Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

(19)
Skarb Państwa podpisał ugody ze 159 członkami rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
 • 2011-09-01 15:05 | roby1977

  Rodziny wybierają ugodę

  Uważam, że odszkodowania należą się jedynie rodzinom zmarłych tragicznie osób z BORu i załogi samolotu reszta nie była na służbie.
  To byli politycy.
 • 2011-09-01 16:26 | roman kaczyński

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  bogaty kraj ta polsza, zabiera biednym ostatni grosz i obdarowuje bogatych ha ha ha
 • 2011-09-01 16:45 | mickor

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Jeśli wierzyć stenogramom, to załoga kokpitu też była na wakacjach, a całe odszkodowanie powinien dostać TAWS, który wciaż uparcie powtarzał "PULL UP"... A politycy są nam potrzebni, jacy by nie byli - ktoś musi się upewnić że lekarze, policjanci, żołnierze, nauczyciele i strażacy są pod ręką. Ktoś musi dopilnować żeby śmieci były wywiezione i światła przy drogach świeciły, a prąd i woda płyną do naszych domów. Czasem im to nie wychodzi, fakt - ale ktoś musi robic wszystkie te rzeczy których mnie robić się nie chce lub nie umiem. A żeby tego dopilnować mamy polityków i służby publiczne. Nie podoba Ci się ? To pomyśl jak długo przetrwałbyś w anarchii, bez prądu, lekarstw i telefonu alarmowego słonko...
 • 2011-09-01 18:15 | leszek

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Mylą ci sie pojęcia pracowników administracji i polityków. Ale dobrze byłoby gdyby politycy pilnowali wywożenia śmieci, mieliby zajęcie. A co do anarchii - to właśnie politycy zaczęli ją wprowadzać. Marsze z pochodniami, znieważanie rządu i Prezydenta. Profesor Gieremek, zasłużony dla Polski bardziej niż ś.p. Kaczyński zginął w wypadku samochodowym. Czy jego rodzina dostała jakiekolwiek odszkodowanie poza ubezpieczeniem.
 • 2011-09-01 20:06 | Werbalista

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  @ leszek

  Mialem napisac dokladnie to samo. Politycy, to nie urzednicy. Smolenska katastrofa, choc tragiczna dla wszystkich, nie upowaznia do szczegolnego traktowania. Od tego sa ubezpieczenia. Panstwo (podatnicy) nie moze byc odpowiedzialne za kazda katastrofe. Jezeli juz, to odpowiedzialnosc powinni poniesc ci, ktorzy stali u steru, a wiec przeydent Kaczynski, ktory uparl sie leciec do Smolenska. Gdyby zginal idiotycznie w Gruzji, to panstwo polskie tez mialoby wyplacic odszkodowanie?
 • 2011-09-02 10:41 | zielony

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Czyli wychodzi na to, że ktoś tu łamie prawo dając wszystkim po równo.
  Na tej zasadzie to np. rodziny ofiar wypadków powinny również dostawać po 250k zł na osobę. Co to oni jacyś gorsi?
 • 2011-09-02 12:27 | maxaue

  Bzdura.

  @mickor

  A dlaczego dostarczycielem tych usług ma być państwo, a nie prywatni przedsiębiorcy? Czy komputer na którym piszesz dostarczyło Ci państwo? Czy państwo jest Twoim providerem internetowym? Albo z innej beczki - czy państwo produkuje leki, które przyjmujesz na przeziębienie? Można tak wymieniać w nieskończoność - większość usług i produktów z których korzystasz w życiu zostały dostarczone przez prywatnych przedsiębiorców. A Ty ciągle wierzysz, że tylko państwo może wywieźć śmieci i zapewnić dostęp do nauczycieli - bynajmniej nie z dobrej woli - jako monopolista, za Twoje podatki. Pomimo tego, że te same usługi mogłyby być tańsze i lepszej jakości. Możesz wyjaśnić, słonko, skąd ta naiwność?
 • 2011-09-02 13:48 | mickor

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Zawsze uważałem polityków za urzędników - takich samych jak kasjerzy na poczcie i poborcy podatkowi. Owszem - są starsi rangą i posadę otrzymuję drogą wyborczą , ale byłbym ostrożny z nadawaniem im wyższej rangi niż babcia klozetowa czy stróż. Kiedy oddaje im się za duże honory zapominają o służbie i zaczynają myslec o "władzy". A dlaczego wolę państwo jako dostarczyciela usług ? Wystarczy spojrzeć na amerykański system opieki zdrowotnej i ubezpieczeń, oraz prywatne więzienia. Podstawowe potrzeby ludzkie wydają mi się niezbyt zgodne z motywem zysku - czyli podstawą każdego prywatnego przedsiębiorstwa. Komputer na którym piszę jest tego świetnym przykładem. Został wykonany z tanich komponentów, poskładanych do kupy w dość mało finezyjny sposób, grzeje się jak ruski reaktor a zespół chłodzenia jest tak zabudowany że wyjęcie go oznacza rozebranie całości na części pierwsze. Pewnie zatrudnienie kogoś kto zaprojektowałby laptopa lepiej podniosłoby koszta inwestycji - w skrócie, nie zachwycam się prywatnymi przedsiębiorcami. Szególnie jeśli nazywają się HP ;)
 • 2011-09-02 14:05 | maxaue

