Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Reformy na Kubie są do d...

(4)
W slangu hawańskim reformierdas znaczy g...ne reformy. Przypatrując się reżimowym decyzjom z ostatnich kilku miesięcy, trudno nie przyznać racji hawańskiej ulicy.
 • 2010-10-09 03:08 | slawek

  Reformy na Kubie

  Miesiac temu bylem Kubie,kraj piekny pod wzgledem geograficznym i przyzny dla turystow,brak przestepczosci,narkotykow.Reform to Kuba potrzebuje natychmiast gospodarczych.Ogladajac Havane budynki okresu Hiszpanskiego za plakac sie chce jak to wszystko jest znisczone.Wymaga wszytko remontow,pod okiem konserwatorow.Tylko wprowadzenie reform ekonomicznych model Chinski,dzierzawa ziemi,wprowadzenie peso Cubanska waluta gielde Cuba zmienisie o 180 stopni.Cuba potrzebuje pomocy miedzynarodowej,renowacja zabytkow rozbudowa bazy turystycznej.Z rolnictwa i turystyki Kuba sie utrzyma.Amerykancy turysci jak zaczna przyjada na Kube to nie tylko wywroca Kube do gory nogami ale przywioza narkotyki.Rzad Kuby wie ze sa potrzebne glebokie reformy ale obawiaja sie o swoja przyslosc.Kuba od uzyskania niepodleglosci po wojnie USA-Hiszpania 1898,nie miala sczescia do rzadow demokratycznych.Wszystkie rzady byly uzalerznione od swiatowej gospodarki.Poprzednik Fidela Bapista przejal wladze wskutek kryzysu niska cena na cukier,Fidel niezadowolenie Baptista.Desydenci Kubancy zamiast nawolywac Unie Europejska do blokady politycznej Kuby,moze powini wezwac Unie do pomocy Kubie.Pomoc za reformy.Wracajac do turystyki na Kubie,jest to kraj tani dla turystow poruwnojac z Meksykiem,Jamajca.Taksowkarze na Kubie nie nacaigna i nie ma nachalnosci,upomina o napiwki.I jest turystyka medyczna na Kubie.Zamiast wydawac miliardy na pomoc dla Grecji,czy nie lepiej byloby te pieniadze przeznaczyc na remont Hawany.A strajkujacych Grekow przyslac do pracy?
 • 2010-10-09 08:54 | Adam 2222

  Scenariusz jak w Polsce. ".. otrzymały wsparcie od ostrożnego arcybiskupa Jaime Ortegi". 21 lat później, 100 mld ukradzione w majątku trwałym, 10 mld/rok, bezkarność w kradzieżach, gwałtach,

  niepłacenie podatków przez zuchów Watykańskich.
  Dodatkowo co piąte dziecko głodne bez perspektyw życiowych.
 • 2010-10-09 12:23 | Kolega królika

  Re:Reformy na Kubie są do d...

  Jest dość oczywiste, że autor tego artykułu ani nigdy nie był na Kubie, ani nawet nie rozumie dynamiki tego kraju w kontekście Karaibów. Nawet zamieszczone zdjęcia w galerii pochodzą z najróżniejszych źródeł.

  Dodatkowe naśmiewanie się z indolencji reformatorskich kliki podstarzałych armiejców jest wręcz bez sensu. Armia na Kubie kontroluje i zarządza przynajmniej 50% ekonomii. Kto chciałby podcinać gałąź, na której siedzi mu się dostatnio i wygodnie z całymi rodzinami. Autorowi polecam wstukać w Google hasło: Delfin Fernandez i poczytać co ten dawny agent ochrony Fidela ma do powiedzenia o tym demagogu, populiście i maniakalnym wręcz megalomanie. Ten człowiek trzymał w dybach całe społeczeństwo przez dziesiątki lat, decydując o wszystkim. Nawet strój pielęgniarek musiał być zatwierdzony przez tego obsesyjnego tyrana. Pomimo wielu początkowych sukcesów, jak: elektryfikacja, reforma agrarna, zapewnienie dostępu do publicznej służby zdrowia i szkół, spore sukcesy w ograniczeniu rasizmu czy emancypacji kobiet (machismo), spore osiągnięcia w sporcie oraz niemal całkowite wyplenienie kleru katolickiego z Kuby, to sprawy zaszły dość szybko w zaułek. Wielu analityków twierdzi nie od dziś, że gdyby Jankesi znieśli embargo to dni junty byłyby policzone dość szybko. Tak się jednak nie stało i nawet uwolnienie demoludów Europy przez Gorbaczowa niewiele zmieniło w losie Kubańczyków. Dzisiaj Kuba jest skazana na 'przyjaźń' z Hugo Chavezem i pomimo wielu problemów jest to relatywnie OK kraj w regionie karaibskim!

  PS. Wystarczy się przejść w środku dnia po ulicach Hawany, Santiago czy Holguin żeby się przekonać jak wielu ludzi i tak nie pracuje, bo nie chce. Państwo płaci grosze za pracę subsydiując niemal wszystko potrzebne do życia. Nie przejmował bym się losem tych 'zredukowanych' Kubańczyków. Los bezrobotnych Polaków w Londynie, Edynburgu czy Dublinie jest o wiele gorszy -)
 • 2010-10-09 12:25 | Kolega królika

  Re:Reformy na Kubie są do d...

  Jak widać czarni już zaczynają swoje knowania na Kubie - dość wcześnie. A może planują przejąć 'zrabowane' dobra tak jak tego dokonali w PRL-bis?