Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rzecz bez precedensu ?

(1)
2011-02-21 21:49 | tkw
Za onet.pl:
"
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się do ministra finansów o zmiany w podatku CIT od osób prawnych. Zamiast obecnego 19-proc. podatku od zysków firm związek proponuje 1-proc. podatek płacony od przychodów, co dałoby budżetowi dodatkowe 32,2 mld zł.

W ocenie władz związku wprowadzenie zryczałtowanego, 1-proc. podatku CIT od przychodów zamiast obecnie obowiązującej 19-proc. stawki CIT od zysków przyniesie budżetowi wpływy w wysokości 57 mld 627 mln zł, przy obecnych 25 mld 375 mln zł z CIT. Oznacza to, że wpływy budżetowe byłyby wyższe dodatkowo o 32 mld 252 mln zł - podał ZPP.

Obecny poziom przychodów z CIT oznacza, że każda firma płaci podatek przeciętnie od 0,44 proc. przychodów. Większość firm w ogóle nie płaci tego podatku; uiszcza go 36,64 proc. podatników. Zysk wykazuje 119 tys. 935 firm z 327 tys. 292 wszystkich firm - tłumaczy ZPP.

Najmniejsze firmy, prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji, szacunkowo płacą podatek dochodowy wynoszący ok. 2 proc. przychodów - pięć razy więcej niż średnia - podkreślają władze ZPP. Duże firmy w zasadzie w ogóle nie płacą podatków, bo opanowały "żonglerkę tzw. kosztami uzyskania przychodu i transferu zysków zagranicę" - przekonuje Związek.

ZPP uważa, że wprowadzenie nowego podatku przyniosłoby oszczędności w ramach aparatu skarbowego, który zostanie uwolniony od kontrolowania tzw. kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowe wpływy będą też z inwestycji, bo znaczna część firm przeznaczy zaoszczędzone na manipulacjach kosztami przychodu środki, na działania inwestycje - przekonuje ZPP.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos poinformowała PAP, że resort nie zdążył się jeszcze zapoznać z listem, w związku z tym na razie nie może się odnieść do zawartych w nim wyliczeń. "Uczynimy to po uważnym zapoznaniu się z przedstawionymi postulatami" - zapewniała.

ZPP jest organizacją związkową zrzeszającą małych i średnich pracodawców - zatrudniających do 250 osób. Powstała we wrześniu 2010 r. List podpisali: przewodniczący rady nadzorczej ZPP Robert Gwiazdowski, prezes Cezary Kaźmierczak i wiceprezes Tomasz Pruszczyński.

W kraju jest ponad 1,5 mln firm zatrudniających do 250 pracowników. Firmy te wytwarzają ponad 60 proc. PKB i tworzą ponad 70 proc. miejsc pracy - podaje ZPP
"
TKW:
Jak dla mnie jest to rzecz wydawałoby się bez precedensu: podatnik prosi fiskusa o podniesienie podatków !

A może to wojna pomiędzy firmami - jedna grupa firm chce "dokopać" drugiej grupie ? Nie za bardzo wierzę w altruizm wnioskodawców, raczej stawiam na inną sytuację:
grupa firm reprezentowana przez ZPP płaci obecnie podatki wyższe niż 1% od obrotu. Jeśli fiskus zrobi to o co wnioskują, to będą płacić mniej, a jeśli wpływy faktycznie wzrosną, to zapłacą za to ci, co teraz płaca poniżej 1% obrotów lub wcale. No to będzie wojna na całego, czekam co na to ta druga grupa obecnie nie płacących.

Intryguje mnie też inna kwestia. Cały czas była mowa o tym, że obniżanie podatku CIT przyciągnie do Polski firmy zagraniczne. No to jeśli ten zabieg ma podwoić obciążenia (z 0,44% na 1%), to co na to te firmy ? Uciekną z Polski ?