracji - mówi Anatole Kaletsky.
 • 2010-07-08 09:37 | Adam 2222

  Artykuł o tym, ze ktoś ponumerował kapitalizm w ten czy inny sposób nie wnosi nic nowego. Ani słowa o tym


  kto spowodował, kto zarobił i w jaki sposób na kryzysie lat 30tych, podwyżce ropy w latach 70tych i czy obecnym. Żadnych nowych info, tylko masło maślane.
 • 2010-07-08 09:39 | the mentor

  Postkapitalizm

  Po zakonczeniu kolonialnego zlodziejstwa kapitalism nie potrfi sam siebie utrzymac.
 • 2010-07-08 16:04 | micjur

  Re:Rozmowa z Anatolem Kaletskym, komentatorem ekonomicznym

  Ciekawe.Jedna z wielu hipotez rozwoju i prób analizy historii gospodarowania.
  Koncentruje się na krajach kapitalistycznych i Chinach jako nowym mocarstwie globalnym.Poza polem widzenia pozostawia kraje postkolonialne (wstyd dotykac) i takie dziwolągi jak kraje postkomunistyczne.
  Myślę,że dla nas najbardziej interesujący był by przegląd poglądów uznanych autorytetów ekonomicznych na fenomen budowy kapitalizmu bez kapitału -przypadek nasz i sąsiadów
  z tzw obozu - a właściwie jedynie z masą upadłościową byłego państwa.
  Powstanie kapitalizmu politycznego i jego postępująca degrengolada.
 • 2010-07-08 17:39 | niebieski bocian

  Re:Rozmowa z Anatolem Kaletskym, komentatorem ekonomicznym

  Kapitalizm to system, ktory powstal w oparciu o kolonializm czyli grabiez pelnymi garsciami. W miare postepu technicznego i technologicznego jak rowniez wejscie na arene swiatowa innych panstw, ktore do tej pory znajdowaly sie wsrod kolonizowanych, np. Indie, Chiny, niektore kraje arabskie kapitalizm nie potrafi poradzic sobie. To jest system nie na dzisiejsze czasy. Kapitalizm w takiej formie jak jest, gdzie bogactwa sa zgromadzone w rekach niewielkiej garstki ludzi, ktorzy manipuluja finansami, tworzac cos z niczego, musi odejsc.
 • 2010-07-09 01:11 | Adalbert

  Re:Rozmowa z Anatolem Kaletskym, komentatorem ekonomicznym

  W tej fazie upadku oligarchia finansowa wirtualne pieniądze zamienia na rzeczywiste dobra w krajach tak niesamodzielnych jak Polska. Nie potrzeba używać przemocy aby za pomocą wirtualnego kapitału kolonizować naiwnych.
  Do złudzenia przypomina to czasy wczesnego kolonializmu tylko metody są "nowoczesne". Jednak największym błędem "kapiatalistów" było wyprowadzenie z tak zwanego "zachodu" fabryk i technologii do Chin i innych krajów Azji. Chciwość właścicieli tych fabryk okazała się wręcz samobójstwem dla krajów z których pozwolono wywieźć fabryki. Chiny nie dały sobie narzucić scenariusza zakładanego przez ogłupiałych z chciwości kapitalistów i tak to kapitalizm w tej formie "zamordowali" sami kapitaliści. Ten sam mechanizm doprowadził do likwidacji feudalizmu w czasie I wojny światowej, bo ta wojna kończyła pewną epokę . Patrząc na to chłodnym okiem, możemy oczekiwać kolejnej globalnej awantury , bo dalej nie da się ciągnąć podobnej bzdury jaką wykombinowano w tych chciwych łebkach. Kapitalizm bez fabryk ,bez środków produkcji, tego jeszcze nie było. Czy oni chcą zostawić same banki i magazyny na importowane z Chin towary ?
 • 2010-07-09 02:14 | insane

  Re:Rozmowa z Anatolem Kaletskym, komentatorem ekonomicznym

  Pan Kaletsky wymyśla taki kapitalizm, że wychodzi mu socjalizm. jedyny dobry model jest oparty na mikroekonomii, na powszechnej, prywatnej własności, produkcji i maksymalnym zróżnicowaniu zarówno podmiotów rynku, jak i produkowanych przez nie towarów i oferowanych usług - taki system działał w Europie przez setki lat, zanim kapitaliści go nie zniszczyli, a socjaliści nie wypalili do gołej ziemi
 • 2010-07-09 03:50 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Rozmowa z Anatolem Kaletskym, komentatorem ekonomicznym

  Może warto zacząć mówić o terroryżmie ekonomicznym.Stąd i możliwość powstania egzotycznej koalicji antyChińskiej?!
 • 2010-07-09 08:01 | Adam 2222

  Świetne spostrzeżenie i pytanie. Od razu widać ze eksperci są po to by nas ogłupiać gadając nie na temat.

 • 2010-07-10 23:39 | WALDEK

  Re:Rozmowa z Anatolem Kaletskym, komentatorem ekonomicznym

  Nawet boje sie myslec o kolejnej globalnej awanturze.Mysle, ze kapitalisci czy nie maja juz tego swiadomosc. To co pisze autor o postkapitalizmie, to akurat to co teraz sie pisze na Zachodzie. Nic sie nie zawalilo jak dotad. Chodzi tylko o lepsze regulacje, o mniejsze spekulanctwo i nie zadluzanie panstwa.Wszyscy pisza o upadku kapitalizmu, to zrozumiale stracono ciezkie miliardy. Cos tam sie robi. Ja jestem optymista, chociaz jstem tylko robotnikiem w Birmingham. Kapital raczej do mnie ni splynie, ale moze bardziej cywilizowane panstwo tak. Takie, ktore nie okrada, ale daje zyc.
  Mysle, ze o to chodzi. Chciwe lebki jak piszesz to oni maja, ale czesto i nie od parady, jak sie tak dobrze poszpera co jest w tym wszystkim grane.
  Dzielic raczej nie beda, ale moze nie bedzie kryzysow, bezrobocia, biedy. Co o tym sadzisz?
 • 2010-07-10 23:44 | WALDEK

  Re:Rozmowa z Anatolem Kaletskym, komentatorem ekonomicznym

  Mysle, ze autor troche sie zagalopowal. Masz racje. Dla mnie to Chiny maja alternatywy, a co wybiora zobaczymy. Terroryzmu ekonomicznego raczej nie uprawiaja, ale presje z pewnoscia tak.
  Na maly terroryzm mieli szanse w 2008, Rosjanie zaproponowali im sprzedaz rezerw, to zepchnelo by rynki, ale sie nie zgodzili. Za duzo zarabiaja, zeby sie wylamywac, zbyt szybko rosna, aby pasowac z przyczyn ideologicznych.
 • 2010-09-29 19:09 | higienista1

  Re:Rozmowa z Anatolem Kaletskym, komentatorem ekonomicznym

  Coś trzeba będzie zrobić z coraz dluzej zyjacymi ludzmi, niepelnosprawnymi, imigrantami, bezrobotnymi.Moga destabilizować spoleczeństwa jesli będa marginalizowani.A to oznacza zapotrzebowanie na politykę z szerokim programem spolecznym , ideologia, często skrajna, poulistyczna.