Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ucz się pod klucz – podsumowanie

(2)
Zamykamy cykl artykułów poświęconych maturze z języka polskiego. Wzięliśmy ją pod lupę, by zaapelować o namysł nie tylko nad sposobem egzaminowania, ale i nauczania tego wyjątkowego przedmiotu.
 • 2011-06-24 17:25 | Krzysztof Mazur

  Język polski i literatura to dwa różne przedmioty


  Na maturze egzaminem obowiązkowym powinien być egzamin z języka polskiego w formie zbliżony do egzaminu z języka obcego. Egzamin z literatury powinien być egzaminem do wyboru. Obecny egzamin maturalny z języka polskiego jest bardziej egzaminem z literatury niż sprawdzianem z umiejętności poprawnego posługiwania się językiem polskim. Nic dziwnego, że maturzyści mają problemy z napisaniem prostej notatki, nie rozumieją znaczenia wielu wyrazów, mają trudności z poprawnym zrozumieniem tekstu mówionego, a ortografia, interpunkcja czy też poprawna składnia w zdaniu to dla wielu zbyt duże wyzwanie. Obecny przedmiot język polski powinien zostać podzielony na dwa przedmioty: język polski i literaturę.


  Czytaj blog: Aby moje wnuki żyły w lepszym kraju; wpis Nowa matura http://krzysztofmazur.blox.pl/html
 • 2011-09-28 10:16 | nauczyciel

  Re:Ucz się pod klucz – podsumowanie

  Moim zdaniem egzaminy testowe nie sprawdzają wiedzy uczniów ani studentów. Powinny wrócić egzaminy otwarte takie jak stosowano przed reformą. Uczeń w czasie egzaminu powinien dostawać arkusz np.4 kartki A 4 + ewentualnie teksty utworów do skomentowania. W tej chwili matura sprawdza wyłącznie umiejętność pisania pod klucz. Na maturze z języka obcego powinno być podobnie-kartka A4 + tekst.