Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Izraelskie deklaracje wierności państwu

(4)
Skrajna prawica oraz partie religijne w izraelskiej koalicji rządowej postanowiły zmusić każdą osobę ubiegającą się o obywatelstwo Izraela do podpisania deklaracji wierności „żydowskiemu i demokratycznemu państwu.”
 • 2010-10-08 20:46 | tkw

  Nie ma problemu

  Określenie tej ustawy jako „rasistowskiej” jest wg mnie najpiękniejszym przykładem, jak słowo „rasizm” stał się dyżurnym i uniwersalnym epitetem.
  1. Sam autor stwierdza, że WSZYSCY obywatele Izraela nie muszą składać oświadczeń. A w Izraeli żyją ludzie różnych ras, więc ta ustawa nie preferuje żadnej.
  2. Z żadnych danych nie wynika, że ta ustawa jest wymierzona w jakąś rasę lub rasy. jeśli obywatelem Izraela zechce zostać Hotentot, to będzie musiał złożyć oświadczenie, Amerykanin pochodzenia anglosaskiego – też, Rosjanin – też, Eskimos – też.
  Czyli gdzie tu rasizm ? Ta ustawa ma chronić obywateli i państwo – co to ma wspólnego z rasizmem ? Ale epitet padł i niech teraz rząd Izraela się tłumaczy. U nas działa podobny mechanizm – wystarczy nazwać kogoś Żydem – choćby był „niebieskookim blondynem” to niech teraz on się tłumaczy.

  Podobnie „antydemokratyczna”. Państwo Izrael postanowiło chronić siebie i swoich obywateli – w ramach Izraela o niedemokratyczności mówić nie można, bo obywateli ona nie dotyczy. Jeśli epitet „antydemokratyczna” ma znaczyć, że gorzej traktuje imigrantów od posiadających obywatelstwo, to OK, ale proszę też tak nazwać USA i każdy inny kraj. Izrael daje przynajmniej szanse zostania jego obywatelem, niech ktoś spróbuje został obywatelem np. Dubaju czy Arabii Saudyjskiej. Proszę mnie poinformować jak poszło.

  A pomysł „wymiana ludności” nie jest nowa. A Niemcy wysiedleni z Czech i Polski ? A Polacy wysiedleni z ZSRR ? A dziesiątki innych przykładów ? To bardzo rozsądny pomysł, by stworzyć państwa możliwe homogeniczne narodowościowo, po co komu wojujące mniejszości narodowe ? Pytanie tylko, jak taka wymiana ma się odbyć, czy jest uczciwa.

  Z tego co wiem wiele państw tzw. demokratycznych stosuje różne formy obrony przed niepożądanymi imigrantami. Egzaminy z języka czy z konstytucji – czym to się różni od tej deklaracji.

  Oburzenie jest zupełnie nieuzasadnione.
 • 2010-10-08 20:53 | Kecaj

  Awigdor Lieberman jak Jaroslaw Kaczynski

  Tyle, ze JK nie jest ministrem SZ i kaze podpisywac poddancze listy wylacznie wyznawcom wlasnej sekty. Diabli wiedza co gorsze.
 • 2010-10-09 08:35 | sławek.m

  Re:Izraelskie deklaracje wierności państwu

  "Skrajna prawica oraz partie religijne w izraelskiej koalicji rządowej " W Izraelu jest bardzo śmieszna sytuacja. Z Hamasem Izrael nie rozmawia, bo Hamas nie uznaje prawa do istnienia Izraela. Natomiast tacy sami ekstremiści jak Hamas, nie uznający nie tylko istnienia państwa palestyńskiego, ale negujacy istnienie palestyńczyków, w Izraelu są w koalicji rządowej. Czy w takim układzie politycznym ktokolwiek sądzi, że rząd w Izraelu naprawdę chce pokoju? Ponadto, gdyby został zawary pokój, w Izraelu ktoś wreszcie zapytał by, czy potrzebne są aż takie nakłady na armię.
 • 2010-10-09 19:06 | tkw

  Re:Izraelskie deklaracje wierności państwu

  Nie wiesz o tym, że są "równi i równiejsi" ?