Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Piękny argument

(9)
2011-02-09 22:29 | tkw
Za onet.pl:
"Otóż zarówno Grecja, jak i Portugalia oraz Irlandia są krajami wchodzącymi w skład strefy euro. Wzrost rentowności obligacji tych państw do 7 proc. albo i powyżej rzeczywiście oznacza ich bardzo krytyczną ocenę przez rynki finansowe. Dzieje się tak dlatego, że kraje te dzielą wspólną walutę, jaką jest euro. "


TKW: muszę przyznać, że Rostowskiemu tupetu nie brakuje. Wczoraj nas przekonywał, że wejście do strefy euro jest dla Polski korzystne.

całość:
http://waluty.onet.pl/mf-o-bliskim-bankructwie-polski--to-nieprawdziwa-t,18529,4169931,1,news-detal
 • 2011-02-09 22:44 | dziadek 2

  Re:Piękny argument

  Widocznie zrobił swój rozrachunek swego stanu posiadania oraz apanaży i wyszło mu za mało więc nie korzystnie. I teraz inaczej śpiewa.

 • 2011-02-09 23:02 | Kolega królika

  Re:Piękny argument

  Znowu dwóch zatroskanych o losy kraju podjęło stary dyżurny temat. A jak tam ceny chleba na wsi? Węgiel też drogi?

 • 2011-02-10 12:30 | Sławomir Osiński

  Re:Piękny argument

  do 2011-02-09 22:29 | tkw
  Byłbyś rzetelny w swoim poście,gdybyś napisał kiedy, i w jakich okolicznościach min. Rostowski"przekonywał, że wejście do strefy euro jest dla Polski korzystne".A Ty napisałeś-"wczoraj".Ja przypomnę,że było to wtedy,kiedy o żadnym kryzysie gospodarczym i finansowym na świecie,nie było "ani widu ani słychu".W tamtych warunkach,nasza obecność w strefie euro byłaby korzystna.

  onet.pl przytacza fragmenty sprostowania MF.do nierzetelnego,wg.mnie,artykułu w "Rzepie",w którym to panowie Gronicki i Hausner,posłużyli się nieprawdziwymi danymi(przykład poniżej).

  "Emisja polskich obligacji 10-letnich nominowanych w euro miała miejsce 13 stycznia br., rentowność wyniosła 4,853 proc. Najbliższy terminem przetarg hiszpańskich obligacji 10-letnich miał miejsce 17 stycznia br. (czyli dwa dni robocze później), a rentowność wyniosła 5,604 proc., co oznacza, że była o 75 pb wyższa, nie zaś 10 pb niższa niż polskich" - napisano w komunikacie."

  Forumowiczom,których interesuje gospodarka polecam przeczytanie artykułu na onecie i w "Rzeczpospolitej",oraz wyciągnięcie wniosków co do dziennikarskiej rzetelności.

  pozdrawiam
 • 2011-02-10 12:35 | tkw

  Re:Piękny argument

  do 2011-02-10 12:30 | Sławomir Osiński

  Chcesz mi powiedzieć, że oficjalne stanowisko rządu, Tuska i PO w kwestii wejścia do strefy euro się zmieniło ? Wolne żarty ...

  pozdrawiam
 • 2011-02-10 12:52 | Sławomir Osiński

  Re:Piękny argument

  do 2011-02-10 12:35 | tkw

  Kwestia wejścia Polski do strefy euro jest jasna, od momentu naszego członkostwa w UE,i nie ma tu nic do rzeczy ,oficjalne stanowisko rządu, Tuska i PO.Problemem jest wypełnienie kryteriuw zawartych w Traktacie z Maastricht i określenie daty.
  W warunkach przedkryzysowych,premier Tusk mówił o 2013 roku.Kryzys wszystko zdezaktualizował.Mówi się o 2020 r.
  Wolne żarty...

  pozdrawiam
 • 2011-02-10 13:59 | tkw

  Re:Piękny argument

  do 2011-02-10 12:52 | Sławomir Osiński

  1. Pierwszy termin podany przez Tuska to był 2012 rok. Gdy Lech Kaczyński powiedział, że to nierealne i najwcześniej w 2015 - posypały się na Niego straszne epitety. 2020 powiadasz ?

