Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Neutrina szybsze od swiatła?

(6)
Albert Einstein kazał nam myśleć, że prędkość światła jest nieprzekraczalną barierą, której nic nie może pokonać. A jeśli tak nie jest?
 • 2011-10-11 15:29 | KrzysztofMazur

  Neutrino.

  Zupełnie się nie znam, ale zdaje mnie się, że na jakimś niskim 'kwantowym' poziomie materia jest podobno nieciągła (tak stało w gazecie), co by znaczyło, że odległości są może mniejsze, bo 'dziury' się nie liczą i nie trzeba ich 'pokonywać'. Więc neutrino sobie za******la z prędkością mniejszą niż się wydaje. Tak sobie myślę. Czy zdania nie zaczyna się od słowa więc?

 • 2011-10-11 15:36 | KrzysztofMazur

  Re:Neutrina szybsze od swiatła?

  Czy linijka przyłożona do 'kwantowej' 'dziury' też jest dziurawa w tym miejscu?
 • 2011-10-11 19:44 | Caramba

  Re:Neutrina szybsze od swiatła?

  Linijka przeważnie ma dziurkę na gwoździk i przeważnie w dobrym miejscu.

  Nie będę przedstawiał poważnych teorii, bo za jakiś czas ktoś je ośmieszy.
  Najwyżej nowe odkrycia naukowe się opóźnią, niech kto inny się ośmiesza.
 • 2011-10-12 12:33 | rozek12

  Re:Neutrina szybsze od swiatła?

  W takim przypadku mimo wszystko wychodziłoby że neutrino porusza się szybciej niż światło bo te kwantowe nieciągłości miałyby również wpływ na obserwowaną prędkość światła.
 • 2011-10-19 20:28 | Krzysztof Jan

  Re:Neutrina szybsze od swiatła?

  Jesli dobrze rozumiem predkosc swiatla zalezy od osrodka w ktorym sie porusza, dlatego stala c odnosi sie do predkosci swiatla w prozni. Neutrina bardzo slabo reaguja z materia wiec ich predkosc jest niezalezna od osrodka w ktorym sie poruszaja. Czy byloby falszywym zalozenie ze zmierzona predkosc swiatla w prozni fizycznej w rzeczywistosci nie jest predkoscia maksymalna? O ile wiem cos takiego jak doskonala, "matematyczna" proznia nie istnieje w zwiazku z wlasciwosciami fizycznymi wszechswiata, fluktuacjami energi, czastkami wirtualnymi. Jesli to zalozenie byloby prawdziwe, moglibysmy przyjac ze neutrina w eksperymencie OPERA po prostu osiagnely predkosc blizsza predkosci maksymalnej niz predkosc rozchodzenia sie swiatla w prozni, co nie zaprzeczaloby teorii wzglednosci.
 • 2011-10-21 14:41 | nelson

  Re:Neutrina szybsze od swiatła?

  Tak czy owak jedno jest pewne - bardzo mało wiemy o Wszechświecie w stosunku do tego czego nie wiemy. Teza, że nic nie może się poruszać szybciej od prędkości światła jest tak samo prawdopodobna jak i ta, że jesteśmy jedyną inteligentną formą życia we Wszechświecie...