Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Janicki & Władyka: lepsza PO niż reszta

(44)
Odcinanie się od PO jest hitem sezonu. Ten hit ma podniosłe słowa. Ale ciekawsza jest melodia.
  • 2011-03-24 09:05 | Joanna Kopytowska

bunt przeciwko elitom

Nie wiem czy Panowie Redaktorzy podzielelają moje odczucia ale jest jeszcze coś w tym makabrycznym sosie jakim jest polskie życie publiczne , niechęć do wszystkich elit ,przekonanie że zawszy pasożytowali na obywatelach ,którzy sami bez realnej pomocy państwa radzili sobie lub nie , ta tendencja wyrażnie zaznaczyła się podczas wyborów samorządowych w których często przyznanie się do jakiejkolwiek opcji politycznej istniejacej w parlamencie oznaczało porażkę wyborczą, to coś takiego jak coraz bardziej wyrażny bunt przeciwko wszystkim przedstawicielom polskich elit
  • 2011-03-24 09:20 | Belizariush

W zasadzie Panowie mają rację, ale...

Argumenty, które zostały przytoczone dla uzmysłowienia dlaczego Platforma jest lepsza, niż inni a krytyka tej partii nieuzasadniona w zasadzie do mnie przemawiają. Tyle tylko, że gdyby sprowadzić je do jednej konkluzji to brzmieć ona będzie : Platforma jest lepsza, bo PiS jest gorszy. Użycie w tytule słowa "inni" w odniesieniu do pozostałych partii liczących się na naszej scenie politycznej jest więc manipulacją. Inni, czyli kto ? Jest tylko jedna partia, która może wyrzucić PO z siodła. To PiS. Właśnie strach przed kontynuacją czwartej RP PiS doprowadził do wygranej Platformy w ostatnich wyborach. Obecnie ten straszak znacznie wyblakł, ale nie na tyle, żeby nie spełnić takiej roli, jak w 2007 roku. Osobiście z tego własnie powodu głosowałem na PO, nie dlatego, że partia ta miała znakomity program i wizję Polski, którą akceptuję. Przecież żadna z partii, choćby nie wiem jakie obietnice składała wyborcom, po wygraniu wyborów nie zdecyduje się na likwidację KRUS-u, czy też zrobienie porządku z panoszącym się wszędzie i wścibiającym nos w sprawy Państwa klerem katolickim. Państwo pod rządami PO jest słabe, cackanie się z tzw. obrońcami krzyża, bałagan w służbach i wojsku, czy tzw. afera hazardowa najlepiej ten fakt obrazują. Obecnie sytuacja jest jednak inna, niż cztery lata temu. Pojawił się Palikot, ze swoim ugrupowaniem. Być może nie wejdzie do Sejmu, być może głos oddany na RPP będzie głosem straconym. Ja jednak mam dość głosowania w wolnych przecież i demokratycznych wyborach na jakąś opcję, dlatego, że się boję. Doskonale pamiętam mroczną atmosferę czwartej RP, ludzi reprezentujących ten twór, nierzadko, nie zawaham się użyć słowa prymitywów, których kultura osobista pozostawiała wiele do życzenia, miernych, ale wiernych. Niestety, nie biernych, tylko niszczących myślących inaczej wszystkimi legalnymi, półlegalnymi i nielegalnymi sposobami. I atmosferę podejrzliwości, spisku oraz polowania na czarownice. Nie chciałbym żyć w takim kraju, który chce zafundować rodakom pan Prezes. Według jego zwolenników w tej sytuacji powinienem z Polski wyjechać, bo to kraj prawdziwych Polaków katolików. Widocznie nie jestem prawdziwym Polakiem. Nie jestem też patriotą, bo nie chcę, aby mnie Gross przepraszał za swoją książkę, Rosjanie za Smoleńsk i Katyń, Niemcy za Westerplatte, Francuzi za Gdańsk, Czesi za Zaolzie w 1918 roku itd, itd. W ogóle nie chce, żeby mnie ktokolwiek zbiorowo przepraszał. Chce tylko żyć w sprawnie rządzonym Państwie, w którym władzę sprawuje rząd w oparciu o decyzje Parlamentu, a kler zajmuje się tylko tym do czego został powołany, zaś instytucje państwowe działają sprawnie bo pracują w nich fachowcy, a nie znajomi króliczka poleceni przez Mira, Zbycha, czy posła jakiegośtam. Niestety, PO nie robi nic i w przyszłości nie zrobi niczego, aby przynajmniej dążyć do takiego stanu rzeczy, natomiast PiS wręcz przeciwnie, zrobi wszystko, by tak się nie stało. Myślę, że pan Drzewiecki miał rację, kiedy mówił, wprawdzie w innym kontekście, że Polska to dziki kraj.
  • 2011-03-24 10:47 | Slawczan

Racja,racja...

