Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Problemy z murawą na nowoczesnych stadionach

(5)
Na stadionie w Poznaniu, jednej z czterech polskich tzw. aren Euro 2012, nie chce rosnąć trawa. I nic dziwnego.
 • 2011-04-11 17:44 | tkw

  prośba

  "Trawę gwałci się na różne sposoby."

  Można prosić o bardziej obrazowe opisy ?
 • 2011-04-11 18:21 | Adam 2222

  Fajny, ciekawie napisany artykuł

 • 2011-04-12 20:13 | KrzysztofMazur

  Re:Problemy z murawą na nowoczesnych stadionach

  Jeżeli trawy "powstały 50 - 70 mln lat temu", to nie są starsze od dinozaurów, a wręcz przeciwnie. Dinozaury powstały jakieś 220 mln lat temu, a 65 mln lat temu zniknęły, z wyjątkiem dinozaurów latających zwanych obecnie ptakami.

  Czy ja mam współczuć tej trawie?
  Może niech poeci piszą hymny o gwałconej trawie, to łatwiej będzie współczuć.

  Mistrzostwa Europy są w ogóle imprezą propagandową i się to nie opłaci, razem z utrzymaniem stadionów, nawet jak trawa zaciśnie zęby i urośnie.
 • 2011-04-15 11:16 | GrzegorzŻurek

  Re:Problemy z murawą na nowoczesnych stadionach

  Szanowny Czytelniku,
  Zagadnienia związane z ewolucją i wyodrębnianiem się poszczególnych grup organizmów, rodzin, gatunków itp. są zaiste fascynujące. Przyznać muszę się do pewnego przeinaczenia faktów, gdyż w posiadanych informacjach znalazłem dane dotyczące datowania najstarszych potwierdzonych skamieniałości związanych z trawami. Znaleziono je w koprolitach (skamieniałe odchody) jednego z gatunków dinozaurów, i datowano na 65 – 71 mln. lat temu. Generalnie skamieniałe szczątki tej grupy roślin są bardzo rzadkie. Najstarsze potwierdzone szczątki organizmów z grupy jednoliściennych (do których należą również trawy) pochodzą sprzed 90 mln lat. Brak jednakże potwierdzenia przynależności tych szczątków do rodziny traw. Masz zatem rację Szanowny Czytelniku, wytykając błędne datowanie pochodzenia traw. Aczkolwiek, gdyby nasze obecne trawy miały tylko takie problemy jak ‘data narodzin’ ….
 • 2011-04-26 22:22 | dar

  Re:Problemy z murawą na nowoczesnych stadionach

  artykuł może i fajny, ale tylko dla amatarów i ludzi nie znających specyfiki branży.
  Autor przytoczył kilka wybiórczych faktów, czesto wyrwanych z ogólnie dostępnej informacji, ale nie sprawdził prawdomówności panów np z Zielonej Archotektury czy Trawnika
  Oczekiwałbym pisania o faktach a nie pod publiczkę.
  Sam znam kilku polskich naukowców, którzy mają do zaoferowania niestandardowe rozwiązania w temacie budowy tak skomplikowanych obiektów jak zadaszone boiska piłkarskie, tylko że niestety trzeba chcieć do tych ludzi dotrzeć i im zapłacić a nie opierać się na psedo-wszystko wiedzących niedouczonych amatorach, mających procesy sądowe za złe wykonanie płyt boisk, czy hodowlę muraw na źle przygotowanym podłożu, patrz w/w firmy