Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wróca kartki na ... ?

(7)
2010-09-07 09:12 | tkw
Za onet.pl:
"
Nową obowiązkową składkę szykują pracującym senatorowie Platformy Obywatelskiej. Przygotowali już założenia do ustawy o podatku pielęgnacyjnym, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nowe obciążenie, które wyniosłoby 1 proc. wynagrodzenia, ma zapewnić finansowanie pomocy osobom potrzebującym stałej opieki.

Jednocześnie parlamentarzyści Platformy zamierzają zmienić system wypłaty tego zasiłku. Teraz otrzymuje go każdy, kto przekroczył 75. rok życia. Po reformie zasiłek objąłby tylko niesprawnych. Poza tym wypłacany byłby w czekach, przeznaczonych wyłącznie na opłacenie usług pielęgnacyjnych.
"

TKW: jeśli ktoś myślał, że zachłanność budżetu skończy się na podwyżce VAT o 1%, to jest naiwny. A poza tym wygląda na to, że wrócą kartki, tym razem zwane "czekami". Przypominam, że na Węgrzech wprowadzono podatek 98%, więc widać, że będzie wesoło ...
 • 2010-09-07 10:22 | tkw

  Re:Wróca kartki na ... ?

  Kolejne "skąd tu zabrać kasę", po nas choćby potop:

  Za onet.pl:
  "
  4 mld zł z rezerwy demograficznej trafi w przyszłym roku na wypłatę emerytur i rent. To wprawdzie sposób na obniżenie dotacji budżetowej, ale bez reformy KRUS i systemów specjalnych rezerwa będzie topniała z roku na rok, ostrzega "Rzeczpospolita".

  W ciągu dwóch lat - 2010-2011 - z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych trafi 11,5 mld zł. Ekonomiści uważają, że obecna sytuacja demograficzna nie usprawiedliwia tak znacznego uszczuplenia FRD.

  Fundusz powstał jako rezerwa demograficzna dla niekorzystnych zmian na rynku pracy, jakie nastąpią w Polsce po 2020 roku i po to, by wspomagać nowy system emerytalny. Teraz wykorzystywany jest do wspierania FUS i starego systemu emerytalnego, ubolewa prof. Marek Góra z SGH, jeden z autorów reformy emerytalnej.
  "
 • 2010-09-08 17:19 | tkw

  Podwyzki kolejne

  Kolejne zbieranie kasy, jak na razie o redukowaniu wydatków mowy nie ma ...
  Za onet.pl:
  Zanosi się na zmiany w rejestracji pojazdów. Nowy projekt ustawy przygotowany w Ministerstwie Infrastruktury ma być głosowany w Sejmie jeszcze w tym roku. Zgodnie z nim zmienią się opłaty za rejestrację. Zostaną podniesione po raz kolejny - poprzednią podwyżkę mieliśmy w lutym.
  Niestety, zmiana nie będzie kosmetyczna. Wydanie dowodu rejestracyjnego kosztować będzie 110 zł (obecnie 48 zł), za tablice rejestracyjne zapłacimy 160 zł (obecnie 80 zł).
  Podrożeją również badania techniczne. Ich cena, w zależności od rodzaju pojazdu i zakresu badania, wahać się będzie od 100 zł do 500 zł (obecnie od 62 zł do 176 zł).
  ...
  Od nowego roku wzrosną bowiem też ceny paliw (4 gr więcej na litrze), obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz AC. A wszystko to w związku z podwyżką podatku VAT. Wyższy podatek oznacza podniesienie kosztów napraw samochodów w warsztatach, więc ubezpieczyciele uwzględnią to w cenie polis.
  ...
  Poza tym wzrosnąć ma składka na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowania za wypadki spowodowane przez kierowców, którzy nie mieli obowiązkowego OC. Tym kosztem również zostaną obciążeni kierowcy. Fachowcy z branży ubezpieczeń szacują, że podwyżki sięgną nawet 5 proc. To dla przeciętnego Kowalskiego dodatkowy wydatek rzędu kilkuset złotych.

  Na cenę paliwa wpłynie też zapowiadana na jesień podwyżka akcyzy oraz likwidacja ulgi na biokomponenty zawarte w paliwach.

  To wszystko oznacza, że za litr benzyny będziemy musieli zapłacić ok. 10 gr więcej, zaś za litr oleju napędowego - 9 gr.
  ...

  link:
  http://biznes.onet.pl/w-2011-roku-posiadaczy-aut-czekaja-podwyzki,18561,3623650,1,prasa-detal
 • 2010-09-10 09:37 | tkw

  Re:Wróca kartki na ... ?

