Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Tomasz Tomczykiewicz z PO o OFE

(7)
2011-03-24 10:52 | psr18gh
Na pytanie czytelników portalu wPolityce.pl:
"Dlaczego Polacy, głównie młodzi, są zmuszani do członkostwa w OFE, dlaczego nie mają prawa wolnego wyboru?",
wczoraj, pan Tomasz Tomczykiewicz - przewodniczący klubu PO w sejmie odpowiada:
"Proszę zwrócić uwagę, że dobrowolność oznaczałaby w praktyce likwidację OFE."
I tutaj jest "pies pogrzebany". Telewizja robi teatr debaty pomiędzy Balcerowiczem i Rozstowskim a rzeczywisty problem OFE jest zupełnie w innym miejscu. Młodzi Polacy są zmuszani do OFE. Gdyby ktoś z nich chciał zostać tylko w ZUS-ie to nie ma do tego prawa. Jeszcze tylko roczniki pięćdziesiąte załapały się na dobrowolność. Dziennikarze i ekonomiści mainsteam-u "rżną głupa", omawiają OFE na wszystkie sposoby, ale problem dobrowolności zupełnie ich nie interesuje.
 • 2011-03-24 16:41 | tkw

  Re:Tomasz Tomczykiewicz z PO o OFE

  do 2011-03-24 10:52 | psr18gh

  Tomczykiewicz plecie bzdury a Ty to powtarzasz.

  Wybór był - przy starcie reformy osoby od 30 do 50 lat miały wybór - sprawdź sobie, jaki procent z nich wybrał nowy system. Niechęć PO do umożliwienia ludziom wyboru wyraźnie wskazuje, że PO wie, iż większość nie zaufa państwu i zostanie w OFE. Pomyśl logicznie, gdyby dobrowolność miała oznaczać, że wszyscy uciekną z OFE to dla rządu byłby to argument nie do zbicia, żaden Balcerowicz czy Rybiński nie mogliby krytykować. Więc zastanów się, czemu PO tego nie robi.

  A oczywiście obywatele powinni mieć wybór, bo to kwestia wolności jednostki - człowiek sam powinien za siebie decydować.

  pozdrawiam
 • 2011-03-24 17:27 | psr18gh

  Re:Tomasz Tomczykiewicz z PO o OFE

  PO tego nie robi z oczywistego powodu. Z taką inicjatywą wyszedł PIS, więc jak PO mogłaby to poprzeć?
  PIS także wnioskował o 2-kadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów. Znów projekt upadł, ponieważ pochodził od wrażego PIS.
 • 2011-03-24 18:25 | tkw

  Re:Tomasz Tomczykiewicz z PO o OFE

  do 2011-03-24 17:27 | psr18gh

  Zgadzam się. Gdyby PIS zaproponował ustawę, że 2*2=4 to też by odrzucono.

  Właśnie PIS zgłosił propozycję dodatku drożyźnianego. Już słyszę te glosy oburzenia, że "budżet w opałach, że nas nie stać". Ja generalnie jestem przeciw rozdawnictwu i nadmiernym socjalom, ale w sytuacji, gdy PO znalazła dodatkowe 100 mln. na sejm, senat, kancelarie premiera i prezydenta, gdy PO znajduje rocznie ok. 5 mld. na 60.000 urzędników (tyle przyrosło za Tuska), to przyznam, że ten dodatek uważam za słuszny. A ten dodatek, to pewnie dostałoby ze 3 mln. ludzi, razy 700 zł raz na rok - to dopiero 2,1 mln.

  pozdrawiam
 • 2011-03-24 18:28 | tkw

  Re:Tomasz Tomczykiewicz z PO o OFE

  co do 2*2=4 - gdyby odrzucono, to słusznie, bo to nie zawsze jest prawda.
 • 2011-03-25 13:05 | psr18gh

  Re:Tomasz Tomczykiewicz z PO o OFE

  W swoich poglądach nie jestem odosobniony.
  W dzisiejszym dodatku do Rzeczpospolitej - ekonomia & rynek profesor Leon Podkaminer w artykule "Kozę... wyprowadzić!" nie pozostawia na twórcach OFE "suchej nitki". Przytoczę tylko jedno zdanie pana profesora: "Należałoby zliberalizować przymusowe członkostwo w OFE."
  A nie mówiłem !!!
 • 2011-03-25 13:46 | tkw

  Re:Tomasz Tomczykiewicz z PO o OFE

  do 2011-03-25 13:05 | psr18gh

  powtarzasz, ale nie rozstrzygasz istoty problemu.

  Istota problemu nie sprowadza się do dylematu "ZUS czy OFE". Najpierw trzeba się zgodzić, że musi być przymus oszczędzania. Potem trzeba rozważyć, do jakiego stopnia oszczędzać. A potem dopiero można rozważać, w jakiej formie.

  A ja uważam, że przymus jest konieczny. Uważam też, że reforma z 1999 roku słusznie przyjęła ograniczenie poboru składek - płacisz do pewnej granicy ale i emeryturę będziesz miał tylko do pewnej granicy. A co do formy oszczędzania - powinna być dowolna ale bez prawa wycofania oszczędności. Lokaty w banku, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne, nieruchomości. Forma dowolna ale jedna zasada - zgromadzone środki dostaniesz tylko w postaci emerytury. Wtedy byłaby konkurencja (OFE musiałoby obniżyć prowizje, bo przegrałoby rywalizację z bankami, które prowizji nie biorą).

  Więc wyrażaj się precyzyjnie, bo wielu zrozumie, że nawołujesz do likwidacji OFE. A należy dążyć do złamania ich monopolu na II filar ale nie do likwidacji.

  pozdrawiam