Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Poważny zgrzyt w Smoleńsku

(32)
2011-04-09 15:10 | tkw
Okazuje się, że w Smoleńsku podmieniono tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy. Rosjanie zdjęli polską tablicę, zawiesili swoją a polską zamierzają przenieść do izby pamięci. Uzasadnienie Rosjan - tablica była tylko po polsku, nie było napisu po rosyjsku. Fakt, powinien być i po rosyjsku, to teren Federacji Rosyjskiej.

Wydaje się logiczne, że skoro to był problem to Rosjanie powinni co najwyżej zawiesić drugą tablicę, zawierającą tłumaczenie na rosyjski tekstu z tej pierwszej. Czemu więc zamienili tablice ? Bo na polskiej tablicy napisano, że ofiary katastrofy leciały do Katynia by uczcić ofiary LUDOBÓJSTWA. I o to chodzi - o to słowo.
Czeka nas poważny konflikt dyplomatyczny, zobaczymy jak polskie władze będą walczyć o prawdę już nie o katastrofie co o mordzie katyńskim.
 • 2011-04-09 15:24 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  I kto to pisze? Forumowy dupek, oczywiście. Codziennie wiejski filozofie utyskujesz tu na ceny żywności, benzyny, składek KRUS, stan dróg i bóg jedyny wie co jeszcze, niezmiennie winiąc za to rząd. Teraz dla odmiany chcesz żeby rząd wchodził w kolejną kolizję z Moskwą ... paradne. Zapamiętaj to sobie pis-matołku raz na zawsze: Polska może skoczyć Rosji na kant siedziska, bo Rosja to mocarstwo światowe, a Polska to drugorzędny kraj katolicki leżący na dawnych rubieżach Rosji. Paniał?

  Czy Ty naprawdę nie masz co w polu robić?

 • 2011-04-09 16:21 | tkw

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Chwilami to żal mi Tuska. Przyjął postawę serwilistyczną wobec Rosji i po raz kolejny przekona się, że uprawianie polityki z Rosją to nie bunga-bunga (jak to pięknie ujął Rafał Ziemkiewicz). Pewnie i tak niewiele zwojuje, ale gdyby od początku tej katastrofy nie wlazł im w d... to by przynajmniej mógł z podniesionym czołem mówić "starałem się". A tak to znowu się upaprał ...
 • 2011-04-09 16:21 | camel

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Moim zdaniem chodziło też o to, że to nie było ludobójstwo, więc tablica zawierająca taki błąd raczej powinna być usunięta. Jak myślisz, jak Polacy by się ustosunkowali to tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Niemców na cześć pomordowanej przez Polaków ludności cywilnej, wyganianej z "ziem wycyckanych"? Dodatkowo ze zwrotem o "ludobójstwie" popełnionym przez Polaków? A działo się tam wtedy, oj działo!
 • 2011-04-09 18:52 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Dalej ryjesz, jesteś niezawodny jak Paranoik Tysiąclecia :)

  Polacy zainstalowali tam tablicę NIELEGALNIE i pomimo uzgodnień z Rosjanami nie zdjęli jej do ostatniego dnia. Do jakiej szkoły Ty chodziłeś, bo to że miałeś pod górkę, to udowadniasz tutaj codziennie!
 • 2011-04-09 19:57 | jvelzkeyek

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Tablice  Obchody pierwszej smoleńskiej rocznicy,

  zakłócone zamianą pamiątkowej tablicy.

  Zamiast zadumy i ciszy nad grobami,

  znowu kolejną awanturę mamy.

  Tablice w nocy zamienili Rosjanie,

  gdyż trudne było polskiej odczytanie.

  Swoją w swoim i polskim języku założyli,

  a przy okazji istotnie treść napisu zmienili. • 2011-04-09 22:09 | dziadek 2

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Kolego królika ryć to ryją jamy w ziemi króliki i zające, co tak bronisz Ruskich a leć do nich i ucałuj Putina i Lenina w D..ę.
  A nie tu się rozpychasz uszami.
 • 2011-04-09 23:05 | tkw

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Robi się coraz "weselej". Najwyraźniej w reakcji za podmianę tablic Tusk poinformował, że (za onet.pl):
  "
  Premier Donald Tusk uważa, że Rosjanie "mieli najwyraźniej prikaz", by jego delegacja dotarła wcześniej na miejsce katastrofy prezydenckiego TU-154M, niż delegacja z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.
  ...
  Jarosław Kaczyński, jak i inni politycy PiS twierdzili, że spowalniano ich podróż do Smoleńska. - Nasze postoje i powolne tempo jazdy były wymuszone przez ścigającą nas delegację z premierem Tuskiem, który koniecznie chciał dotrzeć do Smoleńska przed nami. W pewnym momencie limuzyna z Donaldem Tuskiem minęła nas i dopiero wtedy pozwolono nam normalnie jechać - mówił kilka miesięcy po katastrofie smoleńskiej prezes PiS.
  ...
  "

  1.
  Tuż po katastrofie, gdy o tym wyścigu powiedział Kaczyński, to mało go za to nie zapluli na śmieć, "jak on może takiemu wspaniałemu premierowi coś takiego, skandal". No i znowu okazuje się, że Kaczyński mówił prawdę.

