Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

(26)
Politycy przez dekady korumpowali swoich wyborców na koszt przyszłych pokoleń. Tymi pokoleniami jesteśmy właśnie my i przyjdzie nam spłacać nie swoje długi. Jeśli szybko się do tego nie przygotujemy, czeka nas bardzo malownicza katastrofa.
 • 2011-04-05 23:55 | Cezary

  piwo do wypicia

  ocena trafna, z tym, że powiedzenie iż J.M. Keynes leczył recesję deficytem budżetowym jest półprawdą. Otóż Jego teoria była prawdziwa przy pewnych założeniach: pozyskany ze sprzdaży obligacji kapitał finansował tzw. inwestycje centralne drogi, budownistwo itp., które nakręcały popyt generowany przez pracowników. Płace rosły wtedy, kiedy rosła wydajność. Pilnowały tego związki zawodowe, które w tej teorii były ważnym elementem gry rynkowej. Wzrost płac uwarunkowany wzrostem wydajności był fundamentalnym założenim tej teorii, zapobiegał bowiem wypływowi pustego pieniądza na rynek, oraz zapewniał równomiernie rozłożenie siły nabywczej w społeczeństwie. Owa teoria działała od końca II wojny światowej do czsu, aż do władzy dostali się liberałowie wierzący w " niewidzialną rękę rynku ", stosujący swoje dziwne instrumenty finansowe, które spowodowały fale kryzysów, gdzie biedni stewali się jeszcze biedniejsi a bogaci coraz bardziej bogatsi. Resztę dopełnili politycy, którzy szastali kasą na lewo i prawo, kupując sobie polityczne poparcie, wypaczając tym samym sens teorii Keynes'a. Nie keynsizm, a jego opatrzne stosowanie doprowadziło świat do gospodarczej degrengolady. I tu się zgadzan z Autorem, że przyjdzie nam za to słono zapłacić.
 • 2011-04-06 00:40 | lewak

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Mysle, ze autor ma racje co do tego, ze pieniadze ktore w rozny sposob wpompowano w gospodarke swiatowa w ramach walki z kryzysem zostaly wydane delikatnie mowiac niewlasciwie (tez mnie dziwi na czym ta hossa sie opiera). Ale biorac pod uwage dosc anty-keynesowski wydzwiek tego artykulu (od kiedy to pogladay Keynesa sa kontrowersyjne? chyba dylko dla wyzwawcow neoliberalizmu) ciekaw jestem jaka on widzialby lepsza droge wyjscia z kryzysu? No bo chyba nie ciecie wydatkow rowniez przez panstwa, bo tego to juz probowano w latach dwudziestych zeszlego wieku z wiadomym skutkiem. Aplikacje tego typu terapii szokowej moze rekomendowac tylko kompletny egoista/socjopata.
 • 2011-04-06 00:57 | BVB

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  chyba nie zrozumiałeś tekstu ...
 • 2011-04-06 08:17 | MCH

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Poprosiłbym Pana Doktora o łaskawe objaśnienie: skoro wszyscy są zadłużeni, to kto jest wierzycielem?
 • 2011-04-06 08:54 | tkw

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Przy lekturze artykułu czuję się, jakbym czytał własny tekst ... Ile razy pisałem to na tym forum ?
 • 2011-04-06 09:14 | Realista

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Nie tylko Ty ;) Ale chocholi taniec będzie trwał dalej...
 • 2011-04-06 10:02 | Realista

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Wielki Kryzys stał się Wielki nie przez cięcia budżetowe, tylko przez gwałtowną falę protekcjonizmu gospodarczego, która dosłownie rozerwała światowe powiązania gospodarcze. Jak w ciągu kilku miesięcy "wyparowuje" popyt na 20-30% wytwarzanych dóbr, to nic dziwnego, że większość gospodarek wpada w otchłań recesji. Owszem, wydatki budżetowe pozwoliły światu na wydobycie się z tego głębokiego dołu, ale lepiej by było, gdyby gospodarki po prostu do niego nie wpadły za sprawą gospodarczego nacjonalizmu niektórych rządów.
 • 2011-04-06 10:05 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Utopia GATT i globalnego wolnego handlu miała wykreować Rząd Światowy z Obywatelami Świata.
  Czy wszyscy dali się nabrać na zastawione PUŁAPKI?
  Z pewnością do tej PUŁAPKI doprowadzała korupcjogenna ustawa zasadnicza,która wykreowała partyjniacką demokrację.
  Ojczyzna to jeden zbiorowy obowiązek wobec GOSPODARCZEGO PATRIOTYZMU.Dobrze pojmują to Niemcy po odrobieniu lekcji z historii.
 • 2011-04-06 10:06 | Tichy62

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Keynes = drukowanie pieniedzy. Cała reszta to ględzenie.
 • 2011-04-06 11:09 | bryka

