Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

(13)
Prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, odznaczył byłego prezydenta ZSRR, Michaiła Gorbaczowa, Orderem Świętego Apostoła Andrieja Pierwozwańca. Okazji dostarczyła 80 rocznica urodzin wielkiego, acz nieszczęśliwego reformatora systemu politycznego Rosji i i jej dependencji.
 • 2011-03-04 19:56 | Vera

  Ten człowiek zasłużył na uznanie

  Myślę, że dopóki nie będzie w Polsce pomnika Michaiła Gorbaczowa, dopóty Polacy nie zrozumieli, co to jest wolność. Jego wkład jest większy niż JP2. Niezależnie od motywów jego żony. Nawet Radia Maryja Gorbaczow nie popierał.
  Kiedyś myślałam inaczej, ale z perspektywy czasu wyłania się prawdziwa wielkość tego człowieka. Może to było zamierzone, może nie, ale przed skutkami chylę czoła. Uznanie i najlepsze życzenia.
 • 2011-03-04 22:18 | Realista

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Pełna zgoda :) Też uważam, że Gorbaczow (ale i Jelcyn) zasługują na pomniki w Polsce. To jest niesamowite, że ludzie wychowani w Związku Radzieckim, robiący kariery w Partii Komunistycznej, sami dojrzali intelektualnie do narzucenia sobie i swoim podwładnym kagańca. Mimo że dysponowali władzą absolutną, systematycznie wprowadzali mechanizmy samoograniczania władzy i poszerzania swobód obywateli bloku sowieckiego. Gorbaczow miał tyle okazji i powodów do spuszczenia "psów" z kagańca, a jednak do końca robił wszystko aby nie dopuścić do rozstrzygnięć siłowych. To że później zdarzało mu się żałować rozbicia ZSRR, wcale nie umniejsza jego zasług dla losów większości narodów w tej części Europy.

  Chciałbym kiedyś zobaczyć w Polsce pomnik, w którym spotykają się Regan (+Thatcher i Kohl?), Gorbaczow, Jelcyn, JP II, Wałęsa i Rakowski (Jaruzelski byłby chyba zbyt kontrowersyjny?), itp :) W sumie można by też dodać jakiegoś reprezentanta Saudów, bo swoją polityką taniej ropy zaszkodzili ZSRR bardziej niż większość inicjatyw Reagana razem wziętych ;)
 • 2011-03-05 08:36 | Jan

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Rok 1990 lub 1991. Rzym. W górze helikoptery policyjne. Szpaler ludzi coraz bardziej gęsty. Wreszcie jedzie. Ludzie krzyczą, machają, jeszcze inni mają łzy w oczach, niektórzy płaczą. Ci ostatni to Niemcy. Jedzie Gorbaczow do Papieża.

  Dodam, ze jestem ateistą i b. nagetywnie odnoszę sie do kościoła katolickiego. Zawsze mówię: Dlaczego KŁAMIECIE ?! JPII nie miał nic z tym wspólnego. Wolność przyniósł GORBACZOW. Gdyby nie on JPII mógłby sobie te paciorki do śmierni odmawiać, żeby Polska była wolna.
 • 2011-03-05 11:58 | tkw

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Teza, że bez Gorbaczowa nadal mielibyśmy PRL jest nieweryfikowalna, więc nie warto nad nią dyskutować. Trzeba by cofnąć czas i wypróbować inną wersję, wtedy można by porównać, a że się nie da, więc zostawmy to historykom.

  Dla mnie jedno jest jasne - Gorbaczow to nie żaden Konrad Wallenrod, który chciał po cichu rozwalić ZSRR w imię miłości do wolności a w szczególności do Polaków. Gorbaczow chciał zmienić ZSRR bo rozumiał, że w formie breżniewowskiej nie mógł dłużej istnieć. Ale ta zmiana miała wzmocnić państwo a że wyszło jak wyszło, to inna sprawa, w każdym razie nie był to świadomy cel Gorbaczowa. Należy pamiętać, że z każdym dniem pogłębiała się gangrena systemu a ZSRR coraz bardziej przestawał być mocarstwem światowym. Gorbaczow chciał tę sytuację zmienić i dać przyszłość ZSRR a to, że przy okazji kilka Narodów na tym coś skorzystało - to chyba nie był jego zamiar.

