Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

(34)
Czy doczesna wielobarwność i niejednoznaczność Jana Pawła II jako postaci historycznej staną się po jego beatyfikacji nieważne, znikną?
 • 2011-02-13 10:54 | Kolega królika

  Po co to było Polsce?

  Wybór Wojtyły na głowę tej mocno skorumpowanej i autorytarnej instytucji finansowej był chyba najgorszą rzeczą jaka mogła się przydarzyć Polsce w przededniu zmian jakie zapoczątkował Michaił Gorbaczow i jego 'pierestrojka' i postawiło to Polskę w pozycji kraju zmuszonego tkwić w zacofaniu i zabobonie.

  Później, gdy podobnie jak inne demoludy, Polacy uzyskali wolność od Gorbaczowa sprawy potoczyły się bardzo źle: wybór Wałęsy na prezydenta, konkordat zafundowany Polakom przez Suchocką i Rokitę, Głódź i 'polowi' zafundowany podatnikom przez Wojtyłę, afery pedofilskie w kr-k zamiatane pod dywanik przez ekipę Wojtyły, grabież majątku narodowego przez kr-k dzięki tzw. 'komisję' majątkową i teraz ta beatyfikacja ... niestety Polska będzie się długo podnosić z desek po tylu ciosach!

 • 2011-02-13 11:18 | dziadek 2

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Panie kolego królika to nie tylko te osoby są winne naszej pozycji gospodarczej kraju to cały naród, ja też jestem winny i pan też. I nie ma co szat drzeć, daliśmy się nabrać wszystkim politykom ostatniego 20 lecia, pan też daje się nabierać. A wybór Polaka na papieża wcale nie musi obijać się tak negatywnie wystarczy zachować zdrowy rozsądek i nie wprowadzać do szkół nauki religii a teraz przymiarki do nauki etyki. Wystarczy że my rodacy zachowamy umiar i godność oraz szacunek do nas samych i naszych rodaków bez względu czy ich lubimy czy nie. Oczywiście ci co zasłużyli niech poniosą zasłużoną karę ale w walce politycznej o stołek nie opluwajmy siebie na wzajem tylko starajmy się być mądrzejsi od rywali.
  A tak to beatyfikacja, czy inne ważne zdarzenia to będą tylko dodatkiem do wielobarwności naszej historii, nie mającej większego wpływu na życie codzienne naszego społeczeństwa.
  Bo fakt ta nadmierna kulturowość, kult papieża Jana Pawła II, L.Wałęsy, oraz jeszcze innych osób. Jest bardziej szkodliwa niż bomba atomowa. Doprowadziła nas do takich negatywnych skrajności jak chamstwa, złodziejstwa, itp. szkoda słów bo i tak wszyscy wiedzą co jest złe i tylko markują że coś starają się dobrego dla kraju i społeczeństwa robić tylko im coś nie wychodzi. Jakieś dziwne siły na nich działają i wychodzi im tak jak Wałęsie "Chciałem ale nie mogłem".
 • 2011-02-13 12:19 | zl27

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Polske spotkaly do tej pory dwa nieszczescia, wybor papieza i konkordat. Teraz czeka trzecie, beatyfikacja. Boze czemu karzesz tak Polakow?
 • 2011-02-13 13:17 | bryka

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Różnice światopoglądowe,religijne,kulturowe były,są i będą.Nie ma nic w tym grożnego.Grożna jest uniformizacja.Dążenie do "gleischacht" w celach politycznych.Nawet,gdy te cele występują w przebraniu."Więzów krwi (ein blut ein volk)"
  ,Kominternu czy państwa wyznaniowego.Demokrację tworzą wolni ludzie o zróżnicowanych poglądach."Zgleischacht'owanie" demokrację zabija.
 • 2011-02-13 15:50 | Janusz

  Re: Beatyfikacja, która odbierze nam papieża - tobie nic nie odbierze, nie bój żaby

  Twoi pryncypałowie czekają na Mesjasza kilka tysięcy lat (przyszedł, to się nie spodobał, bo powiedział im w oczy, kim są) i nie piszesz, że to cofa świat w tysiąclecia. A twój bolszewicki umysł nie potrafi tego pojąć, że święty, to nie zwykły człowiek, a święty. Co ty w ogóle bredzisz? „Odhumanizowuje świętego”. Może jeszcze „odhumanizowuje Pana Boga” napiszesz? I nie kręć, że chodzi ci o katastrofę smoleńską – święty Polak wam nie w smak, i tyle. I nie relatywista kołku, a chrześcijanin.
 • 2011-02-13 16:14 | JSN

