Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sudan pęka na dwa

(4)
Lada dzień południowe prowincje Sudanu ogłoszą niepodległość. Zmiana na mapach będzie spektakularna, rozpada się przecież największe państwo Afryki, ale upłyną lata zanim mieszkańcy południa poczują dobrodziejstwa płynące z samodzielności.
 • 2011-01-10 20:03 | tkw

  Europa, Afryka

  Jeśli podzielą się pokojowo, to pokażą nam, zadufanym w sobie europejczykom, "wyższą szkołę jazdy", Jugosławia nie potrafiła podzielić się bez wojny.
 • 2011-01-11 11:12 | iskanderi

  Re:Sudan pęka na dwa

  "plemiona arabskie "

  Dlaczego autor (zresztą nie tylko on) używa takiego określenia? Czy mówi się np. "plemiona polskie, norweskie, hiszpańskie itd...?"

  Stary, dobry orientalizm... ;)
 • 2011-01-13 16:33 | poznaniak44

  Spedzilem w tym kraju prawie 10 lat

  Znam Sudan z przełomu lat 80 i 90 XX wieku. Obie strony nie zdają sobie zapewnie sprawy z tego podziału. Nie jestem pewien, czy jednak nie dojdzie do nowej wojny. poludniowa strona bedzie musiala korzystać z dróg swoich sąsiadów. Za mojego pobytu w miare przyzwoita droga był na poludnie do Kosti. A z Kosti do Juby to jeszcze wiele setek kilometrow.Południe jest niesamowicie zacofane, chociaż mentalnie bardziej pracowite od Północy. ale i północ nie jest jednorodna. Jak południowcy wycofają sie do swojej części to na północy bedzie trudno o robotników. Południe nie ma za wiele elit. I wszystko wskazuje, że nowy wodz to bedzie taki jak Mugabe. Byl za moich czasów generał, który próbował sprawy uporządkować, i nazywal sie El Dahab. Zrobil zamach i przekazał wladze cywilom. Premierem był Shadik el Mahdi. Gaduła dla którego wszystko było oczywisa oczywistością. I tak urodził sie nowy generał Omar Bashir satrapa. Nie jestem w tej sprawie optymistą chociaż tak wogóle to tak.
 • 2011-01-14 20:51 | andy

  Re:Sudan pęka na dwa

  A gdzie konkretnie byłeś i co robiłeś ? Jeśli możesz to napisz trochę więcej.