P. Władyka & Janicki mają świętą rację. I bynajmniej nie są cynglami na usługach Platformy. Posłuże się pewną analogią historyczną (zresztą dość często przywoływaną). Naszą sytuację można przyrównac (oczywiście z zachowaniem proporcji) do sytuacji Niemiec weimarskich w latach trzydziestych. Milionom Niemców nie podobał sie kierunek w którym zmierzał ich kraj ale głosowanie na ,,nieWeimar" równało się Hitler i komuna. Więc z zaciśniętmi żebami głosowali ale wielu z tych rozczarowanych mówiło mam dość...i budzili sie (o ile zdążyli) w śniegu pod Stalngradem.
    Nasza obecna alternatywa jest podobna...PiS czym jest każdy normalny człowiek wie. SLD ? cóż ci którzy wysyłali Rywina nadal czują się świetnie i są gotowi zająć należne im (w ich mniemaniu) miejsce przy korycie. Mówienie o nich jako lewicowej alternatywie dla PO to jak mówić ,że aparatczycy zetesempowscy byliuosobieniem ideałów lewicy...I tak dochodzmy do TINY dla PO. Jasne kler nadal bedzie sie panoszył ale pomyślmy czego by niedokazali gdyby PiS doszedł do władzy, jasne ,że KRUS będzie istniał tak długo aż całe to dziadwstwo nie zbankrutuje ale tylko PO udało sie co nieco wyskubac spośród różnych przywilejów (ograniczenie pomostówek) a przypominam jaki był silny opór. Co by było gdyby ruszyć rolników i mundurowych? PO prowadzi po prostu polityke tego co możliwe. Jasne ,ze panuje szambo korupcji - sama budowa autostrad jest jej oceanem. Ale czy za PiSu byloby lepiej? Może by było bo nikt by o tym nie mógł napisać. Słuszną jest uwaga ,że PiS neguje podstawy demokracji. Nie chcemy docenić tego ,że przyczyną jarkowego ,,imposybilizmu" jest obecne prawo. Prawo które chroni przekreciarzy ale również wolność słowa - jaka jest gwarancja ,że przełamawszy ów ,,imposybilizm" Jarek użyje swej władzy TYLKO do ścigania przekręciarzy? Może też ścignie TVN albo mnie za nieprzychylne komentarze? Zważywszy ,że cała jego kariera to jeden wielki spisek mediów przeciwko niemu ,w jego mniemaniu ,jest wielce pradopodobne zajmie sie wdrożeniem właściwej interpretacji swoich czynów. Nikt juz wtedy nie odważy się przypomnieć wolt,kłamstewek,nadinterpretacji tej nieudacznej patologicznej osobowości,żyjącej w świecie swoich urojeń , jej pogardzie dla prawa i kompetencji, faryzejskiej pobożności i groteskowym patriotyźmie.
    @ Belizariush - RPP to ciekawa alternatywa. Sam skłaniam się do głosowania na ich. Boję się jednak ,że skończę jak wyborca Janusza Korwin-Mikke. Póki człowiek jest studentem popiera jego prostackie teoryjki potem życie weryfikuje poglądy i człowiek zaczyna rozumieć ,że nic nie jest takie proste jak JKM twierdzi. Głos jednak zmarnowany a władzę przejmują ci ,których ABSOLUTNIE bysmy nie chcieli widzieć...aczkolwiek Palikot kusi...
  • 2011-03-24 11:19 | Zdzislaw

Re:Janicki & Władyka: lepsza PO niż reszta

W pełni się zgadzam z Panami Redaktorami. Mimo wielu wad i zawodów i tak będę głosował na PO. Nie mam innej alternatywy. Kiedyś była UW czy PD ale już ich nie ma.
    Pozdrawiam
  • 2011-03-24 12:06 | eg

Zawsze z uwagą i z zaufaniem czytam teksty tych dwóch redaktorów Polityki. I tym razem tez tak jest. Obaj Panowie w sposób klarowny i logiczny wyjasnili co moze sie stać gdy do władzy dojdzie ponownie PiS. Ci, którzy chcą karać Platformę to są tak naprawdę "uzyteczni idioci" jak mawiał towarzysz Soso.
  • 2011-03-24 12:46 | leonardofree

PO jest najlepsza z trójki PIS, PO, SLD. Dlaczego ? Mój ojciec jest na emeryturze a która partia tak naprawdę dba o emerytów ? PIS tylko mówiło o Polsce nieliberalnej, solidarnej a jakie były fakty ? Dla mnie fakty są w waloryzacji. Za rządów SLD mój ojciec miał tylko 1 waloryzację przez całe 4 lata. Za rządów PIS 1 waloryzację przez 2 lata, za rządów PO ma CO ROK waloryzację. Wszystko to marne grosze ale stosunek do waloryzacji mówi jaki jest PRAWDZIWY stosunek partii do emerytów. Wg mnie emeryci nie powinni patrzeć "na krzyż" i Smoleńsk tylko ile dostali od każdej partii gdy rządziła. To nie jest egoistyczne podejście. Władza dla emerytów jest jak dyrektor w pracy decydujący o podwyżce. Lepszy jest taki, który ma krzyż w gabinecie i nie dał nam podwyżki od kilku lat czy taki, który nie potrzebuje krzyża a co roku daje nam podwyżkę ?
  • 2011-03-24 13:28 | KrzysztofMazur

Dzięki tej waloryzacji i kilku innym przywilejom emerytalnym Polska splajtuje w 2014-2015 roku. Wtedy wkroczy do akcji MFW i emerytura pańskiego ojca spadnie o 30 % w jeden dzień, chyba że rząd się postawi MFW i wtedy emerytur nie będzie w ogóle. I taki będzie skutek waloryzacji. Jak na Węgrzech, w Grecji, Portugalii, Hiszpanii itd.

Dodatkowo po takim ruchu wzrosną notowania PiS niestety, a w 2015 są też wybory prezydenckie.

