Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

(38)
Zamieszczone na stronie internetowej Światowego Kongresu Żydów wezwanie, aby społeczność żydowska powstrzymała się od odwiedzania Polski, wpompowywania pieniędzy w polską turystykę i inne dziedziny gospodarki, jest zagrywką na użytek mediów.
 • 2011-03-31 02:12 | Adam 2222

  Może pan Brunetko jako dziennikarz pofatygowałby się do np. Krakowa i w urzędzie miejskim otrzymał informacje ile mienia zwrócono i co się stało z tym zwróconym mieniem. Chodziły słuchy o fałszerstwach.


  I ilu jeszcze się ubiega i jak długo zwrot trwa i dlaczego.

  Niedawno również MSZ Sikorski informował, że PRL zawarła umowę z USA i zapłaciła niezła kasę jak na tamte czasy i rzad USA wziął na siebie wszelkie roszczenia
 • 2011-03-31 02:31 | bratoslaw

  holocaust, antysemityzm...

  "Otóż, co najważniejsze, Holocaust nie był ot taką sobie historyczną zawieruchą, podczas których ludzie ponoszą zwykle mniejsze lub większe straty. Ponadto, jak powszechnie wiadomo także Polakom, postępowanie przed sądami III RP trwa koszmarnie długo"

  a ja na przyklad nie widze powodu, zeby w jakims specjalnym trybie oddawac "zydom" majatki... moim zdaniem wszyscy sa wobec prawa rowni, wiec dla czego kogos mamy traktowac wyjatkowo? "bo holocaust"? okazuje sie, ze holocaust jest odpowiedzia na wszytsko. podobnie rowniez jak antysemityzm. to obrzydliwe, zeby wykorzystywac smierc ludzi dla pieniedzy! jesli ktos jest spadkobierca czlowieka, ktorego wywlaszczona i potrafi to udowodnic, to nie bedzie mial zadnych problemow, zeby sadzie odzyskac nalezace mu mienie. dla czego ma stac ponad prawem? trzeba sprawdzic, czy rzeczywiscie ono mu sie nalezy, a nie jest oszustem, ktory probuje wyludzic od panstwa nieruchomosci. z kolei kuriozalne wydaje mi sie oddawanie majatku nalezacego do zamordowanych w holocauscie jakims izraelskim organizacja. przeciez ci ludzie byli polakami? co wspolnego ma z rtm izreal? nawet wtedy nie istnial. no ale trzeba przeciez wytworzyc w polsce odpowiednia atmosfere poczucia winy, pisac bzdury o "poslkich obozach" i ksiazki pseudonaukowców o "zlotych zniwach", bo glupi polacy w koncu uwierza moze nawet w to, ze to nie byly hitlerowskie obozy zaglady, tylko niemieckie obozy dla uchodzcow, ktore zbudowana na naszych zmiemiach w celu obrony zydow przed polska agresja...

  najobrzydliwsze wydaje mi sie wykorzystywanie "antysemityzmu" i "holocaustu" jako srodka do zamykania ust ludziom, ktorzy nie zgdzaja sie na mordowanie bezbronnych cywili i dzieci przez izrael w palestynie. tam gina tysiace ludzi, zyjacych odizolowaniu w skrajnej biedzie. izraelscy zolnierze celowo strzelaja do machajacych bialymi flagami, uzywaja nastolatkow jako zywych tarcz, ostrzeliwuja szpitale, uzywaja zakazanych srodkow chemicznych, jak bialy fosfor. palestynczycy nie moga nawet odbudowac szkol i szpitali, bo zbrodniarze z izraela nie pozwalaja im wwozic materialow budowlanych. od wrzesnia snajperzy zabili ponad 14 dzieci zbierajacych przy murze kamyki na ten cel (wiekszosc byla w przepisowej odleglosci kilkustem metrow od niego). oczywiscie onz nie raz probowala nalozyc na izrael sankcje za te zbrodnie i nielegalna okupacje (sprzeczna z prawem miedzynarodowym), jednak lobby zydowskie w usa jest tak silne, ze usa, jak staly czlonek rady bezpieczenstwa, blokuje kazda z tych rezolucji. ...a kazdy, kto sprzeciwa sie tym zbrodnia jest oczywiscie nazywany antysemita....
 • 2011-03-31 06:41 | zl27

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  jak widac w Polsce nadal istnieja "podmioty" rowne i rowniejsze. Mimo braku regul prywatyzacji, firma zwana Kosciolem rzymsko-katolickim otrzymala bez zadnych klopotow i problemow nawet wiecej jak stracila /w granicach PRL/, natomiast dla pozostalych zabraklo czasu i pieniedzy. Otrzymal nawet to, co nigdy nie byl wlascicielem, mienie i wlasnosc kosciolow niemieckich na terenach "odzyskanych".
  Zreszta uwazam, ze nie powinno byc zadnego "wyrownywanie szkod" gdyz jak widac robi sie to kosztem obecnego spoleczenstwa, czyli powstaje nowa grupa poszkodowanych.
 • 2011-03-31 07:44 | małyjanio

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  wzruszająca jest ta naiwna wiara, że jak się cofniemy wystarczająco daleko w przeszłość, to odnajdziemy prawowitych właścicieli wszystkich rzeczy tego świata...
 • 2011-03-31 08:48 | claire.dk