  2. Rostowski stwierdził krotko: "oznacza ich bardzo krytyczną ocenę przez rynki finansowe. Dzieje się tak dlatego, że kraje te dzielą wspólną walutę, jaką jest euro.". Żebyś nie wiem jak kulgał - zdaniem Rostowskiego są źle oceniani TYLKO Z POWODU POSIADANIA EURO. Moim zdaniem to głupia wypowiedź, chodzi mi o to, że za ministra finansów mamy idiotę wygadującego takie bzdety, do tego sprzeczne z oficjalnym stanowiskiem rządu, który chce - ni mniej ni więcej - wprowadzić do Polski kłopoty takie same jak mają Grecja i inni !

  pozdrawiam

 • 2011-02-10 17:19 | Sławomir Osiński

  Re:Piękny argument

  do 2011-02-10 13:59 | tkw

  Ponieważ wyrwałeś z kontekstu dwa zdania i na ich podstawie, obrzuciłeś inwektywami min. Rostowskiego,zamieszczam obszerny fragment,który udowodni Twoją złą wolę, albo indolencję w tej dziedzinie.  -"Otóż zarówno Grecja, jak i Portugalia oraz Irlandia są krajami wchodzącymi w skład strefy euro. Wzrost rentowności obligacji tych państw do 7 proc. albo i powyżej rzeczywiście OZNACZA ICH BARDZO KRYTYCZNĄ OCENĘ PRZEZ RYNKI FINANSOWE. DZIEJE SIĘ TAK DLATEGO,ŻE KRAJE TE DZIELĄ WSPÓLNA WALUTĘ,JAKĄ JEST EURO. Ich rentowności odnoszone są do prowadzonej przez EBC jednolicie dla całej strefy euro polityki bardzo niskich stóp procentowych (stopa podstawowa EBC to 1 proc. wobec 3,75 proc. w przypadku NBP)" - podaje MF.

  Resort finansów dodaje, że dla rentowności 10-letnich obligacji Grecji czy Portugalii punktem odniesienia są rentowności obligacji innych emitentów rządowych państw strefy euro, w tym tych najbardziej wiarygodnych, takich jak Niemcy (3,2 proc.) czy Francja (3,6 proc.).

  "Przed kryzysem różnice rentowności obligacji greckich i niemieckich były zbliżone, co w związku z relatywnie niskimi kosztami obsługi było jednym z czynników umożliwiających utrzymywanie przez Grecję relacji długu do PKB powyżej 100 proc" - napisano w komunikacie MF. "-

  pozdrawiam

 • 2011-02-10 17:35 | tkw

  Re:Piękny argument

  do 2011-02-10 17:19 | Sławomir Osiński

  DZIEJE SIĘ TAK DLATEGO,ŻE KRAJE TE DZIELĄ WSPÓLNA WALUTĘ,JAKĄ JEST EURO.

  Kropka. Koniec zdania. Przyczyna została wskazana. Nie ma żadnego "jedną z przyczyn" czy "przypuszczalnie". Więc o co Ci chodzi ?

  Nazwałem rostowskiego idiotą, bo nawet dla mnie - nieekonomisty - jest jasne, że w finansach nic nie jest takie proste (w innych dziedzinach zresztą też). Więc co miałem napisać ? W końcu to nie jakiś tam pan Jacek tylko Minister Finansów Rzeczpospolitej Polskiej - chyba mam prawo wymagać od kogoś takiego trochę fachowości i ważenia słów ?

  Bo dla mnie Rostowski to nie żaden minister finansów tylko księgowy grzecznie realizujący polityczne zamówienia nie oglądając się na skutki.

  Dodam jeszcze "jaki minister taki premier". Skądś to chyba znasz ?

  pozdrawiam