Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

To trzeba przeczytać.

(2)
2010-11-17 13:17 | tkw
Bardzo ciekawa i konkretna wypowiedź znanego ekonomisty, facet nazywa rzeczy po imieniu

Za onet.pl:
"
Rybiński: Ten rząd potwornie się myli
Nie wstąpię do partii Joanny Kluzik, ale będę wspomagał stowarzyszenie "Polska jest najważniejsza" - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM ekonomista Krzysztof Rybiński.

- Rząd chce rozwalić polski system emerytalny - ostrzega. - Niepokoją mnie plany rządu zabrania pieniędzy z OFE, to nacjonalizacja. Ten rząd potwornie się myli, dług publiczny przekroczy 55 proc. już w tym roku. Tylko dzięki chowaniu wydatków pod dywan być może będzie odrobinę mniejszy. Jesteśmy przedmiotami w grze o wybory.
Konrad Piasecki: Nie jest źle - mówi Tusk. Rząd ma dobre samopoczucie czy tylko udaje?
Krzysztof Rybiński: - Rząd ma świetne samopoczucie, bo jeżeli rząd czy partia rządząca ma popularność czterdzieści kilka procent, to dlaczego miałby mieć złe samopoczucie. Ma świetne, bo jest popularny.
Ale jakby widział te same słupki rosnącego długu publicznego i walącego się budżetu, który widzi pan i o których pan alarmuje, to powinien mieć trochę gorsze.
- Rząd widzi ten sam słupek, ale inaczej go widzi. W tym dokumencie, który wczoraj rozdawano, który ja też widziałem, polski dług publiczny jest pokazany na tle długu innych krajów i mówi, że nie jest taki wysoki.
No taka jest prawda, że inni mają dług dużo wyższy.
- Tylko że jak my porównujemy dług publiczny takiego biednego kraju jak Polska z długiem publicznym takiego bogatego kraju jak Niemcy czy Francja, to to jest nieuprawnione. W grupie nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej - 12 krajów, łącznie z Bułgarią i Rumunią, Polska ma drugi najwyższy dług publiczny. Węgrzy mają 75 procent, a Polska przekracza w tym roku 55 procent. Mamy bardzo wysoki dług publiczny.
Ale może spokój rządu bierze się z poczucia, że jesteśmy coraz większą potęgą gospodarczą, rośniemy w siłę, wobec czego ten dług publiczny, który dzisiaj wydaje się spory, z czasem będzie wydawał się nam coraz mniejszy.
- Dług publiczny to jest kwestia wielu lat. I według szacunków Komisji Europejskiej i rządów wielu krajów, dług publiczny we wszystkich krajach Unii Europejskiej przekroczy 100 proc. PKB. Więc on będzie rósł dlatego, że społeczeństwa się starzeją. Że obciążenia z tego tytułu powiększają dług publiczny. Także on na pewno będzie rósł, pytanie w jakim tempie i czy w Polsce będzie rósł szybciej niż w innych krajach.
"Rząd chce rozwalić system emerytalny"
Panie profesorze, ja rozumiem, że ekonomia nie jest do końca nauką ścisłą, ale jednak sporo z naukami ścisłymi wspólnego ma. Jak to jest, że ekonomiści na podstawie tych samych danych alarmują, a rząd mówi "śpijcie spokojnie".
- Tak jest wszędzie. W Stanach Zjednoczonych bank centralny twierdzi, że trzeba drukować pieniądze, bo grozi nam deflacja, a w Europie bank centralny ostrzega, że taka polityka doprowadzi do katastrofy. Wielcy ekonomiści, dwa wielkie banki centralne największe na świecie, mają absolutnie przeciwstawne polityki. Ekonomia niestety jest też sztuką i często są różne opinie. Moim zdaniem w Polsce rząd dzisiaj się potwornie myli w diagnozie sytuacji gospodarczej.
Ale jesteśmy wielkimi oszukiwanymi czy małymi oszukiwanymi, oszukiwanymi przez wielkich kłamców?
- Jesteśmy przedmiotami w grze o wygrane wybory roku 2011. W takiej grze politycy unikają przekazywania prawdziwego komunikatu obywatelom, tylko starają się powiedzieć fajne, przyjemne, gładkie rzeczy, żeby ludzie się dobrze czuli.
A minister finansów mówi, że Rybiński histeryzuje.
- Minister finansów na moje argumenty, poparte liczbami, na dane ściągnięte ze strony ministerstwa finansów, Narodowego Banku Polskiego, Eurostatu, gdzie pokazuję, że zadłużamy się w takim tempie jak za czasów Edwarda Gierka. Wtedy pierwsze sześć lat rządów Gierka 24 procent PKB długu, teraz 21 za czasów Tuska. Zamiast merytorycznie się do tego odnieść liczbami, Jacek Rostowski wielokrotnie jakieś liczby podawał i się wtedy mylił, to on mówi językiem inwektyw osobistych. Ja na takie inwektywy nie odpowiadam.
Przekroczymy te alarmowe progi 55 i 60 procent?
- Jasne, że tak. Pytanie tylko kiedy.