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  No cóż, ciężko ocenić jak wyglądałby współczesny komputer zaprojektowany przez państwową instytucję - z braku takiego komputera - ale pewną sugestią mogą być próby produkowania elektroniki przez ZSRR pod koniec lat '80 - polecam Ci pogrzebać w historii technologii. Zapewniam Cię jednak - byłby dużo gorszy niż Twój hpek, a do działania wymagałby pewnie zgody odpowiedniego urzędu. ;]

  Nie wiem skąd masz przekonanie, że państwo jako monopolista w dostarczaniu niektórych usług kieruje się zasadą pro publico bono. Jest to nieprawda. Faktycznie państwo działa jak ogromna korporacja z której usług jesteś zmuszony korzystać pod groźbą więzienia, a zysk jest przejadany przez armię jej pracowników - urzędników i innych beneficjentów systemu, w tym także - UWAGA! - rzekomo kapitalistyczne przedsiębiorstwa prywatne, które chętnie sięgają po państwowe subwencje zapewnione przez uległych i przekupnych polityków. A te pieniądze nie biorą się znikąd; jest to haracz odprowadzony od Twojej pracy i Twojego wysiłku.

  Przykład amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej jest właśnie z wyżej wymienionego powodu nieprawidłowy. Rzekomo sprywatyzowany, faktycznie działa w ramach państwowego kapitalizmu, nie mającego nic wspólnego z tym genuine free market.
 • 2011-09-02 14:39 | mickor

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Jezeli bardzo chcesz korzystać z ruskich przykładów - proszę bardzo. Ale jeśli o komputerach mowa, to bez rządowych badań też nic by z tego nie było - przykład: projekt manhattan i badania Feynmanna w zakresie maszyn liczacych. Kolejny przykład : NASA, też rządowa instytucja - efekty uboczne badań przestrzeni kosmicznej są dziś dumą naszej cywilizacji.
  Nie twierdzę że państwo to twór doskonały, bajkowy protagonista i wzór wszelkich cnót - ale Twój model zbrodniczej korporacji trzymającej biednego obywatela pod kluczem ze spluwą przy skroni jest równie absuradalny. Państwa i rządy potrafią dbac o ludzi, przykładem niech będzie Norwegia lub Francja. A jeśli chcesz zobaczyć genuine free market - zapraszam do Somalii
 • 2011-09-02 14:44 | margorlik

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  popieram bo to prawda
 • 2011-09-02 15:19 | adamjer

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Nie wypada się kłócić nad trumnami, ale rządowi wypadało wyjaśnić społeczeństwu, na jakiej podstawie rozdysponował tak a nie inaczej pieniądze podatników. Jeśli p.J.Kaczyńska podtrzymała swą decyzję nie przyjmowania odszkodowania po synu, to nisko się tej pani kłaniam.
  Jestem antypisowcem i zdecydowanie popieram PO (z braku laku), ale szlag mnie trafia na czyjeś gesty za moje pieniądze. W przypadku katastrofy smoleńskiej, jak każdej innej, powinny działać UBEZPIECZENIA. Dlaczego niby jakiemuś złotemu młodzieniaszkowi mamy fundować mercedesa? Bo tatuś wykonał fatalną wycieczkę, potrzebną narodowi jak zeszłoroczny śnieg?""
 • 2011-09-02 15:34 | maxaue

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Trochę się zagalopowałeś w wymienianiu tych wielkich osiągnięć państwa. Projekt Manhattan? Kilkaset tysięcy ofiar w Hiroszimie i Nagasaki, a do tego kilkudziesięcioletnia - trwająca do dzisiaj - groźba zagłady całej ludzkości? Faktycznie, tylko państwo mogło wpaść na coś takiego. Gdybym był złośliwy, to dorzuciłbym do tej Twojej listy jeszcze inne wielkie, państwowe osiągnięcia: Holocaust i Gułag. Ale nie jestem.

