Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Drugi plan Balcerowicza

(11)
2011-01-30 18:12 | Sławomir Osiński
-"Ekonomiści z FOR proponują przyspieszenie prywatyzacji, dokończenie reformy emerytalnej z wszystkimi elementami. A więc powolne wydłużanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, likwidację przywilejów emerytalnych, zmiany w systemie emerytalnym rolników, reformę systemu rentowego. Ale też postulują wstrzymanie planowanego wydłużenia urlopów macierzyńskich, obniżenie zasiłku pogrzebowego do 1,1 tys. zł, a także chorobowego i opiekuńczego z 80 do 60 proc. pensji, modyfikację ulgi prorodzinnej (tak by dostawały ją rodziny o przeciętnych dochodach lub na trzecie i kolejne dziecko), likwidację becikowego, zniesienie zwrotu części VAT za materiały budowlane i likwidację obniżonej stawki VAT na usługi hotelarskie. Ich zdaniem potrzebne są zmiany w funkcjonowaniu administracji i jej zaopatrywaniu, a nauczyciele powinni mieć wyższe pensum. Ekonomiści, po rozmowach z prawnikami, uważają, że możliwe jest też wprowadzenie reguły wydatkowej dla samorządów terytorialnych. "
-likwidacja z ulg na internet
-wiek emerytalny zrównany do 67 lat
-totalna prywatyzacja
-zamrożenie waloryzacji rent i emerytur i podwyżek dla nauczycieli

To plan częsci ekonomistów dla rządu koalicji PO i PSL,,mający zastąpić zmiany dotyczące OFE,proponowane przez Premiera Tuska.
Chciałbym usłyszeć,czy ten plan wprowadzą w życie"zwycięzcy" w najbliższych wyborach parlamentarnych,Jarosław Kaczyński i Grzegorz Napieralski?
Jeżeli nie,to niech przynajmniej milczą!!!
 • 2011-01-30 20:12 | tkw

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  do 2011-01-30 18:12 | Sławomir Osiński

  Domyślam się, że popierasz postulaty FOR. Twoja sprawa, ale zaciekawiło mnie Twoje podejście - "albo jesteście z nami albo milczeć" - tak można je sformułować. To bardzo demokratyczne podejście ...

  A może się mylę ?

  pozdrawiam
 • 2011-01-30 20:43 | Sławomir Osiński

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  do 2011-01-30 20:12 | tkw
  Widzisz,mylisz się.Są wśród nich takie,które są godne poparcia.np:emerytury mundurowe,najbogatsi rolnicy do ZUS(ok.15000 gospodarstw),drugie becikowe,zrównanie wieku emerytalnego(ale do 65 lat).Inne,uważam za problematyczne.

  -"albo jesteście z nami albo milczeć"-żle to ująłeś.
  Słyszałem ostatnio wypowiedzi polityków od p.p Kaczyńskiego i Napieralskiego(nie zdementowane),atakujące zmiany w OFE i popierające prof. Balcerowicza tylko dlatego(jak sądzę),że uderza w rząd,który tych rozwiązań nie chce narazie wprowadzić,ponieważ dadzą oszczędności w dłuższej perspektywie.
  Jeżeli więc popierają te rozwiązania dziś,to powinni je wprowadzić w życie w przyszłej koalicji.Jeśli nie ,to niech nie krytykują.

  pozdrawiam
 • 2011-01-30 21:07 | tkw

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  do 2011-01-30 20:43 | Sławomir Osiński

  ja widzę tu sprzeczność - mówisz o wprowadzeniu w życie czegoś w przyszłości (po wyborach czyli za rok) ale każesz milczeć dziś. No cóż, rozumiem, narastające kłopoty umiłowanego PO są frustrujące ...

  pozdrawiam
 • 2011-01-30 21:25 | Sławomir Osiński

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  To co piszesz, uważam za nieuczciwe wobec mnie.

  "ja widzę tu sprzeczność - mówisz o wprowadzeniu w życie czegoś w przyszłości (po wyborach czyli za rok) ale każesz milczeć dziś. No cóż, rozumiem, narastające kłopoty umiłowanego PO są frustrujące ... "

  Napisałem:

  "Chciałbym usłyszeć,czy ten plan wprowadzą w życie"zwycięzcy" w najbliższych wyborach parlamentarnych,Jarosław Kaczyński i Grzegorz Napieralski?
  Jeżeli nie,to niech przynajmniej milczą!!!"
  CHCIAŁBYM USŁYSZEĆ.Bo wiadomo,że rozwiązania te uderzają bezpośrednio w ich elektorat.

