Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

(46)
O tym, że niektórzy Polacy odnieśli czysto materialne korzyści z zagłady Żydów, było wiadomo od dawna. Chodziło przy tym nie tylko o tzw. szmalcowników, który podczas okupacji szantażowali współobywateli żydowskiego pochodzenia wydaniem ich w ręce nazistów na pewną śmierć.
 • 2010-12-29 23:52 | wladimirz

  Prawie wszędzie były i są cmentarne czy frontowe hieny rabujące trupy, groby i świątynie. Tylko co z tego wynika???

  Prawie wszystkie egipskie piramidy(poza wyjątkami nadzwyczaj sprytnie ukrytych i zamkniętych) były obrabowane i to już tysiące lat temu.A faraon był przecież bogiem dla Egipcjan.We wspomnieniach z różnych wojen(również np. b.żołnierzy hitlerowskich!)W też można motyw żołdactwa rabującego trupy(czy wręcz wyrywającego im złote zęby) można znaleźć.Wśród Żydów też byli korzystający na holokauście. A pewnie i hieny cmentarne by się znalazły.Amerykańscy Żydzi z pełną świadomością robili lukratywne interesy z III Rzeszą, również z firmami zatrudniającymi więźniów kacetów, inni kupowali skrwawione kosztowności od sowieckiej Rosji. Cała potęga Hiszpanii (i gros część jej zabytków)zbudowano na kosztownościch wydartych Inkom i Aztekom.
  Tylko czy za to wszystko mają się czuć winne narody, z których te hieny pochodziły??? Nie lubię zbiorowej odpowiedzialności, nie czuję się ani winny ani zażenowany!!!
 • 2010-12-30 00:44 | tkw

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  zbiorowy wstyd Polaków - nie
  świadomość, że moi rodacy Polacy bywali świniami - tak

  I tyle w tym temacie.
 • 2010-12-30 00:59 | Realista

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Ale dlaczego od razu wstydu? Żydzi zajęli bez żadnego odszkodowania ziemie i majątek należący do Palestyńczyków, po czym zaanektowali ziemie należące do sąsiednich państw, i jakoś nie mają z tego powodu poczucia winy, wstydu, czy wyrzutów sumienia?! Nie jestem pewien, czy zwykły oportunizm dziejowy powinien być powodem do zbiorowego wstydu?
 • 2010-12-30 01:27 | wladimirz

  Żeby wiedzieć,że moi rodacy bywają świniami nie potrzebuję Grossa-wystarczy ponad 50 lat życia w Polsce!;-)

  Skądinąd nie znam narodu, którego przedstawiciele nie bywają świaniami. Jeśli znasz jakiś, to chętnie się dowiem czegoś nowego o tym świecie;-)
 • 2010-12-30 01:30 | złośliwe pytania

  jest tu pewien "polski" problem

  z cnót heroicznych i postawy w czasie II wojny Polska uczyniła przemysł i argument propagadowo - polityczny zwłaszcza w stosunkach międzynarodowych. Argument, którym próbuje się santażować np. niemiecką opinię: "jak będziecie budować rurę to my wam wypomnimy, ze jesteście potomakami zbrodniarzy i nazistów!" albo dyskusja z Europą: "jesteśmy zapóźnieni bo zachowalismy się przyzwoicie w czasi wojny a wy nas sprzedaliście!" (w domyśle: dajcie więcej forsy na nadgonienie zapóznienia). A tu mit pęka i zostaje kupka popiołu.... W innych krajach mają podobnie: we Francji rozliczają teraz mit De Gaulle'a, ze Francuzi byli w Resistance (kto zatem czynił Vichy?) a jeszce lepiej w Austrii: pierwsza ofiara Hitlera, która witała go kwiatami i groliwie wstępowała do SS. U nas też sypie się martyrologiczno - heroczna wizja postawy wojennej społeczeństwa - to boli ale co gorsze wytraca argument w dyskusji np. z Niemcami. Mit powszechnego oporu okazuje się bujdą a szmalcowników więcej niż partyzantów.... Za co w takim razie oddano Szczecin w ręce kogoś takiego?
 • 2010-12-30 01:45 | Therese Kosowski

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Polacy chętnie widzą siebie samych ofiarami innych narodów. Dobrze więc spojrzeć na własne zbrodnicze i haniebne czyny. • 2010-12-30 03:04 | bolec

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Ludziom mieszkającym w czworakach wszystko kojarzy się ze świnią!
 • 2010-12-30 07:24 | lecher

