Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Klęska Jana Karskiego

(5)
Rozmowa z Yannickiem Haenelem, francuskim pisarzem, autorem powieści „Jan Karski”
 • 2011-03-17 15:04 | serowik

  Jan Karski jest nadal aktualny.

  Zagniezdzila sie w demokratycznej kulturze euroatlantyckiej slepota na ludobojstwa, ktore bez przerwy dzieja sie za naszymi granicami. Z jednej strony piekne apele tzw. dobrych ludzi i czasami opozycji politycznej ale pozycja zwoluje kolejne konferencje, zamawia analizy, grozi sankcjami, czeka na skutki, a mordercom dzieje sie dobrze, nikt im w mordowaniu nie przeszkadza. Wydaje sie, ze jest to trwala strukturalna bezsilnosc demokracji zachodniej. Moze chodzi o to, ze wolny wyborca jest wprawdzie dobrym czlowiekiem, dlatego te apele i konferencje,ale nie ma ochoty ryzykowac zyciem i kalectwem swoich dzieci. Trudno jest to nie zaakceptowac. Wiedza to doskonale rozni szubrawcy na calym swiecie i potrafia to skutecznie rozegrac. Zle, ze Zachod nie gra w otwarte karty i nie ostrzega potencjalnych wojownikow, ze wolnosc musza sobie sami i na wlasne ryzyko wywalczyc, a wtedy pomozemy bo taki jest Swiat i nic sie nie zmienilo od
  slynnych raportow Jana Karskiego o zagladzie Zydow. Przepraszam, dzisiaj mialby Jan Karski szanse na nagrode Pulitzera.
 • 2011-04-15 01:18 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Klęska Jana Karskiego

  ZBRODNIA PRZEMILCZENIA to sztuka odgrywana w teatrze polityki.KATYŃ I opisał Allen Paul.Jan Karski w swojej książce TAJNE PAŃSTWO ukazał jego hipokryzję nawet wówczas gdy był wróg i krwawa z nim walka w czasie okupacji.
 • 2011-07-11 22:38 | andsol

  to nie jedyna książka

  Chcę przypomnieć Karski, How Ona Man Tried to Stop the Holocaust autorzy to E.Thomas Wood i Stanisław M. Jankowski, wydana w 1994 z przedmową Elie Wiesela. Ostatni, jedenasty rozdział ma tytuł Fame in Vain.

  I dodam tu ponurą relację przekazaną mi przez Bolesława Gleichgewichta. Był (chyba w roku 1991) na spotkaniu w Kraju z Karskim. W pewnym momencie jakiś student zadał pytanie, które zmroziło uczestników, w gruncie rzeczy pytał co Karski myślał o informacjach, że to Żydzi sami, a nie Niemcy, spowodowali sobie Zagładę. Jedyną osobą nie rozumiejącą oświadczenia w formie pytania był sam Karski. Parę razy powtarzał słowa, jakby walcząc o zrozumienie, a gdy wreszcie zrozumiał, że nie ma dwojakich interpretacji, po prostu powtarzał "pan chce powiedzieć, pan chce powiedzieć..." Po prawie połowie wieku wrócić do Kraju i mieć to spotkanie z dzisiejszą Polską ...
 • 2011-08-18 21:59 | Slawomirski

  Re:Klęska Jana Karskiego

  Dochodzenie do prawdy jest mozolne.
  Kogo interesuje los wiezniow Workuty?
 • 2011-12-03 18:44 | pietras

  Re:Klęska Jana Karskiego

  Bardzo trafny komentarz, jednak w krajach nazywanych zachodnimi jest znacznie gorzej.W zeszlym roku ogladalem sztuke "Kupiec wenecki"w madryckim teatrze "Alcazar" i pomimo wiadomego celu angielskiego pisarza mozna bylo adaptowac te same tresci w sposob kulturalny, a nie zabawny dla tepego skina. Jakis czas po tym zenujacym aplauzie dla "Protokolow"znanych medrcow jakies stare babsko z partii socjalistycznej zdzielilo izraelskiego studenta torebka krzyczac: ty lichwiarzu, na ulicy:La Castellana,skazano studenta