Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

(13)
Waldemar Pawlak chce pomóc spłacającym kredyty hipoteczne w obcych walutach. Ale trudno mu będzie przechytrzyć banki, które zarobku na spreadach bronią ze wszystkich sił.
 • 2011-01-13 01:37 | Adam 2222

  Czy pomysłowość banków nie jest pochodna prawa jakie ustanawiał przez 17 lat prof. Balcerowicz ?

 • 2011-01-13 03:03 | camel

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  Nie Adamie. Jest pochodną powracającego do Polski feudalizmu. Ale co dokładnie chcesz wiedzieć? Wyjaśnię ci.
 • 2011-01-13 14:25 | bryka

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  Niestety pomysł,jeżeli nawet przybierze postac prawa,będzie nieskuteczny.Wystarczy wspomniec skutecznośc sławnej ustawy anty lichwiarskiej.Bieda i "nie bieda" w tym,że państwo coraz mniej ma możliwości zarządzania rynkiem.Praktycznie tylko wtedy gdy samo wchodzi do konkurencyjnej gry rynkowej.W tej sprawie skutecznym pomysłem było by tylko uruchomienie finansowanych przez państwo kredytów o niskim spreadzie.Przez bank państwowy i z kontrolowaną,niewysoką,jego marżą.Pan Pawlak,jak zwykle,chce ludziom "zrobic dobrze".Cenię sobie tą jego wrażliwośc społeczną.Tyle ,że często wykazuje nawyki z krainy gospodarki nakazowo-rozdzielczej.
 • 2011-01-13 21:52 | stant

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  Alez nieprawda. Panstwo ma wystarczajaco duzo argumentow aby wymusic ich przestrzeganie przez rynek w wiekszosci przypadkow. Zazwyczaj brakuje po prostu woli politycznej. Za interesami grup nacisku stoja przeciez duze pieniadze. Piekny przyklad, ze mam racje to dzialalnosc obecnej szefowej
  UKE pani Anny Strezynskiej. Poradzila sobie w ciagu paru lat z monopolem w telefonii stacjonarnej i oligopolem w telefonii mobilnej. Poprzedni szefowie tego urzedu nie mieli najwyrazniej motywacji zeby cos zmieniac (albo moze mieli motywacje aby nic nie zmieniac).
 • 2011-01-13 22:07 | jan

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  Kolejny pomysł rzucony w formie medialnego ochłapu, który nigdy nie zostanie zrealizowany. Kredyt hipoteczny bez spreadu? Stawiam złoto przeciw orzechom że bankierzy nie dadzą sobie wydrzeć tego cukierka. I Waldziu dobrze o tym wie.
 • 2011-01-14 12:23 | bryka

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  @stant myli aktywnośc regulatorów rynku z "ręcznymi" bezpośrednim ingerencjami w w parametry produktów rynkowych poszczególnych podmiotów działających na tym rynku.To tak gdyby państwo (wysoki jego funkcjonariusz) zdecydowało,że samochody sprzedawana przez dealera X mają cenę za wysoką i zmusiło go do obniżenia ceny.Skutecznośc zerowa.By uzyskac efekt,trzeba by państwo (funkcjonariusz) zaczęło sprzedawac te samochody (podobne) taniej.
 • 2011-01-14 12:37 | bryka

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  Akcja "druha" ma znaczenie osłonowe.Podobnie,jak poprzednia awantura o tzw "opcje".
  Tym razem chodzi o osłonę rozdawnictwa ziemi skarbowej,o którą PSL zabiegało od dawna.
  Pod pretekstem "by nie wpadła w ręce obce".Karencja unijna w tej sprawie wygasa niedługo.
  Przeprowadzono to obecnie w ustawie budżetowej,bez rozgłosu.W kostiumie "przetargów" ,w których rolnicy będą wspierani kredytami preferencyjnymi.Budżet ma zyskac.Budżet straci.Ponieważ kredyty preferencyjne będą spłacane latami,albo i nie.Nabywcy zyskają wyższe dopłaty obszarowe a po wygaśnięciu karencji sprzedadzą nabytek za wyższą cenę.
  Koalicyjny starszy brat idzie na rękę bo wybory blisko.
 • 2011-01-14 13:38 | divak2

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  Ciekawe, co banki zmuszone do cięcia spreadów, wymyślą zamiast? Czy nowe sztuczki bankowców nie będą kosztowniejsze niż spready? Jak takie majstrowanie przy systemie bankowym wpłynie na kursy walut? Czy Waldemar Pawlak wie o tym i umie to oszacować?
 • 2011-01-14 19:05 | Kolega królika

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  Camel, kraj który oddał we władanie finanse obcym ludziom ... samobójstwo finansowe czy konieczność dziejowa - eta waparos!

