Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Szpetna sztuka

(1)
Bestsellerem była 'Historia piękna' pod redakcją Umberto Eco. Nie mniejsze powodzenie czeka 'Historię brzydoty', która właśnie trafia na półki. To co wstrętne i odrażające ma bowiem osobliwą siłę przyciągania.
 • 2010-08-31 15:44 | JL

  Brzydota a współczesność

  Wydaje mi się, że mankament, o którym wspomina Autor na końcu artykułu, nie jest w gruncie rzeczy mankamentem, ale celowym zamiarem Umberta Eco.

  Brak zamieszczenia w książce przykładów piękna lub brzydoty w sztuce współczesnej Eco tłumaczy jeszcze we wcześniejszym swoim dziele, "Historii piękna". Podkreśla, że w przypadku minionych epok możemy wyodrębnić pewne ich cechy wspólne, a to dlatego, że patrzymy na te epoki z perspektywy czasu. Takie spojrzenie "z dali" staje się niemożliwe, kiedy przychodzi nam oceniać czasy, w których sami żyjemy. Dlatego także "Historia piękna" kończy się najpóźniej na latach sześćdziesiątych XX wieku.
  Co więcej sztuka współczesna jest aż nazbyt obfita. Sam Eco przyznaje, że teoretyczny badacz naszego wieku z przyszłości "będzie musiał się poddać w obliczu orgii tolerancji i całkowitego synkretyzmu, absolutnego i niepohamowanego politeizmu piękna". A co powiedzieć o brzydocie, której przykładów możemy uświadczyć dziś znaczenie więcej!

  Chyba rację ma więc Pan Sarzyński, dodając w artykule, że piękno i brzydota XX wieku muszą poczekać na odrębną analizę.