  Prof. Murray Rothbard w swoim "For a new liberty" słusznie zauważył, iż nawet gdyby brak państwa miał oznaczać większe ryzyko pospolitego bandytyzmu, to i tak nigdy by wtedy nie doszło do żadnej zbrodni współczesnego ludobójstwa, które - W KAŻDYM PRZYPADKU - było dziełem i efektem działalności państwa.
 • 2011-09-02 15:35 | przejrzysty

  To może być precedens prawny

  Teraz rodziny ofiar wypadków komunikacyjnych mogą żądać od Państwa Polskiego po 250 tys zł - dla współmałżonka, dzieci, rodziców. Jeżeli założymy, że rocznie w wypadkach drogowych ginie ok. 10 000 tys ludzi i że na jedną ofiarę przypadka 3 - 4 osoby z rodziny, to daje to nam 7 500 000 000 do 10 000 000 000 złotych (dla tych co się pogubili: te zera to miliardy). W sumie o odszkodowania mogą też występować rodziny ofiar katastrof budowlanych, wypadków w pracy, powodzi, uderzenia pioruna. A dlaczego nie? Czy w Polsce może są równi i równiejsi?
 • 2011-09-02 16:30 | mickor

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Czy słusznie to kwestia dyskusyjna - przywiązanie prof. Rothbarda do skrajności i przekonanie że nie ma innego wyboru niż totalna anarchia, lub totalitarne państwo jest charakterystyczna dla prostego ekstremisty. Może sobie przewidywać, że nie doszłoby do ludobójstwa w warunkach anarchii - ale jest to teza poparta jedynie brakiem dowodów przeciw. Mafia to prywatny interes, a jeżeli firmy takie jak Blackwater nie zajmują się ludobójstwem to niby czym ? Prywatne armie do wynajęcia istnieją nie od dziś... dziwnym nie jest że pociągnąłeś temat Manhattanu, który wyprodukował nie tylko bombę ale również nowe źródło energii.. dzięki NASA i badaniom spektralnym mamy renonans magnetyczny. Nawigacja satelitarna, internet, telefonia komórkowa - wszystkie te wygody też mają korzenie w rządowych wojskowych programach.
  Wciąż jednak nie rozumiesz jednej rzeczy - Ja nie twierdzę że rząd i państwo to ideał. Twierdzę że jest potrzebne, podobnie jak prywatny sektor - tworzą pewną równowagę. Ale żadna z tych opcji z osobna nie zasługuje na pełne zaufanie - biznesmen łże tak samo jak poseł, i też nie potrafi powstrzymać agresywnej ekspansji. Szukanie większej madrosci w rynku, który jest dużą zbieraniną ludzi próbujących kupić coś za złotówkę i sprzedać za 5 to dowód oszołamiającej naiwności...
 • 2011-09-02 20:59 | katalina

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Zgadzam sie w calosci z ta opinia.To jest normalne zdzierstwo.Powinni oddac na poawodzian z ubieglego roku.To byla katastrofa ,niezalezna od pokrzywdzonych,a o ktorych wiekszosc zapomniala.Liczy sie tylko :Smolensk,Smolensk i rodziny smolenskich zmarlych.Nie nalezeli nigdy do biednych ludzi i maja tylko zemste w zanadrzu.
 • 2011-09-05 11:53 | sugadaddy

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Tak to jest w "państwie prawa'. Niech ktoś spróbuje dostać (wyłudzić) z ZUS-u nienależny zasiłek, np. pogrzebowy - czyli wystapić o zasiłek, bez poniesienia kosztów pogrzebu - sprawa trafi do organów ścigania i nie obejdzie się bez prawnych konsekwencji. W przypadku katastrofy smoleńskiej, ZUS wypłacił - natychmiast - zasiłki pogrzebowe wszystkim rodzinom ofiar, a państwo póżniej pokryło wszelkie koszty pogrzebów. Czy Zus zażadał zwrotu zasiłku od kogokolwiek? Nie mówiąc już o wytoczenie sprawy o wyłudzenie tegoż. Tak rozumiana jest konstytucyjna równość wszystkich obywateli wobec prawa. Tak samo jest w różnych egzotycznych dyktaturach, czy innych republikach bananowych. Nasza państwowość jest na ich poziomie. Ale, czy kogoś to rusza? Nie. Toteż mamy to, na co zasługujemy. Jest jak jest, bo każdy by chętnie wyrwał coś od państwa - może jeszcze nadarzy się jakaś okazja?
  PS. Jak to jest możliwe, że ci wszyscy ludzie, nie byli ubezpieczeni?
 • 2011-09-05 22:26 | Kaliban

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Nie powinno być żadnych odszkodowań. Ci ludzie powinni być ubezpieczeni. :? Masakra z tymi gestami pod publiczkę.

  Czemu wszyscy mają się zrzucać na idiotów, którzy "zapomnieli" się ubezpieczyć. Litości...

  A dług publiczny rośnie.
 • 2011-09-08 10:06 | tarleb

  Re:Rodziny smoleńskie dostały już zadośćuczynienia

  Z ustrojowego punktu widzenia wszyscy politycy, którzy piastują jakiekolwiek funkcje a nie są parlamentarzystami lub radnymi są urzędnikami.