Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prof. Marek Belka w POLITYCE

(20)
Podwyższona inflacja to problem poważny, ale przejściowy – zapewniał w trakcie spotkania w redakcji POLITYKI szef Narodowego Banku Polskiego. Marek Belka mówił też o relacjach między rządem a bankiem centralnym.
 • 2011-04-21 08:41 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Powinno być normalnie czyli nudno.

  Dużo w tym powiedzeniu mądrości.
  Pozostaje uczciwość naukowca,aby mówić o najtrudniejszym z pozycji PRAWDY rodzącą wiarę,która może leczyć GOSPODARCZYM PATRIOTYZMEM.
  Dziś wiemy,że sprawdziła się prognoza Jams'a Goldsmith'a dotycząca utopijnych pułapek.
  Potrzebny jest wykres ojczyżnianego obieg pieniądza,aby ukazać patologiczne strumienie.Tak się czyni dla obiegu wody aby przywrócić go do warunków zbliżonych do naturalnych.Gospodarowanie na kresach wschodnich za czasów IIRP bazowało na ekonomii zbliżonej do warunków naturalnych.
 • 2011-04-21 08:50 | the mentor

  Belka & NBP


  "Donald Tusk, który preferuje raczej metodę małych kroków"

  To bzdura, Dokad te 'kroki' prowadza? Rzad nie ma zadnego planu ani strategi dla Polski. Rzad nie adresuje zadnych problemow jak bezrobocie, deficyty. Wrecz przeciwnie rzad stwarza ciagle nowe problemy. Np, zatrudniajac dodatkowe 80 tych pracownikow w administracji. To rzad jest glownie odpowiedzialny za inflacje.

  Tusk nie posiada najbardziej elementarnych zdolnosci przywodczych.

 • 2011-04-21 09:40 | paberu

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  "mentor" dobre sobie...
  komuna się skończyła; może wskażesz wiarygodnego polityka z dowolnego, demokratycznego kraju, który według Ciebie ma (i REALIZUJE) jakikolwiek plan, strategię dla swojego kraju?

  dla mnie takim człowiekiem jest własnie premier Donald Tusk, zaś jego strategię (choć to słowo znacznie spowszedniało) określa najlepiej hasło: nec temere, nec timide

  co do zdolności przywódczych - jakie to romantyczne...
 • 2011-04-21 10:46 | mapokl

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  "W Polsce mamy już teraz „nowoczesną” scenę polityczną, to nie czas heroicznej walki jak na początku reform. W takim ujęciu Tusk jest pierwszym w kraju „nowoczesnym szefem rządu”, który waży to co trzeba, z tym co można."

  Wystarczy spojrzeć co wyprawiają w PiS-ie (a który przecież stanowi znaczny procent), kompletna bezradność PO i rządu który stoczył się w głęboki populizm i czeka na "lepsze czasy" dla każdej reformy. PSL który nawet nie ukrywa, że chodzi tylko o stołki i ciepłe posady dla działaczy i nie interesuje się niczym spoza specjalizacji. Tak mamy nowoczesną scenę polityczną. Jeżeli chcemy porównywać się z krajami afryki czy ameryki południowej to jesteśmy prawie, że na szczycie.

  "Donald Tusk, który preferuje raczej metodę małych kroków"
  Donald Tusk preferuje raczej metodę "całujmy każdemu d*pę i starajmy się utrzymać na stołkach". Metoda ta polega na wprowadzaniu minimalnych "zmian" szumnie nazywanych reformami, tworzenie sztucznych zasłon dymnych(aborcja,in vitro) a w rzeczywistości nie robienie nic poza mnóstwem hałasu. Odwagi politycznej brak.
 • 2011-04-21 10:53 | Andrzej

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Marek Belka wie, co mówi. Powiedział celne zdania na temat Balcerowicza, myślę, że utrafił w sedno. Wreszcie ktoś docenia działania rządu Tuska, a nie bredzi, że rząd nic nie robi.
 • 2011-04-21 12:07 | Andrzej

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Obawiam się, że "mentor" cierpi na skutki przebytej kaczej grypy, która rzuciła się na mózg.
 • 2011-04-21 14:11 | the mentor

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Nikt zdrowy na umysle nie wynajal by historyka nawet do zarzadzania kafejka na rogu ulicy.
  Tylko w kraju ekonomicznych kanibali historyk moze zaimponowac jako przywodca rzadu na drodze do ekonomicznej zaglady.

  Problem w tym ze niewielu o tym wie co jest zrozumiale. W szkolach jest religia a powinna byc ekonomia.
 • 2011-04-21 14:26 | the mentor

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Przykladow jest duzo. Np, Singapore, ne maja nawet wody a stworzyli jeden z najwyzszych standardow zycia na Ziemi, bo relizuja strategie konsekwentie i ponad partyjnie. Podobnie Dubaj, podobnie Katar, podobnie Dania. Obama ma strategie dla US. Strategie na swoja kadenceje, plan gospodarczy na 10 lat. Jasno okreslil kierunki rozwoju i poparl budzetem. Rosja ma strategie rozwoju swojej gospodarki. Rozwijaja sie dynamicznie, weszli w Bric i robia dobry szmal. Sa juz czwartym najwiekszym inwestorem na swiecie. Brytania ma strategie i realizuja ja konsekwentnie.

