Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

SYLWETKA: Muammar Kaddafi

(17)
Kiedyś promienny kapitan i uwielbiany wódz rewolucji, potem satrapa na progu obłędu. Dlaczego Muammar Kadafi doprowadził Libię do wojny domowej?
 • 2011-03-08 10:35 | Mieczysław S.Kazimierzak

  SYLEWTKA Muammar Kaddafi.

  Okazał się być zdolnym uczniem historii sprawowania władzy sprowadzającej się do rozbieżności słów i czynów i nadużywania bezwględnego prawa silniejszego.
 • 2011-03-08 12:19 | Joanna Kopytowska

  tragedia

  Tragiczny jest los Libijczyków walczących z dyktatorem który najpierw miał ambicje aby zreformować kraj proeuropejsko a potem po prostu łupił naród okradając go z dochodów z ropy , trudno w tej sytuacji wyobrazić sobie przyszłość Libii bo wydaje mi się że edukacyjnie i obyczajowo to region pogrążony w głębokim Średniowieczu, Kaddafi stworzył fasadę i próbował utrzymywać kontakt z nowoczesnymi państwami Europy ale faktycznie był władcą libijskich zasobów a naród zniknął ze sfry jego zainteresowań , pozostały interesy jego rodziny ,klaniku Kaddafich , on i jego dzieci ,zakładając optymistycznie że zapanują tu stosunki demokratyczne powstanie państwo plemiennych waśni bez kontaktu z nowoczesnością ,niestety to chyba nie mozliwe więc ktoś zamiast Kaddafiego zagospodaruje zasoby ropy i znowu pozostawi Libijczyków samych sobie
 • 2011-03-08 16:27 | z_kairu

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  Muammar Ghaddafi to psychopatyczny ludobójca, morderca własnego, zniewolonego narodu. To wstyd dla Zachodu, że go hołubił przez tyle dekad.
 • 2011-03-08 22:27 | Adam 2222

  Ja Libijczykom życzę, żeby mieli chociaż tak jak za Kadafiego, jak już zostaną wyzwoleni przez kogo trzeba

 • 2011-03-09 08:33 | GLS

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  Musze przyznac ze jestem bardzo zaskoczony reakcja Kaddafiego na rewolucje.
  Od wielu lat usilowal otworzyc Libie na swiat. Zapraszal niezaleznych obserwatorow praw czlowieka od ok 10 lat. Sami przyznaja ze mieli wolna reke do poruzowania po kraju, nigdy nie byli kontrolowani a ich raporty nie byly cenzurowane.
  Dlatego takim zaskoczeniem dla zachodu bylo wysylanie samolotow przeciwko manifestantom.
  To kompletne i ostatnie szalenstwo Kaddafiego. Mogl sie po cichutku wycofac, dostac azyl w ktorymkolwiek kraju by chcial i pozyc jeszcze kilka lat w spokoju. Teraz to ma przechlapane.
 • 2011-03-09 11:14 | Jan

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  Już to raz wstawiłem:
  Opis kabaretu jakim z pozycji doradcy gen. Jaruzelskiego, pisarza Wiesława Górnickiego, była wizyta generała u Kadafiego w Libii można znależć w rozdaile Kalif z Trypolisu w książce: TERAZ JUŻ MOŻNA, wydawnictwo dolnośląskie. Rok wydanie, o ile pamiętam, 1994. Ten rozdział trzeba czytać na leżąco, bo jak się dostanie kolki ze śmiechu to lepiej leżec. Ogólny wniosek, i to juez z roku 1982: FACER JEST PSYCHICZNEI CHORY. Niestety, choroba przez te lata mogła się rozwinąć. Moja refleksja jest taka: On mowi, że jest nikim, nie jest prezydentem, premierem, jest nikim, władzę sprawuje jedynie LUD. On jest REWOLUCJONISTĄ. No wię, jak możesz być rewoluucnonistą przez 42 lata ? Kiedy sie skończy ta twoja rewolucja. Z kolei, jeżeli twierdzisz, że to lud ma władzę, to właśnie teraz lud mówi ci bye, bye. Lud cię juz nie chce.


 • 2011-03-09 15:31 | Kolega królika

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  On jest REWOLUCJONISTĄ. No wię, jak możesz być rewoluucnonistą przez 42 lata ? Kiedy sie skończy ta twoja rewolucja.

  Dr Fidel Castro jest rewolucjonistą od co najmniej 1959 roku (a może nawet od 1953, t.j. od momentu gdy Batista odwołał wybory). Rewolucja na Kubie dalej trwa i skończy się agonią. Psychopaci bardzo lubią politykę :)

 • 2011-03-09 17:57 | mikesz

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  Nie wiem,czy po 43 latach można być jeszcze rewolucjonistą,ale wydaję się,że niektóre stany świadomości mogą być ponadczasowe i uniwersalne. A propos uczuć do kubańskiego przywódcy to odnoszę wrażenie,że może poglądy takich ludzi jak kolega królika podtrzymują jeszcze Fidela przy życiu.

  A teraz trochę z innej beczki.

