Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Malta 1565 : pierwsza porażka Turków w Europie

(1)
2010-11-05 22:51 | marsellon
W roku 1565 Malta , broniona przez 600 rycerzy z Zakonu Św. Jana wraz z 6000 żołnierzy , zwycięsko przetwała tureckie czteromiesięczne oblężenie . Siły Turków oceniane są na 30000-40000 ludzi ,ich flota miała 193 okręty i była jedną z największych od czasów antycznych .
Obroną Malty dowodził Wielki Mistrz Jean Parisot de la Valette mający wówczas 70 lat .
Obrona opierała się na 3 głównych fortach : St. Elmo , St. Angelo i St. Michel . Walka byla niezwykle zacięta i brutalna , dochodziło np. do używania głów ludzkich jako kul armatnich . Po 4 miesiącach , kiedy nadeszła odsiecz z Sycylii Turcy przerwali oblężenie i wycofali się , zostawiając ok. 25000 zabitych .
To wydarzenie przeszło do historii jako Wielkie Oblężenie , było to jedno z najważniejszych starć militaranych XVI wieku , pierwsza znacząca porażka Turków mających do tej pory opinię niezwyciężonych .
W Europie stało się niezwykle głośne , Wolter pisał , że “ w całej Europie nie ma nic bardziej znanego od oblężenia Malty “
Dopiero po 1565 zaczęto budować fortyfikacje Valetty i Floriany , znacznie potężniejsze od tych ,ktore broniły Malty w czasie Wielkiego Oblężenia .
W XVIII zakon stopniowo tracił rycerskiego ducha , więc kiedy w 1798 Napoleon dotarł na Maltę z 30 tysięczną armią ( czyli mniej niż Turków w 1565 ) zajęło mu to zaledwie 2 dni , aby Wielki Mistrz skapitulował .
Wielkim Mistrzem był wtedy Ferdinand von Hompesch , pierwszy Niemiec na tym stanowisku .
Potężne mury Valetty nie przydały się na nic , kiedy brakowało zapału i wiary w zwycięstwo .
Można powiedzić , że do kapitulacji w 1798 przyczyniły się też inne czynniki , takie jak konfiskata zakonnych dobr we Francji ,odmowa walki z Francuzami ze strony rycerzy pochodzenia francuskiego czy też powiązania von Hompescha z masonerią .
Moim zdaniem jednak decydujące było zeświecczenie Zakonu Maltańskiego , upadek tych zasad , ideałów i dyscypliny , które pozwolily im zwyciężyć Turków 200 lat wcześniej .
http://smolensk-2010.pl/2010-05-14-54-pytania-nadal-aktualne-aktualizacja-13-05-2010.html