Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Francja wydala Romów

(23)
Dyplomatom francuskim nie udało się zablokować rezolucji Parlamentu Europejskiego, który potępił Francję za masowe wydalanie Romów ze swego terytorium.
 • 2010-09-11 09:28 | tkw

  Bzdury

  Bla bla bla, ple, ple, ple, panie Redaktorze. "I chciałabym i bojem siem" - jest problem z Romami, z muzułmanami i innymi ale ta polityczna poprawność ...

  Romowie to zupełnie wyjątkowa kultura, obyczaje, mentalność itd. Każdy, kto miał z nimi do czynienia o tym wie. I nie ma co gadać, udawać, że problemu nie ma. Bodaj czy nie w "POlityce" jakiś czas temu był artykuł o osiedlu, gdzie jedna Romska rodzina zatruwa życie wszystkim innym. Chowanie głowy we piasek w imię politycznej poprawności to głupota wielka, ja od decydentów oczekuję konkretnych działań a nie "piep...nia" bez sensu.
  Jak widać Francja potrafi zmądrzeć - czekam by polski rząd wziął ten przykład na poważnie. Na razie w Polsce nie mamy kłopotów na taką skalę jak we Francji, ale właśnie to daje nam szansę na ich uniknięcie - lepiej zapobiegać niż leczyć.
 • 2010-09-11 10:03 | tkw

  Re:Francja wydala Romów

  nie "we piasek" tylko "w piasek"
 • 2010-09-11 10:04 | jotkaes

  Niech obrońcy Romów przyjmą ich do swoich domów

  Mam wrażenie, że obrońcy Romów oceniają ich na podstawie Don Wasyla, popularnych piosenek typu "Graj piękny Cyganie ..." ; " Cyganem chciałbym być..." itp tkliwostek. Inne zdanie na ich temat mają ci, którym przyszło mieć za sąsiadów Cyganów. W Polsce ponad 45 lat temu nakazano im się osiedlić. Czy dwa pokolenia to mało, by się dostosować do standardów obowiązujących w społeczeństwie, w którym zdecydowali się żyć. Czy właściciel musi godzić się na sprzeczne z przyjętymi zasadami zachowanie się sublokatora, przyjmować dobrowolnie uciążliwości wynikające z takiego zachowania "nieproszonego gościa" ? To sublokator MUSI przestrzegać podstawowych zasad, jakie obowiązują w środowisku. Tolerancja może dotyczyć odmiennych zachowań, lecz jedynie takich, które nie godzą w bezpieczeństwo i spokój innych. Nie bez racji funkcjonuje u nas przysłowie - " jak wejdziesz między wrony , musisz krakać tak, jak one "
 • 2010-09-11 12:44 | pxl666

  Re:Francja wydala Romów

  poprawnosc polityczna i zle pojety humanizm zaczyna zmieniac swiat w zlym kierunku. niestety w tym konkretnym przypadku malo co sie zmieni za sprawa polotykow - albowiem watpie by ktorykolwiek z prominentow mial romskie/cyganskie obozowisko/osiedle za sasiada. a przy obecnym stanie rzeczy moga sobie (prominenci) pozwolic na "pieprzenie" o tolerancji i humanizmie - albowiem to nie oni musza "tolerowac"...
 • 2010-09-11 12:45 | pxl666

  Re:Francja wydala Romów

  poprawnosc polityczna i zle pojety humanizm zaczyna zmieniac swiat w zlym kierunku. niestety w tym konkretnym przypadku malo co sie zmieni za sprawa polotykow - albowiem watpie by ktorykolwiek z prominentow mial romskie/cyganskie obozowisko/osiedle za sasiada. a przy obecnym stanie rzeczy moga sobie (prominenci) pozwolic na "pieprzenie" o tolerancji i humanizmie - albowiem to nie oni musza "tolerowac"...
 • 2010-09-11 18:07 | tuciu

  Re:Francja wydala Romów

  Romowie to ludzie tacy jak my i maja takie same prawa a wynikajace zapewne ze spolecznej nauki kosciola antyromskie okrzyki tkw i jego kolegow nic tutaj nie zmienia. Nakazywac osiedlenie i zmuszac do przyjecia stylu zycia wiekszosci mozna w panstwie rzadzonym przez pierwszego sekretarza, a nie w demokracji. W wolnym kraju mozna uswiadamiac, edukowac i wyjasniac i to nie tylko Romom, ale tez polskiej wiekszosci jak, co i dlaczego mysli druga strona.
 • 2010-09-11 18:23 | andy

  Re:Francja wydala Romów

  No dobra - walnąłeś parę ogólników. A konkretnie to jak byś chciał załatwić ten "problem" ? Jakieś wywożenie do lasu czy od razu komory gazowe ?