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Autor,waląc w polityków i Keynesa ,całkiem słusznie,zapomina niestety o poczesnej roli tzw "financial industry" w dołowaniu gospodarki.Irlandia i Islandia wpadły w "g" przez bailout prywatnych banków.USA były w "g" ale też musiały ratowac swoje banki i "g" pogłębiac.Dodrukowują pieniadze,wirtualne",na wielką skalę,głównie fundusze hedgingowe i tymi wirtualnymi manipulują kursy giełdowe.Z radoscią jednak mogę powiedziec,że w naszym kraju financial industry nie dorasta do pięt naszym politykom w dołowaniu bieżącego stanu gospodarki i tworzeniu biedy przyszłych pokoleń.
 • 2011-04-06 18:31 | camelot

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Miecio, nie bełkocz proszę. Powtarzasz się z regularnością ataków paranoi u nieleczonego prawicowca. Napisz lepiej na czym ten "GOSPODARCZY PATRIOTYZM" wg ciebie polega? Mam być przymuszony do kupowania płodów rolnych rolnika-Polaka który, choć produkuje gorzej i drożej, to zbyt i dobrobyt będzie miał zapewniony moim kosztem? A ja będę jadł pastewne ziemniaki i przerośniętą, zdrewniałą kalarepę, bo rząd mnie do tego zmusi, co? Tak już było i jakoś się ludziom nie podobało. Skakali przez płoty, żeby z tym zerwać! A ty mówisz, że powrót do starego jest wyjściem?
 • 2011-04-06 19:04 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Zaprzyjażniony ksiądz Jan,piszący i z dziada pradziada po polsku czujący się Ślązak daje przykład jak składano się aby od Szwedów odkupić fabrykę gwożdzi, jak odkupiono i jak opłacało się pod wieloma względami.
  Brakuje wykresu obiegu ojczyżnianego pieniądza,bo do spłacenia jest i będzie nie tylko dług publiczny.
 • 2011-04-06 21:05 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  @ camelot
  Właśnie oczekuję na jego opisanie w programie wyborczym.Problem wywołał prezes Jarosław Kaczyński i ma to sens aby PUŁAPKA,konsekwencje utopii zostały w stopniu maksymalnym ograniczone.
  O powodzeniu GOSPODARCZEGO PATRIOTYŻMU nie będzie decydować zmuszanie rządu,ale na warunkach demokratycznych uznanie wartości na miarę mężów stanu jakimi byli Władysław Grabski i Eugeniusz Kwiatkowski.
 • 2011-04-06 22:22 | ejd

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Pieniądze muszą mieć pokrycie w towarach, to truizm. Światowy system monetarny wykreował w ciągu dziesięcioleci olbrzymią, wirtualną wartość szacowaną na tysiąc bilionów światowych pieniędzy. Wykupienie przez amerykański FED ułamków (śmieciowych) papierów wartościowych miało na celu zwiększenie produktywności gospodarki. Niestety, wynik jest odwrotny od zamierzonego, jedynie zwiększył aktywność spekulantów. Przeniesienie fabryk i produkcji, zwłaszcza do Chin, było wielkim sukcesem, udało się. Ten proces działa tylko w jedną stronę. Proces odwrotny wymagałby wielkiego wysiłku, a bankierzy prywatnych banków nie mogliby oczekiwać zysków, zatem pozostaje lepiej wierzyć, że pieniądze rządzą światem.
  Olbrzymi import towarów porównuję do bajki o stoliczku nakryj się. Handlowcy żyją jak w bajce: składają zamówienia, wykładają pieniądze i tanie towary płyną pod wskazany adres. To powoduje, że baza produkcyjna zmniejsza się. Czy tak prowadzona gospodarka sprawdzi się? Przyszłość pokaże. Ja nie jestem optymistą. Długi finansowe z pewnością nie sprzyjają gospodarce, ale są do przeżycia. Ekonomiści to wiedzą, sami mają w tym udział. Braki towarów, to najcięższa i najważniejsza kategoria, które z pewnością pamiętamy z socjalizmu przypominają, że historia może się powtórzyć.
 • 2011-04-07 00:51 | gjs

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  wg autora winnin sa politycy ale nie bankierzy.
  Odsylam go zatem spowrotem do szkoly - to politycy umozliwili bankierom dzialania, ktore do kryzysu 2008 doprowadzily (vide subprime mortgage). Winni sa i jedni i drudzy.
 • 2011-04-07 02:17 | camel

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Co?
 • 2011-04-07 06:06 | lexmark53

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Świetny tekst. Prosty, jasny i opisujący samo sedno problemu.
 • 2011-04-07 07:18 | Autor

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Głównie (przyszli) emeryci. Co do reszty można poglądowo zobaczyć np tutaj http://forsal.pl/grafika/369300,30151,bez_ofe_rynek_obligacji_moze_stracic_plynnosc.html

 • 2011-04-07 07:56 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Kłopot z historią gospodarczą Polski?Trzeba ją zatem uzupełnić świadomością o sile jej niszczenia :
  http://www.prisonplanet.pl/polityka/wojna_na_sprzedaz_wywiad,p1546269316?sid=b4634f520f8d701339266367bc2eea47
  Przy tej okazji trzeba też wrócić do ponadczasowego myślenia romantyka sumienia,choćby i wiersza OMYŁKA :
  Sukces bożkiem jest dziś — on czarnoksięstwo
  Swe rozwinął, jak globu kartę;
  Ustąpiło mu nawet i zwycięstwo
  Starożytne — wiecznie cóś warte!