Przy obecnych notowaniach osłabianie PO wzmacnia SLD, nie PiS, bo PO będzie musiała ich wziąć do rządu, zamiast PSL. Silna PO to silne PSL. Moim zdaniem koalicja PO-SLD nie będzie gorsza od PO-PSL, a może być lepsza, gdy trzeba będzie podejmować trudne decyzje, bo to koalicja MIEJSKA. Nawet jeśli na czele SLD są buraki będą się ze swoim elektoratem trochę liczyć. Tak więc alternatywa jednak istnieje, chyba że PiS zbliżałby się do 40 %, na co się na razie nie zanosi. Ostatnie sondaże Homohomini dla radia dają:
    PO 33
    PiS 30
    SLD 16
    PSL 8-9
    w takiej konfiguracji powstaje koalicja PO-SLD, nawet gdyby PiS lekko pokonał platformę.
    Ja prawdopodobne zagłosuję na Palikota, żeby przekroczył próg 3 % dofinansowania z budżetu (nie wiem czy to realne). Chyba że PiS się zbliży do 40 % w sondażach homo homini dla radia (te są najlepsze, inne sondażownie nie doszacowują małych miejscowości i wsi).
  • 2011-03-24 13:34 | KrzysztofMazur

Polska jest na granicy zdolności kredytowej. I to pod warunkiem, że się sytuacja na świecie nie pogorszy z jakiegoś powodu. Warto byłoby to wziąć pod uwagę przy kalkulacjach. Moim zdaniem Tusk najlepiej myśli, gdy jest przyciśnięty do muru i czuje zagrożenie. Obecnie Tusk jak Buzek w 2000 roku czeka na katastrofę. Wtedy też Balcerowicz ostrzegał. Można się było inaczej zachować.
  • 2011-03-24 14:05 | czosnek

Redaktorzy nie napisali jednego, a bardzo ważnego

Zabrakło jednej i podstawowej rzeczy. Mianowicie diagnozy tego, jak bardzo apetyt rośnie w miarę jedzenia i jak szybko ludzie zapominają o tym jak było.
    Szczerze mówiąc, jak Donek w swoim ekspoze obiecywał cuda na kiju śmiałem się do rozpuku, tak samo jak śmiałem się z obietnic Millera, Kaczyńskiego i wszystkich innych, którzy rozpoczynając rządy obiecywali złote góry. Ci dzisiejsi zniesmaczeni aktorzy i piosenkarze, zachowują się jak głupie i naiwne dzieci, które uwierzyły politykom w ich obietnice. Dla mnie, łykanie wszystkiego co 3 lata temu opowiadał Tusk i podniecanie się tym jak to już będzie fajnie to tylko dowód na niezrozumienie mechanizmów politycznych i głupotę. Jeżeli ktoś oczekiwał, że przyjdzie PO i w ciągu 3 lat wybuduje wszystkie autostrady i wyremontuje wszystkie tory, jeżeli zreformuje całość finansów państwa, służbę zdrowia, sądownictwo, armię, i wiele innych, to wybaczcie... Moim zdaniem ktoś taki nie ma żadnego pojęcia o funkcjonowaniu państwa i jest niedorozwinięty politycznie (czyt. redaktor Meller). I oczywiście najlepiej zrobić to wszystko w 3 lata, które przypadły na okres największego kryzysu gospodarczego na świecie w ostatnich dekadach i 2 lat prezydentury najbardziej obrażonego i sterowanego prezydenta.

Druga kwestia jest następująca. Mimo wszstkich wpadek, zaniechań, błędów, tchórzostwa i nieróbstwa w wielu dziedzinach, rządy PO to i tak ogromny skok jakościowy w porównaniu z tym, co prezentowali poprzednicy. Po dwóch latach kłótni, podchodów, wzajemnych oskarżeń, skandali, prowokacji i skadalicznych zaniedbań w wykonaniu PiS, pojawił się w końcu rząd, który spróbował coś zrobić. PO bije w dokonaniach na głowę wszystkich innych poprzedników począwszy od 2000 roku. Ale oczywiście to jest nie ważne. Według wielce obrażonych to co się ma wogóle nie jest ważne. Ważne jest tylko to czego nie ma! A to niestety błąd. Bo oczekiwania zawsze będą oczekiwaniami. Spełnienie jednego oczekiwania społecznego od razu budzi kilka następnych. Zacząłeś budować autostrady, tak jak wszyscy tego chcieli? To masz problem, nie reformujesz kolei i jesteś beznadziejny. Najlepiej wszystko na raz i natychmiast. Jeżeli nie mierzy się dokonań rządów względem ich konkurencji, a tylko tym, co nie zostało zrobione, to nie ma szans - zadowolenia z żadnej partii nigdy nie będzie!

