Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

(23)
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jeden, mało istotny przepis o Komisji Majątkowej jest co prawda niezgodny z Konstytucją, ale siedem innych, które zostały zaskarżone przez SLD, raczej są z nią zgodne.
 • 2011-06-09 12:06 | sosnowska

  Niestety,sprawa dobitnie

  potwierdziła,że Polska jest krajem absolutnie wyznaniowym.Słowo J.Urbana "stało się ciałem".Od razu,zanim jeszcze przewidział dokładnie koncówkę.Ateraz dalej w mysl: Daj kurze grzędę.....Bolesna sprawa,niewątpliwie kryminalna,ale cóż, to wina naszych kolejnych rządów i nieskończonej /jak wiemy/ pazerności i zachłanności,i bezczelności naszych hierarchów.
 • 2011-06-09 12:15 | bezspokoju

  Co w garści - to moje.

  Kiedyś napisałem, że bez względu na orzeczenie T.K. to, co zostało przyznane Kościołowi i tak tam pozostanie. Jak mawiał znany kardynał " kundelki szczekają", a jak widać , beneficjęci ciemnogrodu mają się dobrze.
 • 2011-06-09 12:44 | zl27

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  i w ten prosty sposob TK zaakceptowal i zatwierdzil zlodziejska, niezgodna z polskim prawem, korupcjogenna dzialalnosc tzw "Komisji Majatkowej". Mozna podejrzewac, ze za taka wykladnia dominowal strach przed lawina zgloszen aby wyjasnic i domagac sie ogromnych odszkodowan od roznych przedmiotow gospodarczych, osob prywatnych poszkodowanych przez dzialalnosc tejze "Komisji Majatkowej".
 • 2011-06-09 12:55 | Slawczan

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  Jednym słowem Trybunał potwierdził to co w sposób dwuznaczny sugerował zawsze Jarkacz - że jest siedlisko typów dwuznacznych moralnie, bynajmniej nie staojace na straży norm prawnych RP ale kierujących miast literą prawa, swoimi mniemaniami i sympatiami, kreujących ów ,,imposybilizm" naszego prawa.
  Serwilizm tych typów(zważywszy na ich postawę trudno ich nazwać inaczej) wobec dominującej obecnie w kraju korporacji świadczącej usługi religijne a jednocześnie dostarczającej JEDYNEGO uznanego przez państwo wzorca światopoglądowego jest zniesmaczający. Myślę ,że osoby o takim ,,kręgosłupie" śmiało by odnalazły sie w PRLu usługując kierowniczej roli Partii z równą gorliwością i odwagą jak obecnie służą KK
 • 2011-06-09 12:57 | ciotka matylda

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  Czego można spodziewać się po fasadowej instytucji jaką jest TK. Cały ten TK oraz nasi miłościwie nam panujący z p.Prezydentem Komorowskim na czele, robią wszystko aby zrobić dobrze naziemnemu personelowi Pana B. Myślę jednak, że wszystkie te pokrętne wypowiedzi TK jak i działania rządzących wyjdą bokiem KK .
 • 2011-06-09 13:30 | maksymilian