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  W/g mnie, to Gross łże i zmyśla swoje antypolskie historie, bo po 1: urodził się w 1947 r, a więc pełnoletni był ok. 1965 r więc nie mógł być świadkiem lat wojny, 2.historie obozu koncentracyjnego opisuje na podstawie wybiórczo zasłyszanych opowieści i wspomnień innych mieszkanców Treblinki i okolic,wielokrotnie zmienianych z fantazji( n.p. kopanie na głębokość 10 metrów).Załączoną fotografię też można różnie komentować.
  Lepiej by było, aby pan.G opisał w podobny sposób zachowanie swoich ziomków czasie lat wojny,( a i obecne w stosunku do n.p.Palestyńczyków) pewnie nie miał by czym się pochwalić.A tak na marginesie pytam, skąd u tych biedaków tyle kosztowności, złota ,brylantów i biżuterii? Cała ta książka jesst wyjątkowym paszkwilem na Polskę i Polaków, prokuratura powinna wszcząć śledztwo.
 • 2010-12-30 07:28 | shlomo mintz

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  a cóż to ci się przytrafiło, władziu?!
  rodacy wybili ci złote zęby?!
 • 2010-12-30 07:28 | Bejotka

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  @ Therese Kosowski 01:45. Tak, to prawda, ale dotyczy ona nie tylko Polaków. Również Żydów, którzy "chętne widzą siebie ofiarami innych narodów..." Czy prof. Gross opisze, jak Żydzi rabowali (i nadal rabują) Arabów? Proponuję tytuł: "Mój kibuc na twoim polu". W pozostałych kwestiach zgadzam się z wladimirzem 23:52 + 01:27 oraz tkw 00:44.
 • 2010-12-30 09:45 | Binarek

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Mają rację Żydzi i Niemcy - Polacy zachowują się jak ostatnie świnie bez honoru.
 • 2010-12-30 12:10 | Right of Return

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Nic mnie ten problem nie interesuje . Tysiąc razy bardziej zajmuje mnie jedno zabite przez izraelskigo zbira palestyńskie dziecko niż ten sztuczny problem. Niestety kiedyś dałem się nabrać i kupiłem Grossa Strach i autorze mogę powiedzieć wszystko tylko nie to że ma "świetne pióro" .
 • 2010-12-30 14:51 | tkw

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Trzeba też odróżnić podłość ludzi, nawet niemałej grupy od podłości państwowej czy narodowej.
  Polacy jako ludzie czasem popełniali zbrodnie, ale PAŃSTWO POLSKIE ani naród Polski nie zhańbili się tym, czym Niemcy, Francja, Rosja itd. O Niemczech nawet nie warto wyjaśniać, Francja jako LEGALNY rząd Vichy dzielnie z nazistami współpracowała, Rosja - podobnie jak Niemcy.

  Polacy jako Naród mają stosunkowo niewiele na sumieniu, ale niejeden Polak smaży się w piekle.
 • 2010-12-30 16:16 | Bejotka

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  @ Binarek 09:45.
  No, bo czego można oczekiwać od Untermenschów i gojów - w odróżnieniu od przedstawicieli rasy panów i narodu wybranego...
  O to chodziło?
 • 2010-12-30 17:39 | bolec

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Ty chłopie małorolny nie przestajesz mnie zadziwiać. Ja rozumiem, że na wsi nie ma w zimie co robić ale daj sobie na wstrzymanie z tymi wpisami, które nijak nie maja się do komentowanych artykułów.

  Dla przypomnienia: mowa tu o złodziejskich praktykach i plądrowaniu grobów żydowskich. Co ma do tego odpowiedzialność zbiorowa Polaków jako narodu? Zresztą Ukraińcy, Litwini czy Białorusini oraz Czesi mają zgoła inną opinię o Polakach niż pożal się boże "patrioci polscy" tacy jak Ty, którzy zawsze i wszędzie będą płakać i rozczulać się nad swoim losem i rzekomą niesprawiedliwością dziejową jaka spotkała Polskę przez wieki. Słyszałeś kiedy co mają do powiedzenia w podobnych kwestiach niewolnicy afrykańscy w USA i na Karaibach, Ormianie z Turcji, Kurdowie, ludność Tybetu, Hutu z Rwandy? Ciasnota umysłowa Polaków jest osłabiająca!
 • 2010-12-30 17:52 | dziadek 2

  Prawa wojny i prawa do własności.

