Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

(14)
Zbliża się energetyczna rewolucja w naszych domach – koniec z marnotrawstwem prądu. Pilnować nas będą inteligentne sieci i liczniki. Byle tylko światło nie zgasło.
 • 2011-07-03 10:50 | KrzysztofMazur

  Inteligentne coś tam

  A czy obecne prawo energetyczne nie wymaga odsprzedaży energii wyprodukowanej na własne potrzeby do zakładu energetycznego, który sprzedaje ją z powrotem po cenie regulowanej ze swoją marżą, dzięki czemu nie da się oszczędzić?
 • 2011-07-03 11:32 | andrzej52

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  Niestety,to prawda.
 • 2011-07-03 11:44 | andrzej52

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  Wszystko pięknie, inteligentne liczniki , itp gadżety. Tylko należałoby sie zabrać poważnie za modernizacje linii przesyłowych, ale nie po polsku, tylko tak jak sie to robi w Europie. Jakieś pięć lat temu Vattenfall wymienial na mojej ulicy starą, jeszcze przedwojenną sieć niskiego napięcia. Wcześniej druty biegły na konsolach na budynkach, postawiono betonowe słupy, na nich pociągnięto kable do domów. Można to było zrobić wszystko w ziemi, przeciągając kable przez przydomowe ogródki między ulicą a domem, nawet nie trzeba kopać, można "przepchać" kabel. Poszli po najmniejszej linii oporu i dzisiaj przed oknami na pierwszym piętrze mam całą pajeczynę z przewodow, bo zaraz powiesiła sie TP, różne internety. A najbardziej śmieszy mnie gdy po jakimś większym wietrze słyszę ilu to odbiorców nie ma prądu, bo drzewa zerwały sieć. Jest to wynik takiej właśnie gospodarki, byle do jutra, za naprawy i tak zapłacą odbiorcy.
  Od kilku lat obserwuję w Niemczech istny szał na zakładanie ogniw fotowoltanicznych na domach jednorodzinnych, wcześniej było to na Bawarii, teraz przenosi się do środkowych Niemiec. Również dużo elektrowni słonecznych buduje sie.
  Pozdrawiam
 • 2011-07-03 17:07 | georges53

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  Prosze Panstwa, Prosze bez naiwnosci.

  (nie dam glowy za 100% dokladnosci szczegolow, ale w skrocie... )
  W Australii, wlasnie sie to robi; pierwsze doswiadczenia juz zostaly zebrane.
  Bez intelligentnego licznika cena jest (ok.) 20c/kWh. Dzien i noc.
  Z intelligentnym licznikiem cena jest (ok.) 18c w nocy ( oszczednosci! ), ale w dzien 40c.
  Zgadnijcie kiedy jest wiekszosc zuzycia...
  Oczczednosci...? Porzuccie wszelka nadzieje...!
  Rachunki wzrosly ok. 2x...

  Dodam ze lata temu, elektryka i gaz byly panstwowe; Przekonywano nas, ze po prywatyzacji, bedzie konkurencja, az sie bedzie kurzylo i energia stanieje, ze ho, ho. ho... albo i wiecej...
  Rezultat: za 3 ostatnie lata moj przecietny rachunek wzrosl ok.230%...
  ( inflacja ok 3% x 3 ~ 10% ) (przytaczam z pamieci; moglbym poszukac, ale mi sie nie chce... )
  Taka konkurencja...
 • 2011-07-03 18:11 | bryka

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  Bezlitosny i odzierający ze złudzeń Australijczyku !
  Polacy,ci techniczni,odkryli to także.Polecam
  http://www.plp.info.pl/?str=dokumenty.html
  Pozdrawiam chodzących "do góry nogami"
 • 2011-07-03 18:14 | MMK

  Jak bardzo musi siec być inteligentna.

  Skoro zużycie w nocy jest niższe i chcemy tą różnice zmiejszyć to wystarczy sprzedawać w nocy energię taniej. Do tego wystarczą istniejące już liczniki dwutaryfowe. Nie rozumiem po co płacić za większą "inteligencje" ?
 • 2011-07-03 18:42 | Vera

  To co najwyżej wstęp do dyskusji

  Die Zeit podał w zeszłym tygodniu, że w praktyce oszczędność energii dzięki takim licznikom nie przekracza 4%, czyli jest bez znaczenia. I to w sytuacji, gdy instalują zapaleńcy. Na dodatek już dzisiaj ci, którzy zużywają jej mało, mają droższą energię (podobnie z wodą, ściekami i śmieciami), bo znaczna część kosztów to stałe koszty utrzymania infrastruktury. Ciekawe, że w Polsce nawet budowniczowie autostrad jeszcze tego nie zrozumieli.

