Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Naród śląski

(23)
2011-04-05 12:16 | psr18gh
W pełni zgadzam się z opinią profesora Piotra Winczorka, zawartą przez niego w artykule "Codzienny osobisty plebiscyt" w dzisiejszej Rzeczpospolitej.
Pisze on między innymi: ..."Jeśli ktoś uważa się za Ślązaka z powodu tak właśnie rozumianej tożsamości narodowej, niech nie waha się tego w spisie powszechnym ujawnić, tak jak nie powinien ukrywać swej narodowości ten, kto uważa się za Żyda, Litwina, Niemca, Ukraińca, czy Kaszuba, tym bardziej że często nie przeszkadza mu to utożsamiać się z Polską jako własną ojczyzną."...
 • 2011-04-05 14:10 | jvelzkeyek

  Re:Naród śląski

  Niemcem Polakiem czy Ślązakiem


  Ślązak Niemcem czy Polakiem, w polityce zawrzało.

  Wrzenie, jedno zdanie prezesa PiS-u wywołało.

  Ślązacy w PO nie są piątą kolumną,

  ale narodowością śląską niezwykle dumną.

  O zniesławienie pretensje do prezesa mając,

  do prokuratury i sądu go odsyłają.

  Problem Ślązaków odżywa co jakiś czas.

  Ma w tym swój udział górnośląski RAŚ.

  Kochamy za pracę, język i kulturę Ślązaków.

  Do kogo im bliżej, do Niemców, czy Polaków.

  Narodowości; śląska, kaszubska, góralska i pomorska,

  składają się na jeden kraj, któremu na imię Polska.

  RAŚ-Ruch Autonomii Śląska
 • 2011-04-05 18:34 | tkw

  Re:Naród śląski

  do 2011-04-05 12:16 | psr18gh \

  spis zbiera informacje m. in. "słownikowane" czyli można wybrać tylko jedną z predefiniowanej listy. Taką pozycją jest np. płeć - jest do wyboru męska, żeńska, nieznana i nie można wpisać nic innego (w USA jest ponoć 7 wartości na płeć).

  W kwestii narodowości Sąd Najwyższy określił, jakie są mniejszości narodowe w Polsce. Nie ma na liście narodowości "śląska". Ja bardzo chciałbym poznać odpowiedź na pytanie jakie zadał PIS, czy organizatorzy spisu mogą wyjść poza obowiązującą listę. Zapewne na pozycji "narodowość" jest pozycja "inna", ale co innego jak ktoś tam wpisze "Francuz" bo to jest nacja istniejąca a co innego, jak ktoś poda "ślązak" bo SN uznał nie tylko, że w Polsce takiej mniejszości nie ma (nie ma też francuskiej) ale że taki naród w ogóle nie istnieje. Moim zdaniem przetwarzanie danych ze spisu powinno automatycznie zamieniać "śląska" na inną wartość (ewentualnie "nie podano"). Ale jeśli na liście jest pozycja "śląska", to moim zdaniem jest to złamanie prawa a poza tym od razu narzuca się pytanie - czemu organizator spisu to robi.

  pozdrawiam
 • 2011-04-05 22:41 | jvelzkeyek

  Re:Naród śląski

  GRAŚ-Górnośląski Ruch Autonomii Śląska
  coraz głośniej i częściej kląska
  o swojej odmiennej polskości.
  Jednych to cieszy a innych złości.
 • 2011-04-05 22:48 | dziadek 2

  Re:Naród śląski

  Wiecie co a kogo to obchodzi czy ktoś jest z mazur, śląska, góral, kaszub, czy innej nacji żyje człowiek w granicach Rzeczy Pospolitej i jest polakiem i tak należy patrzeć. A nie sztuczne robić granice owszem kultywowanie tradycji jest pożądane przez to bardziej czujemy się jednym narodem, mówiącym, piszącym i czytającym w jednym języku. Oczywiście takie nacje jak Żydzi, Ukraińcy, Niemcy, Litwini to już są inne nacje mające swe ojczyzny poza granicami naszego kraju. Ślązak czy Kaszub nie ma innej ojczyzny jak Polskę i jego kraj nie leży poza naszymi granicami a wiec jest Polakiem.
  Nie róbmy sieczki ludziom w głowach, komu to potrzebne takie mącenie.
 • 2011-04-06 02:28 | psr18gh