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  W innej sytuacji powiedziałbym, że utrzymany w dość ostrym, krytycznym tonie artykuł podważa autorytet Trybunału Konstytucyjnego. Ale tu zdaje się nie ma już czego bronić. Coraz bardziej upolitycznione mechanizmy wyboru członków Trybunału, uleganie naciskom (vide ostatni, przyjęty, wniosek marszałka Schetyny o odroczenie rozpatrywania przedmiotowej sprawy), przyjmowanie udziału w politycznych wendettach, jak w przypadku dekretu o stanie wojennym czy tzw."ustawy deubekizacyjnej", konformistyczna i lękliwa postawa w sprawach z religią czy ideologią w tle, wszystko to sprawia, że Trybunał coraz częściej staje się zwykłym elementem politycznej gry i układanki w Polsce, tracąc walor najwyższego arbitra konstytucyjnego. Do tego dochodzi przedziwna pragmatyka w działaniu Trybunału, gdzie czysta litera prawa jako najwyższa przesłanka orzeczeń ustępuje miejsca względom praktycznym (ew."skutki orzeczenia dla skarbu państwa"). Kuriozalna pragmatyka TK realizuje się także w nagminnym tzw. "odraczaniu wejścia w życie" orzeczeń, dopuszczającym funkcjonowanie przez dłuższy czas w obrocie prawnym przepisów o stwierdzonej niekonstytucyjności - nie wiem czy jeszcze gdzieś na świecie funkcjonuje na co dzień taki ewenement, jako normalny stan rzeczy. Rejestr spraw, którymi na co dzień zajmuje się TK jest czasem zadziwiający, Trybunał rozpatruje sprawy, które powinny znajdować się na wokandzie co najwyżej poszczególnych izb SN lub NSA. Przykłady:
  - 4. P 110/08 z 2011-05-05, Zasady utraty prawa do wynagrodzenia przez nadzorcę sądowego i zarządcę;
  - Wyrok z dnia 2010-03-25 Odpowiedzialność za brak opłaty za przejazd po drogach krajowych.
  - Wyrok z dnia 2009-07-07 Kary pieniężne za naruszenie przepisów o rybołówstwie
  - Wyrok z dnia 2009-07-28 Kara grzywny za naruszenie obowiązków określonych w regulaminie utrzymania porządku i czystości na terenie miasta.
  - Wyrok z dnia 2009-09-22 Sankcja za brak pozwolenia na użytkowanie stacji dystrybucji gazu płynnego propan-butan.
  Trzeba się naprawdę dobrze postarać, aby znaleźć odniesienia do Konstytucji RP w przepisach o handlu gazem propan-butan lub w regulaminach o utrzymaniu porządku i czystości w miastach. Trybunałowi najwyraźniej spodobała się rola regularnego ogniwa w procesie stanowienia wszelkiego prawa w Polsce, miast organu o charakterze w zasadzie nadzwyczajnym. Systematyczne obsuwanie się w dół autorytetu TK to też efekt zwykłego polskiego pieniactwa, ugrupowania polityczne, nie mogąc nic wskórać w trakcie normalnego procesu legislacyjnego, który i tak w Polsce jest bardzo rozbudowany, ze wszystkim, co jest im nie w smak lecą zaraz do TK. Taki to już kraj, wszystko potrafimy zdewaluować i rozmienić na drobne, a choćby wszystko się waliło to "nasze" musi być na wierzchu.
 • 2011-06-09 14:47 | wolf

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  Prawdę mówiąc jestem w lekkim szoku po orzeczeniu TK. Spodziewałem się jakichś uników, niejednoznaczności itp., ale to co się stało to jawne zalegalizowanie wieloletniego złodziejstwa, w pełnym majestacie prawa.

  Wychodzi więc na to, że kto przez ostatnie dwadzieścia lat nie kradł, nie kombinował, nie wykorzystywał ślepoty i słabości tego kraju, kto nie korzystał na tchórzliwości polityków - ten po prostu był ciężkim frajerem.
  Co Trybunał Konstytucyjny, najważniejsza z prawnych 'wyroczni', potwierdził całą swoją powagą i autorytetem.

  Słyszałem już dziś rano w radiu wypowiedź któregoś z rzeczników Kościoła - pełen triumfalizm i nieskrywana radość, że od tej pory można się będzie w razie jakichkolwiek wątpliwości powoływać na orzeczenie Trybunału i udawać niewiniątko. I czułem, że jeszcze chwila a nie opanuję odruchu wymiotnego.
 • 2011-06-09 14:51 | Wojciech

  Re: Trybunał prostytucyjny

  Kolejny skandal kościelno partyjnej demokracji. Miliardy poszły na utrzymanie bizantyjskich dworów brzuchatych dygnitarzy. Czy mógłby Pan wyjaśnić jak należy rozumieć nadużywany termin "majątek zrabowany przez komunistów". Czy oni aby zżarli ten majątek lub wywieźli do Moskwy? Prędzej kościół rabuje i majątek transferuje do Watykanu.
 • 2011-06-09 16:39 | mieszko

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  maksymilian pozostaje się tylko podpisać pod tym co napisałeś...
 • 2011-06-09 18:19 | Adam 2222

  Od Mazowieckiego do Tuska, premierzy III RP pozwalają na grabież nas przez Watykan. Pralnia lewej kasy jaka jest Darowizna dla krk istnieje w dalszym ciągu i cicho o niej. Z KM były przekręty od początku i gdyby nie Urban i NIE,

  to nic byśmy o tym nie wiedzieli.
  Nic pan nie wspomina ze stronę III RP reprezentowali w KM księża.

