Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

ROZMOWA: Psycholog polityki ocenia zakończoną kampanię

(9)
Kampania mniej od poprzednich przypominała walkę dwóch wielkich ugrupowań. Była na tyle porządna, że pozwalała partiom pokazać, co je różni – mówi prof. Krystyna Skarżyńska w rozmowie z POLITYKA.PL
 • 2011-10-07 19:59 | vps

  Kampania

  Ja osobieście uważam, że społeczeństwo w Polsce jest coraz łatwiejsze do "rozgryzienia" i ta kampania była tego przykładem.
  U nas to wyborców podzieliłbym na takie grupy:
  - Ci co całą swoją wiedzę o życiu czerpią z tv lub radia albo nie posiadają żadnej wiedzy. Spoty oglądają wszystkie, ale, że media malują politykę mocno na czarno, znajmomi i sąsiedzi też, to nie wiedzą kogo mają wybrać i nie chodzą głosować, twierdząć dumnie, że się nie dają nabierać i że niby rozgryźli, iż ich decyzja niczego nie zmieni.
  - kolejni to tacy, ktorzy wiedzą ocb. Wiedzą co to jest polityka, widzą co to jest gospodarka wiedzą co się dzieje w kraju i na świecie, wybierają najbardziej racjonalną opcję i strzegą się populistów. To są ci wszyscy, którzy sobie mówią - chyba lepszej opcji nie ma.
  - kolejna dość duża grupa to tacy, którzy polityki nienawidzą i uważają, że naród jest czysty a polityk brudny i tutaj widzą podział na biednych ludzi, którzy zawsze chcą dobrze i złą elitę rządzącą wraz z koleszkami, którzy zawsze chcą źle. Tacy to wybierają tego, który najgłośniej szczeka. Bo oczywiste jest, że ich lider ma za zadanie posprzątąc i zmienić wszysko od podstaw. Ta grupa głosuje przeciw a nie za.
  - następna grupa to tacy, których coś boli. Boli ich kościół, bolą kibice, bolą narkotyki, bolą czarni i geje, bolą zdrajcy narodu, bolą młodzi i bolą starzy. Ta grupa zazwyczaj nie wie i nie interesuje się resztą. Swój cel ma i wie kto w niego strzela. Ani chwili zawachania, jest lider który złagodzi im ból, a że doda nowy to już mało ważne, ból najmocniejszy bólem najważniejszym. Tacy wybierają aby niszczyć a nie budować.
  - ostatnia grupa to pratyjni. Wszyscy Ci, na których czeka jakaś ciepła posada albo inny bonus jeśli tylko wygra ich opcja. Tutaj ideologii nie ma, jest oportunizm albo zwykła wdzięczność.
  - można jeszcze zaliczyć skromny odsetek tych, których miało na tym świecie nie być, czyli ci którzy zamykają oczy i stawiają krzyżyk w ciemno, bo swojego zdania nie mają ale buntować się nie lubią więc robią to co wszyscy.

  Politycy muszą się teraz dowiedzieć gdzie są jacy i ile ich jest. Myślę, że to wiedzą tylko problem w tym, że te grupy się często wykluczają albo mieszają. Po drugie, tych, którzy się wypinają i nie głosują jest najwięcej a reszta podzialona jest mniej więcej równo. PO jest chyba jedyną partią w demokratycznej Polsce, która nie reprezentuje żadnej z tych grup bo uderza do każdej po trochę. Myślę, że to najlepsza droga bo chyba tak ma wyglądać demokracja. Jak jest na prawdę czas zawsze pokaże.
 • 2011-10-07 20:16 | vps