  Poza tym nie ma sensu mówić o upadku ZSRR. Od wielu lat ZSRR nie było państwem bolszewickim tylko państwem realizującym imperialne marzenia Rosjan. I takim państwem jest nadal, terytorialnie musiało się nieco cofnąć ale teraz konsekwentnie odbudowuje swoją pozycję. Putin opanował sytuację wewnętrzną i Rosja znowu przystąpiła do ekspansji. Warto popatrzeć na otoczenie Rosji - Białoruś zwasalizowana, Ukraina wasalizuje się coraz bardziej (były nawet pomysły przyłączenia do Rosji wschodniej części), na Kaukazie powstają kabaretowe państewka jako przyczółki dalszej ekspansji, Kazachstan, Turkmenistan, Uzbekistan popadają w coraz większą zależność od Moskwy. Putin konsekwentnie stara się rozbić i Unię i NATO, dogaduje się z Niemcami, Francją i Włochami z pominięciem Unii. Walka o Możejki pokazuje, że z "Pribałtyki" Rosja nie zrezygnowała. Dla USA Europa staje się terenem o drugorzędnym znaczeniu, dla USA na czoło wysunęła się Azja, więc Rosja może śmielej sobie poczynać w Europie - i robi to.
 • 2011-03-05 14:06 | Jan

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Tak, racja. Ta teza jest nie do zweryfikowania. Gorbaczow pewnie nie tak chciał, żeby przebiegała jego PIERESTROJKA. Przy okazji kilka państw na tym skorzystało. Ale, moim zdaniem, rola JPII była żadna w odzyskaniu wolności. Gen. Jaruzulski (pod wpływem Gorbaczowa), o to tak. Ale JPII ?
 • 2011-03-05 16:16 | tkw

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  do 2011-03-05 14:06 | Jan

  Co do roli JP II:

  za PRL społeczeństwo było zatomizowane. Ludzie bali się ujawniać swoje myśli, jeśli ktoś był przeciw komunie, to nie wiedział, czy jest w tym poglądzie osamotniony czy nie. W latach 70-tych pojawiła się jakaś opozycja, ale przez władzę była marginalizowana, władza wmawiała nam, że "te oszołomy to zaledwie kilkunastu ludzi, reszta nas kocha". A potem przyjechał JP II i zebrał miliony, i okazało się, że ten kto jest przeciw władzy jest w większości. Ta świadomość była nie do przecenienia, gdy sobie człowiek to uświadomił, to:
  1. mniej się bał
  2. przestawał uważać siebie za dziwoląga
  3. mniej lub bardziej świadomie rozumiał, że skoro większość jest przeciw, to jest tylko kwestią czasu kiedy komunę pogonimy.

  JP II obnażył wobec milionów ludzi tę władzę i odebrał im legitymację - stało się jasne, że legitymacją tej władzy jest tylko siła. I tej świadomości żadne działania władzy przez 10 lat nie zdołały zniszczyć.

  Ale o roli JP II w historii świata końca XX w będzie jeszcze napisanych wiele książek ...

  A na koniec:
  PIERESTROJKA - samo to słowo świadczy o tym, że to miała być przebudowa a nie rozwalenie imperium. Ci którzy sądzą, że Gorbaczow dał Polsce wolność tak z dobrego serducha - jest naiwny. Zamiast takiej wiernopoddańczej wdzięczności batiuszcze Gorbaczowowi powinniśmy być jako Naród dumni z samych siebie, że wykorzystaliśmy okazję.
  A do tego trzeba widzieć, że czasy Gorbaczowa minęły, Rosja zbiera siły i odzyskuje wpływy. Nie jest przypadkiem, że w Rosji Gorbaczow nie jest szanowany - nie mogą mu darować, że za jego rządów upadło imperium. A nadal czczony jest Stalin, choć wymordował miliony w samym ZSRR (bo ofiary innych nacji Rosjan nie interesują, to dla nas Katyń jest wielką zbrodnią, dla Rosjan jest nic nie znaczącym epizodem w ich ekspansji imperialnej).