W demokracji nie chodzi o to, aby wierzyć w bajki i wybierać tych, którzy najwięcej obiecują. Należy wybierać tych, którzy z dostępnego na rynku wyboru prezentują się najlepiej (nie obietnicami lecz czynami). I pewnie po raz kolejny trzeba będzie głosowac na PO. Bo na kogo? I nie będzie to żadne głosowanie z zaciśniętymi zębami, tylko głos na tych, którzy w największym stopniu spełniają moje oczekiwania. Po prostu. Bez zadęcia i zniesmaczenia. Takie rzeczy to w przedszkolu.
  • 2011-03-24 15:00 | geon

W opiniach o dokonaniach bądź zaniechaniach rządu Platformy i PSL jakos brak jest zauważenia, że rządy tej koalicji przypadły na nagorsze lata po 1989 r. Wygrana PO w 2007 skłoniła pisowskiego prezydenta do wkładania kija w szprychy rządowi. Przecież to Lech kaczyński wetował najważniejsze ustawy reformujące wiele dziedzin naszego kraju. Zapomnielismy o tym? A potem powodzie i wreszcie kryzys światowy i katastrofa smoleńska i brutalne oskarżanie Premiera o jej spowodowanie w porozumieniu z Putinem. Ten atak trwa cały czas i podziwiam premiera, że nie sfiksował od tego wszystkiego. Łatwo bedąc w opozycji lub stojąc z boku wytykać różne braki i niedociągnięcia ale rząd realnie kieruje krajem i musi reagować na różne sytuacje i godzic różne interesy.A z obietnicami wyborczymi niby wiemy, ze nie bardzo są realne ale jakos wolimy w większości tych co obiecują kokosy niz tych, którzy obiecuja krew i pot.
  • 2011-03-24 15:43 | Slawczan

Mietek mam nadzieję ,że nie bedziesz emerytem nigdy w PL i nie bedziesz musiałczekac aż ci władza kść rzuci. Ci ludzie wypracowali całkiem sporo tylko nasze wolne rządy tą kase spałwiły na biżąca wygode rządzenia, na emeryturki górnicze, sponsoring roliniczego lifestylu (bo trudno nazwać działalność tychże żywicili gospodarowaniem). Nie win emerytów - oni ez chcą zyć i musza kupić lekarstwa.Trochę empatii dla tych steranych życiem w tym kraju ludzi( nie mieszac ich z mundurowymi...).
  • 2011-03-24 15:53 | Slawczan

Z żalem kilkakrotnie pisałem ,że szczerze żałuje ,że polska Lewica( nie mylić z SLD) nie ma człowieka o porównywalnych kompetencjach z D. Tuskiem. Ze względu na to ,że Patologia i Swołocz jest alternatywą dla jego rządów zacisnę zęby...
  • 2011-03-24 19:03 | zaba z paryza

tez naleze do osob zawiedzionych, fakt, ze PO nigdy nie bylo moja bajka, to byl wybor wymuszony. Ciagle brak lewicy na scenie politycznej, trudno jest glosowac na Napieralskiego, on chyba tak samo jest nieodpowiedzialny jak kaczynski tylko w innej tonacji.

Byla nadzieja w RPP, ale to tylko nadzieja w czasie przeszlym Bo jest potworny dysonas to co mowi Palikot a to co sie dzieje w Ruchu, szkoda. A tak naprawde tego Ruchu juz wogle nie ma...
  • 2011-03-24 19:15 | bryka

Kolejne wezwanie do stawienia się murem za PO.Kolejna manipulacja.Dajmy szansę innym.Palikotowi,przede wszystkim.Także PJN.Rozumiem preferencje autorów ale robienie agitki z niegdyś szanowanego tygodnika nie uchodzi.Ja Wam zapewniam "klikalnośc" i wpływy reklamowe a Wy gracie tą swoją melodię do znudzenia.Czytac dalej będę ,nawyk pięcdziesięcioletni,ale pisac na Forum i blogach będę nie oszczędzając agitatorów.Brzmi wystarczająco grożnie.Chyba nie.I tak wiedzą,ze ich lubię.
  • 2011-03-24 22:41 | tkw

Tym razem zgadzam się z Autorami - nie ma konkretnych argumentów przemawiających za PO, tylko krzyk "byle nie PIS".
    Do takiego dna doszła PO, że tylko ten krzyk jej został, żadnych sukcesów nie można wskazać po 3,5 roku. Jeśli po 23.10 nadal będzie rządzić PO to będzie znaczyć, że Polacy to stado bezmyślnych baranów.
  • 2011-03-25 01:24 | jantra

Marzenia w ostatnich zdaniach.Polska rzeczywistość od zawsze jest taka,modlitwa Polaka w filmie "Dzień Świra".Młynarski też pytał," co by tu jeszcze spieprzyć panowie?".Itd.,itp.Nie ważna sprawa krajowego dobra.Dowaliłem,nasi górą.""
  • 2011-03-25 02:40 | kade

TKW, jesli PO zachowa wladze, bedzie to swiadczyc wlasnie o tym, ze spoleczenstwo dojrzalo. I nie miota sie od sciany do sciany, tylko probuje wybrac kurs najmniej kolizyjny.
  • 2011-03-25 04:21 | Realista

To straszenie PiSem i porównywanie do NSDAP jest co najmniej śmieszne - do wprowadzania tego typu rozwiązań potrzeba większości konstytucyjnej i wsparcia prezydenta - PiS zdobywając władzę nie będzie miał tego komfortu!

Jako wściekły BYŁY "betonowy" wyborca PO, uważam że ta partia zasługuje - za cztery lata lenistwa, zaniedbań i prymitywnego oportunizmu - na ostre lanie, nie tylko wyborcze! Jeżeli ma się to odbyć kosztem powrotu PiSu do władzy, niech tak będzie, już jest mi to zupełnie obojętne. W PRLu zaliczyłem jedynie krótki fragment swojego życia, więc wzajemne dorzynanie się solidarnościowych watach, Lolki, Bolki i inne "stare bajki" mam głęboko w d#pie - niech się w końcu zagryzą na śmierć i wyłoni się jeden zwycięzca z klarowną wizją przyszłości. PO zmarnowało swój czas - jak teraz PiS powróci (pewnie również dzięki mojemu głosowi, lub jego brakowi), to mam nadzieję, że urządzi PO piekło na ziemi - za grzechy trzeba odpokutować!