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Czytając niektóre komentarze na forach w kwestii restytucji mienia żydowskiego, to mam wrażenie, że w wojenno-okupacyjnych okolicznościach wielu prawdziwych Polaków byłoby zdolnych do tego, co się stało w Gniewczynie, Jedwabnem, o czym pisze Barbara Engelking, J.T. Gross i inni. Średni statystyczny poziom nienawiści i antysemityzmu w katolickiej Polsce jest przerażający, zważywszy, że większośc z Polaków nie widziała żywego Żyda na oczy od lat wojny. Niedługo Wielkanoc, na pamiątkę męki i śmierci żydowskiego króla, Jezusa z Nazaretu. Stąd mój apel do niektórych. Przemyślcie swoją postawę. KK i Komisja Majątkowa ograbiła w majestacie prawa skarb państwa i jakoś nie widać zbyt wielu protestów i sprzeciwu. Zaiste prawo zwrotu zagrabionej własności nie zależy od narodowości i wyznania. Chory kraj, któy najchętniej żyłby w autarkii społeczno-gospodarczej, nienawidząc wszystkich obcych, innych, modląc się do żydowskiego króla, wprowadziwszys w życie ponownie "numerus clausus". Opamiętajcie się trochę i powściągnijcie swój antysemityzm.
 • 2011-03-31 11:28 | PAK

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Primo: tekst ów ma w nagłówku słowo: 'analiza' i w pierwszej części ma charakter analizy prawnej, wydaje się, że słusznej. W drugiej mamy oskarżenie Polaków o współudział w Holokauście, co trudno przyjąć i można odebrać jako jątrzenie.
  Secundo: masz w znacznej mierze rację, tak zresztą po polskiej stronie się mówi -- rzecz w prawie dla wszystkich poszkodowanych. Ale:
  -- czy ŚKŻ ma obowiązek troszczyć się o wszystkich poszkodowanych? jak dla mnie -- nie -- może zwracać uwagę na swoich poszkodowanych;
  -- czy Polska przykłada wystarczającą uwagę do majątków znajdujących się w Polsce, ale przejętych przez nazistów? -- mówi się zwykle jedynie o majątkach przejętych przez PRL, co może prowadzić do krzywdzących rozróżnień.
 • 2011-03-31 11:59 | Janusz

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Jestem za i całkowicie zgadzam się z p. Redaktorem, aby problem załatwić dobrze skalkulowanym, ale odważnym i pięknym gestem - gestem Kozakewicza.

  Z prostej przyczyny - wszystkie roszczenia do Niemców oraz do tych, którzy wspierali ich finansowo, a po drugie, pieniądze wyłudzone przez Światowy Kongres Żydów od rządów Niemiec, czy Szwajcarii nie trafiają do tych nielicznych, którzy przeżyli, ci ludzie pozostają w biedzie, a pisze o tym oraz mówi na YouTube prof. Finkelstein.
 • 2011-03-31 12:09 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Do ludów semickojęzycznych zaliczają się i arabowie i żydzi.
  W świetle tego,że te ludy są w otwartym krwawym konflikcie to dla świętego spokoju ich eksterminacja jest zadaniem nie do udżwignięcia nawet przy wsparciu kapitału indyjsko-chińskiego.
  Więcej jest problemów z nadużywaniem pojęcia antysemityzmu jak z samą chęcią inicestwienia Żydów,czy też żydów.Trzeba znać historię i proporcje.
 • 2011-03-31 12:13 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Czy z organizacji polonijnej,czy też ze strony polskich "antysemitów" jest mowa o bojkotowaniu Izraela?
 • 2011-03-31 12:46 | Pablo

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Nazywanie Światowego Kongresu Żydów "jednym z wielu stowarzyszeń" to jednak duża przesada, to jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych organizacji żydowskich na świecie! A Żydzi amerykańscy (zresztą nie tylko amerykańscy) są antypolscy i to nawoływanie do bojkotu jest wyrazem antypolonizmu. Oczywiście, że każdemu należy się odszkodowanie za utracony majątek, ale jak przytomnie wspomniał Pan Sikorski - bez względu na wyznanie. Moja rodzina straciła podczas wojny cały majątek, najpierw przez Niemców potem dokończyli Rosjanie i nigdy nikt nie widział złotówki zadośćuczynienia. Gdyby Polska wypłacała odszkodowania wszystkim z wyjątkiem Żydów to wtedy ten bojkot byłby zrozumiały. Niestety "Przedsiębiorstwo Holocaust" ma się dobrze, ta straszna zbrodnia jest rozgrywana na wielu płaszczyznach, usprawiedliwia rasistowską i faszystowską politykę w Izraelu, jest wykorzystywana finansowo i dyplomatycznie. Pan Burnetko nadmienił o polityce edukacyjnej Izraela związanej z odwiedzaniem przez młodych Żydów Polski, a która służy do indoktrynacji tych ludzi, urabiania ich światopoglądu do syndromu oblężonej twierdzy, przez co łatwo nimi manipulować i kontrolować. W internecie można znaleźć film nagrodzony na festiwalu w UK, który pokazuje jak wygląda taka wycieczka od środka, zaczynając od indoktrynacji już w szkole w Izraelu przez pedagoga "jedziecie do państwa wrogiego, ludzie będą chcieli wam zrobić krzywdę, nie rozmawiajcie z nimi, nie oddalajcie się od grupy" poprzez zachowanie ochroniarzy i opiekunów w Polsce i jednostronne ukazanie działalności obozów. Ale ten temat nie istnieje w mainstremowych mediach, bo autor takiego artykułu poniósłby "śmierć cywilną". To świadczy do jakiego stopnia to zaszło. Wg badań młodzi Żydzi sądzą, że w Polsce podczas II WŚ zginęło od kilkunastu do kilkuset tysięcy Polaków, za taką odpowiedź w drugą stronę w Polsce są paragrafy i czeka więzienie. Te podwójne standardy w końcu się zemszczą.
 • 2011-03-31 14:34 | michrich

