Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rozruchy w Belgradzie.

(2)
2010-10-10 21:59 | tkw
Za onet.pl:
"
Specjalne oddziały serbskiej policji starły się dzisiaj w Belgradzie ze skrajnie prawicowymi grupami, które zaatakowały paradę gejów Gay Pride. Blisko 100 osób zostało rannych - poinformowały lokalne władze.

Tysiące policjantów zablokowały ulice stolicy, na których zorganizowano marsz; w wielu miejscach dochodziło do regularnych starć sił porządkowych z agresywnym tłumem, który starał się przerwać policyjne kordony.

Skandując "Śmierć homoseksualistom!", protestujący podpalali samochody, rzucali w stronę policjantów koktajle Mołotowa, cegły, kamienie, szklane butelki i petardy.

W stronę kwatery głównej prozachodniej Partii Demokratycznej rzucano domowej roboty bomby, od których zapalił się garaż budynku. Słychać było strzały. Zaatakowane zostały też budynki państwowej telewizji i siedziby innych partii politycznych; wiele okien wybito kamieniami.

Policja użyła gazu łzawiącego i wysłała pojazdy opancerzone w miejsca, gdzie protestujący atakowali nawet po zakończeniu parady gejów.

Tłum porwał autobus, z którego wyrzucił pasażerów i kierowcę, a następnie zepchnął pojazd w dół stromej uliczki. Autobus uderzył w słup elektryczny na głównym placu Belgradu.

Według policji 78 policjantów i 17 cywilów jest rannych; 101 osób zostało zatrzymanych, a 53 z nich pozostanie w areszcie pod zarzutem agresywnego zachowania.

Prezydent Serbii Boris Tadic potępił "wandalizm" i obiecał, że ekstremiści zostaną aresztowani i ukarani.

Według burmistrza Belgradu straty po dzisiejszych zamieszkach oceniane są wstępnie na ponad milion euro.
"

TKW : dla mnie ten news ma kilka ciekawych aspektów;

1. Serbia to wyjątkowy kraj europejski - zaledwie kilka lat temu wyszedł z krwawej wojny a do tego Europa nie tylko pozostawiła Serbię "sam na sam" z fundamentalizmem islamskim, to jeszcze nieźle Serbii dokopała zamiast jej pomóc. Można więc stwierdzić, że Serbia jeszcze w niewielkim stopniu nasiąknęła europejską mentalnością "poprawności politycznej". No i jak dla mnie to zareagowała na paradę prawidłowo - homoseksualizm to anomalia ale też prywatna sprawa dorosłego człowieka, póki ze swoją anomalią nie zacznie się obnosić publicznie i, co jeszcze gorsze, nie zacznie żądać uznania, że homoseksualizm anomalią nie jest. Taka parada to ewidentne wyzwanie - i jak widać wielu Belgradczyków wyzwanie podjęło. Normalni ludzie reagują negatywnie na propagowanie anomalii (ale nie reagują negatywnie na samo zjawisko, póki jest to prywatny wybór dorosłego człowieka).

2. chciałbym wiedzieć, co autor newsa rozumie przez "prawicowość" i z czego wynika, że osoby protestujące przeciw paradzie homo są prawicowi. Ponieważ żyjemy w Europie, gdzie słowo "prawicowy" ma znaczenie "zły" to taki opis jest oceną a nie rzetelnym relacjonowaniem.