I nie piszcie mi tutaj o łamaniu praw człowieka, itp, bo PiSu boją się głównie ludzie, którzy obawiają się, że ktoś postawi ich życiorysy przed lustrem. Patrząc z perspektywy, podczas 2 lat swoich rządów PiS nie zrobił niczego, co uderzałoby w interesy mojego pokolenia (choć również było dużo zaniechania), za to PO pokazało, że cały syf zamierza zrzucić na nasze barki, i interesy milionów świętych krów są nie do ruszenia, bo wszystkim się w tym kraju coś należy, tylko nie obywatelom w moim wieku - my mamy zamknąć ryje i bez szemrania finansować ten karnawał. Jak nie, to pan Janicki z Władyką wyprostują nam kręgosłup moralny swoimi limerykami pochwalnymi na cześć Tuska i jedynie słusznej Partii...
  • 2011-03-25 10:37 | Hanna

TKW,chyba czytaliśmy inny tekst.
  • 2011-03-25 10:45 | Hanna

Zgodzę się tylko z Twoim jednym fragmentem zdania "PiS" nie zrobił niczego...". Rzeczywiście, po za idiotycznymi koalicjami, ciągłym zamętem, szukaniem jakiś układów, haków, to tylko zostawił do wprowadzenia dwie ustawy, jedna o obniżeniu podatku, druga rentowa. A wprowadzenie tego wypadło akurat w momencie kiedy rozpoczął się kryzys. I chociaż mnie bezpośrednio też nie zrobił niczego złego to ze wstrętem wspominam tamten chaos i oceniam rządy PiS jako jedne z najgorszych w nowoczesnej Polsce.
  • 2011-03-25 11:30 | Sławomir Osiński

Jeśli po 23.10 będzie rządzić PiS, to będzie znaczyć, że Polacy to CIEMNOGRÓD i nie zasługujemy na poważne traktowanie przez cywilizowany świat.I sami ,będziemy temu winni.

• 2011-03-25 15:39 | anna12

Kto, kogo gdzieś wysłał?Kto to udowodnił?Która Prokuratura?-może nie jestem w temacie?A co do "koryta"-myślę,że Platformie chodzi tylko o to"koryto".Korzysta na nim oprócz polityków,też 500.000 armia urzędników,przy wzrastającym bezrobociu,nie mówiąc juz o 50% bezrobociu wsród młodych ludzi.Jestem jedną z 70% społeczeństwa polskiego,które uważa,że sprawy polskie za rządów Platformy idą w bardzo złym kierunku.Samo straszenie PiS-em,już nie wystarczy,żeby wygrac trzeba coś robic.
  • 2011-03-25 15:42 | Wiktor Szary

DAVID Cameron. :-)
    Niestety, trudno się z tą analizą nie zgodzić.
  • 2011-03-25 18:33 | kade

Tylko mlody wiek tlumaczy Twoja beztroske z jaka mowisz o ewentualnym powrocie PiS do wladzy. Jesli Twoim zdaniem PO nic nie zrobilo przez lata swoich rzadow, to co powiesz o tym co dzialo sie za rzadow PiS? Polowanie na czarownice, szukanie hakow na przeciwnikow politycznych, zalatwianie prywatnych animozji przy uzyciu aparatu panstwowego, traktowanie mediow publicznych jak prywatnego folwarku, czystki i obsadzanie stolkow w spolkach skarbu panstwa swoimi ludzmi, dramatyczne obnizenie rangi naszego kraju w Europie i nie tylko - tak, to na pewno zrobili. Poza tym nic o czym warto byloby wspomniec.
    Ja nie mam nic na sumieniu, nie jestem i nie bylam w zadnym "ukladzie", ale mialam zerowe zaufanie sluzb i prokuratury za czasow PiS. Nie insynuuj wiec tak latwo innym takich bzdur.
  • 2011-03-25 18:38 | kade

A ten fragment Twojej wypowiedzi doskonale pasuje wlasnie do polityki jaka uprawial PiS:
    interesy milionów świętych krów są nie do ruszenia, bo wszystkim się w tym kraju coś należy, tylko nie obywatelom w moim wieku - my mamy zamknąć ryje i bez szemrania finansować ten karnawał.

Z Twojego postu wyziera dramatyczny brak wiedzy o tym, co faktycznie zrobil PiS.
    Oczywiscie wiem, ze Cie nie przekonam. Sam zmienisz zdanie z czasem, oby nie na skutek bolesnej nauczki po powrocie IV RP.
  • 2011-03-25 18:50 | tkw

do 2011-03-25 18:38 | kade

PIS obniżył podatki.

PIS obniżył składkę rentową.

PIS stworzył CBA z którego od 4 lat skrzętnie korzysta PO.

PIS nie zrobił ani jednej rzeczy, za którą ktoś zostałby skazany za nadużycie władzy.

Pokaż mi choć jedną spółkę skarbu państwa, którą zarządzałby ktoś z nadania PIS. Wszyscy zostali wymienieni na platformerów - zawsze zwycięska ekipa to robi, tylko jak zrobi to PIS to krzyk, jak zrobi PO, to cudownie. Kali ukraść i Kalemu ukraść.