  2.
  Ta wypowiedź Tuska akurat dziś, gdy na jaw wyszła ta podmiana tablic, świadczy - moim zdaniem - o chaotycznej polityce Tuska wobec Rosji. Widać gołym okiem raz uleganie i zapewnianie o wspaniałej współpracy a za chwile takie "odszczekiwanie się". Naprawdę, trudno uznać Tuska za sprawnego w polityce zagranicznej.

  A to słowo LUDOBÓJSTWO będzie powodem zaostrzenia stosunków z Rosją na dłużej niż te kilka dni. W tej sprawie Rosjanie nie odpuszczą a i rząd Polski też nie może łatwo ulec żeby nie stracić twarzy. Skończy się zwycięstwem Rosji, bo to ich teren i tablica będzie z grubsza taka jak oni chcą, czyli bez tego słowa.
 • 2011-04-10 00:00 | tkw

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Będzie awantura o tę tablicę a w istocie o słowo LUDOBÓJSTWO.

  Z info na onet.pl wynika, że już 13.11.2010 Rosjanie zażądali usunięcia tablicy, ale dali się przekonać, że "póki nie będzie generalnych postanowień ws. pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy w Smoleńsku, to wszystko będzie zostawione tak jak jest"

  No i okazuje się, że polskiemu rządowi nie wystarczyło pół roku, by uzgodnić z Rosją kwestie pomnika. No to Rosjanie tablicę sami usunęli, nie mogli pozwolić by było tam o LUDOBÓJSTWIE gdy świat zwróci swoją uwagę na Smoleńsk (no może nie 100% uwagi, ale zawsze).

  Pytanie, czy pół roku to był wystarczający czas na takie uzgodnienia ?
 • 2011-04-10 01:39 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Wychodzi na to, że wreszcie zrozumiałeś dupku forumowy, że tablica była tam zaisntalowana NIELEGALNIE. Teraz odwracasz Alika ogonem, że to wina rządu ... szkoda mi Cię znudzony dupku!

 • 2011-04-10 12:10 | dziadek 2

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Kolego królika po hamuj waść swój język. Legalnie czy nie legalnie tkw wyraźnie pisze że nie chodzi Ruskim o legalność tylko o jedno słowo LUDOBÓJSTWO. Rosjanie do tej pory nie mogą przetrawić to co za czasów Lenina i Stalina i pozostałych sekretarzy ZSRR wyrabiano w Gółagach. Mało do dziś wielu ludzi Rosjan nie wie co stało się z ich mężami ojcami wujkami i innymi żołnierzami którzy wracali z niewoli Niemieckiej.
  Ty u nas na naszych polskich ziemiach ruscy mordowali swoich żołnierzy wracających z obozów koncentracyjnych. Ci żołnierze i nie tylko bo nawet osoby cywilne były nazywane zdrajcami narodu sowieckiego tylko za to że nie zginęli w walce lecz poddali się do niewoli.
  Czyli widzi Kolega królika oni mają problem z zrozumieniem i przyjęciem do wiadomości własnej historii dotyczącej własnego narodu a co dopiero jak taki mord i to nie jedyny na obcych. Nie ważne czy byli to żołnierze, policjanci, czy osoby cywilne. Im cały czas wmawiano że wyzwalają ojczyznę oraz kraje sąsiednie że polska została wyzwolona a ich obecność na terenie polski to tylko w ramach pomocy wojskowej i wsparcie polskich wojsk w razie wojny z zgniłym zachodem. Tylko dowódcy w stopniach oficerskich orientowali się jak faktycznie jest i dlaczego. Szary obywatel czy żołnierz do podoficera to guzik wiedzieli oni się zaczęli dopiero domyślać po zdarzeniach na wybrzeżu lata 70 a w latach 80 wtedy już nawet szeregowi żołnierze zdawali sobie sprawę po co oni siedzą w Polsce, Węgrzech, Rumuni,Bułgarii,Niemiec wschodnich (NRD), Czechosłowacji.
  I choć Tuska czy Kaczyńskiego czy pozostałych premierów i prezydentów nie lubię i mam o nich niezbyt pochlebną opinię to wcale mnie nie dziwi tak nie zrozumiała postawa wobec Rosji obecnej. O faktycznie nie wiadomo jak do nich dotrzeć, z jednej strony wyciągają rękę i udostępniają dokumentację w sprawie polaków w Rosji bo tu nie chodzi tylko o tych pomordowanych ale i żyjących. A z drugiej strony odwracają kota ogonem byle by nie uznano to za LUDOBÓJSTWO.
  Ciekawe jak Kolega królik by się zachował gdyby np. okazało się że jego ojciec był współpracownikiem NKWD i ma na sumieniu wielu ludzi i że sam parę osób zamordował. Pomimo że nosił mundur żołnierza polskiego i miał wiele oznaczeń. Już o matce nie będę pisał bo było by to już anatto dla pana. I co tak ochoczo przyznał by się pan do tego że pański ojciec to morderca. A po co tak daleko sięgać czasy dzisiejsze ktoś z pana bliskiej rodziny okazał by się bandytą będący w zorganizowanej grupie taki gangster i zabił kilka osób, paru osobom zdrowie na całe życie odebrał. I co przyznał by się pan do tego człowieka i powiedział by pan oficjalnie publicznie że to był bandzior. To samo jak by chodziło o pana syna?.
  Nie bronił by pan że to człowiek wrobiony że to nie prawda itp. bzdety pan by prawił. Bo było by panu wstyd, że tu np. o pana ojcu mówiono wyzwoliciel narodu, bohater, odznaczony za bohaterską postawę, że pomagał tym co wiele stracili w czasie wojny. A tu pstryk i światło się zapaliło i ujrzał pan że tak czysto to nie jest bo bród sufitu sięga. Przecież 17 Września 1939r. tłumaczono i wpajano żołnierzom sowieckim że idą tylko ochraniać ludność rosyjską zamieszkałą na tamtych terenach oraz oraz polskich chłopów i robotników. Nie mówiono nawet do dziś żołnierzowi sowieckiemu że idzie napaść na Polskę i morze grabić, gwałcić oraz zabijać.
  Panie Kolego królika jak już to trzymaj pan się tego co jest przyczyną takiej a nie innej postawy naszych rodaków wobec nie tyle obywateli rosyjskich co ew stosunku do ich władz naczelnych.
  A tak Kolego królika to na dupka sam pan wychodzisz na dodatek na oszusta bo próbujesz w swych wypowiedziach oszukać czytelników poprzez manipulację informacją.
 • 2011-04-10 16:13 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  - Dzisiaj obchodzimy pierwszą rocznicę wielkiej tragedii - mówił Jarosław Kaczyński w sali kongresowej Pałacu Kultury i Nauki.