  Akurat zdarzyło mi się parę lat temu wynajmować na Słowacji przez dwa tygodnie pokój u cygańskiej rodziny (okolice Drogi Wolności) - i wyobraź sobie że to też są ludzie, tacy jak ty czy ja.
 • 2010-09-11 20:32 | Tomasz

  Re:Francja wydala Romów

  Tak się składa że ja przez lata miałem sąsiadów cyganów i nigdy nie spotkało mnie z ich strony nic złego - raczej na odwrót; z miejsca wymienił bym całą arcyswojską dresiarnię za kilkanaście taborów. Nigdy też jakoś nie załapałem na czym polega to straszliwe 'zagrożenie' z ich strony. Że żebrzą na ulicach? No straszne. We Francji, gdzie teraz mieszkam, jedną z najbardziej widocznych i uciążliwych grup żebraków są niestety żebracy z Polski; mam nadzieję że Sarko nie wpadnie w następnej kolejności na pomysł 'brzydkiego się złapania' za nas (nie no, to raczej nieprawdopodobne na szczęście). A tak w ogóle, w *mojej* Europie jest sporo miejsca, także m.inn. dla cyganów, muzułmanów, rudych i leworęcznych.
 • 2010-09-11 20:45 | wladeczek

  Re:Francja wydala Romów

  andy ! ja mam rozwiazanie , wyslijmy ich wszystkich do rosji,tam jest taka demokracja i poprawnosc polityczna ,i nikt nikogo nie bedzie do lasu wywozil no chyba ze po swiezyj wozduch
 • 2010-09-12 08:47 | Jerzy Pieczul

  Re:Francja wydala Romów

  Szanowny Panie Redaktorze, na język dziennikarza, który w "Polityce", do spółki z panem Szostkiewiczem, wypowiadał się i kompetentnie, i niekompetentnie o języku, patrzę przez potrójną lupę. Konstrukcja "mieniąca się być ojczyzną" to już nie tylko błąd, lecz szkarada, od której można dostać ostrowstrętu. Inne podobne łamańce: "wydaje się być", "zdaje się być", które upodobało sobie sporo pismaków na przekór prawu ekonomizacji środków. "Mienić się", "wydawać się" spełniają rolę łączników w orzeczeniu imiennym. Pan dodaje do tego drugi łącznik "być", tworząć tym samym piętrową konstrukcję. Po co - żeby było trudniej i głupiej? Wspomnę przy okazji o bardzo powszechnym, błędnym i nieekonomicznym "w każdym bądź razie" zamiast "w każdym razie". Moja znajoma wymyśliła nawet "we wszelkim bądź razie". Sporo ludzi myli wielosłowie z elegancja. Takie niereformowalne zwyczaje świadczą o tym, że ludzie operujący językiem jako zawodowym narzędziem, nie mają postrzępionych słowników. Żal.
 • 2010-09-12 15:10 | tkw

  Re:Francja wydala Romów

  Tak od ręki to mogę Ci co najwyżej wskazać kilka zasad, forum to nie miejsce na szczegółowe programy:

  1. Jeśli obcy nie stosują się do zwyczajów kraju, który ich gości, to wywalać tam skąd przyjechali.
  2. Przy wyciąganiu konsekwencji wobec osób kłopotliwych nie można się kierować zasadą "to są Romowie/muzułmanie/inna cecha", która, z powodu politycznej poprawności, każe państwu wycofać się z tych konsekwencji. Podobnie państwo wyciągając konsekwencje nie może się cofać z obawy o krzyk typu "wywalają nas bo jesteśmy Romami" - Francja ich wywaliła, bo byli obcymi sprawiającymi kłopoty.
  3. Gdyby sprawa dotyczyła osób posiadających obywatelstwo, służby porządkowe mają ich traktować jak każdego obywatela a nie w sposób ulgowy "bo to Romowie i jak ich np. zatrzymamy to zaraz będzie krzyk".

  Bycie Romem nie jest podstawą do szykanowania ale nie jest też podstawą do łamania prawa i zasad panujących w danym środowisku czy całym kraju.

  pozdrawiam
 • 2010-09-12 15:14 | tkw

  Re:Francja wydala Romów

  Zapomniałem jeszcze dodać:

  nie należy udawać że nie widzimy, że są społeczności w których odsetek osób kłopotliwych jest znacznie wyższy niż średni. Jak w "POlityce" znajdziesz w artykule o rocznicy 11.09 nie jest przypadkiem, że zdecydowana większość terrorystów to muzułmanie. Nie jest też przypadkiem, że o kłopotach z Romami słyszy się na znacznie większą skalę, niż by to wynikało z liczby Romów. Niestety polityczna poprawność nie pozwala tego przyznać, bo mogłoby to być uznane za rasizm czy coś takiego. A z faktami się nie dyskutuje tylko przyjmuje do wiadomości i wyciąga się z nich wnioski.
 • 2010-09-12 16:29 | bryka