  Re:Naród śląski

  Jeżeli ktoś jest obywatelem Polski i czuje się narodowości śląskiej, to żaden Sąd Najwyższy nie może tego zadekretować. W okresie II Rzeczpospolitej nikomu naród śląski z autonomią, tj. między innymi z własnym parlamentem nie przeszkadzał.
 • 2011-04-06 07:10 | psr18gh

  Re:Naród śląski

  Powyżej popełniłem błąd, powinno być: ..."to żaden Sąd Najwyższy nie może tego zmienić". Dla mnie jest to absurd. Jak władza państwowa może komuś zadekretować narodowość?
  Mieć obywatelstwo polskie nie jest tożsame z przynależnością do Polactwa-Katolictwa. Jestem narodowości polskiej, choć nie dla wszystkich, ponieważ nie jestem katolikiem (tylko chrześcijaninem).
 • 2011-04-06 08:43 | tkw

  Re:Naród śląski

  do 2011-04-06 07:10 | psr18gh

  problem sam w sobie jest ciekawy, bo czy Ty możesz wpisać sobie "Hotentot" ? Poza tym każdemu wyrok sądu może się nie podobać, ale jedną kwestią jest osobiste zdanie o wyroku a inną kwestią jest przestrzeganie go.

  A poza tym pominąłeś kwestię najważniejszą - spis jest organizowane przez państwo a państwo musi honorować wyroki sądów, jakie by nie były i czy się komuś podobają czy nie. Co innego Twoje zdanie bo jesteś osoba prywatną ale jeśli na liście narodowości do wyboru jest "śląska", to wg mnie jest to złamanie prawa a za to ktoś odpowiedzialny za spis powinien nieć sprawę w sądzie.

  pozdrawiam
 • 2011-04-06 09:09 | psr18gh

  Re:Naród śląski

  W wczorajszej Rzeczpospolitej pisze Pietryga: ..."jak wygląda ankieta? Narodowość śląska nie została w niej wymieniona, ale respondent będzie mógł ją wpisać sam."...
  tkw,
  Proszę przeczytać dzisiejszy artykuł na portalu internetowym Salon24: "Narodowość a postanowienie Sądu Najwyższego" pióra T-73.
  Później proponuję wrócić to dyskusji o stosowaniu prawa wynikającego z wyroku Sądu Najwyższego. Poza tym jest tam fajny wierszyk po śląsku!
 • 2011-04-06 09:21 | tkw

  Re:Naród śląski

  do 2011-04-06 09:09 | psr18gh

  no to jedno mi wyjaśniłeś - na liście nie ma narodowości "śląska" (mam nadzieję, że masz rację). To dobrze, bo w ten sposób prawo nie zostało złamane, pisałem o tym w trybie przypuszczającym - "jeśli".
  Pozostaje kwestia, jak dane będą przetwarzane. No bo jeśli ktoś podał informację błędną (np. Hotentot), to przetwarzanie powinno ją zastąpić jakimś "defaultem". W tym przypadku przetwarzanie powinno zastąpić na "polska" (spis jest w Polsce) albo na "nie podano" albo jak z losowaniem do OFE - takie przypadki "rozpalcelować" proporcjonalnie po realnych narodowościach.

  Swoją drogą ciekawe byłoby spokojne rozstrzygnięcie takich kwestii jak kaszubskość czy śląskość i jak to się ma do realnie istniejących nacji. Czy można być Kaszubem i jednocześnie narodowości ukraińskiej (jest w Polsce mniejszość Ukraińska) ? Ale szans na rzeczową dyskusję nie ma, polityka trwa 24/7.


  pozdrawiam
 • 2011-04-06 09:44 | psr18gh

  Re:Naród śląski

  Wyrok Sądu Najwyższego nie mógł być inny, ponieważ ustawa na której oparł się sąd w kuriozalny sposób definiuje narodowości. Jest tam kilka warunków do spełnienia, aby jakąś grupę społeczną zdefiniować jako narodowościową. Tym najważniejszym warunkiem jest istnienie państwa w którym większość obywateli stanowią tą grupę. Wg takiej definicji ustawowej, stworzonej przez III Rzeczpospolitą, Polacy w okresie niewoli po rozbiorach nie mieliby szans na narodowość polską, ponieważ nie istniało państwo polskie. Debilizm.
 • 2011-04-06 09:48 | tkw