  - Zebraliśmy się tutaj ku pamięci wszystkich, którzy przed rokiem odeszli od nas tak gwałtownie. Można o nich powiedzieć tak jak pisał wielki poeta "zostali zdradzeni o świcie". Niezależnie od tego jaka była przyczyna katastrofy, dzisiaj już możemy to powiedzieć: "zostali zdradzeni ... zostali zdradzeni o świcie - dodał.

  - Wszyscy zostali zdradzeni. Wszyscy, którzy pojechali do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym, wszyscy ci, którzy pamiętają, którzy chcą pamiętać, którzy wiedzą, że z tej pamięci wyrasta zobowiązanie do załatwienia tych spraw, o których była mowa w przesłaniu śp. prezydenta Rzeczpospolitej, a które nie zostały załatwione - przemawiał.

  Kaczyński dodał, że porzucenie tych spraw jest równoznaczne ze zrzeczeniem się szacunku do własnego narodu, do pomordowanych i do samego siebie. - Porzucić te sprawy to zgodzić się na to zło, które było, ale również zgodzić się na zło przyszłe, potencjalne, to, którego jeszcze nie ma, ale które może być - powiedział.


  Już najwyższy czas, żeby ten groźny psychopata został pozbawiony immunitetu (na stałe) i oskarżony o działalność antypaństwową oraz osądzony z pełnymi konsekwencjami jego czynów pomimo oczywistej niepoczytalności.

 • 2011-04-10 16:39 | camel

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Dziadku, drogi dziadku, więc dzisiejsze państwo rosyjskie jest doskonale odpowiedzialne za wszystko, co uczyniono w epoce stalinizmu? W takim razie ty, jako potomek ludzi, którzy wymordowali Jaćwingów i Prusów, którzy mordowali Kozaków, zabijali wypędzaną ludność niemiecką, mordowali ocalałych z Holocaustu Żydów - powienieneś siedzieć cicho. Jak mysz. Chyba, że nie przyznajesz się do powinowactwa z wyżej wymienionymi? A dlaczego Rosjanie mają bez przerwy pokutować za winy stalinowców sprzed kilkudziesięciu lat?

  Tablicę zamontowano nielegalnie i dodatkowo zawierała ona kłamliwą, obliczoną na obrazę i szczucie informację o ludobójstwie. Czyż mogli sobie pozwolić na taki policzek? Byli nad podziw cierpliwi. Ale z Polakami widać nie można w sposób cywilizowany.

  A tak na marginesie - 10 kwietnia to dzień hańby narodowej. Ilość głupoty, jaka przelewa się dzisiaj przez media, podłość wielu przemówień i demonstracji, jątrzące kazania w kościołach. To państwo nie istnieje, jest bliskie rozpadu. To jest bałagan i kłotnia a nie państwo i naród. Zbiera się na wymioty, kiedy to wszystko się obserwuje. Takiego nagromadzenia zwykłej głupoty i podłości się nie spodziewałem.
 • 2011-04-10 18:05 | wladimirz

  Według obowiązującej w prawie międzynarodowym definicji amerykańskiego(!) prawnika Lemkina Katyń nie był ludobójstwem!

