Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak powstają relikwie

(18)
Relikwie, z łac. pozostałości, to resztki szczątków cielesnych świętych i błogosławionych. Po ekshumacji przygotowują je do kultu siostry klauzurowe, rozdrabniając na kruszynki mrówczą pracą, przy szepcie modlitwy.
 • 2011-04-30 01:41 | inkwizytorstarszy

  Jak całować świętego?...

  Czy można świętego/świętą (po śmierci chyba) całować w każdą część świętego ciała, czy tylko kości?
  A jeśli nie, to dlaczego? (mięsko be?)
 • 2011-04-30 03:56 | serowik

  Re:Jak powstają relikwie

  Wydaje sie, ze kult relikwi jest cywilizowana forma poganskiego kanibalizmu.
  Brzmi to bardzo brutalnie. W wielu przeszlych? kulturach zjadano wroga, zeby przejac jego sile i spryt. Ale wyobrazenie o krojeniu nozem kosci Swietego dla kogos kto nigdy w zyciu nie widzial procesu zabijania nawet kury wydaje sie niemniej makabryczne.
  Nowoczesne badania naukowe pokazuja, ze wiara w lekarza, kontakt z nim, moze miec wiekszy wplyw na uzdrowienie niz chemiczne lekarstwa.
  Ludzie w niektorych krajach chodza dobrowolnie i bardzo czesto, z prawdziwej wewnetrznej potrzeby na cmentarze, zeby odwiedzic swoich bliskich zmarlych. Niektorzy wyjmuja cialo z grobu i jedza wspolny posilek.
  Rozmawiaja ze zmarlymi i ulatwia im to rozwiazywanie zyciowych problemow.

  Zjawisko, ktore przez tysiace lat w roznych formach pomagalo zyjacym zyc nie da sie rozsadnie odrzucic tylko dlatego, ze naukowymi metodami nie zostalo rozpoznane. Nowoczesna nauka rozwija sie bez przerwy i glupota jest stwierdzenie, ze to czego metoda naukowa nie stwierdza, nie istnieje.

  Trzeba miec tylko nadzieje, ze interes z relikwiami nie rozwinie sie zbyt gwaltownie, bo wtedy bedzie nam grozil nowy Martin Luther. Z rzeczowego artykulu wynika, ze Kosciol Swiatowy na razie panuje nad sytuacja. Jak sie to rozwinie w Polsce? Czy nie grozi kolejna "Komisja majatkowa", kiedy Zakonnice poprosza o pomoc bieglych doradcow z SB? Juz widac, ze popyt znacznie przewyzsza podaz.
  Bogdan Serowik
 • 2011-04-30 10:59 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Jak powstają relikwie

  Wiara czyni cuda.
  "Nie jest ważne kto w jakiego Boga wierzy,to wiara,a nie Bóg czyni cuda."
  To refleksja męża naszej Marii Skłodowskiej.
 • 2011-04-30 11:41 | Andrzej

  Re:Jak powstają relikwie

  Relikwie to średniowieczny przeżytek. Tak, jak zakony klauzurowe i przymusowy celibat księży.
 • 2011-04-30 13:16 | Tenno

  Re:Jak powstają relikwie

  A jednak - trupoluby!
 • 2011-04-30 17:50 | kasia

  Re:Jak powstają relikwie

  Katolicy są dziwni...
 • 2011-04-30 18:32 | przejrzysty

  Re:Jak powstają relikwie

  Reportaż z domu wariatów. Dziękuję i życzę miłego dnia.
 • 2011-04-30 19:36 | jerry111

  Re:Jak powstają relikwie, itd.

  "Relikwie to średniowieczny przeżytek. Tak, jak zakony klauzurowe i przymusowy celibat księży."

  Przecie nic sie nie zmienilo... kosciol rzymsko-katolicki wciaz mentalnie tkwi w glebokim sredniowieczu!
 • 2011-04-30 21:14 | Ryszard314

  Re:Jak powstają relikwie

  Bardzo ciekawy artykuł. Nie sądziłem, że w XXI wieku istnieje tak duży popyt na relikwie, to faktycznie może rodzić nadużycia, z drugiej strony, czy to nie wszystko jedno z której kości pochodzi odłamek (można przeprowadzić stosowne eksperymenty wykazujące, który odłamek ma większą moc np. cudownego uzdrawiania. Popyt na relikwie świadczy o materialistycznym podejściu wiernych, którym jakoś sam duch (dusza) nie wystarcza. Kość to kość, coś konkretnego. Przy okazji ciekaw jestem, czy poza krwią przechowuje się inne płyny fizjologiczne świętych lub błogosławionych ?
 • 2011-05-01 21:20 | logika

  Re:Jak powstają relikwie

  ludzie... z tymi relikwiami to prawda, ze one promieniuja swietoscia. Chociaz to trudne do uwierzenia, ale tak jest. A pisze Wam o tym ja, co na poczatku nie wierzylam, ale sama sie o tym przekonalam.
 • 2011-05-02 08:11 | babcia