Obecnie ranga Polski w Europie jest tak wysoka, że przegrywamy co się da. Nawet Łukaszenka pokazał Tuskowi i Sikorskiemu gdzie ich miejsce. Litwa jest tak wrogo nastawiona jak chyba nigdy po 1989, Ukraina podobnie. Francja i Niemcy dogadują się z Rosją olewając nasze interesy.

A jeśli uważasz, że Polski nie toczy rak korupcji, to jesteś ślepy. Przykładem jest prawo budowlane - jesteśmy w ostatniej dziesiątce krajów świata pod tym względem.

Ta wspaniała PO dorzuciła nam - obywatelom - na plecy 300 mld długu, podwyższa podatki (nie tylko VAT, zabranie pieniędzy z OFE to w praktyce podatek 5%). Ale widzę, że Ciebie stać na to finansowo. Wielu Polaków jednak nie stać i mam nadzieję, że 23.10 pogonią tych partaczy z PO.

pozdrawiam
  • 2011-03-25 18:53 | tkw

do 2011-03-25 15:39 | anna12

słusznie
  • 2011-03-25 19:12 | wladimirz

PO uczyniła urzędasów(rządowych i samorządowych!) niezależnymi i nietykalnymi dla organów wybieralnych i kontrolnych! Na dłuższą metę to bardziej zabójcze niż szaleństwa PiS!!!

Dlatego nie ma zgody na zawłaszczenie całej władzy w Polsce przez PO i jej aparat partyjny!!!
  • 2011-03-25 20:28 | mik

O ile do niedotrzymywania obietnic wyborczych już dawno zdążyliśmy się przyzwyczaić, to Tusk jest chyba pierwszym politykiem, który swoje obietnice zrealizował na odwrót. Zamiast obniżyć podatki - podniósł, zamiast zmniejszyć liczbę urzędników o 10% - zwiększył, zamiast znieść podatek Belki - walczy z bankami, które próbują ją zgodnie z prawem omijać.

Pod względem warunków prowadzenia działalności gospodarczej nadal jesteśmy daleko za takimi "potęgami", jak Namibia, Samoa czy Białoruś, a w kategorii pozwoleń budowlanych znajdujemy się w przedostatniej dziesiątce na liście 190 państw.

Tusk w zastraszającym tempie zwiększa liczbę urzędników i ich przywileje, natomiast przedsiębiorców, zwłaszcza małych i średnich, niszczy w podobnym stylu, jak komuniści po wojnie. Najlepszym przykładem jest niedawny skandal z raportem o odpadach - rząd nagle i niepostrzeżenie przesunął o dwa tygodnie termin jego składania, a równocześnie nałożył bezwzględną karę w wysokości 10 tysięcy złotych nawet za dzień opóźnienia.

Nie wiem jeszcze, czy zagłosuję na SLD, na Palikota, czy w ogóle nie pójdę na wybory, ale na pewno nie poprę już PO. Jeśli wygra PiS - trudno. Będę siedział i patrzył z wredną satysfakcją, jak Kaczyński odgrywa się na Tusku.
  • 2011-03-26 01:13 | Autorom odpowiadam krótko, cytując klasyka:

możecie mnie skoczyć tam, gdzie pan możesz pana majstra w d... pocałować. Żadna z 4 band obecnych w burdelu pod nazwą sejm nie dostanie mojego głosu - a Picforma zwłaszcza. Przyjdzie mi to o tyle łatwiej, że nigdy na nią nie glosowałem - w przeciwieństwie do celebrytów-półgłówków.
  • 2011-03-26 03:10 | mbr

To uparte męczenie tematu PO - jedynego wyboru rozsądnego Polaka nie dość, że jest nudne i jałowe (na melodię "no, faktycznie, niewiele zrobili, ale to, ale tamto i dzikie hordy z PiS"), ale również trochę zastanawiające. Czy chodzi o niewątpliwą rzeź, czekającą PO, gdyby sprawy nie potoczyły się po myśli? Cóź, Platforma ciężko na to zapracowała i wcale nie jest tak, że nie było innego wyjścia. Wystarczyło po prostu minimalnie się przyłożyć i może też być troszkę mniej aroganckim (nawet jeśli już wszyscy wiedzą i rozumieją, że w polityce nie ma żadnych uczciwych zasad - swoją drogą wymówka roku). A katastroficzne wizje roztaczane przez kolejnych Panów Redaktorów zupełnie mnie nie przerażają i to mimo tego, że PiS napawa mnie lekkim niepokojem. A dlaczego? Gdyż zdecydowanie mam mniej do stracenia niż PO i myślę, że to samo może o sobie powiedzieć wiele osób, również wyborców Platformy. Pamiętajmy, że ciągłe wmawianie ludziom, że nie mają innego wyjścia oraz ironiczne wypowiedzi nt tych, którzy odwrócili się (nawet teatralnie) od PO jest równoznaczne z unieważnieniem słusznych pretensji, podzielanych przez wiele innych, mniej publicznych osób. Mam poważne wątpliwości, czy to lekceważące podejście jest właściwe i czy aby nie przełoży się ono na np. obniżenie frekwencji w najbliższych wyborach, z wiadomymi konsekwencjami.
  • 2011-03-26 10:14 | zippa

A może dla przykładu należałoby podać przykłady tego wetowania najważniejszych ustaw PO przez prezydenta Kaczyńskiego bo paplać można o wszystkim
  • 2011-03-26 10:25 | zippa