  Co do tag zwanych szmalcowników tych było wielu nie można zaprzeczyć, ja sam o tym wiele słyszałem do mojej już nie żyjącej matki. Do puki nie wywieziono ją do Niemiec widziała wiele mając lat 16. I powiem tak według rozumowania ludzi z tamtych czasów. Jak całą rodzinę sąsiada zabierało gestapo z jego domu, to Polacy którzy decydowali się na włamanie do takiego domu, powiadali że maja zabrać to Niemcy to lepiej żebyśmy to my zabrali. I nie wynikało to z chęci zysku zazdrości czy wręcz niechęci do obywateli pochodzenia żydowskiego. Wynikało to z sytuacji przetrwania a pośrednio ograniczało to ilość zrabowanego mienia przez samych Niemców. Przeważnie takie mieszkania po wyrzuceniu mieszkańców przez Niemców, były oklejane banderolą, i takie zerwanie banderoli czy blomby groziło najście do wszystkich domowników kamienicy przez gestapo. Zwłaszcza jeśli wiedzieli że coś wartościowego zostało jeszcze w danym lokalu.
  Tym bardziej że takie mieszkania zaraz były oddawane do dyspozycji Niemieckich władz które zakwaterowywały wysokich ranga oficerów abwery, wermachtu oraz nieraz dostawali wyróżniający się volksdeutsche, a ci ostatni sami opukiwali o obszukiwali takie mieszkania.
  A co do zajmowania mienia po żydowskiego, mieszkań, zakładów, sklepów, czy fabryk to jest pytanie a co ówczesne władze miały zrobić. Jak z rodziny została jedna osoba i znalazła się ona dopiero po 20 latach po wojnie i to np. w USA. A przecież Polska jak inne kraje wypłaciła wielkie odszkodowanie obywatelom żydowskim i między innymi obywatelom USA za pozostawiony majątek w Polsce. Z tym że żydzi jako obywatele dostali prawie że nic od swego rządu pomimo że ich rząd dostał na ten cel wiele miliardów dolarów to z tego ich rząd ich oszukał, okradł i jak na takiego przeciętnego Mośka Eisenberga np. rząd Niemiec wypłacił 2000 dolarów USA to on dostał ledwo 500 dolarów a jak on już nie żył to najbliższy dostał ledwo 300 dolarów USA resztę zabrało państwo.
  Więc nie ma co się litować nad takim losem żydowskim dostali to co powinni dostać, to oni sami ich rząd ich okradł że żaden żyd który uciekła w czasie wojny z Polski czy znalazł się z przyczyn innych w Izraelu. Został okradziony przez własnych rodaków.
  Był parę lat temu taki program w TVP nakręcony przez człowieka dociekliwego, co stało się z ponad 1,5 Biliona dolarów USA jakie dostali w ramach odszkodowań obywatele żydowscy. Okazało się że od 1946r. do dzisiaj organizacja żydowska zajmująca się sprawami odszkodowań wraz z knessetem wypłaciła obywatelom żydowskim nie więcej jak 1/10 sumy jaka wpłynęła do tej organizacji. A gdzie reszta co z resztą pieniędzy jaką otrzymało to stowarzyszenie do roku 1970r.. A zaznaczam że jeszcze z całego świata wpływają pewne sumy Dolarów USA w ramach odszkodowań, za czas II wojny światowej.
  Po drugie jeśli chcą odzyskać swą dawną własność proszę bardzo ale niech zwrócą odszkodowanie jakie dostali, oraz niech zwrócą koszty utrzymania dawnej zabudowy lub posesji.
  Należy rozdzielić tych złych spraw jak szmalcowników od zagarnięcia w dobrej wierze z uwzględnieniem sytuacji na tamte czasy, oraz wypłatę jaką dostali Żydzi.
 • 2010-12-30 19:00 | Adam 2222

  Shlomo, żeby nie wyszło głupio, skąd wiesz kogo Władek uważa za rodaków? Dlaczego mam się czuć winny ze jakiś Polak katolik rabował czy mordował Polaka żyda i na odwrót (np. bracia Bieleccy czy UB, Minc, Berman itp)?


  Gross wciska mam odpowiedzialność zbiorowa i robi nam opinie morderców wybielając tym Niemców.
  Stad są min. w prasie nie tylko USA, "polskie obozy koncentracyjne".

  Jak pan Brunetko czuje się winny i współodpowiedzialny to jego sprawa, może nam napisać jaka pokutę sobie zastosuje.

  Czy w książkach Gross podaje informacje ze tylko w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci i odpowiedzialność zbiorowa ?

  Czy pisze również to Polacy maja najwięcej drzewek wolności posadzonych w Izraelu ?
 • 2010-12-30 19:09 | Adam 2222

  p. Therese, milo usłyszeć samokrytykę z pani ust. Ja nie zrobiłem żadnych zbrodniczych i haniebnych czynów i dobrze się czuje.