  Re:Naród śląski

  do 2011-04-06 09:44 | psr18gh

  a masz jakieś namiary na tę ustawę ? Chętnie przeczytam.
 • 2011-04-06 10:12 | psr18gh

  Re:Naród śląski

  Nie znam niestety numeru ustawy, ale postanowienie Sądu Najwyższego jest z 14 lutego 2007 roku. Na pewno w oddaleniu kasacji w sprawie odmowy zarejestrowania Ludności Narodowości Śląskiej - Stowarzyszenia w Katowicach, sąd w uzasadnieniu podał podstawę prawną. To powinno wystarczyć, aby z orzecznictwa SN dotrzeć do ustawy.
 • 2011-04-06 15:54 | dziadek 2

  Re:Naród śląski

  A co za różnica katolik czy chrześcijanin to głupota podziałowa katolik jest takim chrześcijaninem jak chrześcijanin katolikiem a dlaczego bo wiara jest jedna w tego samego boga a reszta to dodatek więc sami ludzie narobili podział kościoła, chrześcijaństwa na wiele obozów ten Luteranin, ten Babtysta, ten Katolik, inny Jechowy itp.. Tylko że wszędzie jest jeden Bóg lecz różnią się one odprawianiem modłów, wyglądem miejsc modlitewnych itp..
  Jednym słowem nie ważne jakiego jesteś wyznania czyli odłamu ważne jest że przynależysz do jednej grupy, grupy Chrześcijan a dopiero po tym możesz używać innej nazwy Luteranin czy Babtysta, czy inny odłam chrześcijański.
  To samo z przynależnością etniczną, jeśli twoje ziemie są w granicach danego kraju to jesteś automatycznie obywatelem tego kraju a wszelkie próby wyłamywania się z niego lub nadmierne uwypuklanie swej przynależności etnicznej. Doprowadza wcześniej czy później do tragedii dla każdej ze stron.
  Oraz jest to podważanie zwartości danego państwa i jego narodu.
  I jeszcze jedno do wiadomości Ślązaków po pierwsze obecnie jest was za mało abyście tworzyli jakiś odłam jakiegoś państewka. tym bardziej że obecnie jest was nie więcej jak 30% do 35% rdzennych Ślązaków, po drugie gdyby nawet doszło do rozłamu i powstało by osobne państwo to po roku dwóch szybko klękali byście aby was Polska z powrotem przyjęła.
  Dlaczego ja wiem i ci co tak nawołują do Śląska niezależnego. Wystarczy wiedzieć że w świecie pieniądz rządzi światem i że każdego można kupić, Panama też chciała odzyskać swoje tereny nad kanałem panamskim i cały kanał jak Egipt. I jak to się skończyło zapoznajcie się z tym tematem. Nawet Egipt do tej pory nie ma całkowitej kontroli nad kanałem sueskim.
  A po co Francja pcha się do Libii, bo kiedyś byli tam Francuzi i chcieli by tam wrócić a nie tylko chęć zdobycia głosów przez Sarkoziego.
  Kto nie zrozumie że małych się łyka na przekąskę, ten jest głupi i nie szanuje siebie i swoich ziomków.
 • 2011-04-06 20:47 | Zza miedzy

  Re:Naród śląski

  A co to ma wspolnego z tematem? Slazacy chca autonomii przede wszystkim fiskalnej, by nie wspolfinansowac tego bizantyjskiego szalenstwa, gigantomanii w wydawaniu przez Warszawe ciezko zarobionych na Slasku (nie na bankach spekulacyjnych) pieniedzy. Kto mowi o stworzeniu slaskiego panstwa? To nie Palestyna ani Kosowo, za pozwoleniem! Przeczytaj program RAS. Slazacy chca przyjecia do wiadomosci przez panstwo polskie, ze nie sa ani Niemcami, ani (i tu konfrontowani sa blyskawicznie z ostra wrogoscia) Polakami. Negowanie tego przez dziesieciolecia od 1945 roku do dzis utwierdza tylko Slazakow (autochtonicznych) w przekonaniu o falszu i wrogosci "opcji polskiej". Slask jest specyficznym regionem od konca XIX wieku i nie mozna go porownywac z Kaszubami czy Mazurami.
 • 2011-04-07 09:16 | psr18gh