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Janusz:
  pieniądze wyłudzone przez Światowy Kongres Żydów od rządów Niemiec, czy Szwajcarii
  ****
  Wyludzone?????
  Widocznie Janusz sadzi ze Zydzi powinni uwazac dziekowac ze zyja jak to niektorzy po wojnie w Polsce mowili i siedziec cicho.

 • 2011-03-31 14:49 | Tomka

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  a co ma 'piernik do wiatraka'? Moja rodzina ratowala Zydow w czasie wojny, ryzykujac wlasne zycie...stracila majatek i nikt nigdy nie oddal nam nawet zlotowki..nie modle sie do zadnego krola, boga itd itp, jestem ateistka, ktora patrzy na to wszystko z boku i ktora przerazaja takie stronnicze komentarze jak Pani Claire, ktora zaklada,ze kto nie chce 'splacic' Zydow ten zyczy im smierci...czy aby nie jest Pani antypolka?????
 • 2011-03-31 14:58 | Grzegorz

  w moim miasteczku kilku...

  ...chytrych prawników wyrwało wielką działke, w zamian za działkę, z którą którą nie miało nigdy nic wspólnego
 • 2011-03-31 16:45 | unterr

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  holocaust.. ok, tylko to nie Polska odpowiada za holocaust, to nie nasz wynalazek,
  tym samym nie widzę powodu z którego mielibyśmy za to płacić.

 • 2011-03-31 19:29 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  To klasyka antypolonizmu,która bardziej dobitnie jest uosabiana przez Jana Tomasza Grossa.
 • 2011-03-31 21:12 | Ryba

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Większość antysemickich wypowiedzi tu na blogu charakteryzuje się ignoranctwem, żeby tak nie wiedzieć czym był holocaust to przecież wystarczy kupić pierwszą z brzegu książkę na ten temat w księgarni. Co ma z tą sprawą wspólnego Izrael przecież to dotyczy polskich obywateli których zamordowano dla grabieży. Czy wy antysemici nie wpisujecie sie wprost w rozkazy które przytaczam poniżej? Tomka, gdyby claire.dk była antypolką tym gorzej dla Polaków i nie można być ateistą z takimi pogladami bo żródłem tych poglądów jest chrześcijaństwo już od I go wieku.

  Fragmenty rozkazu Rainharda Heydricha nr 1, wydanego 29 czerwca 1941 r. do dowódców Einsatzgruppen w sprawie tzw. „akcji samooczyszczających” i roli, jaką w ich trakcie mają odgrywać niemieckie formacje wojskowe i policyjne.

  „[...] Nie należy stawiać przeszkód dążeniom do samooczyszczania występującym w antykomunistycznych i antyżydowskich kręgach na nowo zajętych obszarach. Przeciwnie, należy je wywoływać, nie pozostawiając śladów, intensyfikować, jeśli to potrzebne, oraz kierować na odpowiednie tory, w taki sposób, żeby miejscowe «koła samoobrony» nie mogły później powoływać się na rozporządzenia lub udzielone polityczne przyrzeczenia. [...]
  Tworzenia stałych oddziałów samoobrony z centralnym kierownictwem należy na początku unikać; zamiast nich celowe jest wywoływanie miejscowych pogromów, w sposób wyżej przedłożony.”

  Źródło: Tomasz Szarota, „U progu zagłady. Zajścia antyżydowskie pogromy w okupowanej Europie. Warszawa, Paryż, Amsterdam, Antwerpia, Kowno”, Warszawa 2000, s. 294-295

  Fragment rozkazu Rainharda Heydricha nr 2, wydanego 1 lipca 1941 r. do dowódców Einsatzgruppen o wciąganiu Polaków do akcji antyżydowskich na zajmowanych terenach wschodniej Polski.

  „Rozkaz nr 2:
  Polacy mieszkający na nowo zajętych, szczególnie byłych polskich terenach, z powodu swoich doświadczeń powinni się okazać [nastawieni] zarówno antykomunistycznie, jak i antyżydowsko.
  Jest więc oczywiste, że akcje oczyszczania mają objąć głównie bolszewików i Żydów. O polskiej inteligencji itd. będzie się można wypowiedzieć później, chyba że w poszczególnych przypadkach z powodu grożącej zwłoki [byłoby] konieczne podjęcie natychmiastowych środków.