 • 2010-12-30 20:10 | mikesz

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Oczywiście te 1,5 biliona to wypłacone przez Polskie rządy. I tylko jeszcze na jeden temat. Otóż Żydzi właściwie nie bardzo mogą występować o swoje mienie na terenie RP,ponieważ ich właścicielem są...Niemcy.Tak, tak. Okazuje się bowiem,że Polacy nie bardzo mogą coś zrobić,bo ostatnimi właścicielami nieruchomości żydowskich byli...Niemcy, państwo niemieckie. Hitlerowcy wysiedlając Żydów postępowali oczywiście jak na cywilizowany naród przystało i ustanawiali w księgach wieczystych swoje państwo właścicielem.Część nieruchomości już w czasie wojny oczywiście zasiedlali Polacy,ale nie jako właściciele, ale jako lokatorzy.I teraz w papierach jest,ze Polacy nie po żydowskich właścicielach weszli w posiadanie nieruchomości,ale po Niemcach.A że Niemcy nie wysuwają jako ostatni właściciele żadnych roszczeń ,to w sumie wszystko jest w jak najlepszym porządku. No tylko ten Gross trochę miesza.
 • 2010-12-30 21:29 | mz

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Nic nowego! Rodzice przed laty opowiadali o wielu podobnych sytuacjach grabienia Żydów przez Polaków. Zresztą jednym z podtekstów tzw. pogromu kieleckiego była obawa przed Żydami upominającymi się o kamienice zajęte przez Polaków. Zabór dóbr pożydowskich na ul Sienkiewicza w tym mieście, miał miejsce po nadejściu aktualnego, sprawiedliwego, ponoć, ustroju...
 • 2010-12-30 23:13 | bolec

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Mnie się zawsze wydawało, że tu chodziło o odwrócenie uwagi od referendum, które a priori miało być sfałszowane. Zresztą Żydzi później byli mocno nad-reprezentowani we władzach PRL-u, tak UB jak i prokuraturze i najróżniejszych formacji aparatu ucisku. Jednym z luminarzy tych służb był Józef Światło z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

 • 2010-12-30 23:57 | Realista

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Jak już się bawimy w "gonienie historycznej myszki" to może przypomnisz nam również jak Żydzi wchodzili w posiadanie tego "mienia" w XIXw. wysługując się państwom szabrującym Polskę. Nie ma to jak wdzięczność za stulecia opieki ze strony polskiej korony...
 • 2010-12-31 07:32 | dziadek 2

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Mikesz małe sprostowanie 1,5 biliona dolarów USA to suma którą dostała organizacja żydowska zajmująca się roszczeniami powojennymi. A na tą sumę to składało się wiele państw prawie 750 milionów dolarów wypłaciła dawna RNF (obecnie Niemcy), reszta to Francuzi, Brytyjczycy, USA, polska wypłaciła nie wielką kwotę pieniędzy. Żydzi chcą jeszcze od Niemiec 250 milionów dolarów USA jako końca zadość uczynienia. Od Szwajcarii żądali uregulowania sprawy oszczędności jakie mieli w ich bankach. Suma ta zamykała się w 25 miliardów dolarów USA w akcjach, obligacjach, złocie, diamentach, wyrobach złotniczych, dziełach sztuki, oraz w różnorakiej walucie. Ale Szwajcarzy się wykpili i Żydowskie rodziny odzyskały tylko około miliarda dolarów. Jest takie w Szwajcarii prawo że jeśli właściciel konta nie zgłosi w ciągu 25 lat w banku którym ma zdeponowany majątek to po tym czasie te pieniądze przechodzą na własność banku czy państwa nie pamiętam dokładnie. A wiadomo że większość spadkobierców dowiedziała się o koncie Szwajcarskim dopiero po 50 latach. Oczywiście ta sprawa z bankami Szwajcarskimi jest mocno zagmatwana bo część zdeponowanego majątku żydowskiego przeszła na konto banku Niemieckiego. Jak sprawa wstydliwa dla Szwajcarów jak i całego świata wielkiej finansjery.
 • 2010-12-31 11:29 | szatynek

  Niech Gross napisze, jak Żydzi rabowali Polaków, zresztą między innymi

  Gross "swoim świetnym piórem oraz warsztatem badacza" - chyba cię pogięło na Nowy Rok, Brunetku. Dużo zdrowia psychicznego!
 • 2010-12-31 11:44 | bolec

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Podobne pytanie można by zadać klerowi: jak oni doszli od swojego majątku bez jakiejkolwiek pracy? Czy czarni mają jakąś wdzięczność za stulecia opieki ze strony polskiej korony?
 • 2010-12-31 16:48 | mikesz