Poczytaj sobie od czego zależy rewaloryzacja rent i emerytur i dopiero zabieraj głos.
  • 2011-03-26 12:11 | mariuszet

Wkurza mnie szczególnie zarzut, że rząd (PO) nie buduje autostrad. Panowi tak uważający, ruszcie tyłki z domowych pieleszy i wyjedźcie w Polsko to zobaczycie ile się dróg buduje. Może nie wszystkie zaplanowane będą na Euro 21012, ale tyle ile się teraz buduje, to nie zbudowało się łącznie w latach 1989-2007. Cały kraj to jeden wielki plac budowy. Pewnie z braku funduszy nie da się wykonać wszystkich planowanych dróg i autostrad, ale postęp dzięki kilku mądrym ustawom, które usprawniły i przyspieszyły proces wykonawstwa, jest ogromny.
  • 2011-03-26 12:24 | tkw

do 2011-03-26 12:11 | mariuszet

1. chyba jeździmy po różnych drogach, bo ja na budowy się nie natykam
    2. czyżbyś zapomniał, ile projektów budowy dróg PO anulowała jakiś czas temu ?
    3. sprawdziłem pierwszą z brzegu drogę, jaką Tusk się pochwalił w swoim artykule. Okazało się, że środki na budowę, przetarg i wyłonienie wykonawcy zrobili poprzednicy a nie PO. Pamiętaj, ze drogę buduje się długie lata i trzeba uważać, komu się przypisze zasługi, w każdym razie najczęściej najmniej zasłużonym jest ten, co przecina wstęgę.
    4. rozdźwięk pomiędzy obietnicami a tym co się dzieje jest ogromny, przypomnę z expose Tuska:
    "Przyspieszymy budowę obwodnic i autostrad i w tym naszą ambicją będzie połączenie miast, tych głównych aren mistrzostw Europy 2012 siecią szybkich dróg.
    Wyeliminujemy bariery proceduralne i prawne hamujące szybkie inwestycje infrastrukturalne.
    To znaczy, nie można dłużej akceptować takiego stanu rzeczy, w którym z Wrocławia nieporównywalnie szybciej i łatwiej można dojechać do Pragi i Drezna, a z Poznania o wiele łatwiej do Berlina niż do stolicy Polski do Warszawy.
    Dobre drogi z Poznania, Gdańska, Wrocławia, Białegostoku, Lublina do Warszawy to jest dzisiaj prawdziwy wymiar nowoczesnego patriotyzmu, kto tego nie rozumie niech się nie zabiera za rządzenie
    "
    Zadaj sobie pytanie, czy Tusk składając tę obietnicę był bardziej idiotą który nie rozumie na czym polega budowanie dróg czy bardziej kłamcą, który świadomie gadał bzdury byle dobrze zabrzmiało.

pozdrawiam
  • 2011-03-26 12:59 | mbr

A ja mijam taki plac budowy jadąc obok totalnie zniszczoną (do gołej gleby!) drogą (krajową!) i mam taką refleksję: w Polsce zwykły człowiek nie będzie miał w codziennym życiu wiele pożytku z autostrady (dobrze będzie, jak naprawią tę zniszczoną drogę). Gdyż, w przypadku tylko jednej bramki po drodze, będzie go to kosztowało 600zł miesięcznie. W Austrii kosztuje to około 150zł miesięcznie, w Słowacji 70zł miesięcznie a w Niemczech jest za darmo. Drobna różnica, prawda? Rząd doskonale o tym wie, gdyż w pierwszej kolejności ucięto kasę na ekspresówki, które są "niedochodowe" a realnie służą zwykłym ludziom. Jak dla mnie, wielka ściema z tymi autostradami.
  • 2011-03-26 13:55 | Belizariush

@tkw
    Niewątpliwie jeździsz innymi drogami niż ci, którzy widzieli liczne budowy dróg, choć według mnie w ogóle nie ruszasz się z domu, albo masz kłopoty ze wzrokiem i nawet jeżeli się ruszysz, to i tak niczego nie widzisz. Epatowanie niespełnionymi przez Tuska obietnicami to element kampanii wyborczej, którą Prezes już zaczął, mimo że wybory dopiero jesienią a ty tutaj kontynuujesz . Rzadko który polityk spełnia obietnice wyborcze i Prezes Kaczyński nie jest wyjątkiem. Rzecz raczej w tym, co naprawdę w przypadku wygrania wyborów dana partia może zafundować społeczeństwu, a nie w tym, co obiecuje. Jeśli chodzi o PO, to sprawa jest jasna, chłopaki prochu nie wymyślą, natomiast PiS i owszem. Przedsmak tego mieliśmy za IV RP, której dzięki Bogu nie udało się zrealizować. Może i Prezes ma słuszne intencje ( pisze może, bo wielokrotnie okazywało się, że ludzi oszukiwał ), ale na jego metody rewolucji, która ma doprowadzić do odnowy moralnej ja się nie zgadzam. W tym co Prezes mówi i próbuje robić znajduje wiele analogii do Adolfa Hitlera. Przykłady ? Proszę bardzo : odbudowanie silnej pozycji Polski ( Niemiec ), wychowanie społeczeństwa w duchu narodowego patriotyzmu, pozbycie się tych, którzy myślą inaczej ( jak się komuś nie podoba, to droga wolna ), zmonopolizowanie środków przekazu, sądów, prokuratur, inwigilacja dziennikarzy, Polska tylko dla prawdziwych Polaków-katolików itd. Oczywiście realia są inne, niż w 1933 roku, a co za tym idzie metody też. Jak można wykańczać ludzi w majestacie prawa i swoiście pojętej sprawiedliwości pokazują przykłady Blidy i Kaczmarka. Dzisiaj słyszałem Prezesa, jak powiedział w Zetce, że : powodem tej sytuacji ( nieważne jakiej ) była choroba mojej mamy. Po chwili zmitygował się i dodał : i matki mojego brata. To mi wygląda na zespół chorobowy. U Tuska, mimo że nie spełnia obietnic wyborczych takich dziwnych zachowań nie widzę. Na zakończenie powiem, zawiodłem się na PO, ale PiS-u z jego Prezesem się boję, mimo że nie jestem w układzie, nie kradnę, nie byłem w PZPR, nie byłem agentem, nie jestem Żydem. Pomimo tego jestem potencjalnym celem, bo mam dość słuchania o katastrofie smoleńskiej, żądania żeby wszyscy na świecie z Grossem na czele mnie przepraszali a działalność komisji majątkowej oceniam na największy przekręt w historii Polski, jakiego dopuścili się rządzący. Obecna sytuacja przypomina mi trochę czasy sanacji, kiedy to panowie oficerowie, którzy wywalczyli niepodległość pozostałych traktowali, jak parweniuszy, prowadząc swoje rządy w błędnym przekonaniu, że jesteśmy mocarstwem i ani guzika nie oddamy...
  • 2011-03-26 13:57 | tkw