  I tyle!!!Był zbrodnią wojenną, masowym mordem, ale definicji ludobójstwa nie spełnia. I tyle!
  A Rosjanie u siebie(!!!) mają prawo decydować co i z jakimi napisami ma stać!
  Jak myśmy pozbywali się z wielu miast pomników obywateli Sojuza zamordowanych przez III Rzeszę lub walce z nią, zmienialiśmy napisy itp.itd. to wtedy była mowa o tym,że my tu na swojej ziemi mamy prawo decydować...;-)
  No to mamy chichot historii...;-)Teraz to Rosjanie są u siebie i mają prawo...;-)
  Skądinąd ekipa Kurtykowej zaanaektowała głaz przyieziony specjalnie(!) w to miejsce na polecenie gubernatora Smoleńska- miał z niego zostać zbudowany wspólny(!) pomnik polsko-rosyjski. Więc dokonano też kradzieży...;-)
  To była PiSowska prowokacja, która miała się tak skończyć.
  A teraz jeszcze mamy walczyć z Rosją- o co?W imię zachcianek p.Kurtyki?
 • 2011-04-10 18:08 | wladimirz

  Dziadku!Chcesz być patriotą - naucz się najpierw polskiej ortografii, a potem innych pouczaj i umoralniaj!!!;-)

 • 2011-04-10 18:43 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Homosovieticusy i tak tego nie zaakceptują. Tylko w 1932 roku Stalin zagłodził circa 7 mln ludzi na Ukrainie, w czasie 2WŚ Hitler zamordował ponad 6 mln Żydów i Cyganów, w latach 1914-1916 Turcy wymordowali ponad 2 mln Ormian, w ciągu zaledwie 100 dni w 1994 roku w Rwandzie odbyła się masakra ok. 1 mln osób pochodzenia Tutsi dokonana przez ekstremistów Hutu ... Ciasnota umysłowa sporej części Polaków kultywowana przez czarne stonki i hołotę kato-narodową stawia Polskę w dzisiejszej Europie na szarym końcu w rankingach świadomości społecznej - WSTYD !!!

 • 2011-04-10 18:48 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Swoim wpisem tylko potwierdzasz takim dziadkom, że nic nie zrozumiałeś z "nauki" Wojtyły ani z "istoty" patriotyzmu polskiego :)

 • 2011-04-10 18:50 | dziadek 2

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Poczekaj na swą pomyłkę skwapliwie ci ją wytknę pod oko.
 • 2011-04-10 19:01 | dziadek 2

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Tylko że my nie mówimy o mordach na świecie a o mordzie na ziemiach Rosyjskich i Polskich, popełnionych przez Rosjan na obywatelach swoich jak na innych narodowościach krajów zajmowanych przez armię sowiecką w 1945r.
  A zwłaszcza na terenach polskich i na ich obywatelach mordy, porwania itp..
  A nikt tablic nie zmieniał na cmentarzach sowieckich będących na naszym terenie, może jedynie dodatek że sowieci to nasi wyzwoliciele i zarazem okupanci narzucający siłą swą politykę oraz kulturę.
  I co tu takiego obraźliwego że jak wcześniej pisałem prosty żołnierz sowiecki był tak samo okłamywany jak cały Rosyjski naród że idzie wyzwalać ziemie przyjaciół sojuszników a faktycznie owszem miał za zadanie jedynie wygonić faszystów aby w ich miejsce weszła armia sowiecka i polityka sowietów.
  Więc panowie przestańcie pisać bzdety bo aż zniechęca to do konstruktywnej dyskusji a tylko olać wasze wypowiedzi.
 • 2011-04-10 19:05 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku


  "Kiedy na was patrzę, to jedno z całą pewnością wiem. Ci, którzy chcieli zabić pamięć przegrali, nie udało (im) się. My pamiętamy i będziemy pamiętać. Pamiętamy dlatego, że szanujemy tych, którzy zginęli, bo szanujemy naród polski, bo szanujemy samych siebie" - powiedział prezes PiS.

  Jego przemówienie wielokrotnie było przerywane burzą oklasków i okrzykami "Pamiętamy!".


  Przez takich jak Ty Dieduszka, ten kraj tonie w paranoi - nie wstyd Ci? • 2011-04-10 19:09 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  O czym Wy i Was paranoik mówi to wszyscy aż nadto dobrze wiedzą już od roku. Oto majstersztyk:

  - Wszyscy, którzy udawali się do Katynia, aby oddać hołd pomordowanym, zostali zdradzeni o świcie - powiedział w niedzielę Jarosław Kaczyński.


  Zostali zdradzeni przez spóźnionego pasażera i pijanego trepa!