  Jest także oczywiste, że nie trzeba początkowo wciągać do akcji oczyszczania nastawionych w ten sposób Polaków, zwłaszcza że są oni jako element inicjujący szczególnie ważni (jednak tylko do pewnego stopnia, zgodnie z miejscowymi uwarunkowaniami) zarówno jeśli chodzi o pogromy, jak i jako informatorzy.
  Taktyka, którą proponuję, oczywiście rozciąga się także na wszystkie podobnego typu przypadki. [...]”

  Źródło: Andrzej Żbikowski, „U genezy Jedwabnego. Żydzi na kresach Północno-Wschodniej II Rzeczypospolitej wrzesień 1939 – lipiec 1941”, Warszawa 2006, s. 169
 • 2011-03-31 21:20 | Goose

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  "[...] KK i Komisja Majątkowa ograbiła w majestacie prawa skarb państwa i jakoś nie widać zbyt wielu protestów i sprzeciwu. [...]"

  No, to stwierdzenie akurat trudno postrzegać inaczej niż jako dowód widzenia tego, co ma się ochotę widzieć. O nieprawidłowościach w Komisji Majątkowej polityka i GW piszą regularnie już przynajmniej od pół roku i nietrudno znaleźć głosy oskarżające decyzje Komisji o niekonstytucyjność. Osobiście uważam, że większość Twojej wypowiedzi jest identycznie skrzywiona, ale na ten fragment akurat są liczne dowody, a resztę można od biedy uznać za "opinię prywatną", więc kłócenie się z tym uważam za niecelowe.
 • 2011-03-31 22:16 | jerry111

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  "Jak widac w Polsce nadal istnieja "podmioty" rowne i rowniejsze. Mimo braku regul prywatyzacji, firma zwana Kosciolem rzymsko-katolickim otrzymala bez zadnych klopotow i problemow nawet wiecej jak stracila /w granicach PRL/, natomiast dla pozostalych zabraklo czasu i pieniedzy. Otrzymal nawet to, co nigdy nie byl wlascicielem, mienie i wlasnosc kosciolow niemieckich na terenach "odzyskanych"."

  Dokladnie tak, kosciol rzymsko-katolicki w Polsce przez ostatnie 20 lat "odzyskal" wiecej nizli kiedykolwiek przed II wojna swiatowa posiadal!
 • 2011-03-31 22:16 | Goose

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Bardzo ładnie potrafisz cytować. A teraz test na myślenie. Zauważyłeś ile z tych rozkazów po usunięciu odniesień narodowych można przyporządkować do polityki Izraela? Celowo nie piszę "Żydów" - do ludzi nic nie mam, to państwo jest patologiczne. Nie powiedzą swoim dzieciom "zabijajcie Palestyńczyków". Oni tylko im pokażą, jak ich cały świat nienawidzi - dzieci już potem same "w samoobronie" załatwią co trzeba.

  Oprócz tego:
  1. Twoje cytaty nie mają zbyt wiele wspólnego z dyskusją ani artykułem. Dowiadujemy się z nich, że Niemcy chcieli się pozbyć Żydów, oraz że jeżeli ktoś miał te same zamiary, to mu nie przeszkadzali. Myślisz, że to jest dla kogoś nowość? Raczej się z tym nie dyskutuje, nawet najbardziej zagorzali "patrioci polscy" nie negują, że pogromy i szmalcownicy to zjawiska prawdziwe.
  2. Jak coś cytujesz, to uważaj, żeby Ci w twarz nie wypaliło. Popatrz tu: "Polacy mieszkający na nowo zajętych, szczególnie byłych polskich terenach, z powodu swoich doświadczeń powinni się okazać [nastawieni] zarówno antykomunistycznie, jak i antyżydowsko." Widzisz, co napisałeś? "Z POWODU SWOICH DOŚWIADCZEŃ" i ludność Żydowska postawiona na równi z komunistami. Jestem człowiekiem rozsądnym, więc mam świadomość, że nazistowskie rozkazy to prawdopodobnie nienajlepszy obraz rzeczywistości, ale jakbym był bardzo czepliwy, to mógłbym zapytać np. "o jakie doświadczenia z Żydami, równie przyjemne jak te z komunistami, mogło chodzić niemieckiemu oficerowi?" Oprócz tego zacytowałeś: "celowe jest wywoływanie miejscowych pogromów, w sposób wyżej przedłożony." No popatrz, popatrz... Niemiec pisze, że to Niemcy wywołują pogromy.

  Podsumowując: ja wiem, że historia Polski nie jest kryształowa, ale nie istnieje państwo, ani naród, ani plemię, ani NIC o kryształowej historii. Więc z łaski swojej patrz jak dobierasz cytaty, oraz przestań od antysemitów wyzywać ludzi, którzy nie zgadzają się z Twoim poglądem. Ja się z Tobą nie zgadzam, a nie wyzywam Cię od "żydowskich pachołków".
 • 2011-03-31 22:19 | Goose

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Właściwie to źle się wyraziłem... Nie "patrz jak dobierasz cytaty", a raczej "patrz, czy z Twoich ulubionych cytatów nie wynika przypadkiem trochę coś innego, niż byś chciał".
 • 2011-03-31 23:27 | michrich

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  2011-03-31 14:49 | Tomka
  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów
  a co ma 'piernik do wiatraka'? Moja rodzina ratowala Zydow w czasie wojny, ryzykujac wlasne zycie...stracila majatek i nikt nigdy nie oddal nam nawet zlotowki.
  ***
  Kto ten majatek przejal i kto nim wlada? Ten sam powinien go zwrocic. Slyszalem o ludziach ktorzy odzyskiwali kamienice "znacjonalizowane" przez wladze ludowa nie bedac wcale Zydami. Nalezy domagac sie.
 • 2011-04-01 08:25 | Grzegorz

  w moim miasteczku kilku...