do 2011-03-26 12:59 | mbr

Przyznam, że Cię nie rozumiem. Czyżbyś usprawiedliwiał rząd za zaniechanie bo opłaty będą za wysokie i nikt nie będzie chciał nimi jeździć ? Przecież to rząd ustala wysokość opłat, albo bezpośrednio albo w kontrakcie na budowę i późniejszą eksploatację.

Co by nie mówić - dobre drogi są w Polsce potrzebne, a w tej kwestii obietnice PO minęły się z rzeczywistością wyjątkowo drastycznie. Niekompetencja czy świadome kłamstwo rządu ?

pozdrawiam
  • 2011-03-26 18:26 | SF

I znowu o PiS. Przecież oni nie będą mogli rządzić, nawet jeśli osiągną świetny wynik w wyborach - co oznacza jakieś 30% głosów. Każdy potencjalny koalicjant PiS nie pozwoli prowadzić polityki tak szaleńczej, jaką prowadziłby Kaczyński z Macierewiczem i innymi okazami tej fauny. Do tego wyniszczyłoby ich weto Komorowskiego. Nie ma takiej opcji jak powtórka z Orbana. W ogóle prawdopodobieństwo sklecenia rządu z udziałem PiS to w tej chwili jakaś science fiction, z szansami w okolicach 1%. Nie ma czym straszyć.
  • 2011-03-26 20:55 | Andrzej

PiS dowodzony przez Kaczyńskiego jest partią destrukcyjną i szkodliwą dla Polski. PiS bez Kaczyńskiego ma rację bytu.
  • 2011-03-27 17:53 | Andrzej

PiS może nie straszny, ale śmieszny. Ubawiłem się widokiem Kaczyńskiego w sklepie. Wyglądał, jakby spadł z księżyca. I orżnęli go na ponad 20 zl.
  • 2011-03-27 18:07 | stan

No cóż z faktami nie można polemizować. Wiemy, że PIS nie ma zdolności sprawowania władzy, ale to nie oznacza ,że nie może jej otrzymać w drodze wyborów. Byłbym ostrożny z podanymi wyżej założeniami. Mamy duże obszary biedy i nie mamy sukcesów pod rządami platformy, a dyskusje o PKB mają się nijak z bardzo trudną codziennością milionów Polaków. Populizm i sprawa smoleńska mogą wziąć górę,...i wtedy na nic te analizy, rezultat może zaskoczyć wielu z nas. Na nic wtedy rozmowa o autostradach...i innych placach budowy. Platforma potrzebuje wiarygodnych komunikatów do ludzi, nie tylko straszenia IV RP, choć gdy wróci to może okazać się koszmarem dla wielu.
  • 2011-03-28 09:46 | adamjer

"Pula niezadowolenia z Platformy jest jak wyrok w zawiasach, z odroczeniem na czas, kiedy pojawi się inny, lepszy anty-PiS" - to świetna diagnoza, która podpowiada platformersom i wyborcom, że sytuacja wymaga nieco głębszego nań spojrzenia, aniżeli uczestników "II.śniadania" (z Tuskiem włącznie). Jesienne wybory parlamentarne będą swoistym testem na inteligencję obywateli RP. Oby pozytywnym !

""
  • 2011-03-28 12:38 | andy

Mam apel do tych wszystkich deklarujących że już się Pisu nie boją.
    Poczytajcie pisowskie gazety, a przede wszystkim ich portale internetowe.Oni już tam odliczają dni do zwycięstwa i jawnie deklarują co po nim zrobią.To ma być totalna zemsta na wszystkich którzy w ich mniemaniu ich skrzywdzili! To ma być totalna lustracja i dekomunizacja!Jeszcze większa klerykalizacja!Czytałem także zamykaniu nieprzychylnych gazet i tv. Całkowita przebudowa Polski w zacofany rydzykowy klechistan!