 • 2011-04-10 19:22 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Dziadek, mam spore wątpliwości czy będziesz w stanie zrozumieć co tutaj zacytuję, jednak pomimo tego spróbuję ...

  Wacław Radziwinowicz, 2011-04-09

  Z tablicą na kamieniu przy krzyżu na lotnisku smoleńskim Rosjanie popełnili błąd. Bo tym razem szanując nasz ból i żałobę okazali się zbyt taktowni.
  Zacznijmy od tego na czym tablica była. Zacznijmy od tego wielkiego kamienia. Kazał go przywieźć na lotnisko w Smoleńsku gubernator Smoleńska Siergiej Antufiew. Żeby uczcić ofiary katastrofy samolotu polskiego prezydenta. Przed grudniową wizytą prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w Polsce planował zawieszenie tam ufundowanej przez władze obwodu tablicy pamiątkowej. Chciał wykonać taki gest wobec Polaków, bo w Smoleńsku nam bardzo współczują.

  Ale wcześniej zjawili się reprezentanci Stowarzyszenia Katyń 2010 z wdową po szefie IPN Januszu Kurtyce na czele. Mieli generator prądotwórczy, wiertarkę. Raz dwa przykręcili do gubernatorskiego kamienia swoją tablicę upamiętniającą tych, którzy zginęli w drodze na uroczystości ku czci ofiar "sowieckiej zbrodni ludobójstwa w lesie katyńskim".Teraz wyobraźmy sobie, że jacyś wyznawcy Władimira Żyrinowskiego zjawiają się w Polsce na którymś z cmentarzy czerwonoarmistów, którzy zmarli w naszych obozach jenieckich po wojnie 1920 r., i nikogo nie pytając o zgodę, umieścili tam napis o "ofiarach polskiego ludobójstwa". Jak byśmy to nazwali? Najbardziej umiarkowani mówiliby o chuligaństwie.


  Przestańcie wreszcie przynosić wstyd innym Polakom!

 • 2011-04-10 19:26 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Tablica Stowarzyszenia Katyń 2010 od razu po jej zawieszeniu, jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, wywołała skandal w Smoleńsku. Rosjanie, choć mieli powód, nie wszczęli jednak publicznej awantury z Polakami. Taktownie milczeli. Ale przeprowadzili śledztwo. Dwaj milicjanci, którzy pozwolili przykręcić tablicę, zostali zwolnieni ze służby.

  A Rosjanie nie powinni byli zwlekać, tylko jak najszybciej w porozumieniu z władzami polskimi usunąć to, co bez ich zgody pojawiło się na gubernatorskim kamieniu. Czekali do ostatniej chwili. I zastąpili to, co im powieszono, swoim napisem - dwujęzycznym i już bez "ludobójstwa".

 • 2011-04-10 21:48 | Sławomir Osiński

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  -"Pomnik żołnierzy sowieckich poległych w 1920 r. pod Ossowem, który miał być odsłonięty w Święto Wojska Polskiego, powinien być zastąpiony tablicą przypominającą właściwy kontekst historyczny. Tak uważa poseł PiS Arkadiusz Mularczyk."
  -"Ossów w 1920 roku był jedną aren Bitwy Warszawskiej. Bitwa ta została uznana za 18. bitwę decydującą o losach świata. Tymczasem, w miejscu zwycięstwa nad bolszewikami planowany jest pomnik ku czci... bolszewików."

  -"Bronek nie darujemy ci..." - tak zaczyna się groźba wymalowana na pomniku czerwonoarmistów poległych w 1920 roku. To już drugie zbeszczeszczenie mogiły w ostatnim czasie. Sprawcy zostawili po sobie ślad, który może mieć wydźwięk polityczny: "Katyń 2010". Sprawę bada prokuratura."

  -„(...) Jeszcze niedawno w przypływie wzajemnej solidarności Rosjanie odwiedzali polskie groby, a Polacy rosyjskie. Można było mieć nadzieję, że już nigdy więcej rachunków historycznych krzywd nie będziemy "wyrównywać" aktami wandalizmu na cmentarzach. Tym, którzy tego nie rozumieją, dedykuję ostatnią strofę wiersza Zbigniewa Herberta o znamiennym tytule:

  17 IX
  Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco
  i da ci sążeń ziemi pod wierzbą - i spokój
  by ci co po nas przyjdą uczyli się znowu
  najtrudniejszego kunsztu - odpuszczania win”

  -Uroczystość odsłonięcia mogiły była planowana na niedzielę po południu. Jednak sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr Andrzej Krzysztof Kunert zdecydował, że odbędzie się ona w innym terminie, którego jeszcze nie określił.

  Na mogile umieszczono tablicę z napisem, w dwóch językach - polskim i rosyjskim - "tu spoczywa 22 żołnierzy 235 i 236 Pułku Strzelców 79 Brygady Armii Czerwonej poległych w boju pod Ossowem w dniach 14 i 15 sierpnia 1920 r.".