  *
  Aż spostrzeże ten tłum — u swej mogiły —
  Aż obłędna ta spostrzeże zgraja:
  Że zwycięstwo wytrzeźwia ludzkie siły,
  Gdy sukces — i owszem — rozpaja!...
 • 2011-04-07 08:03 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Znany apostoł zdrowego rozsądku zauważył,że wszelkie kryzysy mają swój początek,gdy handlarze biorą górę nad wytwórcami.
 • 2011-04-07 08:59 | jotkaes

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Zgadzam się z Tobą.
  Mam wrażenie, że wielu teoretyków porusza się w sferze abstrakcji, całkowicie oderwanych od realu. Z uporem maniaka powtarzam, że najważniejsza jest wytwórczość różnych bardziej lub mniej potrzebnych lub wręcz niezbędnych do życia dóbr i usług. Ktoś, kto wytworzył więcej niż potrzebuje określonego dobra może nadwyżkę wymienić na inne, wytwarzane przez kogoś innego. Pieniądz wymyślono po to, aby ograniczyć uciążliwość wynikającą z bezpośredniej wymiany dóbr ale jego wartość jest symboliczna. Sprzedający towar musi wierzyć, że za "papierki", które dostał za swój produkt nabędzie satysfakcjonującą go ilość innych, potrzebnych mu dóbr.
  Dzisiaj podukcję lokuje się w krajach tzw. dawniej Trzeciego Świata, bo taniej, bo większe zyski. Za odbierane od nich produkty daje im się papierki, których mają coraz wiecej. Kiedyś musi dość do sytuacji, gdy ci wytwórcy powiedzą - "mamy już dość papierków, które jak twierdzicie mają wartość, teraz my, za te wasze "papierki" chcemy od was coś co nam będzie przydatne". Co im zaoferujemy, skoro całą wytwórczość przenieśliśmy do nich ? Ubezpieczenie, akcje albo występy artystów cyrkowych czy innych celebrytów ?
  Przecież to jest książkowy przykład życia na kredyt, życia kosztem cudzej pracy. Przychodzi czas spłaty kredytu - jeśli nie możesz zapracować na raty, bo na efekty twej pracy nie ma zapotrzebowania ( nikt nie chce brać kredytów, wykupywać kolejnego wymyślnego ubezpieczenia, sprzedawać i kupować akcji, obligacji) pozostaje tylko oddać coś z własnego majątku, syna na służbę albo córkę do burdelu.
  Nasuwa mi się analogia z zażartą dyskusją na temat rozkładu jazdy, podczas mało kto dostrzega, że podkłady spróchniałe, rozjazdy ledwo można ruszyć a i na lokomotywie pod błyszczącym lakierem z wierzchu rdza posuwa się w zastraszającym tempie.
  Już dzisiaj Ziemia jest w stanie odtworzyć tylko 75% tego co społeczność świata zużywa. Gdyby wszyscy żyli tak jak Amerykanie byłoby to tylko 12,5% !!
  Wniosek prosty - BOGACI MUSZĄ ZBIEDNIEĆ , BIEDNI MUSZĄ SIĘ WZBOGACIĆ.
  Mnie to już "wali" ale myśl o przyszłości mych dzieci i wnuków napawa mnie niepokojem.
 • 2011-04-07 10:32 | jotkaes

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  To się zgadzamz Tobą, tylko , sorry, nie znam tego apostoła zdrowego rozsądku.
 • 2011-04-07 21:57 | camel

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Miecio, ty wybierasz linki tak jak słowa do swoich postów? Na chybił-trafił? Jesteś żywym człowiekiem czy botem? Co ma link o powiązaniach IG Farben z Amerykanami do "historii gospodarczej Polski uzupełnionej świadomością o sile jej niszczenia"? Dobra, poddaje się. Nie odpisuj.

  Gdyby Bocheński żył i kontynuował swoje "Dzieje głupoty" to pewnie jego dzieło osiągnęłoby już rozmiary Encyclopedia Britannica. Miecio miałby tam swoje hasło. Miecio, byłbyś w encyklopedii! (kind of)
 • 2011-04-08 07:28 | MCH

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  To może by patriotycznie odpuścili udręczonej ojczyźnie?
 • 2011-04-08 15:54 | Autor

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Już widzę te kolejki emerytów zrzekających się świadczen ;)
 • 2011-04-09 22:32 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Każdy z nas zapłaci za dług publiczny

  Przepraszam za spóżniony refleks.
  Chodzi o Gilbert K.Chesterton i dlaczego został katolikiem.