Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co dalej z Grecją, co dalej z euro

(6)
Do 3 lipca parlament w Atenach ma uchwalić pakiet oszczędności, który jest warunkiem uruchomienia kolejnej transzy z pierwszego pakietu pomocowego, a do połowy miesiąca Unia ma przygotować drugi pakiet.
 • 2011-06-28 19:13 | KrzysztofMazur

  Grecy pomocy nie chcą.

  Pomaganie na siłę jest bez sensu. Grecy pomocy nie chcą. 'Kontrolowane' bankructwo tylko tym się różni od 'niekontrolowanego', że więcej zapłacą podatnicy, a mniej banki. A jeśli już chce unia pomagać, to niech udzieli ludziom zasiłków, bez pośrednictwa rządu greckiego. Czy nie można wypłacać pieniędzy bezpośrednio z Unii? W epoce przelewów internetowych to nie powinien być problem. Ta cała 'pomoc' jest pomocą dla niemieckich i francuskich banków, które nakupiły obligacji, a teraz naciskają na znajomych w swoich rządach, żeby od nich te obligacje odkupiły. Nic to nie ma wspólnego z pomocom Grekom.
 • 2011-06-28 19:54 | bryka

  Re:Co dalej z Grecją, co dalej z euro

  KM ma rację.Coraz lepiej to widac.Fasadowa Komisja UE a właściwie filary UE drżą i idą "w zaparte" bo chodzi o rzecz najważniejszą na świecie.O pieniądze.Jeżeli dopuszczą do strat Financial Industry nigdy nie zostanie im to wybaczone.FI znajdzie sposób by te ekipy wymienic.DSK już cierpi za swoją lewicowo-kawiorową chojnośc.Rzeczywiście nie ma to nic wspólnego z pomocą Grekom.
 • 2011-06-29 08:31 | Chmee

  Kontrolowane wyjście z Euro

  Nie bardzo rozumiem, czy wogóle są techniczne możliwości wyjścia z unii walutowej. Jakaś noc długich noży? W poniedziałek rano ludzie dowiedzą się, że na kontach, zamiast pożądnych euro, mają badziewne drachmy, za które mogą sobie co najwyżej kupić wiadro oliwek? Lotne patrole będą chodzić od domu do domu i wymieniać ludziom euro na drachmy? Bzdura. Jedyne sensowne posunięcie, to zostawić ludziom to, co mają, a tylko nowe pense wypłacać w drachmach. Tylko że takiej operacji nie da się przeprowadzić w tajemnicy. Do dnia wymiany obrót towarowy zastygnie, bo nikt nie będzie chciał wydawać drogocennych euro. A po wymianie głupcy nagle się zorientują, że zamiast stracić 20% dochodów, z dnia na dzień stracą większość, bo zamias euro, będą dostawać bezwartościowe drachmy.
  Może jakiś ekonomista podzieli się bardziej wiarygodną wizją wyjścia z unii walutowej?
 • 2011-06-29 17:48 | Realista

  Re:Co dalej z Grecją, co dalej z euro

  Akurat już sami Grecy (a przynajmniej bardziej rozgarnięta część społeczeństwa) obstawiają, że ich kraj wypadnie ze strefy euro, i masowo wypłacają z greckich banków swoje euro-oszczędności na wypadek ewentualnej "reformy" pieniężnej. Oszczędności zgromadzone w greckich bankach topnieją w zastraszającym tempie, a proces z każdym tygodniem się nasila i coraz bardziej zaczyna przypominać panikę bankową w Argentynie przed totalnym załamaniem jej gospodarki. Z całej sytuacji chyba najbardziej cieszy się Cypr, do którego banków Grecy transferują swoje oszczędności.
 • 2011-06-29 19:38 | MMK

  Re:Co dalej z Grecją, co dalej z euro

  "Greccy demonstranci nie chcą dalej oszczędzać (...), a niemieccy podatnicy mają dość ratowania krajów, (...). Gdyby (...) rządy wykonały dziś wolę swoich ludów, strefa euro rozpadłaby się w jeden wieczór"

  Po raz kolejny proszę dziennikarzy Polityki o wyjasnienie w jaki sposób strefa euro automatycznie rozpada sie przez bankructwo Grecji ?

  Kiedy Grecja przestanie spłacać swoje obligacje, przestanie zapewne również dostawać pożyczki, więc automatycznie zrównoważy sobie budżet, co się nie spodoba demonstrantom jeszcze bardziej niż aktualnie głosowane cięcia. Czy dalej walutą zostanie Euro, czy Grecja uwieży że "Drahma ją uleczy" zależy od Grecji i ma się chyba nijak do Euro ?

  Jedynym problemem może tutaj być wyparowanie z bilansów banków greckich obligacji, ale skoro można nadrukować 200mld Euro pomocy dla Grecji, to pewnie można wydrukować tyle samo rekompensty dla banków, bo przekonać banki do pogodzenia się z taką stratą będzie ciężko ;)
 • 2011-07-14 13:05 | PZ

  Re:Co dalej z Grecją, co dalej z euro

  Wychodzac ze eurostrefy Grecja jednym ruchem zalatwi sobie zacisniecie petli zadluzenia, jako ze ogromna czesc zadluzenia jest denominowana w EUR i to po opuszczeniu strefy sie nie zmieni. Dewaluacja drachmy jaka najpewniej by nastapila po opuszczeniu strefy wpedzi w biede zwyklych Grekow nie rozwiazujac ich problemow w zaden sposob, a wrecz je powiekszajac. Dlatego tez banki francuskie i niemieckie kombinuja jak pomoc w splacie zadluzenia zeby odzyskac swoje pieniadze (tu zgoda ze maja w tym najwiekszy interes) i chyba pogodzily sie z utrata czesci pieniedzy. Obawiam sie ze z obecnej sytuacji nie ma dobrego wyjscia, moze byc tylko mniej zle.