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  nic dodać, nic ująć - ale warto jeszcze poświecic troche uwagi stosunkowi i dzialaniom Watykanu w okresie władzy JP II w rozbijaniu Jugoslawii
 • 2011-02-13 18:13 | ma_ja

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Panie Arturze, a do tej pory to o Janie Pawle wyrażało się inaczej niż "Ojciec święty"? Nurt krytyki czy po prostu trzeźwego spojrzenia nie był zbyt wyrazisty, więc i nie ma żałować czego (prawie) nie było.
  Pozdrawiam :)
 • 2011-02-13 23:00 | camel

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Dziękuję za tę ilustrację umysłu "Polaka" katolika. Jest w niej wszystko: obraza interlokutora, najparszywszy antysemityzm, projekcja własnej słabości intelektualnej na rozmówcę ("umysł nie potrafi tego pojąć"). Bez tego akcentu dyskusja nad katolickim nieszczęściem byłaby niepełna.
 • 2011-02-13 23:03 | obywatel

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Drogi autorze, może "Wojtyła -non fiction"?
 • 2011-02-13 23:56 | Adam 2222

  Znowu media ogłupiają nas. Później będą pluć na tych co im uwierzą w te bajery i zaczną latać ze zniczami i krzyżami popierając kogoś kto jest już nie lubiany przez właścicieli mediów

 • 2011-02-14 16:08 | lukald

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  @AUTOR:"czy dokonał cudu uzdrowienia” – to sfera dla niewierzącego niedostępna i mało interesująca, nawet jeśli niektóre jej składniki budzą jakieś uczucia i refleksje."

  W moim odczuciu już tu zaczyna się problem. Jeżeli bez sprzeciwu przyjmujemy takie niedorzeczności i kłamstwa jak to, że Karol Wojtyła był "cudotwórcą" to w jaki sposób polemizować z innymi "faktami" o jego życiu jakie będą nam serwowane przez fundamentalistów ?
 • 2011-02-14 16:32 | Kolega królika

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Pominąwszy absurdalność założenia o rzekomym wyleczeniu tej zakonnicy przez Wojtyłę, czym kr-k się zwyczajnie ośmiesza w sposób bezprecedensowy, to ciekaw jestem czy ci spece od unikania pracy przebrani w czarne kiecki zastanawiają się co będzie gdy u tej kobiety w przyszłości wystąpią podobne objawy raz jeszcze? Mega-obciach jest jedynym słowem jakie przychodzi mi na myśl ...

 • 2011-02-14 17:35 | Werbalista

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Swietny artykul. Na marginesie procesu beatyfikacji, chcialbym tylko zobaczyc jakies opracowanie, z ktorego by wynikalo ilu faktycznie propagatorow kultu JPII przeczytalo ze zrozumieniem choc jedna jego ksiazke. Bo z moich rozmow i luznych dyskusji wynika, ze nikt! Konopielka.

 • 2011-02-14 20:43 | Byłbym zapytał pana Janusza, gdzie w Piśmie

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  jest chociażby jedno zdanie o tym że człowiek może zostać świętym, a zwłaszcza być mianowanym na to stanowisko przez innych ludzi. Ale to daremne - odpowiedzi nie otrzymam, bo w Piśmie tego nie ma. A katolicy i chrześcijanie stoją na przeciwległych biegunach. O narodowość Jezusa z Nazaretu też pytał nie będę...
 • 2011-02-14 23:21 | barbara

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Szanowny Werbalisto,
  otóz masz rację - niczym sławetne jajeczko - częściowo nieświeżą. Twoi rozmówcy nie czytali żadnej pracy JPII, niektórzy moi - niejedną. Taka rozmowa ma w sobie nieuchonne ryzyko wygłaszania sądów na podstawie danych okazjonalnych, przypadkowych etc. Ważniejsza jest sprawa inna - obawy, co sie stanie z "naszym' 9 intencją p. domosławskiego i jego respondenctów naczej "waszym") papieżem po beatyfikacji. Otóz, szanowni państwo, nie stanie sie nic, co mogłoby Was niepokoić: moja Babcia będzie nadal odmawiała różaniec przed portretem JPII, katolicy nie przestana mysleć o Nim z oddaniem, a nawet czytac(sic!) encykliki, nie-katolicy będą spokojnie rozwijać swoje niedowierzanie, ze tak mozna i po co można. Odwagi, Panowie!
 • 2011-02-15 08:18 | zl27