  Dokładniejsza analiza pokazuje, że jedyne urządzenia, których pracę można czasem przełożyć na noc to pralka i zmywarka. I oczywiście każdy marzy o tym, by wirówka pralki łomotała o 3 rano. W przypadku lodówki więcej daje lepszy przepływ powietrza niż wyłączanie na 2 godziny z zerowym efektem oszczędności.

  Sytuacja ulegnie zmianie w przypadku samochodów elektrycznych, ale i tak większość z nich będzie ładowana w dzień, podczas pracy. Podejrzewam, że zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie tak bardzo, że reszta będzie dodatkiem do samochodu tak, jak dzisiaj telefon do Internetu. Myślę, że więcej dałoby branie przykładu z komunikacji niż międlenie o inteligentnym oszczędzaniu w stylu lat 50-tych. Polska mogłaby wypracować jakiś alternatywny projekt zarządzania energią, ale niestety polskie podejście zaczynające się od pokazywania innym, że są głupi i podskakiwanie z grajdołka budzi tylko śmiech.

  Prywatyzacja bez rzeczywistej konkurencji prowadzi tylko do wzrostu cen. Argumentacja o „społecznych kosztach” wytwarzania to mydlenie oczu. Zadziwia tylko, że zwolennicy liberalizacji jakoś w tym punkcie nic nie mają do powiedzenia.
 • 2011-07-03 19:35 | georges53

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  P.S. ...zapomnialem uscislic, ze te 230% w ciagu 3 lat to jeszcze PRZED intelligentnym licznikiem.
  Licznik to DODATKOWE 2x wiecej...
  Alleluja!
 • 2011-07-03 23:47 | Realista

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  Tak się zastanawiam, jak szybko minie moda na kupowanie elektrycznych samochodów, gdy Internet zapełni się zdjęciami ludzi silnie poparzonych kwasem akumulatorowym podczas, wydawałoby się, niegroźnych wypadków :/
 • 2011-07-04 02:37 | babcia

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  Dwutlenek węgla to rzekoma wykładnia ... ale czego?

  http://www.youtube.com/watch?v=kky3l2slgv4

 • 2011-07-04 06:10 | mz

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  Na jednym z kongresów poświęconych energetyce usłyszałem o klęsce polskiej energetyki. Aby nie padła trzeba zainwestować do 2020 r 100 mld zł których nie ma i nie będzie. Bo zyski zabiera rząd , właściciele zagraniczni. Ostatnie poważne inwestycje były za tow. Gierka. Więc zamiast inteligentnych liczników grozi nam mało inteligentne łuczywo! A gwoździem do trumny będą miały bezsensowne redukcje CO2. Sens mają wtedy-gdy stosuje je cały rozwiniety swiat!
 • 2011-07-04 10:56 | olsen

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  Internet nie zapelni sie zdjeciami, tak jak nie zapelnil sie zdjeciami poparzonych przez laptopy i komorki.

  Moze jeszcze dzis akumulator kwasowo-olowiowy to popularne zrodlo pradu do aut (bo tanie) ale sa za ciezkie. Stad tez wszystkie nowe samochody elektryczne maja obecnie baterie Li-ion.

  A co do meritum artykulu - znowu wyglada, ze komentujacy maja wiecej argumentow niz autor. Na pewno beda nowe technologie - i niestety na pewno bedzie drozej.
 • 2011-07-04 11:16 | Vera

  To jest właśnie geniusz grajdołka

  Proponowanie nowoczesnych rozwiązań i myślenia z roku 1911. Ciekawe, w którym muzeum można jeszcze zobaczyć ten "kwas"?
  O ziemiach rzadkich albo ogniwach paliwowych nie słyszał.
 • 2011-07-04 14:30 | peposlaw

  Re:Jak oszczędzać z inteligentną elektrycznością

  Jestem skrajnie oburzony, polska energetyka trzeszczy w szwach, bedą blackouty i winduje się ceny prądu tłumacząc to potrzebą inwestyji.
  Od kilku lat spółki energetyczne dawały ogromne dywidendy udziałowcom, wstrzymując inwestycje, ewentualnie dokupując do swojego portfela kolejne obieky, a dlaczego ja mam płacić dwyidendy wątpliwym "inwestorom"? Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości każde gospodarstwo domowe będzie samowystarczalne energetycznie, a cała branża handlu upadnie. jeżeli ceny energii będą ustalane giełdowo, to wiadomo, że banki będą skupować energię i odsprzedawać po wyższych cenach, co ma już miejsce w przypadku żywnośći. Zgroza