Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wyjątkowo durna decyzja

(1)
2011-02-15 14:47 | tkw
Zapadła decyzja, by zaprzestać nadawania NIP dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej a w zamian uzywać Pesel-a.

Jest to decyzja wyjątkowo kretyńska.

W użyciu w Polsce są 3 identyfikatory liczbowe - Regon, Pesel i Nip. Oczywiście należy dążyć do używania tylko jednego, ale jedynym naprawdę uniwersalnym jest właśnie NIP a nie Regon czy Pesel.

1. Regon ma tylko 9 cyfr (z czego jedna cyfra kontrolna) co oznacza TEORETYCZNIE tylko 100 mln. możliwości. To za mało w kraju 38-milionowym, tym bardziej, że numer raz użyty nie może być nadany komuś innemu przez wiele lat.

2. Pesel ma "zaszytą" datę urodzenia i płeć. Te jego cechy były i są kwestionowane przez UE - i słusznie. Osoba starająca się o prace poda swój Pesel - i już wiadomo, ile ma lat i jakiej jest płci - jaki to ma wpływ na uzyskanie pracy - wiadomo. Poza tym ujawnia się w ten sposób cechy, których w wielu przypadkach ujawniać nie ma potrzeby.

3. NIP jest jedynym z tych trzech identyfikatorów, który żadnych cech posiadacza nie zawiera. ma 10 cyfr (z czego jedna jest kontrolna), więc można nadać 900 mln numerów - wystarczy. NIP-a już obecnie można nadać "wszystkiemu co się rusza", wystarczą zmiany prawne bo system informatyczny istnieje. Wystarczy decyzja, by wpisywać go do dowodu osobistego zamiast Pesel'a.

Jedyną wadą NIP jest to, że nadaje go resort finansów, który ma się zajmować finansami a nie nadawaniem NIP-ów. Bierze się to stąd, że gdy wprowadzano NIP-y - w 1993 roku - tylko administracja podatkowa posiadała odpowiednią liczbę urzędów do tego. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, by całą "NIP-ologię" zabrało sobie MSW ale decyzja o oparciu się na Peselu - to idiotyzm.

Jestem przekonany, że tylko kwestią czasu będzie, jak UE zabroni nam używać Pesela i wtedy znowu będzie wprowadzany nowy identyfikator. A my za to znowu zapłacimy - a za NIP-y już zapłaciliśmy wiele milionów. Śmiem twierdzić, że w kwestii identyfikatorów liczbowych nic lepszego niż NIP nie da się wymyślić - więc po co ?