Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Thor – amerykański mit w popkulturze

(4)
Na ekranach kin zagości Thor – nordycki bóg, który wszedł do amerykańskiej popkultury dzięki komiksom Marvela. To doskonała okazja, aby bliżej poznać jego dzieje.
 • 2011-04-30 09:47 | pantherion

  Pomocy!

  Mimo ze komiks jest mi bliskim medium, uniwesum Marvela jakos mnie nigdy ni pociagalo. O ich Thorze nie wiem nic i pewnie dlatego dostrzegam pewna sprzecznosc, jesli chodzi o jego geneze. Bo i z jednej strony "na Ziemię spada potężny młot, na którym zapisane są prorocze słowa: „Ktokolwiek utrzyma ten młot, jeśli będzie tego wart, winien posiąść Moc… THORA”. Broń zostaje odkryta przez wątłego i mizernego lekarza Donalda Blake’a, który w mgnieniu oka zyskuje posturę atlety i niesamowite zdolności", a z drugiej "Bóg błyskawic jest nieco podobny do Supermana – podobnie jak on jest przybyszem ze swojego świata, obcym z innej rzeczywistości, próbującym nauczyć się człowieczeństwa i bycia pożytecznym dla otaczającej go społeczności". To co, jest lekarzem, czy bogiem-kosmita? Czy jakims cudem jednym i drugim? Wie ktos?
 • 2011-04-30 13:03 | Chudy

  Re:Thor – amerykański mit w popkulturze

  Jest zarówno i jednym i drugim. Odyn, chcąc nauczyć Thora pokory i szacunku do bliźniego, sprowadził duszę Thora do ciała cherlawego Blake'a. Gromowładny bóg dawał o sobie znać tylko i wyłącznie wtedy, gdy Blake miał w zasięgu ręki młot Thora, Mjolnir. W dodatku gdy miała miejsce pierwsza przemiana to okazało się, że Thor ma amnezję - nie wiedział nic o swoim rodowodzie ani o planach Odyna. Wraz z rozwojem fabuły stan jego pamięci stosunkowo się zmieniał...

  To wersja z pierwszych komiksów o Thorze, autorstwa Stana Lee, Larry'ego Liebera oraz Jacka Kirby'ego. Z czasem geneza Thora ulegała zmianie i różnym innym modyfikacjom, czego dowodem są takie komiks jak "Thor: The Mighty Avenger" rysowany przez Chrisa Sammne.
 • 2011-05-02 08:42 | zimt89

  Polecam także "Amerykańscy bogowie" Neila Gaimana

  Nordycką mitologią zainspirował się także Neil Gaiman i zrobił to o wiele zgrabniej i sensowniej w swojej powieści, niż twórcy komiksów Marvella. Tutaj także mamy Lokiego i Odyna, ale w kontekście zagubienia we współczesnej cywilizacji i utraty wiary w dawnych bogów. Z resztą, warto przekonać się osobiście.
 • 2011-05-02 11:56 | pantherion

  Re:Thor – amerykański mit w popkulturze

  i wszystko jasne. dzięki!