  A Donek i solidarny miot? Rece juz dawno opadly. 22 lata deficytow mowi za siebie. Podaj chociaz jeden przyklad ze gdzies pojechali i stworzyli klimat polityczny dla rozwoju polskiego handlu i biznesu. Jest tylko awanturnictwo; o Katyniu, o Smolensku, o krzyzu, o papierzu, to wszystko juz dawno obrzydlo.

 • 2011-04-21 15:39 | Artur

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Belka powinien byc ponadpartyjny. Jego stanowisko na temat spraw biezacych mozna okreslic jako umiarkowane. Gospodarka jest czyms realnym, a polityka raczej nie. Polacy emigruja za granice nie dlatego ze X czy Y maja wladze w Polsce. Uciekaja bo cierpia z powodow czysto ekonomicznych. Polska jest szybko rozwijajacym sie krajem "wschodzacym". To powod do dumy dla nas wszystkich. Wszystkie rzady po 89 byly konsekwentnie pro-rynkowe. Wzrost gospodarczy w okresie rzadow SLD i PiS byl najwyzszy. Wspominam o tym bo jestem zlosliwy (troche).
 • 2011-04-21 15:47 | Tenno

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Biedne PO i Donek , co wy zrobicie jak pewien niski pan zejdzie ze sceny politycznej ( oby jak najszybciej ) . Skończy się hucpa polityczna i trzeba będzie wykazać się konkretną robotą a nie akcjami (żałosnymi )i obietnicami .
  Efekty póki co są marniutkie .
 • 2011-04-21 16:46 | the mentor

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  co do zdolności przywódczych - to nie jest romantyczne

  http://www.youtube.com/watch?v=D7757kEyMpU&feature=related
 • 2011-04-21 19:26 | pijok

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Oczywiście, że PO nie jest idealna i ma całą palete wad - miedzy innymi takich jakie wymienil the mentor i inni, ale niestety w Polsce nie ma dla nich obecnie zadnej alternatywy.
  Donald Tusk postawil sobie za cel byc 2x z rzedu premierem jako pierwszy w III RP i do tego dąży - niestety kosztem zaniechania niezbednych reform. Pozostaje nadzieja (bardzo nikła -.-) ze w przyszlej kadencji PO zacznie cos robic.

  Btw. jakie znaczenie ma to ze Donald Tusk jest z wyksztalcenia historykiem? wg ciebie mentor premier powinien miec zapewne wyksztalcenia managera albo cos w tym stylu?
 • 2011-04-21 21:25 | the mentor

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  To tak jakbys poszedl na operacje serca do elektryka.
  Studia historyczne nie przygotowuja do zarzadzania. Historyk nie nadaje sie do zarzadzania kafejka na rogu ulicy a w Polsce zarzadza gospodarka. A wlasciwie to nie zarzadza bo nie ma o tym zielonego pojecia. 38 mln ludzi placi za ten eksperyment. Jego record mowi sam za siebie 3.5 roku przy korycie i wzrost dlugu publicznego o 320 mld zl. Recordowe deficyty co roku, jak dobrze ze ma jeszcze co sprzedac po PRL. Ale sprzedaje bez manadtu, nielegalnie. Rozwiazaniem jest bojkot wyborow dopoki partie zabetonowane w ukladzie nie wystawia wykwalifikowanych ludzi. Ktorych w Polsce nie brak.
 • 2011-04-21 21:40 | Kaliban

  Ciekawe jaki stołek sobie w rzadzie upatrzyl Belka?

  Że tak wychwala Donalda pod niebiosa? Tusek to taki typ: dużo piany mało wody. Też kiedyś broniłem takiego syna, ale po 4 latach rządzenia przejrzałem na oczy...
 • 2011-04-21 21:46 | Kaliban

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Łacina dobrze i brzmi, ale do Tuska pasuje li tylko w kontekście skuteczności jego działań porównywalnej do wyników "Dzieciny, pierzyny i łaciny" za buntu Chmielcnickiego i kozaczyzny. A sytuację ma o wiele łatwiejszą było nie było.

  Schlebianie tłuszczy i wynajmowanie netowych liżydupów głosów nie przysporzy oj nie. Da się przeboleć jeśli widać, że trudne dziś zaowocuje lepszym jutrem. Póki co gówniane dziś obiecuje tylko głębsze zanurzenie jutro. Nie ma co gadać, ani Kaczor, ani Tusek się nie sprawdził. Pora na kogoś innego. Ja stawiam na Palikota. Jak nie będzie lepiej to przynajmniej weselej.