  Re:Naród śląski

  Jestem Polakiem z Wielkopolski i do Ślązaków odnoszę się z wielkim szacunkiem. Ich dążenia narodowościowe i samorządnościowe (większej autonomii) rozumiem i popieram. Ślązacy to naród pracowity, dobrze zorganizowany i uczciwy, dlatego też Polactwo nie może zgryść ich dążeń.
 • 2011-04-07 10:03 | psr18gh

  Re:Naród śląski

  Jak definiuję Polactwo?
  To osoby podpisane pod Listem Otwartym do Ślązaków: prosimy, nie porzucajcie polskości na rzecz sztucznej "narodowości śląskiej".
  Są tam podpisani między innymi:
  Jacek Karnowski, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Piotr Zaremba, prof. Ryszard Legutko, Jarosław Marek Rymkiewicz, Zuzanna Kurtyka, Zbigniew Romaszewski, prof. Zdzisław Krasnodębski, Krzysztof Skowroński, Piotr Gabryel, Marek Jurek, Krzysztof Czabański, Piotr Semka, Dariusz Karlowicz, Marek Pyza, Bronisław Wildstein, Michał Karnowski, Marian Piłka, Łukasz Warzecha, Paweł Nowacki, Teresa Bochwic, Jan Pospieszalski, Ewa Świecińska, Anita Gargas, Sławomir Cenckiewicz, Joanna Lichocka i inni.
 • 2011-04-07 18:46 | tkw

  Re:Naród śląski

  do 2011-04-06 09:44 | psr18gh

  zajrzałem do formularza spisu. Kwestia narodowości rozwiązana jest tam w taki sposób, że:
  1. jest lista główna wymieniająca te narodowości, które w swoim wyroku określił Sąd Najwyższy jako istniejące w Polsce (białoruska, czeska itd.).
  2. można wskazać "inna" i wtedy pojawia się lista chyba wszystkich istniejących narodowości świata, tam jest "śląska".

  Moim zdaniem jest to sprzeczne z orzeczeniem SN, bo ten orzekł, że narodu śląskiego nie ma a nie tylko, że go nie ma w Polsce.

  pozdrawiam
 • 2011-04-08 10:37 | Zza miedzy

  Re:Naród śląski

  Slazacy nie porzuca w sobie polskosci takiej, jaka sobi wyobrazaja cytowani sygnatariusze list bo jej nie maja. Wszystkie dyskusje wokol Slaska sa jalowe ze wzgledu na prosty fakt, przyczyne: owa "slaska polskosc" nie posiada obok wladania jezykiem polskiem praktycznie zadnych wspolnych plaszczyzn, gdzie Slazacy (autochtoniczni) zetkneli by sie z Polska emocjonalnie. Zadnych. I to jest to, czego sygnatariusze listu do Slazakow mimo ich inteligencji nie sa w stanie pojac.
 • 2011-04-18 17:30 | Henryk

  Re:Naród śląski

  A dlaczego "Polactwo"? Stereotypy: Polak niechlujny, leń, a Ślązak pracowity, itd...I na czyms takim można budować przyszłość? Na uproszczeniach, na stereotypach?
 • 2011-04-18 17:32 | Henryk

  Re:Naród śląski

  Brawo
 • 2011-04-18 17:38 | Henryk

  Re:Naród śląski

  Tak..ale..Co zatem nadaje sens polskiemu obywatelstwu? Czym jest dla Ślązaków Polska? Krajem, którego trzeba być obywatelem, bo nie można inaczej? Czy zatem autnomia ma być maksymalnym rozluźnieniem zwiazków z Polska, by w życiu iświadomości Ślązaka było Polski jak najmniej? Pytam sie po prostu, by zrozumieć, o co naprawdę Ślązakom chodzi, w czym rzecz.
 • 2011-04-26 14:28 | Maciek

  Re:Naród śląski

  Polska = okupant i zaborca narzucający swoje porządki. Ślązacy chcą aby ten zaborca przestał tak źle ich traktować i ignorować ich na każdym kroku. Chcą aby Polska uznała ich za podmiot a nie przedmiot. Chcą aby własne problemy rozwiązać po swojemu w ramach państwa polskiego bo ich problemów nikt inny po prostu nie zrozumie. Duży może więcej dlatego chcą pozostać w ramach państwa polskiego. Poza tym sporo jest Ślązaków-POlaków oraz ludności napływowej. Nie jest etycznym aby wbrew połowie mieszkańców odrywać Śląsk od Polski.