  Re:ROZMOWA: Psycholog polityki ocenia zakończoną kampanię

  Zapomniałem dodać.
  Myslę, że ludzie, którzy wierzą w obietnice wyborcze i dają się nabierać na spoty, już dawno wygineli. Im bardziej merytoryczna i sensowna debata tym grono wyborców bardziej zawęża się do tej jednej grupy kumatych, ktorych i tak trzeba jeszcze sensownie przekonać, bo merytorycznie to program każdej prati ma jakieś plusy. Przykładem może tutaj być PJN i Palikot. Ci pierwsi mają szansę oczyścić polską prawicę z fobi, nienawiści i totalnych bzdur ale tylko jedna grupa wyborców chce takich słuchać i mało jest w niej ludzi z prawicy. Ci drudzy wyprzedzają lewicę bo zgarniają tych, ktorych coś boli albo nic nie wiedzą. PSL i SLD za dużo chce dawać, za mało chce zwalczać dlatego zostają im głównie partyjni.
 • 2011-10-07 20:26 | wyborca

  Re:ROZMOWA: Psycholog polityki ocenia zakończoną kampanię

  to nie była żadna kampania wyborcza tylko jeden wielki KOSZMAR, SZMIRA I INTELEKTUALNE DNO. Po jaką inną cholerę, w ogóle, to jeszcze roztrząsać?.
 • 2011-10-07 22:23 | jvelzkeyek

  Re:ROZMOWA: Psycholog polityki ocenia zakończoną kampanię

  Cisza wyborcza


  Ogłaszam swoją wyborczą ciszę.
  Komentarza w sobotę nie napiszę.
  Sobotę planuję bez monitora i myszy,
  zgodnie z wyborczym prawem w ciszy.
  Wyborcza gorączka wszystkim się udziela.
  Po sobotniej ciszy będzie wyborcza niedziela.
  W niedzielę pójdziemy do wyborczych lokali,
  gdzie posłów i senatorów będziemy wybierali.
  We wtorek wyniki głosowania ogłosi PKW.
  Poznamy nazwiska 460 posłów i senatorów 100.
  http://komentarzedowydarzen.blox.pl
 • 2011-10-08 20:40 | warszawiak

  Re:ROZMOWA: Psycholog polityki ocenia zakończoną kampanię

  Zadna z parii nie przedstawila ani strategii ani planu dla Polski. Zadna z parti nie potrafila nawet rozpoznac obecnych problemow i przedstawic recepte jak je rozwiazac. W szczegolnosc zadna z debilnych partii nie jest w stanie nic zrobic dla bezrobotnych i nawet nie rozpoznaja tego problemu.

  Zaden z dyktatorow partyjnych nie posiada nawet minimum kwalifikacji na premiera. Wiedza i nauka sa wrogami wladzy.

  A pani profesor psycholog po prostu powtarza medialna papke. Pokazuje jak dala sie ujarzmic i uksztaltowac medialnym baronom.
 • 2011-10-09 10:11 | warszawiak

  Re:ROZMOWA: Psycholog polityki ocenia zakończoną kampanię

  Partie bez programow politycznych pod wodza swych dozywonich dyktatorow umieszczaly na listach celebrytow i sportowcow ze zdobywac glosy. Wrecz skandaliczne.

  Bedzie nastepne 4 lata tumanskich rzadow i nawet nie ma znaczenia ktora z partyjnych mafii wygra te wybory.
 • 2011-10-09 20:31 | joubert

  Re:ROZMOWA: Psycholog polityki ocenia zakończoną kampanię

  Nergal na , co najmniej, premiera!
 • 2011-10-10 15:35 | oko

  Niedemokratyczna kampania

  Media komercyjne wykluczyły z debat Polską Partię Pracy i sekowały Napieralskiego. Były stroną. Dzienikarstwo w Polsce już nie istnieje.
 • 2011-10-11 09:47 | jarek

  Science - prośba o info

  Witam,
  bardzo zainteresowały mnie badania publikowane w Science, na które powołuje się pani profesor. Czy mógłbym prosić o więcej informacji na temat źródła? - chciałbym do nich dorzeć.
  Pozdrawiam
  Jarek