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Na bezrybiu i rak ryba.Jeżeli nie było chętnych do opisania tego typy chlubnych kart z dziejów pszenno-buraczanej to Gross w końcu się wk... ,przepraszam zdenerwował i swoim nieporadnym warsztatem spróbował temat potraktować.Oczywiście teraz wszyscy oburzeni (z Prof.Nowakiem na czele) rzucą się na temat wgryzając się aż do bólu w jego istotę,a przecież można było w spokoju zająć się archeologicznymi fascynacjami Polaków w powojennym okresie.
 • 2010-12-31 19:11 | Spioch

  Trup w szafie. I to niejeden...

  Szanowny Panie Redaktorze,

  sprawa rabunków pożydowskiego mienia nie jest tajemnicą (na temat Treblinki były kilka lat temu artykuły bodaj w GW), więc nie ma na co się obrażać. W wielu polskich rodzinach ta wiedza jest znana z autopsji. Dysponuję relacjami naocznych świadków o:
  1. "rozbieraniu" baraków na lubelskim Majdanku w poszukiwaniu ukrytych kosztowności;
  2. "wykopkach" w Treblince;
  3. plądrowaniu żydowskich domów w podwarszawskiej miejscowości (nazwy nie piszę celowo) po ewakuacji mieszkańców do getta w Warszawie.
  Niestety to też jest Polska. Szkoda, że nasi wspaniali historycy (nie tylko z IPN lecz również z Uniwersytetów) nie chcą podejmować tzw. drażliwych tematów. Więc robią to za nas inni.

  A byłoby o czym pisać. Co się np. stało z mieszkaniami warszawiaków wypędzonych po Powstaniu z miasta? Zorganizowane bandy kradły co popadło i przekopywały piwnice. I nie byli to tylko ludzie Dirlewangera, lecz nasi Rodacy z Mazowsza. Kurpiów i Podlasia. Ale o tym, nawet prof. Gross nie napisze.
 • 2010-12-31 19:44 | wladimirz

  Co to za sensacje-zawsze wszędzie w czasie wojny byli ludzie, którzy po każdej bitwie zajmowali się rabowaniem trupów i rannych,wyrywaniem złotych zębów(jak były) itp.itd.

  Tym się zajmowały tzw.ciury obozowe czy inne markietanki.Ale np.w "Krzyżakach" opisuje Sienkiewicz polskich rycerzy, którzy mieli zdobycz spod Grunwaldu w postaci pouszkadzanych zbroi - ciekawe skąd wzięli - pewnie jedank z trupów.Podobnie funkcjonują hieny cmentarne - często grabarze;-) W Treblince była i jest ziemia, w ktorej z jednej strony są popioły zamordowanych, a z drugiej - różne kosztowności. Niektórych to kusi, tak jak wszędzie znajdą się chętni do zawodu kata, grabarza,prostytutki itp. itd. Rozumiem, że Gross by to opisał,ale po co ta sensacyjno-moralizatorska otoczka. Teraz ktoś poszuka(a ma motywacje!) [i znajdzie!;-)]przypadków Żydów, którzy też(niektórzy!) się na różnych ludzkich tragediach i zbrodniach dorabiali!!!
  Nikt tego w tonacji moralizatorstwa i odpowiedzialności zbiorowej narodów nie opisywał!!!
 • 2010-12-31 21:41 | dan

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Znam podobne ,,zachowania hienne" na terenach zachodniej Polski wobec niemieckich cmentarzy. Działania te nie były tylko z ,,podpuszczenia przez sekretarzy ale samoistne działania organizowane przez proboszczów polskiego katolickiego kościoła. Biedak przejął po żydowskim sąsiedzie jego ruchomoś lub nieruchomość. A kościół KK w podziękowaniu za wspieranie partyjek prawicowych został nagrodzony majątkami niemieckiego kościoła nie zawsze katolickiego. Panowie hierarchowie w biretach stali się spadkobiercami ... Hańba w małym i wielkim wymiarze. Takie same hańbiące działania są wobec nie tylko milionów żydowskich obywateli Polskich ale i wobec tych setek tysięcy poległych żołnierzy armii czerwonej.Jako naród jesteśmy malutcy,zawistni i z ,,klejącymi się rękami. Pan panie Gross jest wodą prawdy , która rozłupie legendy o narodzie polskim jako szlachetnym i miłującym inne nacje.
 • 2010-12-31 22:48 | karul

  Tyle gadania

  a prawda jedna - Polaczek od matki wyssie antysemityzm, a potem wpadnie w rece czarnego ajatollacha gdzie ucza semickich mitow i legend.