  pozdrawiam
 • 2011-03-06 08:14 | -leski

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Tak, to prawda. Dla nas postacią numer 1. współczesności jest Gorbaczow. Może nawet nie za to, co się stało, ale jak się to stało. To,że nie polała się polska krew jest tylko i wyłącznie zasługą Gorbaczowa. Nie zaczął, nie dał podstaw do oporu, do którego niewątpliwie by doszło, gdyby choć jedna dywizja wyszła z koszar i wkroczyła do Polski. Chwała mu za to i wszystkiego najlepszego
 • 2011-03-06 09:42 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Chwała,że Michaił Gorbaczow zrozumiał osobliwość człowieka,odwieczną jego duchowość,że nie liczy się tylko ZŁOTY CIELEC.
  Nie przejmował się,że wyprowadzanie Armii Czerwonej z Polski może stanowić zagrożenie dla tajnego państwa z czasów kiedy przecież partia miała patent na mądrość.Dobrze zadbał o tych co byli wierni zakonowi wojennego komunizmu,i z tego tytułu należy mu się pomnik.
  O bezpieczeństwo tych co reżyserowali nie tylko ludzkie życiorysy,ale przestępstwa,a nawet i zbrodnie zadbali już sami Polacy.
  Tak została wykreowana korupcjogenna ustawa zasadnicza i partyjniecka demokracja.Zastawiona została przecież kolejna PUŁAPKA to jest utopia GATT i globalnego wolnego handlu.
 • 2011-03-06 09:43 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Chwała,że Michaił Gorbaczow zrozumiał osobliwość człowieka,odwieczną jego duchowość,że nie liczy się tylko ZŁOTY CIELEC.
  Nie przejmował się,że wyprowadzanie Armii Czerwonej z Polski może stanowić zagrożenie dla tajnego państwa z czasów kiedy przecież partia miała patent na mądrość.Dobrze zadbał o tych co byli wierni zakonowi wojennego komunizmu,i z tego tytułu należy mu się pomnik.
  O bezpieczeństwo tych co reżyserowali nie tylko ludzkie życiorysy,ale przestępstwa,a nawet i zbrodnie zadbali już sami Polacy.
  Tak została wykreowana korupcjogenna ustawa zasadnicza i partyjniecka demokracja.Zastawiona została przecież kolejna PUŁAPKA to jest utopia GATT i globalnego wolnego handlu.
 • 2011-03-06 11:01 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Choć Tadeusz Wieczorkiewicz jest prezentowany jako kontrowersyjny historyk,ale może właśnie dlatego odważył się powiedzieć o konieczności napisania nowej historii Polski.
  Jest w niej miejsce na wiele nowych rozdziałów dla właściwej oceny głównie Polaków w tym i Papieża-Polaka.
  Rozdział istotny to NADREPREZENTACJA MNIEJSZOŚCI ŻYDOWSKIEJ i wynikające z tego w sprzężeniach zwrotnych relacje polsko-żydowsko-niemieckie-rosyjskie i na tym tle kształtowanie antypolonizmu.Dotyczy to oczywiście głównie sąsiadów,bo to jest największą kością niezgody paliwem do manipulacji.Nie może się urodzić koncepcja wspólnoty politycznej.
 • 2011-03-07 12:46 | Jan

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  @tkw
  Co do JPII, jak zwykle, prawda leży po środku. Gdyby zamiast Gorgaczowa na Kremlu pojawił sie nowy Breżniew, wprawdzie polskie społeczeństwo byłoby bardziej świadome swych oczekiwań, jednak na tym koniec. I do tej pory mogłby być jak na początku lat 80-tych. Oczywiście, nie byłoby mowy o rozpadzie tzw. wspólnoty socjalistycznej, o żadnym obaleniu Muru Berlińskiego.
 • 2011-03-08 15:50 | Kolega królika

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Też uważam, że Gorbaczow (ale i Jelcyn) zasługują na pomniki w Polsce.

  Skąd ta pewność, że Gorbie nie ma pomnika w postawionego w Wolsce w głębokim poważaniu? Wcale bym się nie zdziwił gdyby tak było :)

  Kto jak kto ale Polacy powinni sobie już dawno dać siana z pomnikami i zabrać się do spraw natury przyziemnej, a dziedzin gdzie należy niezwłocznie wprowadzić ZMIANY na LEPSZE jest zdecydowanie za dużo!

 • 2011-03-08 21:20 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:80. urodziny Michaiła Gorbaczowa

  Ale nie było Breżniewa bis,był Gorbaczow i JP II.Każdy z nich odegrał swoją historyczną rolę i porównywanie tych ról w sensie tworzenia rankingu z punktu wodzenia polskiego mija się z celem.
  Rosjanie na tym tylko zyskali,nawet pozbyli się Żydów.