A pańskim zdaniem kiedy? W przyszłym roku? Za dwa lata? Pięć lat?
- Jeżeli byśmy policzyli dług publiczny zgodnie z metodą, która obowiązuje w Unii, to dług publiczny przekroczy 55 procent już w tym roku. Ale ponieważ rząd stosuje kreatywne budżetowanie i chowa dług pod dywan, to w zależności od tego, ile schowa pod dywan, to ta górka śmieci, która zostanie nad dywanem, to ona będzie albo większa, albo mniejsza.
A może rząd ma sprytne sztuczki w postaci zrobienia czegoś z pieniędzmi z OFE?
- I to mnie najbardziej martwi. To jest jedna z niewielu bardzo udanych reform, gdzie obecne pokolenie powiedziało: "my chcemy zrobić reformę po to, żeby przyszłe pokolenie też miało emerytury". Cały świat traktuje Polskę jako wzór dobrze przeprowadzonej reformy emerytalnej. Teraz ten rząd planuje rozwalenie polskiego systemu emerytalnego i to jest niedobrze.
Może ona jest i dobra, ale ona jest strasznie droga.
- Ona jest droga w tym sensie, że system, który zbudowaliśmy, był drogi. To, co trzeba zrobić, to trzeba potanić funkcjonowanie tego systemu, żeby OFE zarabiały wtedy, gdy ludzie zarabiają, żeby akwizycja tyle nie kosztowała. To wszystko chce zrobić Michał Boni w nowym pakiecie ustaw. To jest prawdziwa reforma. Ale jeżeli zabierzemy składki OFE, to będzie tak jak w Argentynie - nacjonalizacja. Zasypiemy dzisiejsze problemy związane z dziurą budżetową pieniędzmi pokolenia naszego i naszych dzieci, bo dla nich już na emerytury wtedy nie starczy.
Nie czuje się pan jak ktoś, kto wali głową w mur?
- Trochę tak.
A jakieś cegiełki z tego muru wypadają, czy jest stabilny?
- Jasne, że wypadają. Powiem zupełnie nieskromnie, chociaż jestem człowiekiem skromnym, że gdyby nie moją i kilku kolegów ekonomistów aktywność w sprawie rosnącego zatrudnienia w administracji publicznej, to dzisiaj nie doczekalibyśmy się działań rządu, żeby to zatrzymać. Myśmy upublicznili i nagłośnili sprawę niekontrolowanego zatrudnienia w administracji publicznej.
A za wypadającą cegiełkę traktuje pan decyzję Trybunału Konstytucyjnego dotyczącą KRUS-u?
- Uważam, że dobrze się stało, że koledzy profesorowie prawnicy dołączyli do kolegów profesorów ekonomistów i mówiąc językiem prawnym powiedzieli to samo, co my mówimy od dłuższego czasu: że KRUS jest systemem niesprawiedliwym społecznie. Nie może być tak, że bogaty rolnik płaci składkę wielokrotnie mniejszą niż biedna kasjerka, która pracuje bardzo ciężko w supermarkecie.
Ten Trybunał w tej decyzji i we wszystkich innych to jest sposób na przykładanie rządowi noża do szyi?
- Ja to traktuję jako sposób na reformowanie kraju, na eliminowanie patologii. Dla rządu powinno być to wygodne, bo rząd nie musi się wtedy narażać obywatelom, tylko powie: "słuchajcie, musimy przeprowadzić reformę KRUS-u i wyjąć z niego bogatych rolników, bo nam kazał Trybunał Konstytucyjny i to oni są winni".
Ma pan pomysł na kolejne skargi, które ułatwiłyby rządowi reformę?
- Oczywiście, że mam. Nawet o tym publicznie napisałem w jednej z gazet, że teraz już wszyscy wiedzą, że nie tylko składka zdrowotna w KRUS-ie, ale również składka emerytalna w KRUS-ie jest niesprawiedliwa społecznie i trzeba jak najszybciej złożyć skargę do Trybunału Konstytucyjnego, żeby to przeprowadzić. Tylko ja się pytam, czy w Sejmie znajdzie się 30 sprawiedliwych, tak jak 10 sprawiedliwych w Sodomie i Gomorze, którzy poproszą zespół ekonomistów i prawników, żeby taką skargę dla nich przygotować.
Może się właśnie panu rodzą? "Polska jest najważniejsza".
- Mnie jest wszystko jedno, kto rządzi, byle rządził mądrze. Jeżeli jakakolwiek partia powie: "mamy 30 sprawiedliwych", bo tylu jest potrzebnych w Sejmie, żeby złożyć skargę do Trybunału, to dla tych 30 sprawiedliwych ja w swoim wolnym czasie, za darmo, z kolegami prawnikami bardzo chętnie przygotuję argumenty, żeby taką operację szybko przeprowadzić dla dobra kraju.
Pytam o stowarzyszenie Joanny Kluzik-Rostkowskiej, bo jego politycy po cichu mówią: "liczymy, że Rybiński się do nas przyłączy".
- Z wielką przyjemnością będę pracował z każdym, kto będzie chciał zrobić poważne, dobre reformy dla Polski. Miałem przyjemność pracowania z pani minister Gęsicką przy strategii rozwoju kraju. Pracowałem z sześcioma ministrami obecnego rządu. Jeżeli ktoś poprosi o pomoc, będzie miał poważny program, bardzo chętnie pomogę.
Ale dołączy pan do stowarzyszenia, tak instytucjonalnie?
- Jestem z natury rzeczy apolityczny i takim chcę pozostać aż do emerytury, która za wysoka, jak wiemy, nie będzie.
Czyli nie będzie pan gospodarczą nogą PJN-u?
- Bardzo chętnie będę pomagał merytorycznie, natomiast do partii się nie zapiszę, mówiąc bardzo precyzyjnie.
"