  Czyli pelna schizofrenia i to od wiekow. Reszta to slowa, slowa i slowa klamliwe.
 • 2010-12-31 22:58 | mikesz

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Jeżeli chodzi o Treblinkę i i jej dzieje powojenne to w nagrodzonej przez politykę nagrodą historyczną za 2010 rok książce autorstwa Zofii Wóycickiej znajduje się rozdział zatytułowany "Polskie Klondike,czyli geneza projektu".Są w nim fragmenty które prawdopodobnie znajdą się również w książce Grossa. Jeden fragment jest dosyć mocny. Znajduje się w nim relacja delegacji która przybywa na teren obozu w celu zebrania materiałów na toczący się w tym czasie proces norymberski.Tylko krotki fragment tego sprawozdania.

  "...ludność okoliczna całymi gromadami dokonuje na piaszczystym terenie obozu rozkopów, w celu wydobycia znajdujących się rzekomo w grobach skarbów.Na skutek tych rozkopów wyrównana i obsiana łubinem ziemia ujawniła swoje wnętrze,pełne niespalonych,względnie niestrawionych przez glebę szczątków ludzi i należących do nich przedmiotów.Dlatego też pełno tutaj na powierzchni kości ludzkich,resztek obuwia,grzebienie,rzeczy liturgiczne,opaski żydowskie."

  I pomyśleć ile było oburzenia kiedy na smoleńskim lotnisku przedmioty i być może fragmenty ciał polskiej delegacji...

 • 2011-01-01 03:04 | Malva

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  ale pier.... co zatem powiesz na temat zydow co oni stworzyli,jaki przemysl... Polska, trollu, tylko stracila i jeszcze teraz ma sie bic w piersi, pytam za co?
 • 2011-01-01 06:52 | abnegat

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  ponieważ od czasu do czasu stara się znależć co najgorszego można jeszcze o nich napisać. Nie pisze dlaczego zwłoki znalazły się w ziemi, jaka nacja ich zabiła i pogrzebała. Znane są fakty że w obozach skrupulatni Niemcy oczyszczali zwłoki ze wszystkiego co miało wartość włącznie ze złotymi zębami. Po prostu jest to kolejna hucpa Grossa a frajerzy Polacy jeszcze raz dadzą się na to nabrać pisząc sążniste artykuły i kupując tłumaczone na polski jego kalumnie.
 • 2011-01-01 10:33 | mikesz

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Mimo wszystko potrafię zrozumieć takie podejście do problemu Grossa, nawet ten pewien rodzaj złości,że "On" , "Ten Gross" , "Żyd Gross" wypisuje takie rzeczy o Polsce, o naszej słowiańskiej mateczce,o jej historii. Wychodzi,że ta nasza matka nie zawsze był taka cnotliwa,nie zawsze tylko różaniec w ręku i...chustka na głowę. Ona też ma niezłe grzeszki na sumieniu.
  Niektórzy uważają,ze Polska to nowiutkie Ferrari. Nie jakiś tam 35 letni rzęch prowadzony przez 4 granice i kupiony za parę groszy,ale najnowszy model takiego cacka i wart niezłej fortuny. I w pewnym momencie przychodzi Gross i pokazuje,że to wcale nie jest tak jak kupującemu się wydaje.Pokazuje,ze karoseria to właściwie szpachla na szpachli i do tego jeszcze szpachlą...Malowany był z 15 razy. Raz to nawet czołg po nim przejechał i warto by się zastanowić zanim się kupi go za tę spora kasę. Bo owszem pierwsze wrażenie w miarę pozytywne,ale jak się dokładnie okiem rzuci,to...

  I jeszcze jedna refleksja. Ja rozumiem tę traumę powodowaną wiadoma twórczością...Ten płacz...Te stany podwyższonej gorączki...Ale z drugiej strony to mimo wszystko się dziwię,że ten wielki patriotyzm,to wielkie umiłowanie narodowej historii,te "Czerwone maki pod Monte Cassino",te grzyby zbierane przez Tadeusza i Telimenę w litewskich kniejach, ta "Nasza szkapa"...I ten obrzydliwy Gross. Nie mogę pojąć jak on swoimi książkami może zasiać chwile zwątpienia ,może zburzyć ten piękny gmach narodowej tożsamości.

  I mam radę dla tych wątpiących ,tych zrozpaczonych. Trzeba włożyć na głowę czapkę z pomponem...Pompon oczywiście w barwach biało-czerwonych. W dłoń oczywiście chorągiewka( najlepiej od razu dwie)o wiadomych rozwiązaniach kolorystycznych...I w tym rynsztunku można już iść z powagą na twarzy, dostojnie i zapalić znicz na grobie..."Janko Muzykanta"

  Powinno pomóc.