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  2011-02-14 23:21 | barbara
  czy sie nic nie stanie? bardzo watpie, panstwo bedzie zmuszone na finansowanie niezliczonych miejsc kultu papieza JP2, W Krakowie juz niecierpliwie na to czekaja, w wielu innych miastach Polski rowniez. I to bedzie najwiekszy problem w przyszlosci.
 • 2011-02-15 08:54 | leniin

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Wojtyla 'wielkim czlowiekiem , wielkim polakiem , wielkim intelektem " co za bzdura Wojtyla byl przedewszystkim POLITYKIEM i to Genialnym politykiem niczym wiecej. Wszystko co Wojtyla robil TO robil DLA SIEBIE I SWOJEJ ORGANIZACJI. Pracowal przeciez nie dla Polski wykorzystal sytuacje w 100% zostal przeciez autokrata Vatykanu.Polska i Polacy potrzebni mu byli tylko do realizacji swoich Wojtyly AMBICJI. Nie zapominajmy o tym co dopisal Ten wielki Polak w swoim testamencie .... " Polacy zadecyduja gdzie bede pochowany "....
  dopisek : pod pojeciem Polacy mam na mysli POLSKI EPISKOPAT ".....
  Sugerowanie zas tego ze Wojtyla mogl nie wiedziec o " aferach sexualnych " w kregach kleru jest absurdem i kpina . Klerycy na ktorych nie ma " hakow" ,kotrzy chca ta organizacje zrobic czysta morlanie zostaja wyrzucani z tej organizacji, dowodow na to jest pelno w internecie.Nie tylko Wojtyla wiedzial o wszystkim, wiedzial tez i jego sekretarz Dziwisz. Zyjemy w 21 wieku , wieku internetu, kazdy kto posiada komputer ma dostep do GLOBALNYCH ZASOBOW INFORMACJI .....mamy Wikileeks.....
  Skonczyly sie czasy "kontrolowanej prawdy". Vatykan nie rozumie czasow w ktorych zyje i bardzo dobrze sie stalo ze Wojtyla zostaje " swietym " nikt im tego " swietego" nie zrobil sami go sobie szybko jak " balwanka" ulepili.
  Jestem przekonany ze analiza osiagniec " Swietego Wojtyly" pomoze rozwalic ta zaklamana skorumpowana organizacje . Wojtyla jest swietym dzisiaj ale czy bedzie swietym za 30 lat ? Mubarakowi w Egipcie tez sie wydawalo ze jest Faraonem i ze zalozyl dynastie , 30 lat ....... 18 dni protestow i po Faraonie .
  Krzysztof D
 • 2011-02-15 12:26 | etanim@gmx.de

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Wj 29,33; Kpł 21,6; Pwt 33,3; 2Mach 1,25; Ps 34,10; 145,10; 149,5; Dn 3,87; 7,18; 7,25; Zach 14,5; 1Kor 6,2
 • 2011-02-15 15:49 | Werbalista

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Szanowna Barbaro:

  Najwyrazniej mam problemy z przekazaniem tego, co chce. Sadow nie wyglaszalem. Wyrazilem prosta prosbe o dane statystyczne.

  Pewnie obracasz sie w bardziej intelektualnym towarzystwie, niz ja. Zazdroszcze. Ja zadaje tylko dwa pytania: "Czy chcialbys, aby JPII wyniesiono na oltarze?" (co zwykle spotyka sie z baranim wzrokiem), wiec precyzuje: "Czy chcialbys, aby Ojciec Swiety, Jan Pawel II zostal swietym? - na co otrzymuje gorliwa odpowiedz: "Tak". A potem, drugie: "Jesli czytales jakakolwiek ksiazke, wiersz, czy sztuke - to czy moglbys podac tytul?" - znowu baranie spojrzenie. Masz, Barbaro, zatem szczescie, ze tak wielu Twoich znajomych czytalo prace JPII. Ale radzilbym sprawdzic.
 • 2011-02-15 16:34 | Kolega królika

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  "Czy chcialbys, aby Ojciec Swiety, Jan Pawel II zostal swietym?"

