Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Od Pierwszej do Trzeciej

(8)
Jak widzieli nas wrogowie, jakich mieliśmy prawdziwych przyjaciół politycznych? Jak Polacy pojmowali znaczenie niepodległości Polski dla Europy, a jak w różnych czasach widziały to rządy i opinia państw europejskich?
 • 2010-11-10 23:49 | tkw

  Wiedza i mitologia

  Zawsze tak było, że WIEDZA jest dla nielicznych, MITOLOGIA dla mas. Tak jest z historią, tak jest z wiarą (ilu Polaków-katolików potrafi bez ściągawki przytoczyć 10 przykazań ?), tak jest z medycyną, tak jest z gotowaniem - tak jest w KAŻDEJ dziedzinie. I tak być musi, głęboka wiedza oznacza fachowość a nie wszyscy mogą być fachowcami i to w każdej dziedzinie.

  A skoro tak jest i tak jest naturalnie i tak być musi, to zamiast walczyć z mitologią fachowcy powinni ją kształtować. Wtedy mitologia nieco zbliży się do prawdy.

  Zamiast żądać od wiernych głębokiej znajomości katolicyzmu - zadbać by znali podstawy ale za to rzetelnie, choćby te 10 przykazań.
  Zamiast żądać szerokiej znajomości historii zadbać o edukację historyczną bardziej zgodną z prawdą a mniej z polityka. A fachowcy będą wiedzieć, w którym roku Mieszko ożenił się z Dobrawą, laikowi to niepotrzebne.
  Zamiast oczekiwać, że każdy będzie mistrzem kucharskim nauczyć, że nadmiar soli jest szkodliwy, że cukier to biała śmierć, że nie należy jeść byle gówna - i będziemy zdrowsi.

  Itd.
 • 2010-11-11 10:17 | Polski Serb

  Gawro Princip chyba był przyjaciel

  „Mlada Bosna”, której członkowie był młody licealista Gavrilo Princip, wałczyła o wolność południowych Słowian a również wszystkich Słowian. Członkami byli tez Chorwaci i Bośniacy Muzułmanie. Jeden z zamachowców w Sarajewie był Muzułmanem (Muhamed Mehmedbašić). W wyniku tego zamachu rozpoczęła się pierwsza wojna światowa a po jej zakończeniu doszło do wymarzonego wyzwolenia. W niektórych podręcznikach dla młodzieży w Polsce ten wspaniali młody człowiek je określany, jako terrorysta. Smutne. Tak jak by wszystkich powstańców i wyzwolicieli Polski i Czech tez nazwać terrorystami. Przetrzymywany w nieludzkich warunkach w Habsburskim Więżeniu na Czechach, Princip zmarł 28. Kwietnia 1918 mając tylko 24 lat. Nie wolno, szczególnie dziś, zapomnieć, za co Princip oddal bohaterski swoje młode zycie nie doczekawszy końca wojny i wyzwolenia. Na ścianę swojej celi zapisał: „ Nasze dusze będą wędrować Wiedniem, chodzić po korytarzach Hofburgu i straszic tak zwanych Herschaften”. Warto zobaczyć piękny film „Gavre Princip – Himmel unter Steinen“ albo „Śmierć licealisty” węgierskiego reżysera Petera Patzaka. Film nie jest Serbskiej a Austro-Niemieckiej Produkcji, niestety w Polsce prawie niedostępny.
 • 2010-11-11 12:47 | Collonna

  Re:Od Pierwszej do Trzeciej

  Gawro Princip mial gruzlice i wtedy na to sie umieralo na wolnosci, a co dopiero w wiezieniu. Sam fakt, ze nie dostal kary smierci (byl za mlody)
  swiadczy tylko o wysokim poziomie cywilizacyjnym austrwegierskiej monarchi .
  Takie zamachy (na Balkanach chleb powszedni) nie maja w zasadzie wplywu na
  historyczne procesy. Mozna tylko gdybac, czy gdyba ten zamach w pazdzierniku
  1939 na Hitlera sie udal to losy Europy potoczyly by sie inaczej.
 • 2010-11-11 19:13 | bryka

  Re:Od Pierwszej do Trzeciej

  Przykro mi.To wołanie na puszczy.Takie samo od lat czterystu.Jednocześnie ramota.Bowiem
  wymienianiem tych samych stereotypów,wyliczaniem zachowań nieracjonalnych i piętnowaniem głupoty narodowej zajmował się już legion historyków,pisarzy etc.Ramota,przede wszystkim dlatego,że autor,jak wielu jego poprzedników,konsekwentnie uchyla się od zidentyfikowania powodów tego stanu rzeczy.To po co pisac ?.Rocznicowe odfajkowanie ?
 • 2010-11-11 21:06 | mormegil

  Re:Od Pierwszej do Trzeciej

  Za komentarz wystarczy jedno slowo: "Borejsza"
 • 2010-11-12 12:00 | Polski Serb

  Re:Od Pierwszej do Trzeciej

  Princip byl chory na gruzlice kosci. Jak wygladalo w wiezeniu mozna czytac na niemieckiej WIKI:
  „Princip wurde zu 20 Jahren Kerker in der Kleinen Festung in Theresienstadt verurteilt. Die Zellen waren kalt und feucht, die Gefangenen durften weder lesen noch schreiben, und sie durften mit niemandem reden. Wegen der Haftbedingungen verfiel Princip gesundheitlich. Schließlich starb er am 28. April 1918 im Gefängnislazarett an Knochentuberkulose. Zuvor war ihm die rechte Hand amputiert worden. „
  http://de.wikipedia.org/wiki/Gavrilo_Princip

  PS: Nadal polecam film.
  PS1: Princip w dniu atentatu nie byl pelnoletni i zgodnie z ustawa nie mogl byc skazany na kare smierci.
  Osobiscie z historicznej distanci doceniam postac i dorobek Cesarza Franciszka Jozefa i Habsburgow. Tylko zawsze w dniu zwycienstwa i wyzwolenia Slowian jakosz musze myslec na ta straszna ofiare ktora Princip musail calkiem swiadomie zlozic. Dobrze ze w wolnej Polsce i Europie nikt tego juz nie musi czynic.
  PS2. Zgadzam sie ze jak by zamachu nie bylo, ze by szalony niemiecky Kaiser i tak namowil raczej „pacifistycznego” F.J. do rozpoczecia wojny. Zamach tylko przyspieszyl bieg historicznych wydarzen ale i pokazal stan ducha i determinacje podjarzmionych narodow.

 • 2010-11-16 14:37 | BOSS

  Re:Od Pierwszej do Trzeciej

  Nie znałem tej inwektywy!
  Czyżby nowy twórczy wkład JK?
  A tak napoważnie ewidentna ilustracją do artykułu jest Muzeum Powstania Warszawskiego cynicznie "eksploatowane" przez powyższego.
 • 2010-11-21 15:52 | panna silesianna

  Re:Od Pierwszej do Trzeciej

  Jestem Górnoslazaczka. I abstrahujac od znanego chyba faktu, ze opisane historie mojego regionu wcale nie dotycza, to musze tez podkreslic, ze caly Wasz sposób myslenia, te wszystkie legendomanie i mitologizacje sa mi tak obce jak i malo sympatyczne.

  Saksonia, Slask, Czechy i Morawy. To jest Europa.
  To jest taka prawdziwa "barokowa" europejska "bombonierka" !
  Tu i tak bije moje slaskie serduszko !!


  Sorry, ale chyba chcemy byc do siebie szczerzy, jak juz w jednym panstwie przyszlo nam zyc (nota bene: Polska przyszla na Slask - a nie odwrotnie!).