 • 2011-01-01 12:05 | sugadaddy

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Prawdziwy polak uważa, że Polak nigdy czegoś takiego, by nie zrobił.
  To dotyczy wszystkich mozliwych świństw, jakich ludzie dopuszczaja się wszędzie na świecie. Inni - tak; Polacy - nigdy. A jeśli już, to, jak w tym wypadku Żydzi, nie byli wcale lepsi, a właściwie to nie są lepsi bo bez litości mordują dzieci arabskie. A więc nie ma o co kopii kruszyć.
  I jeszcze taka refleksja mnie naszła. Opowiadał mi kiedyś, pewien starszy człowiek, jak to będąc w szpitalu w Warszawie, na wieść, że Niemcy wywiezli Zydów z okolicznych domów, wszyscy pacjenci jak jeden mąż, rzucili się plądrować okoliczne mieszkania pożydowskie.Człowiek, do czasu znalezienia się w konkretnej sytuacji, nigdy nie wie jak sam by postapił. Dlatego też nie wzbudziła mojego niesmaku opisana sytuacja przez ta osobę, tylko forma opowieści - on nie odczuwał żadnego, najmniejszego nawet zażenowania z tego powodu. On mówił o tym z jakąś satysfakcją, że udało mu sie obłowić - dla niego to, że żerował na cudzym nieszczęściu, nie dotarło nawet do jego
  świadomości i to właśnie jest w tym wszystkim najtragiczniejsze. On wtedy mógł nie wiedzieć co spotkało tych Żydów, ale po wojnie to wiedział dobrze. Jaki był poziom "moralności " tego człowieka. Dodam, że jak większość Polaków, był on praktykującym katolikiem.
 • 2011-01-03 16:01 | Adam 2222

  Kradzież i mordy,w większym lub mniejszym natężeniu to podstawowe zachowani ludzi w każdym narodzie czy cywilizacji. To jest dla Grossa niewygodne wiec o tym nie wspomina. Dlatego jego książki to propaganda anty Polska.


  Dziwne, że pismaki w III RP tak samo wciskają nam, 65-70 lat później, kit o współwinie i odpowiedzialności zbiorowej. Jednocześnie milczą ze nienawiść do "innego" uczą w kościołach katolickich.

  Czy MSZ, Sikorski wpisze Grossa i hierarchów Watykańskich na Czarna Listę (jak Białorusinów) tak ze nie otrzymają wizy polskiej i 26 krajów w UE ?
 • 2011-01-06 12:49 | tkw

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Za onet.pl:
  Łódzcy policjanci zatrzymali dwie starsze kobiety, które ograbiły zmarłą 85-letnią podopieczną. 61-latka i jej 79-letnia przyjaciółka, po śmierci kobiety, wyniosły z jej mieszkania m.in. 30 tys. zł i złotą biżuterię. Grozi im do ośmiu lat więzienia.

  Jak poinformował w czwartek PAP podinsp. Joanna Kącka z biura prasowego łódzkiej policji, 85-letnia kobieta mieszkająca przy ul. Zaolziańskiej w Łodzi od dłuższego czasu chorowała i nie wychodziła z domu; od kilku lat opiekowała się nią 61-letnia kobieta.

  Jak ustalono, w środę opiekunka również przyszła do mieszkania staruszki i znalazła ją martwą w jednym z pomieszczeń. 61-latka zadzwoniła po koleżankę, która kiedyś również zajmowała się starszą kobietą. Obie kobiety kilkakrotnie tego dnia odwiedzały mieszkanie staruszki i w pośpiechu wychodziły.

  To wzbudziło podejrzenia sąsiadki staruszki, która powiadomiła policję.

  Okazało się, że kobiety skradły z mieszkania zmarłej łącznie niemal 30 tys. zł oraz złotą biżuterię, ciśnieniomierz i glucometr. Podczas przesłuchania skruszone przyznały się do kradzieży. Pieniądze i utracone przedmioty znaleziono m.in. podczas przeszukania ich mieszkań.