  Re:Francja wydala Romów

  Płytki tekst .We Francji żyje b.wielu zasymilowanych Romów - obywateli francuskich.Ekspulsją są dotknięci imigranci naruszający normy i obyczaje kraju pobytu. Tak się złożyło,że Romowie.Nawykli kulturowo do trzymania się "w kupie", tym bardziej, w nowym ,nierozpoznanym kraju.Widoczni.To mogło by dotyczyc także innych nacji.Nie będę
  dalej rozwijac tego wątku.
  Za moim oknem trwa generalna przebudowa (wreszcie) mojej małomiasteczkowej ulicy.Gro robotników to Romowie.Pracują ciężko,systematycznie ..i z uśmiechem.Widuję także w miasteczku innych Romów.Wiadomo.I tyle.
 • 2010-09-12 18:09 | Kolega królika

  A może oni są jednak inni?

  Zanim ktoś znowu napisze, że są to ludzie tacy jak my i mają takie same prawa (a obowiązki też?) czy podobne banały, proponuję się troszkę dokształcić w temacie. Doskonale zrobiony i bardzo obiektywny film Ewy Ewart może być tu zapewne świetnym punktem startowym: http://www.youtube.com/watch?v=wwrcyo_OB00&feature=related

  Przyjemnego oglądania!
 • 2010-09-12 18:17 | Kolega królika

  Re:Francja wydala Romów

  Romowie to ludzie tacy jak my i maja takie same prawa ... yada, yada, yada.
  Prawo to ma obywatel danego państwa, np. do udziału w wyborach powszechnych. Jego obowiązkiem jako obywatela tegoż państwa jest ... no co? Dobrze - płacenie podatków! Tak to powinno działać, Tucio ...

  Ci wszyscy, co tak dzisiaj gremialnie pouczają Franuzów powinni pokazać w czynach, że to nie tylko puste słowa i zaoferować wszystkim wydalonym swoją gościnę.
 • 2010-09-12 18:32 | Kolega królika

  Limanowa też ma swoje problemy!

  http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/reportaze/1507770,1,nieznosna-rodzina-z-limanowej.read
 • 2010-09-12 19:29 | Kolega królika

  Re:Francja wydala Romów

  O czym wielu 'poprawnych' nie wspomina, jak również jest to pominięte w tym artykule, że zajmując swoje stanowisko w sprawie Romów, należy pamiętać co przewiduje prawo unijne w takich przypadkach. Każdy obywatel UE ma prawo przebywać na terenie innego kraju unii do 3 miesięcy. Dalszy pobyt jest uwarunkowany podjęciem legalnej pracy lub uczęszczaniem do szkoły lub uniwersytetu. We Francji jest ok. 600 nielgalnych obozów założonych głównie przez rumuńskich i bułgarskich Cyganów. Ludzie ci nie mają żadnych intencji ani pracować we Francji, ani się tam uczyć. Zakładając obozy mają prawdopodobnie plany pozostania na dlużej, prawda?

  UE próbuje ganić Francję za to, że Francja po prostu postępuje zgodnie z unijnym prawem - paranoja! A może Bruksela sama powinna wziąć obowiązek rozwiązania problemu i budować osiedla tak jak to robiono już w Rumunii, Bułgarii czy Słowacji? W wielu krajach kosztem podatników podejmowano próby budowania całych osiedli do ich dyspozycji oraz próby asymilacji - zazwyczaj kończy się to szybko i niestety bez powodzenia. Oto film pokazujący takie osiedle w Koszycach na Słowacji:
  http://www.wykop.pl/link/347026/cyganskie-osiedle-w-czechach/

 • 2010-09-12 20:22 | bryka

  Re:Francja wydala Romów

  Tak.To są tacy sami ludzie jak my.Ze znacznie większą grupą przestępczą.To prawda.
  Po obozach niewolniczych dla Polaków we Włoszech.Prowadzonych przez Polaków.Nie mamy specjalnie tytułu,jako nacja,do poczucia wyższości. A autorem filmu jest Liviu Tipurita.
 • 2010-09-12 21:12 | Kolega królika

  Re:Francja wydala Romów

  Co ja mogę jeszcze więcej powiedzieć? Może cytat z JFK: ask not what your country can do for you - ask what you can do for your country!
 • 2010-09-12 21:32 | tkw