link:
http://fakty.interia.pl/tylko_u_nas/wywiady/news/rybinski-ten-rzad-potwornie-sie-myli,1558918
 • 2010-11-17 15:10 | tkw

  Re:To trzeba przeczytać.

  Za onert.pl:
  "
  Kryzys jest doskonałą okazją na przeprowadzenie trudnych reform w państwie tak jak robi to np. Orbán na Węgrzech. Niestety, Donald Tusk nie jest przywódcą z prawdziwego zdarzenia. Z Robertem Gwiazdowskim,prezydentem Centrum im. Adama Smitha, rozmawia Joanna Ćwiek-Świdecka
  Mijają właśnie trzy lata od powołania rządu Donalda Tuska. Pokusi się Pan o podsumowanie tego okresu?


  To będzie trudne, bo tu nie ma czego sumować. Obecny rząd nie zrobił kompletnie niczego dobrego ani dla państwa, ani dla przedsiębiorców. Jeśli jednak jakieś kroki były podejmowane, to okazywały się one kompletnie bez sensu. Moim zdaniem te trzy ostatnie lata były dla Polski kompletnie stracone.

  Premier w swoim exposé sporo obiecywał.

  Exposé premiera to były trzy godziny wodolejstwa. Ja już wtedy mówiłem, że nic dobrego z takiego gadania nie wyjdzie. I okazuje się, że miałem rację. Bo na przykład Tusk obiecywał obniżki podatków, a okazuje się, że podatki idą w górę. Obiecywał także ułatwienia dla przedsiębiorców i ich też ciągle nie ma. Jedyne, z czego premier się wywiązał, to gadanie. Przez te trzy lata premier głównie gadał, niezależnie od tego, czy była taka potrzeba, czy nie.

  Dlaczego, Pana zdaniem, zapowiadane reformy znów nie wyszły?

  Bo naszym politykom najwyraźniej wydaje się, jak powiedział kiedyś jeden z moich rozmówców, że "reformowanie państwa jest proste jak bzykanie". Moim zdaniem ani jedno, ani drugie nie jest takie łatwe, jak się niektórym wydaje. Same chęci tu nie wystarczą. A nasi politycy mieli wyłącznie sporo chęci. Gorzej z umiejętnościami.

  Czego tak naprawdę zabrakło obecnemu rządowi?

  Wyobraźni gospodarczej. Problem w tym, że w Polsce osoby, które zabierają się za reformowanie państwa, nie przepracowały ani jednego dnia jako osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą i dlatego nie są w stanie wyobrazić sobie, które z zaproponowanych przez nie rozwiązań mogą zadziałać.

  Które z nowo wprowadzonych przepisów ma Pan na myśli?

  Na przykład te o tzw. jednym okienku, czyli zakładaniu działalności gospodarczej za pośrednictwem tylko jednego urzędu. To teoretycznie bardzo dobre rozwiązanie doprowadziło do tego, że czas zakładania działalności gospodarczej jeszcze się wydłużył. Kiedyś, kiedy te przepisy jeszcze nie obowiązywały, kandydat na przedsiębiorcę, jeśli miał sporo szczęścia, mógł zarejestrować działalność, załatwić REGON i NIP w jeden dzień. Teraz, kiedy wszystko załatwiają urzędnicy, wszystko trwa tygodniami.

