Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Lockerbie: katastrofa lotnicza z polityką w tle

(5)
Bywa, że wyjaśnienie wielkiej katastrofy lub zamachu pada ofiarą zakulisowych targów między rządami. Czy w sprawie Lockerbie Wielka Brytania zawarła z Libią układ: zamachowiec za dostęp do złóż?
 • 2010-08-22 05:36 | slawek

  Libia

  Zwolnienie Libyjczyka wiekszosci krajow bylo szokiem i powitanie na lotnisku w Trypolisie,witano jak bohatera.Schadzac po shodach samolotu podpieral sie 2 laskami.Dzis porusza sie swobodnie,zdrowy,moze zmiana klimatu pomogla,z wilgotnego powietrza na sloneczny pustyny.W calej sprawie to Kadafi rozdaje karty.Libia potrzebuje Europy zachodniej a Europa jej zlorz naturalnych,ropy,gazu.Kadafi infestuje swoje pieniadze w spolki w Europie.Francji nie udalo sie podpisac kontraktow na eksplatacje Libijskiego gazu,ropy a BP dostalo zgode.Pytanie nasuwa sie samo jakim to sie udalo?Cos za cos?
 • 2010-08-22 17:39 | karul

  W tej historii jest

  tez polski element.

  Jeden z dwoch specjalistow na ktorych opinii o stanie Libijczyka opieral sie rzad szkocki byl angielski profesor onkologii ktory nazywa sie Karol Sikora. Znany jest w dosc kontrowersyjnych pogladow na metody leczenia raka a takze na brytyjska, spoleczna sluzbe zdrowia bo jest znanym zwolennikiem prywatyzacji tejze.

  Nie moge znalezc jego biografii ale widac ze urodzil sie w Anglii w 1948 i miedzy innymi skonczyl dwa wydzialy uniwersytetu Cambridge z wyroznieniem. Teraz Sikora tlumaczy w wywiadach, ze tak, 3 miesiace zycia jest mozliwe, ale jakis procent chorych na tego raka moze przetrwac i dziesiec lat.

  W tym roku, w rocznice wypuszczenia al-Megrahi, Libijczycy zostali ostrzezeni przez Brytyjczykow by nie robili publicznych imprez - i bylo cicho.
 • 2010-08-22 18:29 | tkw

  Re:Lockerbie: katastrofa lotnicza z polityką w tle

  „Lekarze rozpoznali u więźnia chorobę nowotworową, nie dawali mu więcej jak trzy miesiące życia. Mija rok od powrotu Megrahiego do Libii, a skazaniec żyje. Coś tu nie gra?”
  TKW: kurczę, brzmi znajomo ! W Polsce to też stary sposób na uniknięcie odsiadki albo nagłe zwolnienie z pierdla. Rywin też z tego korzystał, biedaczysko taki chory ... Może warto sobie zadać pytanie, czemu w dwu zupełnie różnych krajach powtarzają się identyczne zjawiska ?

  „Media na Wyspach i za Atlantykiem zachodzą w głowę, czy aby wolność dla Libijczyka nie została kupiona.”
  TKW: ha, ha, co za podłość ludzka, jak można rzucać takie oskarżenia, tu dobre serducho i litość nad skazańcem a tu takie insynuacje ... ! A jeśli te media jeszcze zadają sobie takie pytanie, to tylko świadczy o ich skretynieniu, nawet przedszkolaka nie trzeba przekonywać, że doszło do targu.

  „Pułkownik Kadafi rządzi Libią żelazną ręką orientalnego satrapy i szykuje swego syna Saifa na następcę, choć formalnie państwo jest republiką, a nie monarchią, którą Kadafi sam obalił ponad 40 lat temu.”
  TKW: obalił monarchię, ale nie po to by stworzyć republikę tylko by stworzyć nową dynastię. W Korei Północnej są „o krok do przodu przed Libią”, bo to już zaraz wnuk zostanie kolejnym władcą a w Libii dopiero syn. Za to Syria idzie z Libią „łeb w łeb” – tam rządzi Assad-syn. Czy ktoś zna bukmacherów, u których można by obstawiać zakłady na długość takich dynastii ? Z góry dziękuję za pomoc. Osobiście obstawiłbym tak: Libia – 4, Syria – 6, Korea Północna – 4.

  „za konfrontacyjnych rządów Ronalda Reagana (jako prezydent wysłał flotę USA za „linię śmierci”
  TKW: to bardzo ciekawe stwierdzenie Autora. Pokazuje sposób myślenia czołowego publicysty w Polsce – „konfrontacyjny” – i już czytelnik jest ustawiony wrogo do Reagana. A ja pytałem moich znajomych Amerykanów (w większości sympatie ku Demokratom) o to, kto według był najwybitniejszym prezydentem USA. Dość zgodnie wygrał Lincoln, Reagan był wysoko, określili go mianem „ludzie się go boją ale go szanują”. No ale Pan Szostkiewicz chyba za Reaganem nie przepadał ...

  „Kadafi może nie lubić Ameryki i Zachodu, lecz tak samo obawia się islamskich radykałów.”
  TKW: i tu, wg mnie, tkwi klucz do walki z terroryzmem. Zamiast wysyłać wojska w coraz to nowe rejony lepiej zadbać o to, by powstała lokalna władza, której żywotnym interesem będzie walka z potencjalną rewoltą. Bo w jakich krajach mają terroryści swoje bazy ? Afganistan, Somalia, Jemen, czyli tam, gdzie władza nie działa. Jak jest władza to tacy „wywrotowcy” są zagrożeniem, wtedy pilnuje się, żeby nie wyrośli za bardzo.
 • 2010-08-22 19:11 | Adam 2222

  BP wykolegował kogoś "słusznego" z dostępu do złóż w Libii a ze ten ktoś ma wpływ na media światowe wiec propaganda ruszyła. Podobnie było z kanadyjska firma Tallisman w Somalii.

  Płacz mediów światowych, ze prawa ludzkie są łamane w Somalii natychmiast ustał, jak Tallisman, łącznie z dostępem do złóż został sprzedany.

  Z rozczuleniem można posłuchać żalów rodzin, które dostały największe na świecie odszkodowania. Gosiewskiej i reszcie od tych naszych Geniuszy Narodowych tez jest mało.
  Sąd zaś orzekał m.in na podstawie zeznań arabskiego sprzedawcy, który robi dziesiątki interesów dziennie. Ale facet po dwóch latach przypomniał sobie ze ten Libijczyk kupił u niego spodnie czy koszule.
  http://www.polityka.pl/nauka/czlowiek/1507902,1,siedem-tajemnic-pamieci.read
  Było tez coś o podłożeniu kluczowego dowodu, wiec wielu zależało na cichym załatwieniu sprawy.
  Zresztą, wiadomo nie od dzisiaj, ze "Tomki" ze służb specjalnych na całym świecie to wzory moralności, cnoty i prawdomówności.
 • 2010-08-22 20:38 | Tichy62

  Re:Lockerbie: katastrofa lotnicza z polityką w tle

  I o co to piekło? Politycy Partii Pracy zastosowali w praktyce "lewicową wrażliwość społeczną" Liczą się miejsca pracy w przemyśle naftowym, a nie jakaś tam mieszczańska moralność.