  Re:Francja wydala Romów

  Mówiąc krótko – problem nie tkwi ani w Romach ani innej mniejszości. Z przypadkami kłopotliwymi powinno sobie radzić prawo, po to ono jest. Policja powinna łapać złodzieja niezależnie od tego, czy to rdzenny Polak czy Rom z polskim obywatelstwem. Problemem jest ta durna „poprawność polityczna”, to ona dała różnym mniejszościom prawo do specjalnego traktowania a te mniejszości skwapliwie z tego korzystają kosztem reszty. Bo cóż by to była za nadzwyczajna wiadomość, że Francja wydala grupę nielegalnych imigrantów ? Żadna nadzwyczajność póki nie okaże się, że ta grupa to Romowie (a co by było gdyby to byli Żydzi, toby dopiero był krzyk ... a jakby to byli dodatkowo sami homoseksualiści, toby chyba trzeba było Francji wojnę wypowiedzieć). Czy pan Ostrowski napisałby tekst w „POlityce” gdyby chodziło o grupę „mieszaną” – trochę Polaków, trochę Niemców, trochę Turków itd. ?

  Jest też inny aspekt tej dyskusji. Czy prawdą jest, że w pewnych grupach zachowania niepożądane stanowią procent zdecydowanie wyższy niż średnia ? Okazuje się, że tak, tylko znowu ta „polityczna poprawność” nie pozwala tego przyznać. Polityczna poprawność nie pozwala przyznać, że w zdecydowanej większości terroryzm jest związany z islamem. Polityczna poprawność nie pozwala przyznać, że procent nosicieli HIV wśród homoseksualistów jest znacznie wyższy niż w całej populacji. A jak się fałszuje rzeczywistość, to w końcu dostaje się problemy.

  Kolejnym aspektem jest kwestia, na ile członek jakiejś społeczności może postępować odmiennie od wzorców dominujących w tej społeczności. Polskie prawo wyraźnie stwierdza, że współżycie seksualne przez 15-tym rokiem życia jest karalne, u Romów to norma – czy Państwo Polskie ma patrzeć przez palce na łamanie prawa ? A z drugiej strony jak państwo chce prawo wyegzekwować, to od razu wkracza ta „poprawność polityczna” i zaczyna się krzyk „biją Romów”. A nawet pan Ostrowski zaczął od:
  „Istotnie, to wielka szkoda, że Francja – mieniąca się być ojczyzną Praw Człowieka – usuwa obozowiska romskie. A jeszcze większy wstyd, że przedstawiciele Republiki nie stronią od retoryki politycznej stygmatyzującej Romów, sprzyjającej ich społecznemu wykluczeniu.”
  czyż to nie jest tekst zgodny z „poprawnością polityczną” ? Pan Ostrowski zarzuca Francji że stwierdza ni mniej ni więcej, tylko że z Romami mają kłopot, czyli że Francja ośmieliła się powiedzieć coś sprzecznego z zasadami „poprawności politycznej”. A przecież powiedzieli prawdę – z Romami są kłopoty znacznie większe, niżby to wynikało z ich liczby.

  pozdrawiam
 • 2010-09-12 22:29 | Kolega królika

  Re:Francja wydala Romów

  "Polskie prawo wyraźnie stwierdza, że współżycie seksualne przez 15-tym rokiem życia jest karalne, u Romów to norma ..."

  Powiem więcej: w ich społeczności to norma jeśli ta 15-tka ma 3-krotnie starszego od siebie męża. Co na to prawo polskie?

  Od kiedy Rumunia wstąpiła do UE (1 stycznia 2007) w ciągu roku wyjechało ponad 2 mln ludzi. Tylko we Włoszech przebywa dziś pół miliona obywateli Rumunii, którzy stanowią tam najliczniejszą grupę imigrantów. Trzy czwarte wszystkich aresztowanych w Rzymie w tym samym roku to Rumuni, a jak oceniają włoskie władze, zdecydowana większość z nich to Romowie. I mimo to są ludzie na tym forum, którzy próbują porównać ich do Polaków jadących tam do pracy ... żałosne!

 • 2010-09-13 08:28 | Sir Jarek

  Re:Francja wydala Romów

  Dzięki serdeczne za linka do dokumentu. Wstrząsające.
 • 2010-09-13 08:42 | Kolega królika

  Do wszystkich 'obrońców Cyganów'

  Wyobrażcie sobie, ze jakimś dziwnym zrządzeniem losu wszyscy Cyganie z Europy (szacunkowo to 8 mln ludzi) znajduja sie nagle na jakiejś bezludnej wyspie, powiedzmy na Oceanie Spokojnym. Piękny klimat, piękna natura i ogólnie super ... wtedy mogliby sobie żebrać od rana do nocy, wróżyć z kart do woli i nie posyłać dzieci do szkoły bez żadnych 'szykan' ... a i króla własnego też by mogli mieć.

  No ale oni potrzebują frajerów do 'skubania' i na taki numer nie pójdą -)