Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Raport o bezpieczeństwie w Polsce

(6)
Dlaczego młodzi ludzie kradną, napadają, wymuszają i niszczą cudzą własność?
 • 2011-07-21 09:04 | Vera

  Czy aby na pewno?

  Byłoby arogancją pouczanie Pani socjolog, tym niemniej ten artykuł jest zwykłym powtarzaniem przestarzałych teorii socjologicznych z okresu 1968, kiedy to za wszystko winiono okoliczności społeczne. Wszystkiemu było winne trudne dzieciństwo. Te zabarwione ideologicznie teorie doprowadziły do poważnych problemów dzisiejszego wychowania i szkolnictwa. Skąd się biorą chociażby młodzi przestępcy "z dobrych domów"? Istnieją też ludzie, którzy mają naturalne skłonności do używania siły.
  Czasy się zmieniły, nauka rozwinęła i takie jednostronne płaskie spojrzenie nikogo już nie bawi a przyczyn przestępczości w żadnej mierze adekwatnie nie oddaje. Życzę szerszego spojrzenia.
  Pozdrawiam
  Vera
 • 2011-07-21 09:25 | andrzej z lamanchy

  niescislosci i niedouczenie

  Najwieksza liczba przestepstw zawsze bedzie w miejscach gdzie jest zdecydowanie najwiecej ludzi. Chyba, ze dane policji dotycza przestepstw na mieszkanca. ale nawet jakby tak bylo to i tak moze to nic nie znaczyc.
  W Polsce kazdy wie, ze w miejscach takich jak W-wa czy innych osrodkach miejskich, przebywaja tysiace osob niezameldowanych i rzeczywista liczba rezydentow jest znacznie wyzsza niz ta w statystykach. na wsiach zas jest odwrotnie. ponadto kazdy kryminolog (nawet na poziomie licealnym) wie, ze ilosc przestepstw rejestrowanych zalezy od ilosci policji i od ilosci zgloszen. zatem paradoksalnie najwiecej przestepstw moze byc w meisjcu gdzie co krok bedzie stal policjant i pytal swoja osoba czy nie chce pan/pani czegos zglosic i rowniez tam gdzie bedzie duzo osob chetnych zglaszac. na wsiach nikomu nie chce sie kradziezy jajek zglaszac ai zreszta komisariat daleko.

  ogolnie zamiast cytowac jakis tam "ekspertow" i zamiast uzywac roznych "otoz" i "az", moglaby Pani naukowiec poczytac jakis podrecznik do kryminologii. zamiast mowic o frustracjach i wykluczeniach moglaby pani zaczac od problemow ze statystyka.
 • 2011-07-21 09:57 | Slawczan

  Re:Raport o bezpieczeństwie w Polsce

  Autorka artykułu(?) trochę spłyca - przyczyną nie jest problem pogoni za dobrami materialnymi ale zmiana rozkładu/obciązenie praca rodziców tych dzieci. Ze swoijego doświadczenia(dorastałem za schyłkowej tzw. komuny):
  - konczyłem szkołe ok 13 30 - 14 30. Któres z moich rodziców zawsze było po pracy w domu ok 15. Więc bez dozoru rodzicielskiego byłem przez ok godzinę. I to wystarczyło by cos ,,wykombinować/zbroić". Potem obiad itd.
  A teraz? Oboje rodzice tyrają do 16. Potem czas dojazdu - często pierwszy kontakt z rodzicami jest ok 18. Zwykle są oni styrani po robocie i nie mają sił ani ,,mocy przerobowych" na gadki takie jak rodziciele z M jak Miłość. dzieci rosną sobie samopas - pod ,,opieką" swojej grupy rówieśniczej. Różne wtedy rzeczy się we łbach urajają. Wielu rodzicieli zakłada ,że szkoła im wychowa dzieci ale szkoła raczej kształtuje patologiczne zachowania - musi przechowywac uczniów zdeprawowanych, wychowuje patriotyczno-religijnie ale nie obywatelsko, nie uczy kooperacji ale konkurencji, nie przygotowuje do radzenia sobie z problemami ale przygotowuje do zdawania testów ,raczej wyuczanie i kombinowanie a nie myślenie.
  A potem dziwimy się ,że robi się źle. Rodzice muszą pracowac jeszcze więcej za jeszcze mniej, musimy obniżyć pewność zatrudnienia za pomocą uelastycznienia rynku pracy, starać się tworzyć getta dla ,,nieudaczników" którzy w tym wyścigu nie dają rady, prywatyzujmy przestrzeń publiczną - wtedy bedzie super - naturalne obszary patologii istniejące w każdym społeczeństwie będą mogły spokojnie zwiększać swój zasięg...
  Gdy mieszkałem w IRL widziałem całe bandy ,,dzieci-śmieci" - nas to czeka dopiero. Bo my opóźnieni w rozwoju o jakie 10-15 lat. Dzieci lepiej sytuowanych rodziców nie polowały na przechodniów ze śrubokrętami - one sobie mieszkały bezpiecznie za płotem osiedla (nie tak strzeżonego jak w Polsce) ale bezpiecznie-za płotem... Znajoma wyjaśniła mi paranoję Irlandczyków kupowania domów maksymalnie drogich - im droższy dom tym większa szansa ,że twój sąsiad nie będzie drug dealerem albo narkomanem...
 • 2011-07-21 13:25 | jvelzkeyek

  Re:Raport o bezpieczeństwie w Polsce

  Raj
  Tam gdzie dziki kraj

  dla hochsztaplerów i noworyszów raj.

  Można w nim robić ciemne interesy,

  dorzucając do przepełnionej kiesy.

  Państwo zatrudnia dziesiątki służb,

  wysyła setki medialnych gróżb,

  lecz przestępcy się nie boją

  a kraj traktują jak własność swoją.

  Sądy aktami zakorkowane, ledwie mielą

  Więzienia pełne,recydywiści tesknią za wolną celą,

  bo tam ciepło, dentysta,wikt i opierunek

  a wszystko to na publiczny rachunek.

  W kolejce do żłobka, szpitala a także więzienia

  w życiu czlowieka tak niewiele się zmienia

  Każą zawsze w spokoju stać w kolejce albo ogonku

  system nerwowy trzeba mieć z postronków

  niegrożny wtedy udar,wylew, zawał i szał

  chociaż nie zawsze dosięgasz tego za czymś stał.

  http://komentarzedowydarzen.blox.pl
 • 2011-07-21 14:54 | gosia

  Ładnie

  Wiadomo,że źródeł zachowań aspołecznych młodzieży jest bardzo wiele, począwszy od przyczyn psychologicznych a na socjologicznych kończąc. Nie da się wszystkiego opisać...Mnie się podobało, krótko, zwięźle i na temat.
 • 2011-07-25 12:17 | Lee

  Ciekawe...

  W dzisiejszych czasach to głównie brak norm,granic w wychowaniu stanowi właśnie problem. Gdzie autorytety? Skąd dzieci mają poznać granice na ile sobie mogą pozwolić,skoro nawet na komunię kupuje się motory? Teraz młodzi mają wszystko,a jak nie mają to kradną. Uważam,że w tej kwestii pani socjolog ma rację niestety