Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Tusk: Składka do OFE wyniesie 2,3 procent

(5)
Rząd przyjął zmiany w systemie emerytalnym. Składka przekazywana do OFE ma spaść z 7,3 do 2,3 proc., a za kilka lat - do 3,5 proc. Sejm zajmie się projektem 25 marca.
 • 2011-03-09 01:21 | Adam 2222

  Książka prof. Orensteina stanowi bardzo dobrze udokumentowaną analizę procesu wprowadzania przymusowego filara kapitałowego i rolę, jaką odegrały w tym organizacje i korporacje międzynarodowe.


  http://przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/leokadia-oreziak-jak-wprowadzono-polsce-ofe

  ten artykuł jest o książce,
  „Prywatyzacja emerytur. Transnarodowa kampania na rzecz reformy zabezpieczenia społecznego”, która wyjaśnia, kto, jak i dlaczego chciał OFE

  "W 1994 r. BŚ opublikował raport „Averting the Old Age Crisis”, w którym zdecydowanie propagowano koncepcję sprywatyzowania przynajmniej części systemu emerytalnego. Orenstein wskazuje (s. 76), że była to radykalna zmiana w porównaniu z tezami zawartymi w dokumentach Banku Światowego, publikowanych do tego czasu, w których ostrzegał on, że taka prywatyzacja nie rozwiązuje fundamentalnych problemów dotyczących systemów emerytalnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej."

  "silnej presji ze strony tych instytucji oparły się jedynie nieliczne kraje wytypowane do wprowadzenia obowiązkowego filara kapitałowego. Te kraje to: Wenezuela, Słowenia oraz Korea Południowa"
 • 2011-03-09 08:56 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Tusk: Składka do OFE wyniesie 2,3 procent

  To jeden z patologicznych strumieni wykresu obiegu pieniądza,na który oczekują ci Polacy,którzy maja nabrac przekonania do istoty PATRIOTYŻMu GOPSODARCZEGO.
  Jaki jest w sferze kultury stanowią opinie zamieszczane w POLITYCE dotyczące komiksowego zaprezentowania Chopina Niemcom.
 • 2011-03-09 13:15 | Joanna Kopytowska

  offe to nieporozumienie

  Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeżeli czegoś nie zrozumiałam , offe to miały być pieniądze inwestowane w gospodarkę Polski a odsetki z inwestowanych pieniędzy miały dokapitalizować emerytury , w praktyce hojnie opłacani agenci OFFE skupowali obligacje państwowe które państwo po latach miało odkupować za wysoki procent czyli faktycznie to my sami mieliśmy z naszych podatków kapitalizować składkę z offe, państwo uznało że je na to nie stać i przejmie składki z offe kapitalizując je na stały procent ale niższy niż wynosiły odsetki od obligacji wykupowanych od offe i opłaty pobierane przez prywatnych właścicieli funduszy rynkowych , wszyscy mieli zyskać na offe a zyskiwali tylko agenci obracający naszymi składkami i skupujący dług państwowy po paserskich cenach , pytanie kto teraz skupi długi państwa i jaki jest ten proponowany stały odsetek bo nic mi o nim nie wiadomo , czyżby Państwo w ogóle nie będzie kapitalizować pieniędzy zebranych na emerytury ?
 • 2011-03-09 22:38 | Adam 2222

  "kto teraz skupi długi państwa" Na pewno nie prof. Balcerowicz czy inny Geniusz Narodu Polskiego

 • 2011-03-11 00:07 | MMK

  Prawo zmusza OFE do kupowania obligacji.

  "w praktyce (...) agenci OFE skupowali obligacje państwowe"
  To patologiczny wymóg prawny politykierów aby mogli łatwiej zadłużać Polskę. Idealne OFE powinny inwestować w to co przynosi korzyść przyszłym emerytom a nie politykierom.