  Nie mam dziś ochoty na wyścigi w złośliwościach.

  pozdrawiam
 • 2011-01-30 22:59 | dziadek 2

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  Ale breja i znowu oberwie się najbiedniejszemu społeczeństwu, a bezrobocie wzrośnie o dalsze procenty. Zwiększenie wieku emerytalnego z 65 do 67 dla mężczyzn spowoduje zwiększenie bezrobotnych o co najmniej 5% w skali kraju jak nie więcej. I znowu o tyle budżet będzie musiał zwiększyć na zasiłek dla bezrobotnych oraz dla pomocy społecznej. Miejsc pracy od takich ruchów nie przybędzie. Jeszcze zmniejszenie wynagrodzeń za pracę komu dyrektorom i prezesom banków czy tym obecnie zarabiającym minimum 1386zł brutto?.
  Ale głupota, zamiast zmniejszyć podatek od wynagrodzeń za pracę do 10% ZUS wprowadzić do 10%, to dla osób zarabiających do 10 tyś. Ci co zarabiali by powyżej płacili by dodatkowe 5% za każdą złotówkę po wyżej 10 tyś zł to samo z ZUS-em. Osoby zarabiające powyżej 30 tyś płacili by za każdą złotówkę dodatkowe 5% podatek i ZUS. A osoby zarabiające powyżej 50 tyś zł płacili by podatek wyrównawczy dodatkowe 10% od całej sumy dochodu.
  Znieść dotację dla firm pracy chronionej na wynagrodzenia jedynie dotacja na dostosowanie stanowiska oraz na urlopy zdrowotne. 3/4 tych pieniędzy nie trafia do pracownika inwalidy tylko do kieszeni właścicieli firm. Emeryt miał by do wyboru albo pobiera emeryturę albo podejmuje pracę a na czas pracy emeryturę mu się zawiesza.
  Zaprzestać dotować firmy to jest ich interes aby utrzymać się na rynku, wprowadzić nakaz zatrudniania pracowników tylko i wyłącznie na umowę o pracę z wyłączeniem pracowników sezonowych w rolnictwie i przetwórstwie.
  Obniżyć podatek VAT i wprowadzić 5%/10%/15% VAT i tak 5%VAT na żywność wszystko co spożywamy. 10%VAT na sprzęt ADG oraz wszystko to co jest potrzebne w gospodarstwie domowym. 15%VAT na budownictwo.
  Firmy w przypadku inwestycji w miejsca pracy to od tych inwestycji były by zwolnione z podatku, inwestycje inne a potrzebne do rozwoju firmy to 5%podatku. Za surowce do produkcji płaciły by symboliczny podatek 1%. Zyski firm po odliczeniu kosztów podatek 10% podatek za dywidendy jakie udziałowiec by pobierał 20%+10% podatku solidarnościowego.
  Jest wiele pozycji gdzie może państwo czerpać zyski a firmy też nie musiały by się uciekać do celowego zaniżania płac, i uciekać z zyskami. Mało tego miały by ekonomiczną podstawę do zwiększenia zatrudnienia a to zaowocowało by większymi dochodami do skarbu państwa.
  Lecz naszym polityko w swej głupocie i złej mentalności potrafią sięgać do kieszeni najuboższym.
 • 2011-01-31 11:05 | Sławomir Osiński

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  do 2011-01-30 22:59 | dziadek 2

  dziadek 2,te wszystkie cyfry i liczby opatrzone procentami,zamień proszę na złotówki.Wtedy pogadamy.

  pozdrawiam
 • 2011-01-31 12:45 | marekkopala

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  No temat mi sie podoba. Wiek emerytalny podnies i zrownac do 67 roku zycia. Super propozycja jesli dotyczy rowniez wojskowych, policji, gornictwa. Bo jednak wiek i praktyka zawodowa w wieku emerytalnym jest najbardziej rozwinieta. Bo prowadzacy sledczy policji 40latkowie nie rozwiazali sprawy gen.Papaly i Olewnika. To te dwie formacje zzeraja budzet emerytalny.
  Szybka prywatyzacja jeszcze polskiego LOTOS, ORLEN i miedzi. To tu chce sie owszem sprzedac ale pozniej do zadowej kasy trafia 32% czystego zysku. To jest powtorka Balcerowicza z dojenia Kraju. Na swojej stronie umiescilem duzo problemow Krajowych. Jaka jest kwota wolna od podatku- Czy kwota usredninego podatku VAT, czy i od VATu tez placimy podatek. Dlaczego rzad podnosi VAT a nie usrednia go do 15% i tak jak w liscie do Prezydenta i Premiera napisalem VAT na chinszczyzne 50%. Oj juz glowa boli od przybywajacych problemow a nie rozwiazywalnych starych. Marek Kopala autor www.polacypobudka.pl
 • 2011-01-31 16:16 | bryka