  Za onet.pl:
  "
  W finansach publicznych szykuje się dramat, bo nie ma poważnych reform - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" ekonomista Krzysztof Rybiński.

  Jego zdaniem potrzebne są zmiany, m.in. reformy, zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego, "wyjęcie najbogatszych rolników i pseudorolników" z KRUS. Za poważny błąd uważa zadłużanie państwa - dług publiczny w latach 2008-13 wzrośnie o 330 mld złotych, czyli o 100 mld dolarów.

  Jego zdaniem mamy nieprawdopodobnie silnych przedsiębiorców, którzy sobie radzą w każdych warunkach. Dlatego gospodarka rozwija się, ale bez wsparcia ze strony rządzących.
  "

  link:
  http://biznes.onet.pl/krzysztof-rybinski-potrzebne-reformy,18543,3655088,1,prasa-detal
 • 2010-09-22 10:10 | tkw

  Re:Wróca kartki na ... ?

  Za onet.pl:
  "
  Deficyt sektora finansów publicznych w 2010 roku może wynieść nieco ponad 100 mld zł - poinformował minister finansów Jacek Rostowski. Zapowiedział także tworzenie ram prawnych, które uniemożliwią nadmierne zadłużanie się samorządów.

  "Wszyscy wiedzą, że deficyt sektora finansów publicznych w 2010 będzie trochę ponad 100 mld zł" - powiedział Rostowski w środę w radiu TOK FM.
  "
  link:
  http://biznes.onet.pl/rostowski-deficyt-sektora-finansow-publicznych-prz,18490,3699166,1,news-detal
 • 2010-09-22 10:11 | tkw

  Re:Wróca kartki na ... ?

  Za onet.pl:
  "
  "Rzeczpospolita" podaje listę firm, którym najszybciej odetną gaz. Zdaniem gazety, redukcje mogą się zacząć już w październiku.

  Największe obniżki dostaw obejmą między innymi Zakłady Azotowe Puławy, Zakłady Chemiczne Police, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach, KGHM i PKN Orlen, który dziennie zużywa najwięcej gazu w Polsce.

  Wniosek o ograniczenie dostaw błękitnego paliwa złożył juz państwowy Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System odpowiadający za transport surowca. Jeśli firma uzyska zgodę rządu na wprowadzenie dziesiątego stopnia zasilania, krajowi odbiorcy przemysłowi będą mogli odbierać dziennie tylko 6,5 miliona metrów sześciennych surowca - ujawnia "Rzeczpospolita". To bardzo mało, zważywszy, że w sezonie zimowym średnie zużycie gazu w kraju wynosi od 40 do nawet 68 milionów metrów sześciennych.
  "
  link:
  http://gielda.onet.pl/firmy-bez-gazu,18727,3699098,1,prasa-detal
 • 2010-09-28 14:58 | tkw

  Re:Wróca kartki na ... ?

  Cały czas rz myśli, skąd wziąć kasę a nie jak oszczędzać.
  Za onet.pl:
  "
  Resort finansów chce zawiesić część ulg i zwolnień w PIT, jeżeli dług publiczny przekroczy poziom 55 proc. PKB. Taki zapis znalazł się w opublikowanej we wtorek strategii zarządzania długiem publicznym w latach 2011-2014.

  "Strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2011-2014" jest elementem pakietu, w skład którego wchodzi m.in. projekt budżetu na 2011 rok i ustawy okołobudżetowej. Nad dokumentami tymi pracuje we wtorek Rada Ministrów.

  Zgodnie ze strategią, w przyszłym roku państwowy dług publiczny wyniesie 54,2 proc. PKB, rok później 54,3 proc., w 2013 r. spadnie do 53,7 proc., a w 2014 r. do 52,7 proc.

  MF przyznaje w Strategii, że zamierza wzmocnić tzw. procedury ostrożnościowe. Jeżeli relacja państwowego długu publicznego do PKB przekroczyłaby 55 proc., wprowadzone byłyby czasowo kolejne podwyżki stawek VAT (nie licząc podwyżki czekające nas w 2011 r.). Przewidziano także "okresowe wyłączenie stosowania części ulg i zwolnień w podatku dochodowym osób fizycznych".

  W strategii napisano, że rząd dokonałby też przeglądu obowiązujących przepisów "w celu przedstawienia propozycji dodatkowych rozwiązań prawnych, mających wpływ na poziom dochodów budżetu państwa".
  "

  link:
  http://podatki.onet.pl/mf-przewiduje-zawieszenie-ulg-i-zwolnien-w-pit,19925,3704810,1,agencyjne-detal