Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zachodnia Afryka: kres walki o władzę

(4)
Na Wybrzeżu Kości Słoniowej skończyła się walka o władzę. O trwały pokój będzie niezwykle trudno.
 • 2011-04-12 11:40 | bryka

  wpływy

  Komandosi francuscy ujęli Gagbo.Pokazywały to BBC World News i EuroNews.Francja,jak słusznie pisze autor,nie chce się pozbywac wpływów neokolonialnych.ONZ ,tak jak w Libii,"robi za przyzwoitkę".Schodzi na psy coraz wyrażniej.
 • 2011-04-12 12:40 | dziadek 2

  Re:Zachodnia Afryka: kres walki o władzę

  Jaki z tego morał i nauczka że państwa silniejsze militarnie, gospodarczo i politycznie nie pozwolą innym słabszym krajom na samo stanowienie. Tylko pod dyktando silniejszego i zawłaszczenie przez obcych cudzych ziem i surowców naturalnych.
  I głoszenie krucjat w obronie ludzi, narodu danego kraju a faktycznie samemu się prowokuje walki a potem oficjalnie wkracza jako ratunek dla obywateli.
  Cóż światowa magnacja zdolna jest do chwytania się każdej sposobności aby tylko sobie kabzę nabić.
 • 2011-04-12 16:01 | tkw

  Re:Zachodnia Afryka: kres walki o władzę

  W Afryce są państwa sztucznie stworzone, granice rysowali kolonizatorzy nie oglądając się na realia. To tak jakby w Europie poprowadzono granice po linii prostej np. od Dover do Rzymu. Zresztą w Europie też mamy zastarzałe konflikty wynikające z istniejących granic - np. Węgrzy mają duże mniejszości w Rumunii, na Słowacji.

  Dla Afryki byłoby ozdrowieńcze, gdyby pozwolić tworzyć się państwom w sposób naturalny - Sudan ostatnio się podzielił i słusznie.

  Poza tym - demokracja w Afryce to kabaret, tam od tysiącleci panują inne zwyczaje, znowu Zachód wprowadza swoje rozwiązania (zresztą durne jak pokazują kłopoty Zachodu). Tak samo demokracja w Afganistanie - samo stwierdzenie brzmi śmiesznie.

  Jeszcze długo będzie się lała krew.
 • 2011-04-13 02:56 | slawek

  Re:Zachodnia Afryka: kres walki o władzę

  Walka o wladze na Wybrzezu Kosci Sloniowej zakonczyla sie dzieki dzieki zolnierzom armi Francuskiej.Obecnie kongtygen Fracuski w Wybrzezu Kosci Sloniowej liczy 1.4tys.zolnierzy.Po przejeciu kontroli nad lotniskie w stolicy kraju Abidzamie przez zolnierzy Fracuskich pod flaga ONZ. Francja wyslala dadtkowy konygent 300 zolnierzy.Wybrzerze Kosci Sloniowej to byla kolonia Francuska.Z bylymi koloniami Francja utrzymuje kontakty handlowe i woskowe,w przeszlosci Francja wspierala prezydntow w bylych swoich koloniach militarnie.Ochrona prezydenta elekta Ouattara przez wojska ONZ i jego nowego rzadu ktory urzedowal w luksusowym hotelu w Abidzamie zablokowanego przez wojska rzadowe przegranego prezydenta Gbaglo.Sytulacja stala sie patowa,nawet zablokowanie zagranicznych panstowych aktywow i nalorzenie przez ONZ embarga na Wybrzerze Kosci Sloniowej nie zmusilo do odania wladzy Gbaglo.Nastepnym posuniem bylo Ouattara bylo wydanie zakazu eksportu zierna kakaowego przed zbiorami.Na ta decyzje w panikie wpadli producenci czekolady,na gieldach cena kakao skoczyla w gore.Wybrzeze Kosci Sloniowej to potentat swiatowy w ziernie kakaowym 40% swiatowego zaopatrzenia.Swiatowi producenci czekolady to Francja,Belgia,Szwarcarja.I pomoc militrana z jaka przyszla Francja to walka o kakao.Ouattara zasiadzie w palacu prezydnckim embarko zostanie zniesione,ziarno Kakaowe zostanie zebrane i wyslane.Po odzyskaniu niepodleglosci panstwa Afrykanskie potworzyly parlamenty na wzor Brytyjskiego ,powszechne wybory na prezydenta.Te pierwsze byly demokratyczne,nastepne wygrywal panujacy prezydent,lub usuwala go armia lub powstancy i musieli ratowac sie ucieczka.W Afryce sa silne podzialy na grupy plemiene i napewno pozostana na dlugo.Akcja Francji moze to byla pokazowka dla inego zasiedzialego prezydenta od uzyskania nipodleglossci w 1978r.Zimbabue Robert Mugabe,kraj ma swietny tyton(palenie nie modne)byla kolonia Brytyjska.Afryka to piekny kontynet pod zwgledem gograficznym i szargany wojnami.