Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Stopy procentowe - narzędzie hamowania inflacji

(2)
Stopy procentowe to cena pieniądza, po której go sprzedajemy (depozyty) lub kupujemy (kredyty). Jak jest ustalana, od czego zależy? I co zależy od stopy?
 • 2011-01-19 15:02 | MMK

  Co kto może wystrajkować.

  "Trochę inaczej ma się sprawa z zatrudnionymi w przedsiębiorstwach, gdzie liczy się nie tylko bilans i zyski, ale także siła związków zawodowych. Tu bank centralny musi mieć się na baczności. Rozgoryczeni pracownicy takich instytucji mogą bowiem wystrajkować dodatkowe pieniądze, które nie będą mieć pokrycia we wzroście ich wydajności, a więc także w produkcji"
  Inaczej to się ma jedynie w państwowych przedsiębiorstwach, w każdych innych liczą się też bilans, zyski i perspektywy. "Wystrajkować dodatkowe pieniądze", to sobie moze budżetówka - ich pieniądze biorą na kredyt politykierzy, a odsetki spłaca tyrające społeczeństwo. Ten model działa do czasu do kiedy są frajerzy którzy chcą kupować obligacje (a z tymi bywa ostanio krucho w coraz większej ilości przypadków), oraz frajerzy którzy chcą płacić podatki na odsetki (z tymi też będzie krucho - świat się robi mały).
 • 2011-01-19 17:31 | kryzys0001

  Re:Stopy procentowe - narzędzie hamowania inflacji

  Podnoszenie płacy minimalnej jest dużo bardziej produktywne w średniej perspektywie dla rozwoju gospodarki, niż pompowanie 'odgórne', przez np. astronomiczne pensje i premie bankowców, zarządów itd. Uważam, że stymulacja gospodarcza zwiększoną podażą pieniądza ma sens, ale parafrazując: zamiast posypywać nimi 'ciasto', lepiej dodać do zaczynu i wyrośnie dużo większe, innymi słowy przepis nie jest zły, jest wykonywany przez złych kucharzy, którzy uparli się, żeby zjeść samemu ciastko i dziwią się, że nie wyrosło