Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Antyklerykalizm - nowe opium dla mas?

(4)
2011-10-24 13:48 | Ceneo
Budowa społecznego wizerunku i bazy społecznej na fundamencie antyklerykalizmu, to taktycznie strategia tyle użyteczna, co ograniczona, strategicznie zaś to fundamentalny błąd, zwłaszcza w takim społeczeństwie jak polskie.
Droga od państwa konkordatowego do państwa laickiego, to nie autostrada, to nawet nie droga ekspresowa, to karkołomna górska trasa, piękna widokowo, urozmaicona, zmienna, ale zarazem męcząca i czasochłonna.
Przestrzegam przed nadmiernym optymizmem w tej dziedzinie.
Wreszcie zwracam uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt. Życie społeczne, życie publiczne nie znosi pustki. Europa dekadencka potrzebuje jak powietrza tożsamości. Jeżeli nie chrześcijaństwo, to co ma tworzyć jej podwaliny?

Szerzej na ten temat:
Polski współczesny antyklerykalizm a francuskie doświadczenia na:

frankofil-francja-przede-wszystkim.blogspot.com
 • 2011-10-24 19:43 | wnukmarek

  Re:Antyklerykalizm - nowe opium dla mas?

  Nikt nie chce walki z religią taką czy inną i wojny z Kościołem. Ale dużo ludzi, w tym i katolików chce świeckiego państwa, wpływy Kościoła na politykę i rządy to oczywisty anachronizm. Dziwię się krótkowzroczności KK, wszak na dłuższą metę mu to zaszkodzi.
 • 2011-10-25 13:35 | camel

  Re:Antyklerykalizm - nowe opium dla mas?

  Wiesz, religia katolicka jest powodem zacofania i słabości naszego kraju w tak wielu wymiarach, że nazywanie "antyklerykalizmem" prób ograniczenia jej niszczącej roli może mieć tylko jeden cel: zachowanie stanu posiadania kościoła. Europa nie jest dekadencka i nie potrzebuje katolicyzmu (odrzucenia rozumu i zastąpienia go naiwnymi mitami). Zdrowy rozsądek mieszka właśnie tam: w Europie, zaś dawno opuścił progi naszego, oszalałego bezrozumną wiarą, kraju. Kraje Europy mają silną tożsamość, w przeciwieństwie do Polski, gdzie "tożsamość narodowa" to zbiór szlacheckich i katolickich mitów, obcych narodowi polskiemu.

  Kościołowi udało się wyprzeć polskość i zastąpić ją tanią dewocją, więc ofiarom tego zabiegu wydaje się, że tandetna procesja w "boże ciało" to wyraz polskiej tożsamości. Każdy kto obserwuje polski katolicyzm, szybko zauważy, że "dobry katolik" nie powstrzyma się przed krzywdą własnego narodu, byleby się przypodobać swoim panom w sutannach. Wyrazem tego są olbrzymie środki przekazywanie kościołowi w naszym niebogatym kraju, wyrazem tego jest budowa tysiąca kościołów rocznie (!!!), w momencie kiedy wszystkiego brakuje i kraj może się rozwijać tylko dzięki jałmużnie z Unii... symbolem tego jest powieszenie krzyża w Sejmie.

  Droga do normalności będzie męcząca i czasochłonna, przy wtórze straszliwego jazgotu kleru i jego niewolników (umysłowych), przy wściekłym oporze wrogów naszego kraju, stawiających katolicyzm ponad pomyślnością Polski i Polaków. Ale czy jest od niej odwrót? Pogrążyć się na powrót w biedzie, marazmie, głupocie, które opisano tak przystępie w Monachomachii? Jak myślisz?
 • 2011-10-25 13:39 | tornister.

  Re:Antyklerykalizm - nowe opium dla mas?

  pomijajac fakt, ze tylko nabijasz sobie ranking w googlach odpisze na Twojego posta.

  antyklerykalizm to haslo wzniesione przez tych, co najwiecej traca - nie slyszalem, aby ktokolwiek sprzeciwial sie obecnosci kosciolow i pracy ksiezy, niech tylko utrzymuja sie z pieniedzy ludzi tematem zainteresowanych.

  co do wyboistej drogi, to zadna nie jest latwa i przyjemna, czy przygladamy sie reformom gospodarczym, kulturowym czy dowolnie innym.

  co nie znaczy, ze trzeba stac w miejscu.

  co do pustki w zyciu spolecznym, to mozna ja wypelnic np szeroko pojeta kultura. przyznaje, ze jej dostep do malych miejscowosci bylby bardzo utrudniony, ale nie niemozliwy. kulturoznawstwo zamiast religii, tak na poczatek?

  tylko kto bedzie pozniej sadzil ziemniaki, jesli wiejska mlodziez rozszerzy swoje horyzonty i ucieknie do miast? kto bedzie pracowal karnie przy tasmie?

  nie pisz wiec o zadnej tozsamosci, a o efektywniejszych sposobach kontroli mas.