  ...chytrych juristów z warszawskiej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w zamian za budynek przedwojennej największej synagogi (gdzie się teraz mieszczą dwie szkoły integracyjne podstawówka i gimnazjum), przejęło bardzo atrakcyjny teren.
  Rzecz w tym, że obecni właściciele tego terenu mają w dupie dbanie o miejscowy kirkut, który jest mocno zaniedbany.
  Rzecz w tym także, że każda ze społeczności synagogalnych była odrębną społecznością.
 • 2011-04-01 08:52 | claire.dk

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Owszem, GDYBY NIE Polityka i Gazeta Wyborcza, to Komisji Majątkowej i jej działaniach byłoby cicho. Ale to nie oznacza, że Trybunał uzna jej działalność za niekonstytucyjną. Zbyt wiele ryzykowałby wobec Kościoła, a także budżetu państwa w razie odszkodowań. Więc nie będzie specjalnego sprzeciwu poza artykułami w prasie. I to miałam na myśli.
  co do restytucji mienia, to dziwię się zwyczajnie, że święte eprawo włąsności nie jest respektowane w równy sposób. Ani Polacy (etniczni), ani obywatele polscy, w tym także Żydzi, Polacy plus inne etniczne mniejszości, (posiadający obywatelstwo polskie w momencie utraty majątku, a co tragiczne utraty życia - Żydzi polscy) nie zostali uhonorowani całościową ustawą zwracająca choćby w sposób symboliczny utracone majątki. Jedynie Kościół Katolicki z DUŻĄ nawiązką otrzymał to co utracił, i to nawet to, co do niego nie należało (na ziemiach odzyskanych). Owszem są sądy, ale to droga długa i dla starszych ludzi fizycznie i psychicznie męcząca.
  Po zamordowanych w czasie wojny żydach polskich ktoś te majątki przejął, choćby ziemię, i powinien oddać.
  A mam wrażenie, że nasze społeczeństwo stosuje podwójna moralność - prawdziwym Polakom należy zwracać utracone majątki, a Żydom to już nie. Bo to Żydzi, spisek ogólnoświatowy i w ogóle zamordowali Jezusa, robia macę z niemowląt.
  No i broniąc świętego prawa własności, zostałam nazwana "antypolką".
  Co potwierdza moje zdanie o istniejącym poziomie antysemityzmu.
 • 2011-04-01 08:54 | claire.dk

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  A jak się Pani zdaje?
 • 2011-04-01 09:07 | claire.dk

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Czy Pańskim zdaniem to "Z POWODU SWOICH DOŚWIADCZEŃ" usprawiedliwia moralnie Polaków? Czy Pańskim zdaniem z powodu doświadczeń najlepiej oko za oko i mozna wymordować Żydów i komunistów ? To było moralnie dopuszczalne w czasie wojny ?
 • 2011-04-01 10:22 | claire.dk

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Poniżej fragment zapisków Tadeusza Markiela, świadka wydarzeń w Gniewczyne.
  "Zagłada domu Trinczerów"
  http://niniwa2.cba.pl/zaglada_domu_trinczerow.htm

  "Ocalić pamięć"