  Przeciwko uroczystemu odsłonięciu mogiły protestowało kilkudziesięciu mieszkańców Ossowa, Zielonki i innych okolicznych miejscowości, a także przyjezdni z woj. pomorskiego. Skandowali "hańba", "to akt pogardy dla Polaków". Na mogile ktoś namalował czerwone gwiazdy."

  Pomnik, na mogile pokonanych żołnierzy a tyle niezrozumienia i oszołomstwa.
  Przemogłem się dziś ,10.04, i posłuchałem mów prezesa Kaczyńskiego.Było mi wstyd .Nie za siebie ,ale za niego.Bo przecież wybory dopiero za pół roku ,a do tego ohydne w treści transparenty i pomalowane takimiż hasłami flagi narodowe.Pomyślałem,im nie wstyd ,to czemu ja się wstydzę? Nie pomogło.


 • 2011-04-10 22:27 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku


  Najkrócej można to tak podsumować:

  Sprawa tablicy to wypisz-wymaluj sprawa krzyża przed Pałacem Prezydenckim.
  Ta sama metoda, ten sam obłudny krzyk!

 • 2011-04-10 22:58 | tkw

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  do 2011-04-10 21:48 | Sławomir Osiński

  należy zrozumieć dwie rzeczy w kontekście Ossowa:
  1.
  jeśli zacytowałeś napisy prawidłowo, to zwróć uwagę, że tam nie jest napisane, przeciw komu ci Czerownoarmiści walczyli. Tak jakby walczyli z jakimiś ufoludkami a ziemia polska to przypadkowe miejsce ich spoczynku. A przecież walczyli z nami, by nas zniewolić. Przyznam, że też bym protestował przeciwko niepełnej i wypaczonej informacji. I tak rozumiem słowa Mularczyka - bez informacji, że polegli w walce z Polakami byłby to pomnik Armii Czerwonej a takich pomników stawiać chyba nie chcemy. Co innego cmentarz poległych, nawet wrogów - niech spoczywają w pokoju.

  2.
  w Polsce jeszcze długo pomniki i cmentarze radzieckie będą wzbudzać emocje. To efekt zmuszania nas przez 50 lat do kochania najeźdźców.

  W Warszawie są nadal pomniki Armii Czerwonej i nikt ich nie bezcześci a jeśli się zdarzy, to w takim samym stopniu jak bezczeszczenie naszych własnych cmentarzy - też się zdarza, głupi wandale zawsze się znajdą. Pomnik "Czterech Śpiących" sobie stoi. Przy Al. Żwirka i Muchomorka jest ogromny park - cmentarz radziecki i też nikt go nie rusza, choć to teren w centrum miasta wart ciężkie pieniądze i aż się prosi o przeniesienie cmentarza pod miasto.

  Tablica w Smoleńsku to dobry przykład nieudolności polskiej polityki i jednocześnie polityki Rosji wobec Polski. W tej sprawie nie ugramy wiele, bo na swoim terenie Rosjanie zrobią co zechcą, ale dla mnie zasmucające jest, że polski rząd przez ponad pół roku nic nie zrobił, by do tego skandalu nie dopuścić. Onet podaje, że Rosjanie proponowali już w listopadzie 2010 zmianę tablicy a polski MSZ odpowiedział, że teraz nie, że po dzisiejszej rocznicy. No to widać, że polski MSZ sam się prosił o skandal, bo nawet dla mnie jest jasne, że ta tablica nie mogła być tam dziś, musiała być usunięta. Chowanie głowy w piasek to słaba taktyka a Tusk i Sikorski ciągle zapewniają nas, że "w przeciwieństwie do poprzedników mają wspaniałe relacje z Moskwą". No to Moskwa znowu pokazała im gdzie jest ich miejsce. Ja się Moskwie nie dziwię, na ich miejscu zrobiłbym dokładnie to samo, tylko patrzę na bezradność polskiego rządu pod maską "jest super". A nie jest - raport MAK, gaz, teraz ta tablica i wiele innych.
  A przy okazji wymiany tej tablicy z nową mocą powraca problem Katynia i ludobójstwa. Jak takie problemy nie są rozwiązane, to wystarczy iskra do wybuchu skandalu. I jakoś mi się nie widzi, by Tusk czy Sikorski sobie z tym problemem poradzili, dziś Tusk zamilkł, żadnej wypowiedzi, tylko Komorowski miał odwagę wystąpić publicznie (choć gadał bla bla bla, ale lepsze to niż udawać, że to był dzień jak każdy inny).