  W jaki sposób Watykan otrzymał "majątek zagrabiony przez komunistów" widać z działań KM.

  Sprawa nie jest zakończona, bo na pewno odbierzemy Mafii Watykanskiej to co nam ukradła.
  To kwestia tylko czasu aż pogonimy Geniuszy Narodu Polskiego z KOR, S i ich królików.
 • 2011-06-09 18:31 | maksymilian

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  Nie tak dawno Trybunał rozpatrywał sprawę ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności. Był tam taki zapis, że gminy mają obowiązek udzielania bonifikat niektórym użytkownikom wieczystym przy przekształceniu w prawo własności. Trybunał stwierdził niekonstytucyjność tych obowiązkowych bonifikat, jako ingerujących w prawo własności samorządów. A tu proszę, przez 20 lat przychodzili z decyzjami Komisji jacyś duchowni czy pełnomocnicy Kościoła do samorządów i wskazując palcem na wybrane grunty gminy mówili "od dzisiaj to nasze".
 • 2011-06-09 20:00 | zl27

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  a co z majatkami Kosciolow Niemieckich katolickich i protestanckich, ktore zostaly po wojnie zgrabione przez Polski Kosciol Katolicki???
 • 2011-06-09 22:36 | Bejotka

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  Nie lubię tzw. "wielkich słów", ale tu tylko jedno ciśnie się na usta: HAŃBA.
 • 2011-06-10 03:15 | warszawiak

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  Pewnego dnia powstanie specjalna komisja dla rozlicznia solidarnych zbrodni.
  Komisja Majatkowa to ciagle maly pikus w porownaniu z prywatyzacja.
  Nie widze by zdradzieckie solidarne rzady przetrwaly poza Euro2012.
 • 2011-06-10 08:43 | Arms

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  Osobliwosc w postaci funkcjonowania w praktyce niekonstytucyjnych regulacji, procedura sankcjonowana przez Trybunal, jest rzeczywiscie ewenementem na skale swiatowa i niewatpliwie jednym z najbardziej oryginalnych w historii prawodawstwa osiagniec polskiej mysli prawniczej. De facto, wg takiego porzadku, jest TK firma rozdajaca pozowlenia na proceder lamania Najwyzszej Ustawy. Przedmowca wymienil kilak bardzo szczegowlowych przypadkow funkcjonowanie tego triku, ale sa dzialania o charakterze sytemowo ustrojowym nieomal. Np. obecnie po cichu prowadzony jest proces przygotowujacy grunt pod zawlaszczenie majatku spoldzielni mieszkaniowych: zabawa polega na kolejnym odsylaniu do TK przez komisje poselskie, juz chyba 'siedemnastej' wersji
  prawa spoldzielczego totalnie niezgodnej z najwyzsza ustawa, pomijam juz jej zgodnosc ze zdrowym rozsadkiem i rozumem. Liczebnik ujety zostal tutaj
  w cudzyslow, bo kazda kolejna wersja jest zasadniczo identyczna z poprzednia. Ciekaw jestem, jak by postapili wlasiciele prywatnych biznesow, gdyby ktos z sejmu i TK im mataczyl w ten spsosob wokol ich majatku? A podobno mamy zagwarantowana rownosc roznych form wlasnosci! Wlasciwie ciekawy temat dla tygodnikow. Ale jakos dziwnie maja wazniejsze sprawy na glowie: prawa homo, cudaki szpaki itp...
 • 2011-06-10 10:07 | Mak

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  A może my po prostu źle odczytujemy skrót TK? Może należy go czytać Trybunał Kościelny?
 • 2011-06-10 10:18 | zl27