  Re:Jak powstają relikwie

  Ze ludzie nie znaja podstaw religii, to mnie nie dziwi, ale ze kler swiadomie, z premedytacja i dla kasy łamie Dekalog, tego nie pojmuję! Oni chyba sami nie wierzą w to, co wciskają barankom.
 • 2011-05-02 14:25 | ala

  Re:Jak powstają relikwie

  Jadwiga miala 180 cm wzrostu ? Przeciez miala 13 lat gdy zmarla. Poza tym w Sredniowieczu ludzie byli nizsi niz my. Chyba sie komus cyferki ostro poplataly :-)
  pozdrawiam
 • 2011-05-02 15:14 | wnukmarek

  Re:Jak powstają relikwie

  Jadwiga w chwili śmierci miała ok.25lat,w wieku 13lat wydano ją za Jagiełłę.Ludzie wysocy też się zdarzali,Jadwigi szkielet jest przecież dokładnie zbadany.Kościół idzie z duchem czasu wracając do relikwii,może nawet wróci handelek odpustami.Mamy czasy komercjalizmu i dążenia do zysku za wszelką cenę.Może nawet wygotują ciało błogosławionego i będą handlować lub załatwiać interesy kostkami jak to było ze szkieletem św.Wojciecha.Każdy towar ma swojego kupca i klient to nasz pan.
 • 2011-05-04 08:09 | ricky

  Re:Jak powstają relikwie

  Artykul jest bardzo interesujacy i czyta sie go jak naprawde dobry horror.
  Wydaje sie ze kosciol rzymsko-katolicki wciaz propaguje sredniowieczne doktryny religijne i stara sie tymi metodami przekonac a moze rowniez poglebiac wiare w religie przecietnego czlowieka.
  Wydaje sie ze polski kosciol nie zauwazyl ze jest XXI wiek i ma do czynienia z pokoleniemi wyksztalconych ludzi.
 • 2011-05-08 18:27 | igielnik

  Re:Jak powstają relikwie

  Nie sposób nie zgodzić się z prezentowanymi tu opiniami. Chwała tym wszystkim, którzy myślą racjonalnie i kontestują obowiązujące w Kościele katolickim porządki. Kult relikwi to połączenie zabobonów, praktyk pogańskich, bałwochwalstwa, nekrofilii, któtko mówiąc - niezbity dowód na zdziczenie obyczajów. Katolicy, obudźcie się!
 • 2011-08-06 13:01 | monkey99

  Re:Jak powstają relikwie

  Cytat: "Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mię miłują i strzegą przykazań moich."
  Księga Wyjścia 20, według Biblii Jakuba Wujka. Więc gdzie tu miejsce na relikwie? Zwykłe bałwochwalstwo i pogaństwo. Dlatego uważam religie i kościoły za coś co uwstecznia umysłowo ludzi i jako takie winno być zakazane podobnie jak inne formy fanatyzmu.
 • 2012-09-17 20:25 | ash

  Garść ciekawostek...

  Kilka ciekawostek. Świętego Tomasza z Akwinu zaraz po śmierci obgotowano, żeby szybciej zdobyć kości (ciekawe co zrobili z "rosołkiem"...?). Pielgrzymi w Santiago de Compostela rzucali się na ścierki, którymi przecierano relikwiarz i wosk ze świec z ołtarza, po czym "zdobycz"... zjadali. Według XIX wiecznych obliczeń z drewna Św. Krzyża - przechowywanego w kościołach na całym świecie można by wybudować spory kościół. A Św. Stanisław ze Szczepanowa miał trzy głowy... każda uchodzi za prawdziwą. Tak kult relikwii wyglądał kiedyś. Ciekawe co będzie za parę lat...?
 • 2012-10-31 14:42 | Katolik

  Re:Jak powstają relikwie


  ''W takich dyskusjach proszę, by odczytano dalszą część tego zdania, która mówi czyich obrazów nie można czynić i im się kłaniać. Jest tam mowa o tym, „co jest na niebie (...) na ziemi (...) w wodach (...)”. Nie jest tam napisane: „w niebie” tylko „na niebie”. A ma to duże znaczenie. Termin „na niebie” – dotyczy słońca, gwiazd itp. (por. Pwt 4,19), które są utożsamiane z bożkami (por. Ez 8,16). To samo dotyczy określenia „na ziemi” (Pwt 4,39), co można wiązać z wszelkimi czczonymi zwierzętami, czy ubóstwianiem niektórych ludzi, sił przyrody itp. (por. Ez 8,10; Mdr 13,10;15,18; Ps 106,20). A przecież nikt z katolików nie czci gwiazd, zwierząt, czy potworów morskich, tylko Chrystusa, Maryję czy świętych, którzy są w niebie. ''

  Proszę poczytać to, co napisano w artylule pod linkiem. Nie ma pan racji!

  http://www.traditia.fora.pl/py(...)10.html