  Nie wiem ,czy błędem który popełniamy,My Europejczycy nie jest spojrzenie na te arabskie sprawy tylko i wyłącznie z naszej perspektywy.Tylko nasze wartości,tylko priorytety,nasze modele ustrojowe mają sens i są "ponad" te arabskie historie.Owszem przyjemnie jest przyjąć pozę surowego Katona i prawić mądrości.Nikt nie twierdzi,że formy rządów w Libii są idealne,czy nawet poprawne,ale my mieszkańcy Starego Lądu też swego czasu popełnialiśmy niezłe grzeszki.I to nie tylko we wschodniej części Europy.Liczba ofiar ich niegodziwości, w stosunku do tego co mają na sumieniu Europejczyków jest po prostu "tycia",albo i jeszcze mniejsza.Zresztą niektóre kraje europejskie wcielały tam swoje aksjologie latami i wyszło to co wyszło.Może gdyby Eurpojczycy zostali w pamięci mieszkańcow tamtych stron w miłej pamięci to może i nasze modele ustrojowe łatwiej byloby im zaakceptować jako swoje.Ale jeżeli wszystko z naszego kontynentu kojarzy sie z latami kolonializmu to i problemy z demokratycznymi ideami.A może Arabowie są na innym etapie rozwoju(niekoniecznie gorszym) i dopiero przed nimi epoka szczęśliwości która My już teraz jesteśmy raczeni?A może oni chcą trochę pobłądzić na własną ręką,a nie tylko spijać mądrości z łapy Niemców,Francuzów,czy Polaków?

  Takich pytań i wątpliwości jest naprawdę dużo i trochę głupio brzmią kazania tych co mają jednak co nieco na sumieniu.Oczywiście teraz już o tym zupełnie zapomnieli i przy okazji "Kaddafiego" być może znowu robią dobrą minę do zlej gry i będą uszczęśliwiać następne narody swoimi tyradami.
 • 2011-03-10 02:15 | GLS

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  "Psychopaci bardzo lubią politykę" tak, rodzinka Bush, bracia K... lista jest dluga.
 • 2011-03-10 03:31 | Artur

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  Zyje kilkadziesiat lat na tym swiecie ale nigdy nie slyszalem slowa "puczysta" - rebeliant, zamachowiec (bo byl to zamach stanu) a jezeli juz to uczestnik puczu ...
 • 2011-03-10 04:53 | michrich

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  mikiesz:

  Nie wiem ,czy błędem który popełniamy,My Europejczycy nie jest spojrzenie na te arabskie sprawy tylko i wyłącznie z naszej perspektywy.Tylko nasze wartości,tylko priorytety,nasze modele ustrojowe mają sens i są "ponad" te arabskie historie.
  ***
  To Arabowie osiedlaja sie w Europie i Ameryce polnocnej a nie odwrotnie stad wniosek zewartosci europejskie sa korzytniejsze od arabskich widziane z punktu widzenia Arabow.
 • 2011-03-10 04:57 | michrich

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  GLS
  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi
  "Psychopaci bardzo lubią politykę" tak, rodzinka Bush, bracia K... lista jest dluga.
  ***
  Zrownac braci Kaczynskich i Busza z Kadafim to lub glupota lub nieuczciwosc. Rysowano obame Obame z hitlerowskim wasikiem i inne idiotyzmy.
  Nie stosujmy tanich chwytow.
 • 2011-03-10 05:01 | michrich

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  2011-03-09 08:33 | GLS
  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi
  Musze przyznac ze jestem bardzo zaskoczony reakcja Kaddafiego na rewolucje.
  Od wielu lat usilowal otworzyc Libie na swiat.
  ***
  Naiwnych nie sieja, rodza sie sami.Rownie dobrze mozna byc zaskoczonym postepowaniem Lenina i Stalina.
 • 2011-03-10 12:18 | GLS

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  Szanowny Kolego.
  Dziekuje za upomnienie.
  Porownanie moje nie odnosi sie do tego samego sposobu zachowania, pogladow ani prowadzenia wladzy.
  To jedynie obserwacja ze ludzie z dziwnym, czesto patologicznym odbieraniem i kreowaniem rzeczywistosci dostaja sie do wladzy.
  Czesto sa wspanialymi mowcami, posiadaja charyzme a w glebi sa po prostu psycho- lub sociopatami.
  To nie zaden "chwyt", moze po prostu skrot myslowy, ktory wyszedl plytki i niedokladny.
 • 2011-03-10 12:21 | GLS

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  "Naiwnych nie sieja" Dziekuje. Widac ze takich co nie maja nic do powiedzenia, ale lubia sie czepiac i ublizac tez nie.
 • 2011-03-10 14:14 | michrich

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  2011-03-10 12:21 | GLS
  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi
  "Naiwnych nie sieja" Dziekuje. Widac ze takich co nie maja nic do powiedzenia, ale lubia sie czepiac i ublizac tez nie.
  ***
  Przepraszam jezeli urazilem. Ale historia zna wiele wypadkow kiedy hasla o polepszeniu losu "Ludu" byly wykorzystane przez indiwidua ktorych jedynym celem bylo objecie wladzy i kontrola "zlobu".
 • 2011-03-10 22:20 | ivo

  Re:SYLWETKA: Muammar Kaddafi

  Arabowie osiedlają się w Europie i Ameryce Północnej dlatego, że pieniądze i możliwości awansu finansowego są korzystniejsze od arabskich z punktu widzenia Arabów. Wartości nasze to oni mają najczęściej w głębooookim poważaniu, a czasami występują przeciw nim w najohydniejszy sposób jaki wynalazła ludzka natura, czyli terroryzmem.