  I na koniec - myślę, że ten skandal z tablicą da PIS-owi kilka punktów.

  pozdrawiam
 • 2011-04-11 13:42 | marekkopala

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Kto wie ile niewyjasnionych jest spraw polskiej historii z panstwami osciennymi. Prezydent Komorowski i Premier Tusk historycy i nie chca powyjasniac i wyprostowac historii. A rozciagniecie wydarzen historycznych w czasie bez ich wyjasnien ciagnie sie w nieskonczonosc i sa roznie komentowane. Rok 1920, gdyby Piulsudzki nie dokonal cudu i nie powstrzymal rosjan, ktorzy szli z pomoca socjalistycznemu ruchowi w Berlinie, byc moze cala Europa bylaby uzalezniona od rosjan. W polskich ksiazkach podaje sie Polskie Obozy Koncentracyjne, a nie Niemieckie Obozy Koncentarcyjne na polskich ziemiach. Smolensk, nikt nawet Kaczynski nie mowi ze spokojem, Polski rozbity samolot powinien byc sprawdzany przez zespoly dwuosobowe Polak-Rosjanin, aby nie bylo zwalania winy. Dla mnie jest oczywiste ze gdyby rosjanie byli bez winy to tak sami powinni zaproponowac, aby udowodnic wine polakow ale przy wspolnej pracy. A tak to robia z Polakow glupkow bez znajomosci sie na samolotach jak i na badaniu samolotu i mozliwosci odnalezienia przyczyn wypadku. Historie Polski Rosji tworza jednostki dla milionow obywateli. Kazdy Polak czy Rosjanin ma wlasne odczucie na historie. Jednak tak jak jest przekazywana i wciskana spoleczenstwu powoduje znieksztalcenie i spaczenie faktycznego przebiegu historii. Nikt kto jest u wladzy nie dopuszcza do udokumentowania jednostkom ktore spowodowaly taki przebieg historii jak i jej spaczenie. Jednak jak sie podaje spaczona wersje to spoleczenstwo nie znajac faktycznego przebiegu, akceptuje przekaz nie wnikajac w faktyczny przebieg, to jest oszukana historia ktora trzeba latami wyjasniac. A to sa gry aby nie mozna bylo za latwo i szybko sie porozumiec. Po to sa biura historyczne we wszystkich panstwac aby powyjasniac historie. Dla Nas jak i osciennych panstw moga byc problemy historyczne niewygodne. Jednak jesli ich nie wyjasnimy moga powodowac nastepne niezdrowe ruchy historyczne. Pierwszy ruch Katyn, Drugi ruch Smolensk. A jaki i kiedy moze nastapic ruch trzeci. Katyn!! Mimo ze rosjanie potrzebowali zolnierzy do ewentualnej walki z niemcami. Czyzby nie przewidywali dalszej walki z Niemcami. Smolensk!! Gdyby Rosjanie nie nawywijali, chociazby na wiezy, to jako uczciwi powinni zaproponowac wspolna prace. A dwaj rzadowi historycy znajac nasze winy i innych osciennych panstw winy nie wyjasniaja ich, tylko chca aby poszly w zapomnienie. A okazuje sie ze historia kola toczy i zawsze wraca do wyjasnienia. Marek Kopala autor www.polacypobudka.pl
 • 2011-04-11 15:29 | Kolega królika

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Kolego Opalak, pamiętajcie o swoich tabletkach!

 • 2011-04-11 18:58 | Sławomir Osiński

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  Ta tablica,to prowokacja pań Kurtyki i Gosiewskiej,reprezentujących tkz. stowarzyszenie "KATYŃ 2010"{rodziny 30 ofiar katastrofy lotniczej}.
  Nie dość,że złamały prawo innego państwa ,to jeszcze zrobiły to bez uzgodnienia z naszym MSZem i władzami miasta Smoleńska.
  Czy nie zdawały sobie sprawy z konsekwencji,jakie ich działanie wywoła?.W jakiej sytuacji postawią nasze władze?
  Podpis pod napisem :"stowarzyszenie Katyń 2010".
  Nie widać różnicy?.Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich i Katyń 2010.
  Rozumiem :Smoleńsk 2010 .Chociaż NIE.Tam mord,tu wypadek lotniczy.Tylko,że ta nazwa jednoznacznie sugeruje,że dla tych rodzin nie był to wypadek.
  Wszystko to idealnie wPiSuje się w realizowany od miesięcy ,scenariusz,nakreślony przez J.Kaczyńskiego,którym podzielił się z nami w 1 rocznicę katastrofy.

 • 2011-04-11 19:36 | tkw

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  do 2011-04-11 18:58 | Sławomir Osiński

  Jaka prowokacja ? Twierdzisz, że tę tablicę zawiesiły by sprawić kłopoty polskiemu MSZ a nie po to, by uczcić swoich bliskich ? Masz ku temu jakieś dane ? Mam nadzieję, że nie muszę tłumaczyć, iż wkurzenie się MSZ to nie jest dowód na taki cel tych kobiet.

  To już jakaś paranoja - obywatel zanim coś zrobi ma się zastanawiać, czy nie narobi kłopotu MSZ. Obywatel ma myśleć o tym, co mówi prawo a nie co mówi MSZ. Jakieś prawo w Polsce mówi, że zanim się zawiesi tablicę w innym kraju to trzeba spytać o zgodę MSZ ? Proszę wskazać dziennik ustaw - obywatela ogranicza w działaniach tylko prawo. Rosja może zażądać odszkodowania za podziurawiony kamień ale władze polskie o co je oskarżą ?