  "Przez kilkadziesiąt lat czekałem, aż odejdą uczestniczy tamtych zdarzeń, aby móc opowiedzieć tragiczną historię Żydów gniewczyńskich z uwzględnieniem ich punktu widzenia - podstawić ludziom lustro, aby się mogli w nim przeglądnąć. Upominam się o tych bezbronnych ludzi! Boli mnie wyrosły z niskich pobudek i przesądów polski antysemityzm, boli brak solidarności z naszymi żydowskimi współobywatelami i sąsiadami, brak współczucia sąsiadom w ich straszliwym nieszczęściu. Nawet męczeństwo bezbronnych dzieci nie wstrząsnęło mieszkańcami wsi. Ich ból, rozpacz, lęk i zadana im najokrutniejsza śmierć nie wzbudziły w nas poczucia winy. Aby zminimalizować ewentualne poczucie winy, odebraliśmy ofiarom pamięć - nie ma ich grobów, choćby symbolicznych. Odebraliśmy im osobowość, nie wymawiamy imion ich dzieci, Salci, Aronka czy Abramka, ani imion ich rodziców, Racheli, Szangli, Lejby czy Hersza - mówimy "Żydzi", jakby to był tłum czy masa...
  Zapomnienie to zagrożenie i zniewaga. Zapomnieć o zmarłych to tak, jakby ich po raz wtóry pogrzebać. O ile nikt z zabójców i ich wspólników nie ponosi winy za ich pierwszą śmierć, o tyle my ponosimy odpowiedzialność za drugą (Elie Wiesel).
  Mimo upływu lat, gdziekolwiek jestem, widzę - pełen współczucia - pokorne maleństwa, kładące się kolejno, z buzią do ziemi, i rozstrzeliwane na oczach skamieniałych z przerażenia rodziców, Szangli i Lejby Trinczerów. Widzę przytulone do siebie, stygnące już, drobne ciała i zakrwawione, jasne dziecięce włosy...
  Oczyma wyobraźni widzę Nuchyma, jak biegnie przed rowerzystą, prostym żołnierzem Wehrmachtu, który za parę chwil popełni mord na bezbronnym młodym człowieku, ostatnim już członku rodziny Lejzorów...
  Widzę u drzwi obory błagające spojrzenia Abramka i jego ojca, widzę, jak idą po łące, w śmiertelnej ciszy, ku Zagładzie...
  Ich żydowska rozpacz i lęk są moją rozpaczą i lękiem. Ciężar chrześcijańskiej winy i hańby jest moim ciężarem...
  Wyrzucam sobie, że przez ostatnie lata ich męczeństwa nie pytałem o nich z nieufności do ludzi i bezradności, że nie podałem im kromki chleba, kubka wody, jabłka czy rzepy z pola, że nie wsparłem ich, kiedy siedzieli, przytuleni z zimna, na stercie nawozu w oborze ogrzewanej oddechem krowy, a gdy szli na pewną śmierć, nie odpokutowałem tego zaniedbania, nie poszedłem, ze strachu, z nimi w tamten wiosenny, słoneczny dzień, przez bujną zieleń łąki w cień drzew."

  Dedykuję wszystkim na blogu.

 • 2011-04-01 11:42 | jotkaes

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Wyobraź sobie taką sytuację:
  W 1945 roku Twoi dziadkowie przyjeżdzają z Kazachstanu na ziemie byłego zaboru pruskiego i od ówczesnej władzy dostają domek tzw. "poniemiecki". Rodzi się i wzrasta w nim Twoja Mama ( lub Tato), potem Ty i być może Twoje dzieci albo i wnuki nawet. W międzyczasie wykupiliście go na własność i przez 65 lat żyliscie w przekonaniu, że jest to Wasz Dom. Nagle zjawia sie ktoś, kto twierdzi, że ten Wasz domek w 1940 roku był własnością rodziny żydowskiej wymordowanej przez hitlerowców a on jest właśnie wnukiem córki, która się cudem uratowała!
  I co Ty na to ???
 • 2011-04-01 12:16 | claire.dk

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Co to znaczy "dostaje od ówczesnej władzy" ? Za darmo dostaje się cudzą własność, zagrabioną przez władzę, gminę ? I co ? Płaci się za wykup paserowi ? Państwo nie powinno brać pieniędzy za wykup nieruchomości, co do których istnieją roszczenia. To nieuczciwe, o czym świadczy wyrok w sprawie Agnes Trawny uznając, że doszło do bezpodstawnego wzbogacenia się przez Skarb Państwa.
  Polscy nacjonaliści, podobnie jak komuniści mają własność prywatną gdzieś.
 • 2011-04-01 12:17 | jotkaes

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Dlaczego my a razem z nami nasze dzieci i wnuki mają ponosić koszty niegodziwości popełnionych wtedy, gdy nas jeszcze na świecie nie było?
  Czy krzywda wyrządzona określonym osobom jest także krzywdą dla ich potomków, szczególnie jeśli nie było ich wtedy jeszcze na świecie?
  W jakim stanie zachowałby się po 65 laty majątek trwały, o który nikt by nie dbał, nie konserwował, remontował ?
  Czy użytkownikom ( bezprawnym w mniemaniu niektórych) tego majątku nie należy się , stosowny ekwiwalent za to, że odbudowali po wojennych zniszczeniach utrzymywali w stanie sprawności?
  Pytania moje nie dotyczą zagadnień prawnych, moralnych, sprawiedliwości dziejowej - dotyczą spraw zwykłych ludzi, którm zawieruchy dziejowe narzuciły taki los.
 • 2011-04-01 17:42 | Goose

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  "Czy Pańskim zdaniem to "Z POWODU SWOICH DOŚWIADCZEŃ" usprawiedliwia moralnie Polaków? Czy Pańskim zdaniem z powodu doświadczeń najlepiej oko za oko i mozna wymordować Żydów i komunistów ? To było moralnie dopuszczalne w czasie wojny ? "

  Broń Boże. W żadnym miejscu tego nie napisałem. Ja w ogóle nie popieram prawa zemsty. Obrona - tak. Zemsta - nie. Chciałem tylko wykazać koledze, który podrzucał nazistowskie rozkazy instrumentalizujące Polaków, że być może sprawa nie była taka czarno-biała jak by sobie życzył.
 • 2011-04-01 18:18 | Goose

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  @ claire.dk

  "[...] A mam wrażenie, że nasze społeczeństwo stosuje podwójna moralność - prawdziwym Polakom należy zwracać utracone majątki, a Żydom to już nie. Bo to Żydzi, spisek ogólnoświatowy i w ogóle zamordowali Jezusa, robia macę z niemowląt. [...]"