  Przecież to jest pytanie retoryczne - Ojciec Święty jest już z definicji święty pomimo, że nie musi być nawet ojcem. Niezgłębione są tajniki wiary :) • 2011-02-15 18:59 | propaganda

  Czy JE Ks. Kard. Dziwisz powinien trafić do więzienia?

  Czy JE Ks. Kard. Dziwisz powinien trafić do więzienia?

  http://www.youtube.com/watch?v=N8_1ddPOTOo

  http://kosciol-kat.ucoz.ru/publ/archiwum/crimen_sollicitationis/4-1-0-138

 • 2011-02-15 19:46 | Werbalista

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  @ 2011-02-15 16:34 | Kolega królika

  Czy zawsze trzeba tlumaczyc sarkazm? Napisalem "Czy chcialbys, aby JPII wyniesiono na oltarze?" (co zwykle spotyka sie z baranim wzrokiem)", wiec jasne chyba, ze trzeba zadac pytanie dodatkowe, ktore zrozumieja (Ojciec Swiety na swietego). Teraz lepiej?
 • 2011-02-15 20:55 | Kolega królika

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Musisz mi wybaczyć - ostatnio czytałem zbyt wiele wpisów Dziadka :)

 • 2011-02-16 09:42 | claire.dk

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Dobre. 100/100.
 • 2011-02-16 13:41 | xyza

  JP II legitymizował chorwackich faszystów

  W 1998 roku papież Jan Paweł II ogłosił kardynała Alojza Stepinaca męczennikiem i beatyfikował.

  Alojz Stepinac był arcybiskupem Zagrzebia, w latach 1942-1945 wikariuszem wojskowym ustaszów i członkiem parlamentu (1943-1945). Czynnie popierał i lojalnie współpracował z ustaszami, np. nakazał uroczyste świętowanie rocznicy proklamowania Niepodległego Państwa Chorwackiego i dnia urodzin Ante Pavelicia (przywódcy ustaszy).

  W Niepodległym Państwie Chorwackim zamordowano w obozach koncentracyjnych kilkaset tysięcy prawosławnych Serbów i kilkadziesiąt tysięcy Żydów. W zbrodniach uczestniczyło wielu katolickich duchownych, zwłaszcza franciszkanów. Zakonnicy lub księża kierowali prawie połową spośród 22 chorwackich obozów koncentracyjnych. Stepinac nie unikał przejmowania własności cerkwi prawosławnej na rzecz Kościoła katolickiego.

  W 1946 roku Alojz Stepinac w procesie został skazany przez sąd w Zagrzebiu na 16 lat więzienia za współpracę z ustaszami i współudział w przymusowym nawracaniu prawosławnych Serbów na katolicyzm.
  Historycy raczej nie mają wątpliwości, że w Jugosławii rządzonej przez komunistów był to proces pokazowy, ale zwracają uwagę na zasadność postawionych Stepinacowi zarzutów – prawdą jest, że arcybiskup podczas wojny współpracował z ustaszami, że był głową krajowego Kościoła, którego duchowieństwo angażowało się ludobójstwo, że po wojnie, jako zwolennik niepodległości Chorwacji wspierał byłych ustaszów, przeprowadzających ataki sabotażowo-dywersyjne na terenie Jugosławii.
 • 2011-02-17 05:45 | leniin