 • 2011-04-21 22:58 | kitto

  Prof. Marek Belka uświadamia jakim krajem jesteśmy.

  Słabym, rozgrabionym, źle rządzonym. Demokracja zbiera żniwo.
 • 2011-04-21 23:16 | paberu

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  kraje Dalekiego Wschodu: poprzez analogię do Japonii, w której trochę czasu spędziłem, ich sukcesu (tzn. wysokiego standardu życia) dopatruję się w mentalności i reprezentowanych postawach społecznych (oraz geografii); czemu Polacy niekoniecznie są tak pracowici, marudzą i często są destruktywni? nie jestem pewien, ale to temat na zgoła inną dyskusję; (nie żeby było z nami źle, ale po prostu wiele rzeczy pojmujemy inaczej).


  kraje Bliskiego Wschodu czerpiące zyski z wydobycia paliw kopalnych: bez komentarza (chyba nie zwróciłeś uwagi na to, jak w tych krajach buduje się dobrobyt; choć, to prawda, za jakiś czas może być całkiem fajnie, bo dużo inwestują w edukację).


  Dania: nie znam się, żadnego polityka też nie wymieniłeś.


  Obama: ma (miał?) plan i udało mu się wielu ludzi porwać i unieść (mnie również), gorzej niestety z realizacją jego poszczególnych pomysłów; dlaczego? ano dlatego, że wszyscy działamy w określonych ramach, współpracujemy z wieloma ludźmi, którzy mają swoje interesy i nie wystarczy huknąć i przedstawić swój plan; więcej,- zdarza się, że podczas realizacji naszego wspaniałego planu sami zmieniamy zdanie w wielu kwestiach i stajemy się, uwaga, PRAGMATYCZNI;


  teraz, jak to się ma do naszej klasy politycznej: Donald Tusk jawi mi się na tle większości polityków jako człowiek bardzo pragmatyczny i nie rozumiem jak można po raz n-ty traktować go jako uosobienie wszystkiego niefajnego co się u nas dzieje;


  przeświadczenie o tym, iż jeden człowiek (w tym wypadku premier) ma odpowiadać za całokształt prawie 40-milionowego demokratycznego kraju należącego do Unii Europejskiej (dyktatura odpada, praw człowieka też łamać zbytnio nie wolno) jest tak surrealistyczne, że ręce opadają;


  dlaczego uważam w tym kontekście zdolności przywódcze jako coś romantycznego?,- otóż widzę w Twoim wpisie (i czasem w wypowiedziach innych ludzi) tęsknotę za jakimś bliżej nieokreślonym "mesjaszem" jak u Mickiewicza, bądź u innych wieszczy polskiego romantyzmu;


  z tej samej epoki polecam poetów angielskich (szczególnie Williama Blake'a): również nie są piewcami świata materialnego, ale zalecają szukać "mesjasza" w sobie oraz u bliźniego.

  dość, albo zbyt wiele
 • 2011-04-22 00:23 | Śleper

  Balcerowicz to mit

  Do polityki i gospodarki potrzeba właśnie takich ludzi jak Belka. Gdyby był Balcerowiczem, to już mielibyśmy 1% wzrost gospodarczy, który to wynik sprokurował nie kto inny jak bohater Balcerowicz pełniący obowiązki prezesa NBP za rządów lewicy. Balcerowicz to mit, z którym będzie się trzeba prędzej czy później uporać, tzn. obiektywnie ocenić. Gdyby Belka był takim "kozakiem" jak Balcerowicz, to już dzisiaj z tego drugiego byłby tylko popiół, ale on jest 1,5 gościa i nie zajmuje się maglem.
  Zgoda na negatywną ocenę rządu, ale jak piszą znowu inni, nie ma alternatywy, bo bogoojczyźniany PiS jest gorszy niż ptasia grypa. Jedyna nadzieja, że oni się w końcu zgryzą i w powstałą próżnie wejdzie młode pokolenie polityków z jasno sprecyzowanym planem.
 • 2011-04-24 14:54 | Tadeusz Stokłosa

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Słusznie M.Belka mówi o politycy stałych mniejszych roztropnych kroków Rządu. Jak niewielu zna świat dzisiejszy. Zna Ziemię całą oraz ważnych ludzi.Prof.M.Belka zawsze może być najlepszym prezydentwm po B.Komorowskim.Mielibyśmy stabilne racjonalne rządy długo.
 • 2011-05-05 17:57 | jack82

  Re:Prof. Marek Belka w POLITYCE

  Deficyt obecnego rządu nie jest rekordowy, rekordowy był za SLD około 2001 roku. Liczy się tylko deficyt w ujęciu procentowym - lubisz populizm. Natomiast jeżeli uważasz się za lepiej wykształconego to załóż własną partie i wygraj wybory. Od wiedzy obecny premier ma doradców.