 • 2011-01-15 19:31 | stant

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  Alez nie bryka ja niczego nie myle. Ten pomysl jest wlasnie w stylu dzialan regulatorow rynku. Przy czym rynku to za duzo powiedziane jako, ze jesli chodzi o spready stosowane przy splacie kredytow walutowych nie mamy wogole rynku. Rynek masz w przypadku spreadu w kantorach wymiany walut - uwazasz, ze kantor za drogo sprzedaje/za tanio kupuje walute - mozesz isc do innego. W przypadku spreadu przy splacie kredytow walutowych nie masz tego luksusu - po pierwsze spread nie jest cena - nie wiesz w momencie brania kredytu ile bedzie Cie kosztowal bo jego wysokosc nie jest stala a tym bardziej zapisana w umowie. Po drugie gdy juz wezmiesz kredyt to nie mozesz go splacac z innym spreadem w innym banku - oczywiscie teoretycznie mozesz refinansowac kredyt ale - raz - w innym banku tez znasz wysokosci spreadu, dwa - koszty transakcyjne sa tu zbyt wysokie aby to sie oplacalo. Krotko mowiac rynek nie istnieje w przypadku spreadow uzywanych przy splacie kredytow walutowych.

  Wracajac do mojej analogii z rynkiem telekomunikacyjnym. Regulator narzucil tam maksymalna stawke MTR (stawka do rozliczen rozmow miedzy operatorami) - co spowodowalo spadek kosztow minuty rozmowy w telefonii komorkowej. I to pomimo, ze rynek telekomunikacyjny istnieje (w odroznieniu od rynku spreadow) - co prawda mamy tu do czynienia z oligopolem ale to zawsze jakis rynek.
 • 2011-01-16 10:32 | bryka

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  @stant,
  w dalszym ciągu mam wątpliwości.Otóż uważam,że spread jest częścią ryzyka kursowego jakie bierze na siebie kredytobiorca.W jakimś stopniu także ceną kredytu.Jeżeli miała by nastąpic interwencja regulatora w tej sprawie to tylko Komisji Nadzoru..Ale cóż ta komisja miał by zrobic ? to co proponuje W.Pawlak ?
 • 2011-01-16 18:13 | stant

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  Pisalem juz, ze nic nie ma przeciwko spreadom o ile tylko ich wysokosc bedzie miala jakies uzasadnienie w kosztach ktore banki ponosza w zwiazku z wymiana walut. W chwili obecnej w wiekszosci bankow spready sa od kosztow zupelnie oderwane i sluza tylko "goleniu klientow". Jedna z propozycji wicepremiera jest aby spready byly odgornie ograniczone (spread w NBP wynosi okolo 2%) i to jest chyba calkiem rozsadne podejscie. Wprowadzenie takiego ograniczenia nie wymagaloby chyba nawet w wiekszosci wypadkow zadnych aneksow do obecnych umow kredytowych (wlasnie przeczytalem wlasna umowe kredytowa i w moim przypadku na pewno aneks nie bylby potrzebny). Na Wegrzech taka zasade wprowadzono wiec jak najbardziej da sie to zrobic.

  Premier Pawlak nie jest bohaterem z mojej bajki ale bede mu kibicowal w kwestii spreadow bo problem jest istotny dla portfeli okolo miliona Polakow.
  A banki niech sie skupia na konkurowaniu prawdziwa cena kredytow - a wiec marza a nie na naciaganiu klientow na ukryte lub arbitralne oplaty.
 • 2011-01-16 20:34 | bryka

  Re:Pomysły na pomoc w spłacie kredytów

  @stant,
  brzmi logicznie.Pozostaje sprawa skuteczności (o ile się zmaterializuje) tego rozwiązania.Tu pozostaje na swoich pozycjach.Miło było dyskutowac merytorycznie.Co nie często się zdarza na tym forum.Pozdrawiam