  Można na to bardzo różnie patrzeć. Olbrzymia grupa stosuje bardzo pojedynczą moralność: nikomu żadnych odszkodowań - najlepiej zachować status quo, bo sytuacja jest tak skomplikowana, że próby naprawiania zazwyczaj będą wyrządzać kolejne szkody. Ja również jestem w tej grupie. Oto moje podstawowe argumenty (a często pytania, na które nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć, więc nie będę ich oceniał):
  1. czy jest moralnie złe, jeśli rodzina wprowadza się do opuszczonego domu, mając do wyboru tę wprowadzkę, albo tułaczkę bez dachu nad głową po zniszczonym wojną kraju? Albo na przykładzie: skończyła się wojna, my ze swoją rodziną nie mamy domu, jest pusty dom, ówczesne władze proponują wprowadzenie się, wiemy, że przed wojną był czyjś, ale nie wiemy, gdzie ten ktoś jest, ale ze sporym prawdopodobieństwem możemy powiedzieć, że nie żyje. Czy w takiej sytuacji moralne jest zajęcie domu? Trudno powiedzieć. A czy moralne jest przechowywanie swoich dzieci w szałasie, jeśli obok stoi pusty dom?
  2. (jak słusznie zauważył jeden z dyskutujących) skoro taka rodzina już się do takiego domu wprowadziła (z radością, bądź z konieczności utrzymania się przy życiu - nie oceniam) i przez 60 lat utrzymywała go w dobrym stanie i dbała o niego, to czy moralne jest oddawanie takiego majątku i zwiększanie go jeszcze o kwotę odszkodowania? Rozumiem, że dodatkowa kwota to niejako zadośćuczynienie za korzyści finansowe, które poprzedni właściciel mógł odnieść z tego domu, ale nie odniósł. Tylko że w przypadku takiego najmu remontami i utrzymaniem zajmuje się właściciel. Czy nie byłoby więc raczej właściwe zwrócenie majątku ale pod warunkiem opłacenia wszystkich kosztów utrzymania przez te 60 lat?
  3. czy nie jest przypadkiem tak, że jeśli chcemy naprawiać niesprawiedliwości dziejowe, to wypadałoby naprawić wszystkie? To znaczy: WSZYSCY przesiedleńcy WSZELKICH narodów otrzymują swoje nieruchomości, których pozbawiła ich JAKAKOLWIEK wojna, ergo, KOMPLETNIE przestawiamy granice Polski (ludzie uwielbiają przesiedlenia - byliby szczęśliwi); likwidujemy Izrael, albo przynajmniej solidnie przestawiamy jego granice, a osadnicy wracają tam, skąd przyszli (chyba, że są w stanie udokumentować ZAKUP ziemi od Palestyńczyków); cały były blok wschodni dokonuje natychmiastowej reprywatyzacji państwowego, przejętego mienia; zasadniczo likwidujemy Stany Zjednoczone; mamy poważny zgryz w kwestii Krymu; życzę powodzenia w ustalaniu co jest czyje na Bałkanach; itd., itp. Stan po której wojnie uznajemy za status quo, do którego należy wrócić? I dlaczego po tej, a nie po jakiejś wcześniejszej? Jak sprawiedliwość dziejowa, to dla wszystkich.

  Uważam, że powyższe trzy kwestie są nierozwiązywalne. Zarówno moralnie, jak i praktycznie. W związku z powyższym sądzę, że najlepszym wyjściem jest rezygnacja z dużych, programowych odszkodowań, zwłaszcza po 60 latach. Takie kwestie można CZASEM rozwiązać od razu po zawierusze, jak jeszcze z grubsza wiadomo kto jest kim i nie zachodzą problemy takie jak w punkcie 2. W oczywisty sposób stosowne wydawałoby się ukaranie bezpośrednich sprawców zawieruchy, bo nie może być tak, żeby po złapaniu sprawcy za rękę sprawca zostawał ze zdobytym łupem. Oprócz tego, w takich sytuacjach zachodzą pewne problemy z prawem działającym wstecz, czego zasadniczo nie powinno ono robić. I nie interesuje mnie jakiej kto jest narodowości i wyznania. Czyli KK, którego jestem członkiem, również powinien dostać figę. A rozwiązaniem sytuacji w Polsce jest "jak nikt, to KK też nie", a nie "jak KK, to inni też".

  Co do drugiego zdania zacytowanej wypowiedzi, prosiłbym o nieupupianie oponentów. To, że ktoś uważa, że Polska nie powinna wypłacać odszkodowań wcale nie znaczy, że ma coś przeciwko Żydom i szuka spisku.
 • 2011-04-01 18:32 | bryka

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Nasi Żydzi:uczeni,artyści,muzycy,pisarze,poeci są wspaniali.Jako martwi.Żywi potrafią byc nieznośni.
 • 2011-04-02 10:33 | jotkaes

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Dzięki za wsparcie.
  Jestem przekonany, że najbardziej reprywatyzacji domagają się nie ci bezpośrednio poszkodowani, bo w zdecydowanej większości już nie żyją lecz ich potomkowie lub dalsi krewni, którzy dostrzegli szansę zdobycia mniejszej czy większej kasy "za frico" .
 • 2011-04-02 10:33 | jotkaes

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Dzięki za wsparcie.
  Jestem przekonany, że najbardziej reprywatyzacji domagają się nie ci bezpośrednio poszkodowani, bo w zdecydowanej większości już nie żyją lecz ich potomkowie lub dalsi krewni, którzy dostrzegli szansę zdobycia mniejszej czy większej kasy "za frico" .
 • 2011-04-02 11:02 | jvelzkeyek

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Żydzi i OPOR  Żydzi walczą o reprywatyzację.

