Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

O potopie za wodą

(4)
Rozmowa z Peterem Johnssonem, szwedzkim dziennikarzem i historykiem, autorem książki „Polska i historia”
 • 2010-08-28 19:59 | bryka

  O potopie za wodą.

  Stwierdzenie,że odmiennośc Polski i Szwecji wynika z historii jest gładkim banałem.
  Warto by było policzyc i scharakteryzowac te odmiennosci.Pierwsze z brzegu to takie ,ze wolni chłopi byli główna siłą państwa szwedzkiego,szlachty było tyle co kot napłakał.
  Przyjecie luteranizmu i sekularyzacja dóbr KK oprócz,co najważniejsze,własciwej twórczej moralności dała koronie silne wsparcie materialne.Wiele tego trzeba by opowiadac.Wspomnę tylko ,że Szwecję ,zalewającą nas potopem,zasiedlało wtedy ok 1 mln ludzi a kraj zalewany ok 10 razy więcej .W tym ok 10% szlachty pijanej i sprzedajnej.
 • 2010-08-31 22:04 | SLONZOK

  Re:O potopie za wodą

  Akurat np. mesjanizm, romantyzm graly wielka role tez w sasiednich krajach, przykladowo w Niemczech (w krajach niemieckich) - takze z niemalymi konsekwencjami polityczno-spolecznymi.
 • 2010-08-31 22:06 | SLONZOK

  Re:O potopie za wodą

  "w spokojnej atmosferze, bo nie było groźby wojny. Tu było inaczej." - Autor, jak zreszta wiekszosc Polaków wtakich dyskusjach, "przeoczyl" regularne wojenne aktywnos-ci samej Polski.......
 • 2010-09-01 20:16 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:O potopie za wodą

  Polską historię promuje zespół muzyczny SABATON.
  http://www.youtube.com/watch?v=WxCZ7MFrou8&feature=related.
  Aktualnościami żyje emigrant z Polski Tomasz Jan Czarnik dzięki któremu dowiedziałem się o tym właśnie zespole.