Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dzielny strażak EBC

(7)
Z ostrożnego strażnika inflacji Europejski Bank Centralny zmienił się w śmiałego strażaka gaszącego pożary w całej strefie euro. Ale czy to wystarczy, by ocalić unię walutową?
 • 2011-10-19 11:06 | ejd

  Ekonomię polityczną trzeba napisać jeszcze raz, od nowa.

  Istotą światowego kryzysu finansowego jest nierównowaga sfery materialnej i finansowej. Po za dyskusją jest fakt, że nie można wydawać więcej niż się wytworzyło. W makroekonomii to musi być oczywiste. W RZECZYWISTOŚCI tylko ilość wytworzonych dóbr może być (i jest) konsumowana. Generowanie pieniędzy w postaci deficytów i długów publicznych i prywatnych kończy się katastrofą. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest przyjęcie tezy, że: PIENIĄDZE, KTÓRE NIE MAJĄ POKRYCIA W TOWARACH, ZOSTAŁY JUŻ SKONSUMOWANE!
 • 2011-10-23 18:12 | miki

  Re:Dzielny strażak EBC

  rączka rączkę myje z haraczu podatnika.
  No i nie ma to jak mieć rozgarniętego szefa, który nie ma zielonego pojęcia o stanowisku do którego został powołany i produkuje decyzje na prawo i lewo.
  Które mają tyle z leczącego antidotum, co kosa do kamienia.
 • 2011-10-23 19:31 | Olga

  Re:Dzielny strażak EBC

  Oczywiscie, ze nie wystarczy. Ekonomia nie moze odbywac sie na gieldzie jak na grze hazardowej. Musimy powrocic do ekonomii realnej, znacjonalizeowac podstawowe galezie gospodarki, zlikwidowac panoszenia sie pseudobiznesmanow, prezesow, akcjonariuszy, zywiacych sie nedza calego spoleczenstwa.
 • 2011-10-23 21:00 | kaesjot

  Re:Dzielny strażak EBC

  Najlepszym rozwiązaniem byłby pieniądz jednorazowego użytku, coś w rodzaju bonu komsupcyjnego tylko pojęcia nie mam jak to zrobić ! Myślę nawet, że nie ma takiego mądrego, który by to wiedział. Może koło gospodarki zamyka się - była gospodarka towarowa, towarowo-pieniężna teraz kończy się okres gospodarki pieniężnej, która absolutnie się nie sprawdziła.
  Pozostaje cofnąć się albo zacząć nowo okrążenie czyli przejście do wymiany barterowej.
  Co do istoty kryzysu to zgoda ale wg mnie jego żródłem jest niesprawiedliwy podział. Najniższe dochody osiągają ci, którzy bezpośrednio uczestniczą w wytwarzaniu dóbr niezbędnych do życia a najwięcej ci, bez których z powodzeniem można się obejść.
 • 2011-10-23 21:00 | bryka

  Re:Dzielny strażak EBC

  Mam nadzieję,że EBC wspomagany przez,wreszcie uzgodniony w dniach najbliższych,
  EFSF ocali euro.Wątpliwości pozostają co do członków UE pozostających poza wspólnotą walutową."Agresorami" są Fundusze Hedgingowe dysponujące kapitałami rzędu 400 bln euro ,podczas gdy GNP całego globu to ok 40 bln euro.Na tym polega nierównowaga i asymetria gospodarki realnej do systemu finansowego.Byc może @ejd ma rację.HF dysponuja środkami wirtualnymi.Lecz z tej racji niewiele wynika.Znalezienie sposobu na zrównoważenie gospodarki jest b.trudne politycznie.Świadczy o tym żmudny i pokrętny proces poszukiwania obrony euro.
 • 2011-10-24 12:08 | KrzysztofMazur

  Re:Dzielny strażak EBC

  Uratować Euro można w jeden prosty sposób: pozwolić rządom i bankom plajtować. Nie skupować żadnych obligacji. Wprowadzić stopniowo 100 % rezerwy od depozytów, żeby banki nie dysponowały cudzymi pieniędzmi, a swoimi mogą robić, co chcą. EBC możnaby zamknąć pozostawiając stałą ilość Euro w obiegu.
 • 2011-11-07 14:35 | kjking

  fakty z Polski i pewnie i UNII

  w ciągu ośmiu miesięcy 2011 r.
  eksport z Polski do Chin miał wartość 800 mln dol.,
  a import z Chin aż 8 mld dol.

  To jest główny problem!
  A my (cała Europa) zamiast to zmienić,
  kombinuje jak finansować ten deficyt!
  A DLACZEGO TAK JEST ?
  pada samoistnie pytanie.
  Bo 1% najbogatszych CHCE tego, a
  90% reszty płaci za to ubóstwem...
  z roku na rok CORAZ większym