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  chyba rowniez skrot RP oznacza Rzymskokatolicka Polska.
 • 2011-06-10 10:30 | brieg

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  W sumie jest obojetne kto jest wlascicielem, problem polega na tym, aby Kosciol kat. i jego "pracownicy" w Polsce placili TAKIE SAME PODATKI jak placa obywatele polscy i polskie firmy. Cos na temat ROWNOSCI wobec prawa mozna znalezc w Polskiej Konstytucji, czy ona rzeczywiscie jest respektowana?
 • 2011-06-10 11:19 | sugadaddy

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  Moze będzie to niepopularne, ale - jaki naród - taki trybunał /rząd, sejm etc,etc, a co najważniejsze KOŚCIÓŁ, ktory de facto rządzi/ Mamy to na co, najwyrażniej, zasługujemy. Popatrzcie tylko na tych posłów co to, prawie, jednogłośnie wybrali nowego prezesa IPN - a ilu z nich w TV jest, rzekomo, za likwidacją tego upolitycznionego pseudo urzędu? Pic na wodę, fotomontarz, a my, naród zwyczajnie kupujemy to gówno.
 • 2011-06-10 12:21 | maksymilian

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  "... zabawa polega na kolejnym odsylaniu do TK przez komisje poselskie, juz chyba 'siedemnastej' wersji
  prawa spoldzielczego totalnie niezgodnej z najwyzsza ustawa, pomijam juz jej zgodnosc ze zdrowym rozsadkiem i rozumem."
  Jeżeli jest tak jak Pan pisze, to mamy rzeczywiście kolejne, nasze polskie, oryginalne rozwiązanie ustrojowe: komisje sejmowe na bieżąco konsultują projekty ustaw z Trybunałem Konstytucyjnym. Może by zatem w gmachu Sejmu otworzyć filię Trybunału, skoro Biuro Legislacyjne Sejmu, Senat, Kancelaria Prezydenta samodzielnie nie radzą sobie ze skleceniem prawidłowych legislacyjnie ustaw?
 • 2011-06-10 13:34 | sugadaddy

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  PS.Skąd mi się wzięło przekonanie, że monter ma coś wspólnego z montażem?
  FOTOMONTAŻ.
 • 2011-06-10 22:55 | białas

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  W tym przypadku TK uznał, że skoro Komisja już nie istnieje to nie ma sprawy. Nie tak dawno TK uznał, że dekret o stanie wojennym był sprzeczny s Konstytucja PRL. Nie ma już PRL i jej Konstytucji, dekret oczywiście nie jest aktualny, TK jeszcze wówczas nie istniał, ale uznał się za właściwy do orzekania czegoś czego nie ma od wielu wielu lat. A tak przy okazji czytając uzasadnienie do wyroku o niezgodności dekretu, ma się wrażenie, że czyta się traktat politologów a nie sędziów /co to ma wspólnego z metodologią prawniczą?/. Jest kilka orzeczeń TK, które mogą świadczyc o zbyt osobistych przekonaniach sędziów. Gdyby tak było faktycznie to bardzo źle świadczyłoby również o trybie wyboru sędziów. Zresztą kilku sędziów miało /ma/ polityczne doświadczenie /np. byli posłowie/. A z oceny Komisji Majątkowej można wywnioskowac również to, władza byłego ustroju /a także wcześniejsze jak pisze Pan Red./ przejmowała z naruszeniem prawa majątki kościelne tak teraz w odwecie niezbyt czysto dokonywała odbioru /???/ Komisja, z udziałem przedstawicieli urzędu nauczycielskiego kościoła. Sprawiedliwie wg. Starego Testamentu oko za oko ... I jest dobrze, wszyscy jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli kościoła mają czyste sumienie - chociaż takie oficjalne poczucie. A gdzie minimum przyzwoitości - chrześcijańskiej skromności, pokory ...
 • 2011-06-12 01:04 | Kasia

  Re:TK zamknął sprawę Komisji Majątkowej

  Ale ma pan sliczne zdjecie panie Czezary , widze ze jest inne niz wczesniej, ten usmiech i ta wspaniala fryzura , super zdjecie .