Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

NIe wypadamy najlepiej ...

(1)
2011-02-20 13:18 | tkw
Znalazłem kilka cen w starożytności (imperium Rzymskie, koniec III stulecia)

Zarobki (dniówki) w denarach:
robotnik rolny - 25 + utrzymanie
murarz - 50 + utrzymanie
cieśla - 50 + utrzymanie
poganiacz osłów - 25 + utrzymanie
malarz pokojowy - 75 + utrzymanie
malarz artysta - 150 + utrzymanie
fryzjer - za 1 strzyżenie 2 denary

Ceny (w denarach)
funt mięsa wieprzowego - 12
funt mięsa wołowego - 8
dobre buty męskie - 120
trzewiki damskie - 60
10 ogórków - 4
10 dobrych jabłek - 4
jajko - 1
wino - od 2 do 30 za 1/2 l

No to wnioski:
robotnik rolny mógł kupić dobre buty za 5 dniówek. Dziś dobre buty kosztują od 300 zł, więc nic się nie zmieniło. Mógł kupić 4-5 razy mniej mięsa niż obecnie - tu mamy postęp, ale chyba niezbyt zdrowy (jemy za dużo mięsa a za mało warzyw i owoców).
Buty damskie 2 razy tańsze od męskich ! Co na to organizacje feministyczne ?!

Patrząc na ceny wina - najwyraźniej już wtedy wyrabiano wino "marki wino", "J-23", "alpaga", "uśmiech sołtysa", "czar PGR-u", "mamrot" itd, skoro litr najtańszego wina to 4 jajka (dziś aż tak taniego to chyba nie ma).

Ciekawe, że teraz wołowina jest dużo droższa od wieprzowiny a wtedy było odwrotnie. To chyba efekt potanienia produkcji wieprzowiny.

10 jabłek to ok. 2 kg, czyli wychodzi 2 denary/kg. Dziś jest ok. 3 zł/kg, czyli za dniówkę można było kupić niewiele mniejszą ilość jabłek niż obecnie.

W sumie - jak na prawie 2000 lat, to dziś nie jest dużo taniej. A technologia produkcji chyba się rozwinęła ? Widać, że w naszych obecnych cenach dużą rolę gra podatek - gdyby go usunąć z cen to byłoby wyraźnie taniej.

Ceny paliw w III stuleciu n.e. nie podano.