  A czy wieszałyby tę tablicę, gdyby polski rząd zadbał o należyte uhonorowanie tych ofiar ? Wątpię. A czasu to polski rząd miał chyba dość od kwietnia do listopada ? Rok czasu czekaliśmy na deklarację że stanie pomnik w Smoleńsku (dziś padła). Rok czekaliśmy nie na pomnik tylko na decyzję, że będzie. W tym tempie sam pomnik stanie pewnie za naszych wnuków. No to co się dziwić, że niektórzy nie chcą tyle czasu czekać ?

  Nie widzisz tego, że to bierność rządu skłania do takich zachowań ? Właściwie słowo "bierność" jest tu niewłaściwe, bo moim zdaniem to ze strony rządu i PO celowe działanie. Ma ciągle prowokować PIS by móc krzyczeć "patrzcie jacy oni wredni". O co zakład, że do wyborów decyzji o pomniku w Warszawie nie będzie ? Tablice są już w wielu polskich miastach tylko w Warszawie dziwnym trafem jest taka niemoc - to przypadek ?

  pozdrawiam
 • 2011-04-11 20:59 | Sławomir Osiński

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  do 2011-04-11 19:36 | tkw

  Idziesz w zaparte.Jak wielu.
  Udajesz,że nie wiesz w jakim celu robotnicy ze smoleńskich kamieniołomów,na drugi dzień po wypadku przywieżli ten głaz?
  Dlaczego tylko Ty i PiS ,nie wiesz o tym,że o kształcie pomnika ofiar katastrofy miały zdecydować władze obu państw,a nie samowolka pań Kurtyki ,Gosiewskiej i Merty?.O tym wiedzieliśmy z mediów jeszcze przed listopadem.[z wyjątkiem Ciebie].Oba MSZty to omawiały.

  Inicjatorzy musieli wiedzieć,że ich nielegalny czyn,wywoła spięcie między oboma krajami. I śmiem twierdzić,że zrobili to świadomie.

  "To już jakaś paranoja - obywatel zanim coś zrobi ma się zastanawiać, czy nie narobi kłopotu MSZ." -zanim złamie prawo.ma się zastanowić,jakie jego czyn przyniesie konsekwencje.Szczególnie,że dotyczy to terytorium innego państwa.
  Udajesz,że nie wiesz o co oskarżają [zgodnie z prezesem i jego świtą] premierów Tuska i Putina,związane z tym stowarzyszeniem środowiska.?
  Nie ma żadnej bierności Rządu.Ulegasz zwykłej propagandzie ludzi z którymi sympatyzujesz.Twierdzisz że pomnik powinien powstać do listopada?.Nonsens.
  Rok na decyzję o rozpisaniu konkursu to za długo?Pomyśl, zanim coś śmiesznego napiszesz.

  "O co zakład, że do wyborów decyzji o pomniku w Warszawie nie będzie ? Tablice są już w wielu polskich miastach tylko w Warszawie dziwnym trafem jest taka niemoc - to przypadek ? "

  1.Pomnik poświęcony ofiarom katastrofy na cm.Powązkowskim,
  2.Tablica poświęcona ludziom,którzy gromadzili się przed pałacem.[fronton pałacu prezydenckiego]
  3.Tablice w kaplicy pałacu prezydenckiego.
  4.Tablice w Katedrze Polowej WP. w Kaplicy Katyńskiej.
  5.Tablice w Sejmie RP.
  6.Zapomniany już[politycznie nieużyteczny] krzyż z Krakowskiego, w kościele św.Anny.
  7.Tablice na budynkach[miejsca pracy] poświęcone niektórym ofiarom katastrofy.

  Mieszkańcy Warszawy wypowiedzieli się,czy chcą Pomnika na Krakowskim Przedmieściu w wyborach samorządowych.Sprawdz wyniki.
  Decyzja czy budować Pomnik i gdzie,zapadnie po przeprowadzonym sondażu Barometru Warszawskiego w maju.
  Uważam,że drugi pomnik powinien powstać,może w okolicach Świątyni Opatrzności?.Może w Cytadeli Warszawskiej?.Albo gdzieś w Centrum.Jak mnie zapytają to odpowiem tak,ale nie na Krakowskim.

  Pośpiech jest wskazany,ale przy łapaniu pcheł.

  pozdrawiam


 • 2011-04-12 19:45 | camel

  Re:Poważny zgrzyt w Smoleńsku

  "A nikt tablic nie zmieniał na cmentarzach sowieckich będących na naszym terenie"

  Nie kłam dziadku. Pospaceruj sobie po Cytadeli poznańskiej, zobaczysz, jak katolicy potraktowali cmentarz żołnierzy radzieckich i jak "poprawiono" tablice.