Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Afrykańskie granice

(3)
Niebawem Afryce przybędzie nowe państwo: niepodległość ogłosi południowy Sudan. Granice wytyczone przez Europejczyków to przyczyna afrykańskich wojen i gospodarczej niedoli kontynentu.
 • 2011-02-02 21:08 | andrzej52

  Afrykańskie granice

  Nie tylko Afrykę podzielono w poprzek narodów, również w Europie po pierwszej wojnie nikt się nie pytał ludzi o zdanie i podzielono Tyrol, południową część przyznając Włochom, tereny na pólnoc od Dunaju między Bratysławą a Estergom zamieszałe przeaz Węgrów przyznano Słowacji, czy wreszcie mój Górny Śląsk podzielono między Niemcy i Polskę
 • 2011-02-03 14:59 | camel

  Re:Afrykańskie granice

  Znaczy te czterdzieści łapówkarskich "kontroli" na drodze ciężarówki to także wina białych? Może jednak zastopujecie z tym biciem się w białe piersi, bo postępujący rozpad RPA czy los Rodezji mówią przewrotnie co innego. Nawet biednym Murzynkom, ofiarom apartheidu, żyło się w okropnej RPA lepiej niż teraz w ich własnym, "czarnym" państwie. Proszę się przyjrzeć, co czarna władza RPA robi obecnie białym. Zaprawdę godne to i sprawiedliwe, zwłaszcza kiedy się wie, że Murzyni w RPA to ludność napływowa i, że pojawili się tam później od białych...
 • 2011-02-03 19:28 | partyks

  Re:Afrykańskie granice

  ale te podziały nie przeszkodziły Niemcom czy Polakom pracować i rozwijać się - natomiast Murzyni zawsze znajdą jakąś wymówkę i w np USA już 150 lat nie wystarczy by zmazać piętno niewolnika co u normalnych ludzi następuje w drugim pokoleniu. Nikt nie potrafi głośno powiedzieć, że należy przywrócić kolonie w Afryce - bo jakie były takie były ale na pewno Murzynom żyło się lepiej niż pod butem "swoich" jak teraz! Co ważniejsze tzw prawo do samostanowienia narodów (plemion?) czy dostatniejsze i bezpieczniejsze życie zwykłych ludzi?