  OPOR toczy boje o rewindykację

  Kościoły otrzymały już swoje.

  A co jest moje i twoje?

  Nasza jest wolność i płacenie podatków,

  bo przed nami, jak widać, sporo wydatków.

  Lasy, orne pola, stawy i jeziora zostały.

  Kamienice, dwory i pałace- majątek niemały.

  W maju w stolicy zbiera się OPOR i Żydzi,

  grzmieć będą, niech świat widzi

  jaka krzywda dotyka Żydów i właścicieli.

  Komuna zabrała, teraz odebrać by chcieli.

  Przez 22 lata żaden rząd nie pamiętał,

  że własność prywatna to rzecz święta.

  OPOR - Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Rewindykacyjnych

 • 2011-04-02 12:09 | POLONIA-SAWA

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  cytat;
  "Tyle że straty wizerunkowe też bywają wymierne."
  i znowu polska dulszczcyzna ?
  A moze ,o Boze ,troche poczucia sprawiedliwosci pomoze ?
  W koncu byli to OBYWATELE POLSKI z okrutnym losem ,a ci Polacy co przypadkowo straca podstawy egzystencji z powodu restytucji mozna prawnie
  odszkodowac /przynajmniej czesciowo/?
  Inaczej kochani tylko "mur chinski" ,ale nawet za murem strach pozostanie z WAMI .
  Salute


 • 2011-04-05 09:44 | cyrkonka

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  Państwo Polskie bez zająknięcia i bez sądów, z pominięciem jakichkolwiek procedur oddało ogromny majątek Kościołowi Katolickiemu dlaczego inni poszkodowani w czasie historycznych zawieruch muszą latami czekać na zwrot majątku?
 • 2011-04-09 01:54 | camel

  Re:Wezwanie Światowego Kongresu Żydów

  >Dlaczego my a razem z nami nasze dzieci i wnuki mają ponosić koszty niegodziwości popełnionych wtedy, gdy nas jeszcze na świecie nie było?

  Cóż, też tego nie wiem, wiem tylko że państwo polskie między innymi i mnie obciążyło kosztami odszkodowań i "zwrotów" dla kościoła katolickiego i ciągle znacząca część moich podatków jest przeznaczana na cele kultowe.

  >Czy krzywda wyrządzona określonym osobom jest także krzywdą dla ich potomków, szczególnie jeśli nie było ich wtedy jeszcze na świecie?

  Tak, bo potomkowie ci, nie mogąc korzystać z majątku przodków, mieli gorszy start i gorsze możliwości życiowe.

  >W jakim stanie zachowałby się po 65 laty majątek trwały, o który nikt by nie dbał, nie konserwował, remontował ?

  Dlaczego "nikt by nie dbał"? To po pierwsze. Byłby ich i by się nim zajmowali lub go sprzedali. Co ciebie to obchodzi? Cudza rzecz, nie twoja sprawa. A po drugie jakie olbrzymie korzyści zyskała ludność polska z użytkowania tego majątku przez dziesięciolecia? A po trzecie wystarczy popatrzeć, jak rodacy dbają o cudzy (teraz ich) majątek na ziemiach wycyckanych: zabytkowe kamienice walą się na potęgę. Stawia się na ich miejscu gargamele z regipsu i blachy i maluje na majtkowe kolorki. Wizualnie ohyda, ale ja nie o tym. Ja o tym, że ten majątek jest w dużo gorszym stanie, niż gdyby był nieużywany. Rodacy, przesiedleni z lepianek na wschodzie poniszczyli otrzymane domy tak, że nie opłaca się ich teraz nawet remontować. Zgroza, smród i brud. Wiem co piszę, bo jeszcze przez jakiś czas muszę siedzieć w miasteczku przejętym niegdyś przez kresowiaków.

  >Czy użytkownikom ( bezprawnym w mniemaniu niektórych) tego majątku nie należy się , stosowny ekwiwalent za to, że odbudowali po wojennych zniszczeniach utrzymywali w stanie sprawności?

  O ile zapłacą koszty wynajmu za tyle lat użytkowania, to i owszem...

  >Pytania moje nie dotyczą zagadnień prawnych, moralnych, sprawiedliwości dziejowej - dotyczą spraw zwykłych ludzi, którm zawieruchy dziejowe narzuciły taki los.

  Jak to było w Łodzi, kiedy zajmowano żydowskie domy i trzymano dyżury, aby wracający Żydzi czasami ich nie przejęli. Powracających i uparcie włażących na swoje często zabijano... Tyle zapoboegliwości i teraz jacyś szemrani spadkobiercy wyciągają po to łapska? :)))