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Nalezalo by moze jeszcze przypomniec sprawe Kurta Waldhaima bylego Naczelnego Sekretarza ONZ , bylego Prezydenta Austrii.... tu jest link
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kurt_Waldheim
  jego dzialnosc w czasie 2 Wojny Swiatowej we Wloszech gdzie to Kutr Waldhaim nalezal do SS..
  W okresie gdzy Kurt Waldhaim byl Prezydentem Austri nikt nie zlozyl zadnej dyplomatycznej wizyty w Austri wlasnie z uwagi na przynaleznosc Waldhaima do SS
  sad w Nowym Yorku wydal na niego nakaz aresztowania tak ze Kurt Waldhaim byl pozazasiegiem wymiaru sprawiedliwosci USA tylko w Austri nie byl zapraszany nigdzie nikt go tez nie przyjezdzal do Austri. Jedyna oficjalna wizyte jako Prezydent Austri Kurt Waldhaim zrobil do VATYKANU....
  To cytat z Wikipedi:
  "W konsekwencji w czasie swojej prezydentury jedynym państwem w Europie, które oficjalnie odwiedził jako szef państwa był Watykan."
  Karol Wojtyla zrobil dla Kutra Waldhaima znacznie wiecej .....
  cytat z Wikipedi w jezyku angielskim :
  "In 1994, Pope John Paul II awarded Waldheim a knighthood in the Order of Pius IX and his wife a papal honor"
  " W 1994 Papiez Jan Pawel 2 przyznal Waldheimowi i jego zonie Order Piusa 9 ktory to nadal mu tytul Ksiecia Vatykanu " .........
  Taki to byl ten nasz lol " wielki" polaczek Karol Wojtyla zrobil Kutra Wldheima NIETKALNYM .........
  http://select.nytimes.com/gst/abstract.html?res=F50F1EFC3A550C758CDDA10894DC494D81


 • 2011-02-18 11:25 | etanim@gmx.de

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Trochę mnie zdziwił ten wpis, bo trochę świadczy o nieznajomości Biblii i chrześcijaństwa. Już wyżej podałem parę przykładów z Biblii, gdzie jednoznacznie mówi się o ludziach "świętych". Zaskoczyło mnie też zdanie o katolikach i chrześcijanach, którzy stoją na przeciwległegłych biegunach. Jeśli chodzi o kwestię "kultu świetych" w katolicyżmie nie jest on tak głęboko przeżywany, jak chociażby we wschodnich kościołach chrześcijańskich np. kościołach asyryjskich (chaldejski), orientalnych (ormiański,aleksandryjski), prawosławnych (bizantyjski - rosyjski, grecki). Tu zwłaszcza kult ikon świętych i zwyczaj nominowania na świetych przez sobory biskupów z patriarchą na czele. Czy można wyciąć te tysiąclecia tradycji w chrześcijaństwie?
 • 2011-02-18 14:40 | Kolega królika

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Te kwestie 'świętych' były dopisane przez tłumaczy, którzy mieli dostęp do wyjątkowo dobrego 'zioła' nawet jak na owce czasy. Zresztą do dziś w tamtych regionach tubylcy żują khat i jest on dalej legalny. Jedynie w Maroku preferują blant. Jednak nawet po dobrym paleniu nikomu nie udało się chodzić po wodzie ani zamienić wody w wino bo to zwyczajne brednie!


 • 2011-02-22 08:10 | atlass

  kim był faworyt JPII?

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcial_Maciel
 • 2011-02-22 13:42 | domoslawski

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  nic dodac, nic ujac, swietny tekst.dzieki.
 • 2011-02-23 12:21 | Marta_z_Danii

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Swietny tekst, panie Domoslawski!
 • 2011-03-09 21:33 | Ryszard314

  Po co czytać?

  Jak powiedział pewien polityk "ciemny lud to kupi". Dla kościoła to wystarczy.
 • 2011-03-23 19:58 | Hadas

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  i ja jak lukald obawiam sie,ze fundamentalisci przejma blogoslawionego Jana Pawla II za swego pattrona.80% Episkopatu to nominowani przez Papieza i nic z Jego nauki nie przejeli.A nawet wespol z PiS dziela Polakow.To jak zglebiaja nauke JanaPawla II???
 • 2012-05-02 12:53 | neo

  Re:Beatyfikacja, która odbierze nam papieża?

  Świetny artykuł, niestety tylko dla antykościelnych :(
  Dla mnie, kolejny, rozmijający się z rzeczywistością, gdzie fakty próbuje tłumaczyć się powiedzmy wg nieodpowiedniego wzoru. To jest jak obliczanie pola kwadratu przy pomocy wzoru na pole koła. Wynikiem jest ten artykuł, dlatego jest tak śmieszny, niekompetentny.
  Mówiąc jeszcze prościej, żeby zacząć podstawiać właściwy wzór do interpretacji faktów, trzeba się nawrócić od zabobonu-fikcji do Boga (dotyczy to przede wszystkim zwących się ateistami), który cię stworzył i pragnie cię widzieć u Siebie za ileś tam lat.
  Dobro i pokój.