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  Trudno byc optymistą.Spróbujmy sobie wyobrazic realizację skumulowaną propozycji FOR.
  Górnicy w Wawie,Policja z nimi,Służby dokładają.Traktory na drogi.Opozycja dołącza.
  Państwo się wali.Przesadzam ?.Trochę.Ale nie za dużo.Obawiam się,że długoletnie psucie Państwa i Gospodarki nie da się naprawic w ten sposób.Jeszcze bardziej się obawiam,że nie da się naprawic także w inny sposób.
 • 2011-01-31 16:42 | Sławomir Osiński

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  Na portalu Wyborcza.biz,red.Piotr Skwirowski napisał:


  "A budżet państwa potrzebuje dodatkowych pieniędzy już w tym roku. Jak najszybciej, bo już w tym roku grozi nam, że dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB i trzeba będzie przeprowadzić drastyczne, bardzo bolesne dla ludzi cięcia wydatków budżetowych. Tymczasem w propozycjach Balcerowicza czytamy: podnoszenie wieku emerytalnego - kwota oszczędności w 2011 r. - 0 zł, likwidacja przywilejów górników - znów 0 zł, objęcie najbogatszych rolników składką ZUS - 0 zł, racjonalizacja zakupów w administracji - 0 zł, modyfikacja ulgi na dzieci w PIT - 0 zł, likwidacja ulgi internetowej w PIT - 0 zł... Inne propozycje też dają niewiele, zwłaszcza w stosunku do potrzeb. Dalsze cięcie zasiłku pogrzebowego - w 2011 r. 0,6 mld zł, likwidacja becikowego - 0,2 mld zł, likwidacja obniżonego VAT na usługi hotelarskie - 0,4 mld zł, likwidacja zwrotu części VAT na materiały budowlane - 0,5 mld zł, obniżenie zasiłków chorobowych z 80 do 60 proc. pensji - 0,9 mld zł... Ciułamy, ciułamy, ale do sukcesu daleko."

  Jak widać z powyższego,propozycje prof. Balcerowicza(niektóre uważam za problematyczne)dają oszczędności w dłuższej perspektywie.Tymczasem operacja "przeksięgowania" części składki(i tak inwestowanej przez OFE w obligacje SP)daje oddech już dziś.

  bryka napisał:"Państwo się wali"-a w jakiej innej sytuacji dzisiejsza opozycja mogłaby przejąć władzę?.Jak powiedziałJacek Kurski,tylko w obliczu katastrofy gospodarczej,a na taką się nie zanosi.
 • 2011-02-01 23:12 | dziadek 2

  Re:Drugi plan Balcerowicza

  panie Sławomirze O. pierwsze obecnie wiele pieniędzy ucieka jak podniesie się stopę procentową VAT-u jeszcze więcej ucieknie. Tylko obniżenie VAT-u spowoduje mniejsze uciekanie po za granice naszych złotówek. Po drugie niższy VAT to większy obrót a to da większy zysk. Niższy podatek od wynagrodzeń więcej zarabiamy i więcej wydajemy większy obrót pieniądza większe zapotrzebowanie na produkty usługi gospodarka rusza więcej przybywa miejsc pracy. banki maja mniej klientów którzy nie spłacają długów a więc więcej i łatwiej dostępne kredyty, więcej sprzedanych mieszkań. Państwo nie będzie musiało wydawać dodatkowe miliardy na pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego. Wydawać na pomoc społeczną. 10% na ZUS to przy podatku 10% to tak jakby 20% podatek a nie 19% i ZUS 7,5% to razem 26,5% podatku. A tak 10% bez odliczania kosztów przychodu, i ZUS 10% mamy tylko 20% potrącenia z pensji. Fakt że obecnie jest podatek 19% ale faktycznie jego nie płacimy wręcz to państwo jeszcze dopłaca, bo na koniec roku podatkowego składamy zeznanie podatkowe i ci co zarabiają najniższe 1386zł otrzymują faktycznie zwrot całego podatku. Reszta społeczeństwa otrzymuje zwrot części podatku plus dodatkowe odpisy np. za internet. I co ma państwo z 100% sumy podatku dostaje raptem 60% reszta wraca do obywatela coś to daje nic bo przedsiębiorcy i tak zaniżają płace zatrudniając na umowę o dzieło lub zlecenie. Mniej ulg i dotacji większe wynagrodzenia i więcej osób pracujących może zagwarantować stabilność ekonomiczną i nie tylko państwa.
  Nigdzie na świecie nie udało się przezwyciężyć kryzysu za pomocą podwyżek cen i obniżek płac to odbija się nawet na tych najbogatszych, a skarbiec i tak będzie pusty.