Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Witajcie w piekle

(4)
Konfederacki obóz jeniecki Andersonville zapracował na swoją złą sławę, choć nie był jedynym miejscem, w którym Amerykanie byli upodlani przez Amerykanów.
 • 2010-10-19 09:25 | episod

  Witajcie w piekle

  Mitycznego piekła nie ma, więc ludzie zgotowali piekło ludziom.
  Tak jest od zarania dziejów ludzkości, pod każdą szerokością geograficzną.
  Wstrząsająca prawda...
 • 2010-10-19 10:31 | tkw

  Re:Witajcie w piekle

  Trzeba pamiętać o trzech rzeczach, jak się ocenia to o czym napisał Autor:

  1. Wojna secesyjna uważana jest za pierwszą wojnę totalną. To w tej wojnie zastosowano po raz pierwszy na skalę masową filozofię Ulyssesa Granta: "Wojna jest rzeczą straszną, jedynym sposobem skrócenia cierpień ludności jest zakończyć ją szybko. By zakończyć ją szybko, trzeba uczynić ją jeszcze straszniejszą." Rajd armii generała Shermana od południa pozostawił po sobie 100-kilometrowy pas spalonej ziemi. Generał Grant, późniejszy prezydent, wprowadził zasadę, że celem jest "bezwarunkowa kapitulacja".

  2. W tamtych czasach jeszcze nie było konwencji genewskiej o traktowaniu jeńców wojennych. Po obu stronach jeńcy byli traktowani podobnie.

  3. Obie strony w tej wojnie złamały bodajże czy nie najbardziej fundamentalne prawo anglosaskie - "habeas corpus", czyli "nikogo nie wolno pozbawić wolności bez wyroku sądu". Obie strony pozbawiały prewencyjnie wolności osoby podejrzane.
 • 2010-10-19 10:49 | tkw

  Re:Witajcie w piekle

  Rajd Shermana - oczywiście chodzi o szerokość pasa a nie o długość.
 • 2010-10-27 00:07 | bud

  Re:Witajcie w piekle

  @twk
  a jaka była dł. tego pasa?