  61-latka i jej 79-letnia przyjaciółka usłyszały zarzuty ograbienia zwłok. Grozi za to kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

  TKW: i co tu się dziwić ludziom po wojnie ?
 • 2011-01-15 12:53 | Krzysztof Burnetko

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Szanowny Panie Burnetko,

  Bylam w Polsce, jak rozpoczela sie "burza" agresji zwiazana z nowa ksiazka J.T. Grossa.
  Dziekuje Panu za ten artykol.
  Mam co prawda, bardzo mieszane uczucia do tej nowej ksiazki, ktorej przyznam, nie przeczytalam.
  Jestem dzieckiem Holocaoustu i to ze ja i moi rodzice przezyli ten koszmar, zawdzieczamy tylko wylacznie Polakom, ktorzy nie zawsze brali pieniadze a czytnili to tylko bo byli MENSCHEN.
  Jeszcze raz dziekuje
  Barbara
 • 2011-03-24 03:43 | ortodonta1975

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Gross pisze o żydach w Polsce, ale to byli Polacy w Polsce, to byli Polacy żydowskiego pochodzenia, oni się tak czuli i Polacy ich tak odbierali. I tak jak Polak lubi Polaka albo nie, tak u nas było, nienawiść do Żydów przynieśli Niemcy i Ruskie.
 • 2011-04-02 01:21 | michrich

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  2010-12-30 00:59 | Realista
  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów
  Ale dlaczego od razu wstydu? Żydzi zajęli bez żadnego odszkodowania ziemie i majątek należący do Palestyńczyków, po czym zaanektowali ziemie należące do sąsiednich państw, i jakoś nie mają z tego powodu poczucia winy, wstydu, czy wyrzutów sumienia?!
  ***
  Zrobili to po tym kiedy Arabowie rozpoczeli i wojne z Izraelem w celu zepchniecia ich do morza, a Polsce po wojnie mialy miejsce pogromy Zydow i wyrzucanie Niemcow z "ziem odzyskanych". Jaki wybor mieli Zydzi otoczeni tymi ktotych zamiarem bylo ich inicestwienie.
 • 2011-04-02 01:30 | michrich

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  tkw:
  Francja jako LEGALNY rząd Vichy dzielnie z nazistami współpracowała,
  ***
  wiekszosc Zydow francuzkich przezyla. 170 000 tysiecy wywieziono do krematoriow w Polsce a zylo tam podobno 500 000.
  Chlopi francuzcy ratowali ich i przechowywali masowo w odroznieniu od chlopstwa polskiego
 • 2011-04-02 01:37 | michrich

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Bejotka
  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów
  @ Therese Kosowski 01:45. Tak, to prawda, ale dotyczy ona nie tylko Polaków. Również Żydów, którzy "chętne widzą siebie ofiarami innych narodów..."
  ***
  Napewno niechetnie ale Bo nimi byli. Za to ze maja sklepy i duzo zlota pod podloga. powodow religijnych miedzy innymi. ZA "ukrzyzowanie Chrystusa" za uzywanie krwi dzieci chrzescianskich na mace, itp,itp
 • 2011-04-02 01:41 | michrich

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  A przecież Polska jak inne kraje wypłaciła wielkie odszkodowanie obywatelom żydowskim i między innymi obywatelom USA za pozostawiony majątek w Polsce.
  ****
  Kiedy? Nic otym nie wiem. Prosze o dokumenty.
 • 2013-06-09 12:52 | arni

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  michrich piszesz prawdę, ale pomijasz istotną rzecz. We Francji za ukrywanie Żyda groziło 6 tygodni ciężkich robót. W Polsce była kara śmierci dla całej rodziny. Część Polaków to mogło wystraszyć. Jednak faktem jest, że wśród polskiego chłopstwa przed wojną i w trakcie szerzył się antysemityzm. Dzisiaj jeszcze trochę takich ludzi żyję, zawsze jak posłucham ich poglądów to wychodzę z takiej rozmowy z lekka zszokowany. Ale to już wymierające pokolenie, młodsi ludzie są rozsądniejsi.
 • 2013-06-09 13:07 | Arni

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Szczecin oddano, bo : 1) To były polskie ziemie, choć miasto rozbudowali Niemcy. Pobudowali się na naszej ziemi, ziemia wróciła do Polski, więc budynki też. W normalnej sytuacji by się im należało odszkodowanie, ale po tym co robili podczas 2 wojny św. się im nic nie należy.
  2) Stalin chciał osłabić Niemcy.
  3) Polsce zabrano terytoria wschodnie, m.in Lwów i to była rekompensata.
 • 2013-06-09 13:10 | Arni

  Re:Gross pisze, jak Polacy rabowali Żydów

  Bejotka pisze :"za uzywanie krwi dzieci chrzescianskich na mace, itp,itp "
  Bejotka teleportowałaś się do nas ze Średniowiecza ?! Nigdy czegoś takiego nie było, to bzdury wymyślone, żeby podburzać tłum do pogromów w Średniowieczu.