  Może wbrew temu, co powszechnie się uważa, urzędników jest za mało? Absolutnie nie. W Polsce mamy zbyt wielu urzędników jak na pracę, którą mają do wykonania. W ostatnich latach ich liczba się zwiększyła i między innymi dlatego trzeba teraz podnosić podatki.

  I łatwiej prowadziłoby się własny biznes.

  Ze skomplikowaną procedurą administracyjną najtrudniej radzą sobie małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie mają tabunów prawników rozwiązujących ich problemów. Drobny przedsiębiorca musi poświęcić mnóstwo czasu na załatwienie spraw w urzędzie. To zwykłe marnotrawstwo czasu i pieniędzy.

  Ostatnio przedsiębiorcy zarzucają rządowi, że miał zmienić przepisy skracające czas oczekiwania na pozwolenie na budowę. Z tego powodu ciągle opóźniają się w Polsce inwestycje.

  To rzeczywiście jedna z największych polskich bolączek. Na rozpoczęcie inwestycji trzeba u nas czekać nawet kilka lat. Ba, na zwykłe przyłączenie energii elektrycznej trzeba czekać ok. 80 dni. No, chyba że jest się "Ryśkiem" tak jak znany z afery hazardowej Ryszard Sobiesiak, który ma kolegów. A koledzy mogą wiele dla niego zrobić.

  Taka sytuacja to nic chwalebnego.

  To wcale nie jest takie jednoznaczne. Dla mnie skandalem nie jest to, że coś dla jakiś "Ryśków" jest załatwione szybciej niż w przepisowe trzy miesiące. Dla mnie skandalem jest raczej to, że przeciętny Kowalski czeka aż tak długo czekać na wydanie decyzji administracyjnej. Jeśli chce szybciej - musi załatwiać sprawę na cmentarzach czy stacjach paliwowych.

  Wszyscy zarzucają Tuskowi, że nic nie robi. Ale z drugiej strony trzeba też pamiętać, że jego rząd działał w szczególnej sytuacji gospodarczej, w czasach kryzysu gospodarczego.

  To nie jest argument. Od dawna wiadomo, że najlepsze interesy robi się w kryzysie, kiedy przedsiębiorca wie, że musi zrobić wszystko, bo inaczej czeka go katastrofa. Tak samo powinien zachować się Donald Tusk. Kryzys jest doskonałą okazją na przeprowadzenie trudnych reform w państwie tak jak robi to np. Orbán na Węgrzech. Niestety, Donald Tusk nie jest przywódcą z prawdziwego zdarzenia.

  Ale przecież został wprowadzony pakiet antykryzysowy.

  Moim zdaniem kompletnie niepotrzebnie, bo nasi przedsiębiorcy permanentnie funkcjonują w kryzysie. Lepiej by było, gdyby zostały wreszcie wprowadzone ułatwienia dla biznesu.

  Rządowi Donalda Tuska pozostał jeszcze rok do kolejnych wyborów. Jakich reform Pan życzyłby sobie w tym okresie?

  Pozostanę przy trzech najważniejszych. Po pierwsze, życzyłbym sobie obniżenia kosztów pracy, co pozwoliłoby lepiej funkcjonować małym i średnim przedsiębiorstwom. Po drugie, rewolucji w systemie wymiaru sprawiedliwości, co pozwoliłoby przedsiębiorcom łatwiej dochodzić swoich praw. A po trzecie, uprośćmy wreszcie nasz system podatkowy.
  "

  TKW: w jednym nie zgadzam się z panem Gwiazdowskim. Politycy to nie idioci, którzy chcą coś robić, robią tylko są dyletantami i im nie wychodzi. Politycy wiedzą czego chcą i to robią skutecznie, tylko jest to coś zupełnie innego, niż Pan Gwiazdowski by chciał. Bo politykom chodzi o zdobycie i utrzymanie władzy a nie o państwo. Wolą rządzić w państwie słabszym niż nie rządzić w silniejszym. Istota problemu tkwi w tym, że polityka to bodaj czy nie ostatnia sfera aktywności nie poddana żadnej kontroli. W biznesie kontroluje rynek albo urzędnik, w pracy kontroluje szef a w polityce kontroli nie ma. Teoretycznie kontrolą miały być media, ale szybko zrozumiały, że zamiast kontrolować władzę lepiej ją przejąć. I przejęły, politycy to w istocie marionetki mediów, są póki media im na to pozwalają, jak nie są potrzebni, to media je niszczą - np. Gilowska, Lepper, Giertych, Palikot (co do tego jeszcze media nie wiedzą, czy go zniszczyć czy się przyda).